Προσλήψεις για θέσεις που κρίθηκαν ή προκηρύχθηκαν το 2010

<< < (160/175) > >>

tired:
Παράθεση από: stathis στις 11 Μαρτίου 2012, 11:17:36

Μιλησα με ΕΙΝΑΠ και τον κυριο Τσουκαλο την Παρασκευη και μου επιβεβαιωσαν το ιδιο πραγμα, οτι ο Πολυζος βλεπει θετικα το αιτημα της προωθησης των φακελων γιατρων που ειναι ηδη επιμελητες του ΕΣΥ ως μεταθεσεις και οχι ως νεες προσληψεις. Σαφες χρονοδιαγραμμα και ακριβη διαδικασια δεν μπορεσαν να μου πουν , ομως απο οτι αφησε να εννοηθει ο Πολυζος μαλλον πριν τις εκλογες. Αυτα με πασα επιφυλαξη γιατι πολλες φορες υπαναχωρησε το υπουργειο σε δηθεν δεσμευσεις. Φανταζομαι οτι το συγκεκριμενο θεμα θα τεθει σιγουρα στο υπουργειο οικονομικων για να συγκατατεθει και αυτο οτι δεν υπολογιζεται η μετακινηση σαν νεα προσληψη. Υπαρχει ενα προηγουμενο, αρκετα προσφατο πριν απο 2 με 3 εβδομαδες, με μελη ΔΕΠ που περιμενουν διορισμο, κατι σαν εμας δηλαδη, και με νομοθετικη ρυθμιση οσοι ηδη υπηρετουν στο δημοσιο θα θεωρειται η προσληψη τους μεταταξη και οχι νεος διορισμος.
Θεωρω θετικο καταρχας οτι δεν θεωρουνται νεες προσληψεις οι μετακινησεις, αν και μου φαινεται οτι ετσι θα αποδυναμωθουν ακομα περισσοτερο τα επαρχιακα νοσοκομεια (απο το δικο μου θα φυγουν 5 ατομα) προς ωφελος του κεντρου. Ελπιζω να μην ξαναμπουμε σε νεες διαφωνιες για το αν αυτη η ρυθμιση ειναι νομιμη και ηθικη, οπως εγινε στην προηγουμενη σελιδα.

Απο οτι καταλαβαινω, καμια συζητηση για τις περιπου 1200 κρισεις που εκκρεμουν ετσι? Και κανεις δεν μας θυμηθηκε φυσικα ετσι? το προβλημα ειναι αν αυτοι που ηδη ειναι μεσα θα πανε καπου πιο βολικα? Τι να πω αυτη η συναδελφικοτητα με σκλαβωνει!

ianak:
H συναδελφικότητα είναι ότι υπάρχουν 1200 κρίσεις στο υπουργείο που εκκρεμούν και βρέθηκαν μόνο 35 να διεκδικήσουν τα δίκια τους γιατί οι υπόλοιποι περιμένουν το βίσμα τους να τους διορίσει. Αυτή είναι η συναδελφικότητά μας με όλο το σεβασμό...και δεν είναι τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Κρίμα...........

