Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

e-diagnosis -Ηλεκτρονική Έκδοση Παραπεμπτικών -Σχόλια/Οδηγίες

<< < (132/187) > >>

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤην εξέταση BNP ( =  Brain natriuretic peptide = Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος )  την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ;

--- Τέλος παράθεσης ---

Όχι προς το παρόν.

Argirios Argiriou:
Από χθες ( 26/01/2016) χρεώνονται πλέον στα παραπεμπτικά για εργαστηριακά, οι καινούριες, κουρεμένες τιμές.

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΑπό χθες ( 26/01/2016) χρεώνονται πλέον στα παραπεμπτικά για εργαστηριακά, οι καινούριες, κουρεμένες τιμές.

--- Τέλος παράθεσης ---
   Δεν ξέρω, αλλά σε εμένα εμφανίζονται οι παλιές τιμές: Ασβέστιο 4.05, ουρικο 2.88, φώσφορος 5.22, DEXA 52,82 . Τουλάχιστον αυτές δεν άλλαξαν... (ούτε στην τελική χρέωση, αν αφαιρεθεί η συμμετοχή).
    Εκτός μόνο αν εννοείς τη χρέωση στο Ε-ΔΑΠΥ (που την βλέπει ο εκτελών γιατρός).

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΑπό χθες ( 26/01/2016) χρεώνονται πλέον στα παραπεμπτικά για εργαστηριακά, οι καινούριες, κουρεμένες τιμές.

--- Τέλος παράθεσης ---
   Δεν ξέρω, αλλά σε εμένα εμφανίζονται οι παλιές τιμές: Ασβέστιο 4.05, ουρικο 2.88, φώσφορος 5.22, DEXA 52,82 . Τουλάχιστον αυτές δεν άλλαξαν... (ούτε στην τελική χρέωση, αν αφαιρεθεί η συμμετοχή).
    Εκτός μόνο αν εννοείς τη χρέωση στο Ε-ΔΑΠΥ (που την βλέπει ο εκτελών γιατρός).

--- Τέλος παράθεσης ---

Ναι. Εννοώ την χρέωση Ε-ΔΑΠΥ.

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος08/02/2016

Με φωτογραφίες «μαϊμού» από το διαδίκτυο γιατροί έγραφαν επιθέματα σε “ασθενείς”.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

--- Τέλος παράθεσης ---

Στο ίδιο άρθρο γίνεται αναφορά για τους κακούς γιατρούς που έγραφαν την ακριβή εξέταση (αλήθεια για ποια μιλάει; ) αντί τη φθηνή. Την οποία όμως φθηνή εξέταση είχε κλειδώσει το σύστημα το ίδιο (Από μόνο του δηλαδή; Με δική του πρωτοβουλία; Τεχνητή νοημοσύνη και πονηριά; ) κι έτσι οι (κακοί και σπάταλοι) γιατροί έγραφαν αναγκαστικά την ακριβή. Θα τρελαθούμε;

"Τέλος κατήγγειλε ότι μόνο από μια βιοχημική εξέταση που στο ηλεκτρονικό σύστημα και σε Υπουργικές Αποφάσεις των προηγούμενων κυβερνήσεως είχε περάσει με διπλή ονομασία  προκλήθηκε δαπάνη εκατοντάδων εκατομμυρίων. Και τούτο επειδή οι γιατροί  συνταγογραφούσαν και τα εργαστήρια εκτελούσαν την εξέταση με την ακριβή αμοιβή.
«Μετράμε τα επίπεδα βιοχημικού παράγοντας και κοστίζει 4,18 ευρώ και με άλλη ονομασία μετράμε τον ίδιο παράγοντα με άλλη ονομασία που το υπουργείο το ίδιο την είχε κοστολογήσει 18,11 ευρώ.. Μάλιστα το σύστημα το ίδιο «κλείδωσε» την φτηνή εξέταση και άφηνε να συνταγογραφούν μόνο την ακριβή οι γιατροί."

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση