Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 07:57:27

Αποστολέας Θέμα: Θεραπευτικά και Διαγνωστικά πρωτόκολλα  (Αναγνώστηκε 208468 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Σεπτεμβρίου 2014, 18:04:55
Απάντηση #165
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Κιοσές


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παιδιά στο μπροστινό κάθισμα μπορούν να  προκαλέσουν ατυχήματα
Ατυχήματα στο πίσω κάθισμα μπορούν να προκαλέσουν παιδιά.

29 Σεπτεμβρίου 2014, 21:14:28
Απάντηση #166
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Οκτωβρίου 2014, 13:40:25
Απάντηση #167
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ασθενής σε πρωτόκολλο για δυσλιπιδαιμία με Crestor. Έχει συνταγογραφηθεί τρίμηνη (μέσω πρωτοκόλλου) αρχές Ιουλίου. Τώρα στο πρωτόκολλο δεν υπάρχει το κουμπί "επανάληψη βήματος" ενώ στις δραστικές ουσίες του πρωτοκόλλου αναφέρεται το Crestor.
Τι κάνω; Νέο βήμα για να κάνω το ίδιο βήμα;
   Τουλάχιστον για την οστεοπόρωση, επειδή το παρατήρησα πρόσφατα, όταν δεν εμφανίζει το κουμπί "επανάληψη βήματος" επιλέγω με κλικ το βήμα που θέλω (αλλάζει το χρώμα του και ας μη λέει επανάληψη), και μετά πατάω συνέχεια μέχρι να βγάλει ολοκλήρωση. Στην οστεοπόρωση δουλεύει και δεν χρειάζεται να ξαναδώσω τις (λίγες) παραμέτρους...
   Σήμερα διαπίστωσα πρόβλημα με το PROTELOS  (ένα απο τα λίγα PROTELOS που γράφω)... Ένω στο πρωτόκολλο υπήρχε η "ιδιοπαθής οστεοπόρωση Μ81.5" μου  έβγαλε μήνυμα λάθους ότι δεν έχω διάγνωση οστεοπόρωσης Μ80 ή Μ81... Τελικά βάζοντας Μ81 ( σκέτο δλδ 3 χαρακτήρες, όχι 4 όπως ζήτησε ο ΕΟΠΥΥΥς) το πρόβλημα λύθηκε...

7 Οκτωβρίου 2014, 09:47:23
Απάντηση #168
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν έχω κάνει σεφτέ σήμερα, 0 στα 3 για υπερλιπιδαιμία...
Ξέρεις κανείς τι παίζει και αν υπάρχει τρόπος να επαναλάβουμε το πρωτόκολλο?

7 Οκτωβρίου 2014, 11:20:28
Απάντηση #169
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι

7 Οκτωβρίου 2014, 19:03:38
Απάντηση #170
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Εγω κάνω επανάληψη των βημάτων και στους περισσότερους αναγκάζομαι να προσθέσω και εζετιμίμπη σαν θεραπεια δευτερης γραμμής !!!!
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

7 Οκτωβρίου 2014, 22:22:08
Απάντηση #171
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω κάνω επανάληψη των βημάτων και στους περισσότερους αναγκάζομαι να προσθέσω και εζετιμίμπη σαν θεραπεια δευτερης γραμμής !!!!

´Ετσι ακριβώς - εγώ για να σπάω τη μονοτονία προσθέτω και καμία κολεσεβελάμη, αφού έτσι κι αλλιώς θα τη σβήσω στην έκδοση της συνταγής. Και για να γίνει όλο αυτό, αναγκάζεσαι να πεις ότι πας σε νέο βήμα, πράγμα το οποίο δε χρειάζεται ο ασθενής. ´Ασε που πρέπει να βάλεις τιμές. Ποιες; Τις παλιές με τις οποίες ήσουν στο προηγούμενο βήμα; Να στείλεις ξανά εξετάσεις, χωρίς να χρειάζεται; Να γράψεις ό,τι σου κατέβει; Αγνό χάος, που λέει κι ο @Διακομιστής.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Οκτωβρίου 2014, 22:27:46 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Οκτωβρίου 2014, 23:09:57
Απάντηση #172
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Κι εγώ το ίδιο κάνω, αλλά δεν έχει καμιά λογική..
Θα μου πείτε τι έχει λογική.
Πάντως με αυτό τον τρόπο καταλήγεις να μη σε απασχολεί η ορθή και αληθής συμπλήρωση.

7 Οκτωβρίου 2014, 23:21:54
Απάντηση #173
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι εγώ το ίδιο κάνω, αλλά δεν έχει καμιά λογική..
Θα μου πείτε τι έχει λογική.
Πάντως με αυτό τον τρόπο καταλήγεις να μη σε απασχολεί η ορθή και αληθής συμπλήρωση.

Και φυσικά να ακυρώνεται και ο ίδιος ο στόχος των πρωτοκόλλων.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Οκτωβρίου 2014, 14:12:30
Απάντηση #174
Αποσυνδεδεμένος


Τελικά αλλοπουρινόλη (zyloric και zylapour) ποιός μπορεί να γράψει ;

8 Οκτωβρίου 2014, 15:17:18
Απάντηση #175
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τελικά αλλοπουρινόλη (zyloric και zylapour) ποιός μπορεί να γράψει ;

Σίγουρα οι Γ.Ι. και οι παθολόγοι, αλλά μόνο μέσω πρωτοκόλλου. Λογικά τα πρωτόκολλα θα πρέπει να είναι ανοικτά και σε ογκολόγους, αιματολόγους, νευρολόγους - τουλάχιστον.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Οκτωβρίου 2014, 15:20:07 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Οκτωβρίου 2014, 15:32:15
Απάντηση #176
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω κάνω επανάληψη των βημάτων και στους περισσότερους αναγκάζομαι να προσθέσω και εζετιμίμπη σαν θεραπεια δευτερης γραμμής !!!!

Μίλησα σήμερα με την ΗΔΙΚΑ και απ' ότι φάνηκε αγνοούσαν το θέμα. Μου εξήγησαν ότι μετά την παρέλευση εξαμήνου πρέπει να επανεκτιμηθεί το πρωτόκολλο, αλλά δεν μου εξήγησαν γιατί πρέπει σώνει και καλά να εγκαταλείπουμε το πρώτο βήμα σε ρυθμισμένους ασθενείς. Εύχομαι η παρέμβαση να μεταφερθεί εκεί που πρέπει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Οκτωβρίου 2014, 21:09:56
Απάντηση #177
Αποσυνδεδεμένος

DrGuni


Αδυνατώ  να   συνταγογραφήσω  Inegy  σε  ασθενή που ελάμβανε   ήδη    και προϋπήρχε  πρωτόκολλο .     Έχει κάποιος συνάδελφος διαπιστώσει ανάλογο πρόβλημα σήμερα?
Η συγνώμη δε  διορθώνει το παρελθόν, διευρύνει, όμως, το μέλλον...

8 Οκτωβρίου 2014, 23:20:55
Απάντηση #178
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
το inegy γραφεται μονο του.δηλαδή παρότι σου λεει μία ουσία απ την κατηγορία 1 και μια απ'την 2 ή 3 ολοκληρώνεις μόνο με το inegy

9 Οκτωβρίου 2014, 10:52:37
Απάντηση #179
Αποσυνδεδεμένος

DrGuni


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
το inegy γραφεται μονο του.δηλαδή παρότι σου λεει μία ουσία απ την κατηγορία 1 και μια απ'την 2 ή 3 ολοκληρώνεις μόνο με το inegy

Ευχαριστω  πολυ συνάδελφε!
Η συγνώμη δε  διορθώνει το παρελθόν, διευρύνει, όμως, το μέλλον...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Οκτωβρίου 2010, 09:11:51
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
4121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2011, 09:23:31
από Δ. Κουναλάκης
31 Απαντήσεις
18819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαρτίου 2012, 19:39:15
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
79414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2013, 00:23:58
από thepap
2 Απαντήσεις
47861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2020, 09:43:18
από Αδαμάντιος Σκούφαλος