beenthere:
Ο καθένας μπορεί να επιλεξει τον τρόπο που θα αντιδράσει και θα διεκδικήσει τα πραγματα που θεωρεί πως πρεπει. Εαν οι 1200 συναδερφοι περιμεναν το βυσμα, θα ειχαν καταφερει πολλα περισσοτερα απο το να περιμενουν χωρις καμια ενημερωση του τι θα τους συμβει. Θα ηταν ευκολοτερο να πω πως καποιος εχει βυσμα οταν διοριζεται και μια και δυο και τρεις και τεσσερις φορες παρα καμια αλλα δεν το λεω ελαφρα τη καρδια γιατι πιστευω πως μεσα στο βυσμα που φτιαχνετε γι'αυτον ο νομος υπαρχουν και 10 ακομα που τυχαια ευνοουνται. Και συναδερφοι οταν τα συνδικαλιστικα μας οργανα τοσο εξόφθαλμα γνωριζουν απο πριν τις εξελιξεις πριν ΚΑΝ τις σκεφτει το υυκα εγω ταπεινα θεωρω πως μαζι τις προκαλουν και ναι τα πραγματα ειναι προκαθορισμενα ειτε ειμαστε 30 ειτε 300 ή 1200.
Εχουμε καταληξει να τα σκεφτομαστε ολα πολυ ρομαντικα, αν ειναι κατι συναδερφικο η οχι, ηθικο η οχι. Ασχετα απο αυτα υπαρχει και μια νομοθεσια. Και η νομοθεσια που ηξερα τουλαχιστον εως τωρα ελεγε πως με τον διορισμο καποιος απαγορευεται να αναμενει δευτερο φεκ και υπαρχουν κυρωσεις. Οταν βγηκαν οι μαζικες προκηρυξεις το υπουργειο ελεγε πως επρεπε εγκαιρως να αποσυρθουν τα χαρτιια απο αλλες θεσεις που εκκρεμουσαν. Που πηγε τωρα αυτη η νομοθεσία;
Και 2ον οι μετατάξεις αν θυμαστε καλα μετρανε ως διορισμοί μετα το παγωμα, αρα μην κοροιδευομαστε μεταξύ μας.
Θεωρουμε αληθεια σωστο ενας συναδερφος να στερησει μια θεση απο καποιον που ενδεχομενως ηθελε (ναι υπαρχουν και τετοιοι) να παραμεινει στο νοσοκομειο 2ης διαλογης και απο εναν 2ο συναδερφο που θα επαιρνε τη 2η θεση που συνεχιζει να διεκδικει εαν ειχε αποσυρει τα χαρτια του; Και ας θιξουμε καθολου ολους εμας τους υπολοιπους που περιμενουμε σαν τους μ*****ς τη δευτερα παρουσια.
Ας δουμε τελικα τι ειναι νομιμο και τι παρανομο.

DrK:
"Μιλησα με ΕΙΝΑΠ και τον κυριο Τσουκαλο την Παρασκευη και μου επιβεβαιωσαν το ιδιο πραγμα, οτι ο Πολυζος βλεπει θετικα το αιτημα της προωθησης των φακελων γιατρων που ειναι ηδη επιμελητες του ΕΣΥ ως μεταθεσεις και οχι ως νέες προσληψεις. Σαφες χρονοδιαγραμμα και ακριβη διαδικασια δεν μπορεσαν να μου πουν , ομως απο οτι αφησε να εννοηθει ο Πολυζος μαλλον πριν τις εκλογες"

Σχόλιο: μίλησα με τον Τσούκαλο, που μίλησε με τον Πολύζο, που θα το συζητήσει με τον Τιμοσίδη που θα ζητήσει την άδεια από το Λοβέρδo........ Kαι πάει λέγοντας.
Ωραίο παιχνίδι.... Συνεχίστε το.
Στην Ελλάδα αντί να ακολουθούνται οι διαδικασίες αυτόματα (π.χ. κρίση = διορισμός) αυτές μπλοκάρονται για να γίνονται εν συνεχεία αντικείμενο διαπραγμάτευσης από παράγοντες και πολιτικούς που θα ζητήσουν διάφορα ανταλάγματα. Ειδικά προεκλογικά.  
Για όσους είναι υπο διορισμό και εκτός ΕΣΥ βέβαια επικρατεί σιωπή. Λες και δεν υπάρχουν. Oύτε την ευαισθησία να μιλήσουν για ένα χρονοδιάγραμμα δεν έχουν.

stathis:
@ DrK, all
Δεν θελω να ξαναμπω στην ιδια συζητηση για το νομιμο και το ηθικο του θεματος. Απλα κομιζω πληροφοριες. Δεν ειμαι ουτε παραγοντας ουτε γνωριζω προσωπικα τον κυριο Τσουκαλο. Πηρα τηλεφωνο την ΕΙΝΑΠ την Παρασκευη μολις διαβασα το δελτιο τυπου και ειχαν την ευγενη καλοσυνη να μου δωσουν το κινητο του προεδρου και αυτος την επισης ευγενη καλοσυνη να με ενημερωσει. Οπως ειδατε κραταω πολλες επιφυλαξεις για το αν αυτο θα προχωρησει.

