Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 13:52:26

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών συνταγών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-syntagografisi -Καταχώριση Συνταγών -Δραστική Ουσία  (Αναγνώστηκε 1335768 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Ιουλίου 2015, 22:45:11
Απάντηση #2640
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...Εκτίναξη της δαπάνης σε μια μέρα κατά 20 ευρώ και μήνυμα ότι έχω υπερβεί το όριο ανά ασφαλισμένο!
   Μα, Αδαμάντιε, πάλι Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος γράφατε;
   Άντε να δούμε πάλι την ευφάνταστη ανακοίνωση του ΕΟΠΥΥΥΥ...

Είναι το Gilenya φάρμακο για την πνευμονική υπέρταση;

Θα μας τρελάνουν αυτοί στην ΗΔΙΚΑ. Εκδίδω 6μηνη συνταγή στις 10 Ιουλίου για άτομο με MS με Gilenya 0,5mg και τιμή αναφοράς 1400 ευρώ και οι 3 από τις 6 εκτελέστηκαν στις 23 Ιουλίου!. Η μία μετά το πέρας της προθεσμίας εκτέλεσης και οι άλλες 2 πριν ανοίξουν οι προθεσμίες εκτέλεσης!!
Gilenya_1 Προθεσμία εκτέλεσης 10/07 - 17/07
Gilenya_2 Προθεσμία εκτέλεσης 03/08 - 14/08
Gilenya_3 Προθεσμία εκτέλεσης 01/09 - 15/09


29 Ιουλίου 2015, 14:18:44
Απάντηση #2641
Αποσυνδεδεμένος

Dott.diMG


"Η αγάπη βρίσκει τρόπο. Η αδιαφορία βρίσκει δικαιολογία."
(Γέρων Παΐσιος)

11 Αυγούστου 2015, 14:15:18
Απάντηση #2642
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Το είδα και αυτό...
   Ως τώρα η συνταγογράφηση είθισται να θεωρεί τους κανονικά ασφαλισμένους, ανασφάλιστους. Και να αναγκάζονται να πηγαίνουν στον εκάστοτε ΦΚΑ για διόρθωση.
   Ήρθε παλιά "πελάτισσα", όντας άνεργη για 2 συναπτά έτη και δοκίμασα το ΑΜΚΑ της. Την έβγαζε κανονικά ασφαλισμένη (άμεσα) στο ΙΚΑ (με λήξη 02/2016). Η διεύθυνσή της ήταν βέβαια άσχετη (εκτός Λαρίσης όταν πρωτοξεκίνησε εργασία προ 15ετίας) αν και είχε διορθωθεί προ διετίας. Και μάλιστα είχε ζητήσει (προ διετίας) διακοπή της ασφάλισης από το ΙΚΑ για να ασφαλιστεί εμμεσα στο σύζυγο (ΓΕΕΘΑ - έχει βιβλιάριο).
   Μήπως έπρεπε να καταχωρήσω επίσκεψη;

13 Αυγούστου 2015, 20:05:03
Απάντηση #2643
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Από εδώ και στο εξής, όταν πάμε να συνταγογραφήσουμε πρωτότυπο, η εφαρμογή μας προειδοποιεί εφόσον είμαστε μακριά από το στόχο του ελάχιστου ποσοστού γενοσήμων στη συγκεκριμένη κατηγορία.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αυγούστου 2015, 20:07:15 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Αυγούστου 2015, 11:33:05
Απάντηση #2644
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από εδώ και στο εξής, όταν πάμε να συνταγογραφήσουμε πρωτότυπο, η εφαρμογή μας προειδοποιεί εφόσον είμαστε μακριά από το στόχο του ελάχιστου ποσοστού γενοσήμων στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Το προβλημα ειναι το εξης ομως: Ακομη και εαν συνταγογραφησουμε γενοσημο,εαν ο φαρμακοποιος το αλλαξει σε πρωτοτυπο (μου συναιβει πριν λιγο οπου 1 Dialosa εγινε Solosa & 1 Metformin/Generics "εγινε" Glucophage και ηταν φαρμακα που χορηγησα εγω και οχι αντιγραφη συνταγης αλλου γιατρου) η συνταγη στην εκτυπωση της δειχνει οτι συνταγογραφησα πρωτοτυπα :o, οποτε ειναι ματαιος ο κοπος...

14 Αυγούστου 2015, 14:55:00
Απάντηση #2645
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από εδώ και στο εξής, όταν πάμε να συνταγογραφήσουμε πρωτότυπο, η εφαρμογή μας προειδοποιεί εφόσον είμαστε μακριά από το στόχο του ελάχιστου ποσοστού γενοσήμων στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Το προβλημα ειναι το εξης ομως: Ακομη και εαν συνταγογραφησουμε γενοσημο,εαν ο φαρμακοποιος το αλλαξει σε πρωτοτυπο (μου συναιβει πριν λιγο οπου 1 Dialosa εγινε Solosa & 1 Metformin/Generics "εγινε" Glucophage και ηταν φαρμακα που χορηγησα εγω και οχι αντιγραφη συνταγης αλλου γιατρου) η συνταγη στην εκτυπωση της δειχνει οτι συνταγογραφησα πρωτοτυπα :o, οποτε ειναι ματαιος ο κοπος...

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτός ο ποιοτικός "έλεγχος" θα έχει νόημα μόνον αν διασφαλιστεί ότι ο φαρμακοποιός δε θα μπορεί να αλλοιώσει τη συνταγή ως προς το πρωτότυπο ή το γενόσημο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Αυγούστου 2015, 17:44:27
Απάντηση #2646
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το προβλημα ειναι το εξης ομως: Ακομη και εαν συνταγογραφησουμε γενοσημο,εαν ο φαρμακοποιος το αλλαξει σε πρωτοτυπο (μου συναιβει πριν λιγο οπου 1 Dialosa εγινε Solosa & 1 Metformin/Generics "εγινε" Glucophage και ηταν φαρμακα που χορηγησα εγω και οχι αντιγραφη συνταγης αλλου γιατρου) η συνταγη στην εκτυπωση της δειχνει οτι συνταγογραφησα πρωτοτυπα :o, οποτε ειναι ματαιος ο κοπος...
Ας μην υπάρχει ανησυχία. Οταν το διαβάσουν εδώ στο forum θα επιλυθεί το ζήτημα.

14 Αυγούστου 2015, 18:06:15
Απάντηση #2647
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το προβλημα ειναι το εξης ομως: Ακομη και εαν συνταγογραφησουμε γενοσημο,εαν ο φαρμακοποιος το αλλαξει σε πρωτοτυπο (μου συναιβει πριν λιγο οπου 1 Dialosa εγινε Solosa & 1 Metformin/Generics "εγινε" Glucophage και ηταν φαρμακα που χορηγησα εγω και οχι αντιγραφη συνταγης αλλου γιατρου) η συνταγη στην εκτυπωση της δειχνει οτι συνταγογραφησα πρωτοτυπα :o, οποτε ειναι ματαιος ο κοπος...

Το πρόβλημα το είχα επισημάνει από το Μάρτιο 2014
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γράφω μια συνταγή σε 2 ασθενείς και υποδεικνύω μια γενόσημη στατίνη και στους δύο.
Στην εκτύπωση της συνταγής υπάρχει η ένδειξη "Ο ιατρός έχει υποδείξει γενόσημο φάρμακο"
Μέχρι εδώ καλά.
Παρακολουθώντας από το σύστημα την πορεία των συνταγών παρατηρώ το εξής:
Ο πρώτος εκτελεί τη συνταγή και παίρνει το γενόσημο.
Όταν πάω να εκτυπώσω (το σύστημα δίνει αυτή τη δυνατότητα) την εκτελεσμένη συνταγή παραμένει η ένδειξη: "Ο ιατρός έχει υποδείξει γενόσημο φάρμακο".
Ο δεύτερος εκτελεί τη συνταγή και παίρνει, παρά την υπόδειξη, το πρωτότυπο.
Όταν πάω να εκτυπώσω την εκτελεσμένη συνταγή η ένδειξη: "Ο ιατρός έχει υποδείξει γενόσημο φάρμακο" έχει εξαφανιστεί!

Θα μου πείτε, τι σε νοιάζει;
Με νοιάζει, γιατί έτσι έχει εξαφανιστεί από το σύστημα κάθε απόδειξη ότι εγώ είχα συστήσει γενόσημο στην περίπτωση που τελικά ο ασφαλισμένος πήρε το πρωτότυπο και ουσιαστικά αποτελεί παραποίηση του εντύπου της συνταγής μου! Το μόνο αποδεικτικό είναι η συνταγή που βρίσκεται στα χέρια του φαρμακοποιού, οπότε τρέχα γύρευε!
Επομένως έχω βάσιμες υποψίες ότι στα στατιστικά μας, παρά τις υποδείξεις που κάνουμε, συνεχίζουν να μετρούν το τι πήρε τελικά ο ασφαλισμένος στο φαρμακείο κάτι που δεν εξαρτάται από εμάς!

Τότε ο συνάδελφος GAD2 είχε γράψει
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τηλεφώνησα στην ΗΔΙΚΑ και μου είπαν να να μην ανησυχώ γιατί αυτό που καταγράφεται είναι το γενόσημο που προτείνω και όχι αυτό που φαίνεται στην εκτελεσμένη συνταγή, οπότε-και σύμφωνα με αυτά που μου είπαν πάντα- δεν επιβαρύνονται τα στατιστικά μου............. 8) 8)

14 Αυγούστου 2015, 19:08:52
Απάντηση #2648
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Και βέβαια πάντα παραμένει ως ερώτημα σε ένα γιατρό με μέσο όρο ειδικότητας στο νομό 50 ευρώ/ΑΜΚΑ/μήνα τι είναι καλύτερο:
1) Να πιάσει το στόχο γενοσήμων και να έχει π.χ. 48 ευρώ/ΑΜΚΑ/μήνα ή
2) Να μην πιάσει το στόχο γενοσήμων και να έχει π.χ. 40 ευρώ/ΑΜΚΑ/μήνα.

(Θα μου πείτε ότι όταν - ΟΤΑΝ - πέσουν οι τιμές γενοσήμων αυτές οι διαφορές μπορούν να αναστραφούν... Μέχρι τότε όμως;)
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Αυγούστου 2015, 19:13:08
Απάντηση #2649
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τηλεφώνησα στην ΗΔΙΚΑ και μου είπαν να να μην ανησυχώ γιατί αυτό που καταγράφεται είναι το γενόσημο που προτείνω και όχι αυτό που φαίνεται στην εκτελεσμένη συνταγή, οπότε-και σύμφωνα με αυτά που μου είπαν πάντα- δεν επιβαρύνονται τα στατιστικά μου............. 8) 8)
Δεν είναι απάντηση αυτό.

14 Αυγούστου 2015, 22:48:09
Απάντηση #2650
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Να το δούμε λίγο πρακτικά.
Στη μετφορμίνη 850mg με 30 χάπια τσεκάρω πάντα το πρώτο σκεύασμα που βγάζει στα γενόσημα (δεν θυμάμαι καν το όνομά του) για να είμαι καλό παιδί και να προτείνω γενόσημο σύμφωνα με "τας υποδείξεις".
Ξέρω όμως ότι όλοι μα όλοι οι ασθενείς παίρνουν τελικά Glucophage 850.
Δεν έλαβα κανένα μήνυμα ότι δεν έχω πιάσει το στόχο στα γενόσημα αυτής της κατηγορίας. Άρα μετράνε τι έχεις "προτείνει" κι όχι αυτό που τελικά δόθηκε/λήφθηκε στο φαρμακείο.

14 Αυγούστου 2015, 23:38:10
Απάντηση #2651
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να το δούμε λίγο πρακτικά.
Στη μετφορμίνη 850mg με 30 χάπια τσεκάρω πάντα το πρώτο σκεύασμα που βγάζει στα γενόσημα (δεν θυμάμαι καν το όνομά του) για να είμαι καλό παιδί και να προτείνω γενόσημο σύμφωνα με "τας υποδείξεις".
Ξέρω όμως ότι όλοι μα όλοι οι ασθενείς παίρνουν τελικά Glucophage 850.
Δεν έλαβα κανένα μήνυμα ότι δεν έχω πιάσει το στόχο στα γενόσημα αυτής της κατηγορίας. Άρα μετράνε τι έχεις "προτείνει" κι όχι αυτό που τελικά δόθηκε/λήφθηκε στο φαρμακείο.

Μπορείς να επιλέξεις tb Glucofree 850mg που έχει 60 χάπια, ειδικά στις νέες αγωγές.
Αλλά το θέμα δεν είναι να πρέπει να χρησιμοποιείς τερτίπια για να γράψεις γενόσημα.
Θα πρέπει η επιλογή γενοσήμου να κατωχυρώνεται στο επίπεδο του γιατρού. Προσωπικά δεν είμαι έτοιμος για μια αόριστη συνταγογράφηση γενοσήμου με βάση τη δραστική. Θα επιθυμούσα να δοθεί η δυνατότητα να κλειδώνονται οι επιλογές του φαρμακοποιού σε μικρό αριθμό συγκεκριμένων σκευασμάτων (όχι πάντως ένα).
Εξυπακούεται ότι θα γίνει πράξη η δραστική μείωση της τιμής που έχει εξαγγελθεί.
Υπό άλλες συνθήκες δεν έχει νόημα κανένας έλεγχος "συμμόρφωσης".

´Οσον αφορά το μήνυμα, δε βγαίνει επειδή ακριβώς επιλέγεις γενόσημο. Κάνε μία προσπάθεια με πρωτότυπο και θα το δεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Αυγούστου 2015, 23:43:41 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Αυγούστου 2015, 00:29:25
Απάντηση #2652
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το παράδειγμά μου ήθελε να απαντήσει στον προβληματισμό του κου Καπάνταη αν τελικά χρεωνόμαστε την πιθανή αλλαγή σε πρωτότυπο στο φαρμακείο παρόλο που έχουμε συστήσει γενόσημο.
Αφού όλοι παίρνουν τελικά Glucophage ενώ έχω συστήσει γενόσημο κι αφού δεν λαμβάνω μήνυμα ότι είμαι κάτω από το ποσοστό γενόσημων για τη συγκεκριμένη κατηγορία αυτό σημαίνει ότι στα στατιστικά υπολογίζουν την "πρότασή" μας κι όχι το σκεύασμα που δόθηκε τελικά στο φαρμακείο.

15 Αυγούστου 2015, 10:44:07
Απάντηση #2653
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το παράδειγμά μου ήθελε να απαντήσει στον προβληματισμό του κου Καπάνταη αν τελικά χρεωνόμαστε την πιθανή αλλαγή σε πρωτότυπο στο φαρμακείο παρόλο που έχουμε συστήσει γενόσημο.
Αφού όλοι παίρνουν τελικά Glucophage ενώ έχω συστήσει γενόσημο κι αφού δεν λαμβάνω μήνυμα ότι είμαι κάτω από το ποσοστό γενόσημων για τη συγκεκριμένη κατηγορία αυτό σημαίνει ότι στα στατιστικά υπολογίζουν την "πρότασή" μας κι όχι το σκεύασμα που δόθηκε τελικά στο φαρμακείο.

Κάνε μία δοκιμή γράφοντας μία φορά glucoghage για να βεβαιωθούμε. Αν δε βγάλει μήνυμα, τότε πιθανότατα έχεις δίκιο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Αυγούστου 2015, 12:44:03
Απάντηση #2654
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ακολούθησα τη συμβουλή σου και επέλεξα Glucophage 850mg αντί για γενόσημο.
Βγήκε το μήνυμα που επισυνάπτω:
Στόχος γενοσήμου: 39,28% Τρέχον ποσοστό: 100% στην κατηγορία "Α10ΒΑ Διγουανίδια"

Όπως ανέφερα πριν, όταν συνταγογραφώ μετφορμίνη (φαινφορμίνη δε νομίζω να κυκλοφορεί πλέον) επιλέγω πάντα κάποιο γενόσημο ενώ τελικά ο ασθενής παίρνει πάντα Glucophage (είτε 850 είτε 1000) εκτός κάποιων ελαχίστων που παίρνουν Glucofree.
Άρα στα στατιστικά μας μετράνε αυτό που προτείνουμε (αφού έχω 100%) ανεξάρτητα από το σκεύασμα που θα λάβει τελικά ο ασθενής στο φαρμακείο. Κι αυτό θα έπρεπε να είναι το σωστό.

Προς ενίσχυση παραθέτω ακόμη 2 εικόνες. Στη μία πάτησα Klaricid και στην άλλη Controloc. Και στις 2 έχω ποσοστό 100% (αφού προτείνω πάντα γενόσημο) ενώ είναι σίγουρο ότι πολλοί στο φαρμακείο επέλεξαν το πρωτότυπο.

« Τελευταία τροποποίηση: 15 Αυγούστου 2015, 12:54:47 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
98 Απαντήσεις
67815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2014, 13:02:43
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
7158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
22407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2015, 17:34:31
από Denominator