@beenthere
Πρωτον η νομοθεσια επετρεπε και συνεχιζει να επιτρεπει να μπορεις να υποβαλεις χαρτια για οποιαδηποτε θεση μεχρι να σου ερθει καποιος διορισμος.Κατοπιν εχεις δικαιωμα να παραιτηθεις και να καταλαβεις θεση για την οποια βγηκε μεταγενεστερο ΦΕΚ εφοσον ειχες υποβαλει χαρτια πριν σου ερθει ο πρωτος διορισμος. Αυτο ειναι ξεκαθαρο ισχυε και ισχυει. Παλιοτερα η ποινη παραιτησης πριν τη συμπληρωση 1 χρονου υπηρεσιας ηταν 2 χρονια χωρις δυνατοτητα νεας αιτησης (προσοχη οχι διορισμου για θεση που υποβληθηκε αιτηση πριν τον πρωτο διορισμο).Απο Σεπτεμβριο του 2011 ισχυει 5ετια. Απο εκει και περα εμεις δεν φταιμε αν οι κρισεις και τα ΣΚΕΟΠΝΙ αργουν τοσο πολυ, ή οι διορισμοι παγωσαν. Προσωπικα δεν θα παρουσιαζομουν καθολου στη θεση πρωτου διορισμου αν η κατασταση ηταν ομαλη και ηξερα οτι θα προχωρησει κανονικα η θεση που με ενδιεφερε περισσοτερο.
Δευτερον η ρυθμιση που συζηταμε θα ισχυσει εαν και μονο εαν, και το τονιζω για οσους επιμενουν να μην το καταλαβαινουν, οι μετακινησεις ΔΕΝ θεωρηθουν νεοι διορισμοι. Υπαρχει αντιστοιχη ρυθμιση για τα μελη ΔΕΠ υπο αναμονη διορισμου που δημοσιευτηκε στο διαυγεια πριν απο 3 εβδομαδες περιπου, οπου η προσληψη των ηδη υπηρετουντων στο δημοσιο θεωρειται μεταταξη και οχι νεα προσληψη. Τελοσπαντων , η ρυθμιση και νομιμη ειναι και λογικη και ηθικη κατα τη γνωμη μου. Θα σου ξαναπω και παλι οτι αν ηθελες  ειτε εσυ ειτε οποιοσδηποτε αλλος μεμψιμοιρει, τοσο πολυ θεση στο ΕΣΥ, ωστε τωρα να μπορει να χρησιμοποιησει τη ρυθμιση, μπορουσε να καταλαβει μια απο τις δεκαδες θεσεις που εβγαιναν σε επαρχιακα νοσοκομεια. Δεν το εκανες γιατι προφανως περιμενεις θεση στο κεντρο. Προσωπικα το εκανα οπως και πολλοι αλλοι, με κοστος οικογενειακο και επαγγελματικο, γιατι ειχαμε τη διορατικοτητα να προβλεψουμε τις αρνητικες εξελιξεις και πιστευαμε στο "καλλιο πεντε και στο χερι". Συνεπως τωρα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την γκρινια και τον φθονο που βγαζουν ορισμενοι. Θα τονισω και παλι οτι η ρυθμιση που συζηταμε ειναι προς ωφελος ολων μας.Αν θεωρηθουν μετακινησεις οι προσληψεις των ηδη υπηρετουντων, αυτοι που απομενουν για διορισμο ειναι ενα σαφως μικροτερο νουμερο αρα πολυ ευκολοτερα διαχειρισιμο γαι το υπουργειο.

Αυτα , και ειναι η τελευταια φορα που μπαινω στη συζητηση για το ιδιο ζητημα. Οποιος θελει να διεκδικησει με αξιοπρεπεια, θαρρος και υπευθυνοτητα τη θεση του στο ΕΣΥ συμμετεχει στο εξωδικο. Τα υπολοιπα, και ειδικα η ανωνυμη ανταλλαγη αντεγκλισεων σε ενα φορουμ ειναι οπως λεει ο μεγας Γιωργος Γεωργιου παπαρια μαντολες.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα