Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
20 Απριλίου 2024, 00:46:31

Αποστολέας Θέμα: ΠΕΔΥ  (Αναγνώστηκε 131552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Απριλίου 2014, 23:30:27
Απάντηση #165
Αποσυνδεδεμένος

eliastheod


δεν μπορεί , βρε συνάδελφοι να γίνονται αυτά τα πράγματα, που λέτε,
ο υπουργός είναι σοβαρός
η κυβέρνηση λειτουργεί με πρόγραμμα
κάπου θα "σκάλωσε" (που λέει κ η διαφήμιση) ο σχεδιασμός

μπορεί να είναι, και κάποιο από τα θαύματα, που συμβαίνουν τελευταία
όπως εύστοχα σατυρίζει σήμερα, ο σκιτσογράφος Γιάννης Ιωάννου στο "The Press Project"
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

καλή ανάσταση να έχουμε
του ΠΕΔΥού την ανάσταση, και εγώ δεν την βλέπω...

19 Απριλίου 2014, 00:01:18
Απάντηση #166
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μπορεί να είναι, και κάποιο από τα θαύματα, που συμβαίνουν τελευταία
όπως εύστοχα σατυρίζει σήμερα, ο σκιτσογράφος Γιάννης Ιωάννου στο "The Press Project"
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στρατευμένος σκιτσογράφος αν κρίνω από τα τελευταία 20 σκίτσα που είδα.
Κατά τα άλλα δεν έχεις άδικο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

19 Απριλίου 2014, 21:41:05
Απάντηση #167
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μόλις χώρισαν τα τσανάκια τους.

Και το Εθνικό Σύστημα Υγείας τι περιλαμβάνει?

Υπάρχουν πλέον το ΠΕΔΥ με τους ιατρούς του και το ΕΣΥ με τους ιατρούς του.

Kαι η Ελληνική Δικαιοσύνη περιλαμβάνει Ειρηνοδικεία, Πρωτοδικεία, Εφετεία και Άρειο Πάγο.
Έχετε δει ποτέ να παίρνουν έναν Πρωτοδίκη για να καλύψει τα κενά ενός Εφετείου;

Και η Δημόσια Εκπαίδευση περιλαμβάνει Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια.
Έχετε δει ποτέ να παίρνουν έναν δάσκαλο για να καλύψει τα κενά ενός Γυμνασίου;

Και ο Ε.Σ. περιλαμβάνει Στρατό Ξηράς, Ναυτικό και Αεροπορία.
Έχετε δει ποτέ να παίρνουν έναν Λ/γο (ΠΖ) και να τον βάζουν στη θέση ενός Σμηναγού ή Πλοιάρχου;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Απριλίου 2014, 08:20:07
Απάντηση #168
Αποσυνδεδεμένος

aggheliki


Καλημερα!!! Καλο πασχα!!!  Από ποτέ ισχύει η εγκυκλιος? αφού δε μας έχει κοινοποιηθεί δεν ισχύει ακόμη. Εγώ έχω μετακίνηση χωρίς ορισμένη λήξη υποθέτω περιμένω κάποιο χαρτί από τη διοίκηση ότι. Δεν είναι πλέον αρμόδια για τη μετακίνηση μου και να γυρίσω στο  κέντρο υγειας που ανήκω. Η όχι ; πρέπει να πάω να παρουσιαστών πάραυτα χωρίς κάποια ειδοπποιηση;  Είμαι μπερδεμένη δεν ξέρω τι με περιμένει τριάμισι χρόνια  στη Λάτσα του νοσοκομείου πανε στράφι!; Ελπίζω να μας αξιοποιήσουν τουλάχιστον και να μην ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε!!!

20 Απριλίου 2014, 08:59:30
Απάντηση #169
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημερα!!! Καλο πασχα!!!  Από ποτέ ισχύει η εγκυκλιος? αφού δε μας έχει κοινοποιηθεί δεν ισχύει ακόμη. Εγώ έχω μετακίνηση χωρίς ορισμένη λήξη υποθέτω περιμένω κάποιο χαρτί από τη διοίκηση ότι. Δεν είναι πλέον αρμόδια για τη μετακίνηση μου και να γυρίσω στο  κέντρο υγειας που ανήκω. Η όχι ; πρέπει να πάω να παρουσιαστών πάραυτα χωρίς κάποια ειδοπποιηση;  Είμαι μπερδεμένη δεν ξέρω τι με περιμένει τριάμισι χρόνια  στη Λάτσα του νοσοκομείου πανε στράφι!; Ελπίζω να μας αξιοποιήσουν τουλάχιστον και να μην ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε!!!

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Ο Υφυπουργός Υγείας με την Απόφασή του, σας υποχρεώνει από 17/4/2014 να γυρίσετε στην έδρα σας, μετά από τη λήξη της όποιας πράξης σας μετακινούσε.
Αν δεν αναφέρεται λήξη στην πράξη μετακίνησής σας, τότε αυτή δεν έχει συνταχτεί με σύννομο τρόπο και δεν μπορεί να σταθεί ως διοικητική πράξη.

Εφεξής πλέον, για τις μετακινήσεις είναι αρμόδιος μόνο ο ΔΥΠΕάρχης.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Απριλίου 2014, 10:46:36
Απάντηση #170
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχετε δει ποτέ να παίρνουν έναν Πρωτοδίκη για να καλύψει τα κενά ενός Εφετείου;
...................................................
Έχετε δει ποτέ να παίρνουν έναν δάσκαλο για να καλύψει τα κενά ενός Γυμνασίου;
...................................................
Έχετε δει ποτέ να παίρνουν έναν Λ/γο (ΠΖ) και να τον βάζουν στη θέση ενός Σμηναγού ή Πλοιάρχου;
...................................................
Στο σύστημα υγείας αγαπητέ διακομιστή το έχουμε δει και θα συνεχίσουμε να το βλέπουμε. Στο σύστημα υγείας εκείνο που έχει "σημασία" είναι ο κόσμος να βλέπει άσπρες μπλούζες!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είμαι μπερδεμένη δεν ξέρω τι με περιμένει τριάμισι χρόνια  στη Λάτσα του νοσοκομείου πανε στράφι!; Ελπίζω να μας αξιοποιήσουν τουλάχιστον και να μην ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε!!!
Τι εννοείς "πάνε στράφι"; Τι εννοείς "να μην ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε". Προσλήφθηκες σε κάποιο Κ.Υ. το οποίο δεν έχει ακτινολογικό (αν ισχύει αυτό που γράφεις στο προφίλ) ; Ή για να το θέσω καλύτερα, έκανες αίτηση για να προσληφθείς κάπου που δεν έχει ακτινολογικό ή έχει μόνο κλασσικό ακτινολογικό;
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Απριλίου 2014, 12:52:29 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

20 Απριλίου 2014, 16:35:20
Απάντηση #171
Αποσυνδεδεμένος

aggheliki


Καλησπέρα!!!  Για να μην παρεξηγηθώ και νομίζετε ότι υποτιμώ την πρωτοβαθμια φροντίδα θα παραθέσω ένα συντομία την ιστορία. Διορίστηκα στο κέντρο υγειας με την προοπτική ότι θα μπει υπέρηχο τομογράφος το πολύ σε ένα μήνα. Ο μήνας πέρασε το εξάμηνο πέρασε ο χρόνος πέρασε και μηχάνημα δεν ήρθε ούτε τότε ούτε τώρα. Είχα μια τεχνολόγο όχι και πολύ συνεργάσιμη, εφημερίες ήμουν Μονή μου μια φρικη. Στο τέλος κόπηκαν και οι εφημερίες γιατί ήταν αντί οικονομικές οπότε με το νομό ξενογιαννακοπουλου βρέθηκα να εφημερεύω στο νοσοκομείο υποδοχής στον υπέρηχο. Μετά με τη λειτουργία του αξονικές στο νοσοκομείο πήγα εκεί. Φοβερό σχολείο αλλά πολύς κόπος και κούραση πολλές εφημερίες λίγα άτομα με συνεχείς αλλαγές προσωπικού. Και τώρα γυρνάω πίσω στο ακτινολογικού χωρίς τεχνολόγο γιατί αυτή που ήταν εκεί βγήκε στη σύνταξη χωρίς εφημερίες και πολλά έξοδα μετακίνησης. Τι να πω δε νομίζω να είμαι παράλογη να έχω αγωνία για το τι μέλλει γενεσθαι. Πονεμένη ιστορία και όλα αυτά για να μπω στο εσύ και να είμαι σχετικά κοντά στο σπίτι μου.

21 Απριλίου 2014, 18:58:06
Απάντηση #172
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
19/04/2014. Καθημερινή.

Τα νέα Κέντρα Υγείας.

Τον τίτλο ΠΕΔΥ θα πρέπει να προσθέσουν τα Κέντρα Υγείας του ΕΣΥ στην ονομασία τους, ενώ σταδιακά εναρμονίζεται η λειτουργία τους με αυτήν των πρώην πολυϊατρείων του ΕΟΠΥΥ και νυν μονάδων ΠΕΔΥ (Πρωτοβάθμιο Εθνικό Δίκτυο Υγείας).

Πάντως, σε αντίθεση με το τι ισχύει για τις άλλες μονάδες ΠΕΔΥ, τα Κέντρα Υγείας συνεχίζουν να εισπράττουν τα 5 ευρώ ανά εξέταστρο από τους επισκέπτες τους.

Σε διευκρινιστική εγκύκλιο του υφυπουργού Υγείας Αντώνη Μπέζα, προβλέπεται, μεταξύ άλλων, ότι πρέπει να ορισθεί σε κάθε Κέντρο Ιατρός Υποδοχής (γενικός γιατρός ή παθολόγος), ο οποίος θα δέχεται αποκλειστικώς έκτακτα περιστατικά, ενώ τονίζεται ότι εφ’ εξής την αρμοδιότητα μετακίνησης του προσωπικού των Κέντρων Υγείας έχει αποκλειστικά η διοίκηση της Υγειονομικής Περιφέρειας.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Απριλίου 2014, 19:36:49
Απάντηση #173
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
19/04/2014. Καθημερινή.

Τα νέα Κέντρα Υγείας.

...

Πάντως, σε αντίθεση με το τι ισχύει για τις άλλες μονάδες ΠΕΔΥ, τα Κέντρα Υγείας συνεχίζουν να εισπράττουν τα 5 ευρώ ανά εξέταστρο από τους επισκέπτες τους.

...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Θεωρώ ότι πρόκειται για μία περίπτωση άνισης μεταχείρισης πολιτών και ως εκ τούτου αντίθετη με το πνεύμα του Συντάγματος. Αφού στην ουσία ομογενοποιούνται τα παλιά ΚΥ και τα πρώην ιατρεία του ΙΚΑ-ΕΟΠΥΥ ως προς τη λειτουργία τους, γιατί πρέπει να καταβάλουν αντίτιμο οι κάτοικοι ημιαστικών και αγροτικών περιοχών για υπηρεσίες που οι κάτοικοι των αστικών κέντρων δεν καλούνται να το κάνουν;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Απριλίου 2014, 20:00:05
Απάντηση #174
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Η παράγραφος 3 της υπουργικής απόφασης Υ3α/Γ.Π.οικ. 88618 ΦΕΚ 1223 Β/11-9-2002 είναι ακόμη σε ισχύ.

3. Στην περίπτωση που οι ασθενείς είναι ασφαλισμένοι βαρύνεται ο ασφαλιστικός τους φορέας τηρουμένων των διατάξεων των κανονισμών τους «περί παροχής ιατρικής περίθαλψης».



ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

21 Απριλίου 2014, 21:11:32
Απάντηση #175
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θεωρώ ότι πρόκειται για μία περίπτωση άνισης μεταχείρισης πολιτών και ως εκ τούτου αντίθετη με το πνεύμα του Συντάγματος. Αφού στην ουσία ομογενοποιούνται τα παλιά ΚΥ και τα πρώην ιατρεία του ΙΚΑ-ΕΟΠΥΥ ως προς τη λειτουργία τους, γιατί πρέπει να καταβάλουν αντίτιμο οι κάτοικοι ημιαστικών και αγροτικών περιοχών για υπηρεσίες που οι κάτοικοι των αστικών κέντρων δεν καλούνται να το κάνουν;

Βασίλη, η ανισότητα δεν περιορίζεται μόνο στους προσερχόμενους πολίτες. Στους γιατρούς υπάρχουν διάφορες ταχύτητες (επιμελητές ΕΣΥ, γιατροί με πλήρη απασχόληση χωρίς ιδιωτικό ιατρείο και χωρίς εφημερίες, γιατροί με ημιαπάσχοληση και με ιατρείο (όσοι κέρδισαν τα προσωρινά μέτρα) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος είχα διαβάσει και γιατρούς με πλήρη απασχόληση και με ιατρείο, δεν ξέρω ποιους εννοεί ίσως τους ελάχιστους μόνιμους γιατρούς του  ΙΚΑ). Ανάλογες ανισότητες υποθέτω υπάρχουν και στο υπόλοιπο προσωπικό.

22 Απριλίου 2014, 13:20:35
Απάντηση #176
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Nέα εποχή ξημερώνει στη χώρα μας σε ότι αφορά την πρόσβαση του πολίτη στις υπηρεσίες υγείας. Για πρώτη φορά επιχειρείται να τεθεί τάξη στο χάος και την ως τώρα ηρωικο-λεβέντικη πλην όμως αναρχο-αυτόνομη πρόσβαση του ασθενούς στις δημόσιες υπηρεσίες υγείας, με δυο συγκεκριμένα βήματα:
1ο) Η πρόσβαση στα Νοσοκομεία θα γίνεται μόνο κατόπιν παραπομπής από Οικογενειακό ιατρό (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
2ο) Οι ιατροί του ΠΕΔΥ θα δέχονται μόνο κατόπιν τηλεφωνικών rendez vous, πλην του ιατρού υποδοχής μονάδας υγείας (Health Unit Receptionist Doctor) (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Απριλίου 2014, 14:57:56
Απάντηση #177
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2ο) Οι ιατροί του ΠΕΔΥ θα δέχονται μόνο κατόπιν τηλεφωνικών rendez vous, πλην του ιατρού υποδοχής μονάδας υγείας (Health Unit Receptionist Doctor) (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
Όταν λέμε  ΠΕΔΥ εννοούμε όλο το ΠΕΔΥ ή μόνο το (ΙΚΑ)ΠΕΔΥ; Γιατί οδηγίες για γιατρό υποδοχής έδωσε με την τελευταία εγκύκλιο ο υφυπουργός και για το (ΕΣΥ)ΠΕΔΥ.

22 Απριλίου 2014, 17:38:04
Απάντηση #178
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


(Θέλω να) πιστεύω ότι το ΠΕΔΥ είναι ενιαίο και ομοούσιο και δεν διακρίνεται σε Εσυπέδυ και Ικαπέδυ.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Απριλίου 2014, 17:50:30
Απάντηση #179
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
στα Περιφερ Ιατρεια του ΠΕΔΥ θα συνεχιζει η άναρχη προσέλευση ασθενων τυπου "γιουργια" '- "μπάτε σκύλοι αλέσετε" -"ειδα φως και μπηκα" ή θα μπει και εδω επιτέλους μια τάξη με ρομαντικα ραντεβουδάκια?
+

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
99 Απαντήσεις
45952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουλίου 2014, 23:54:10
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
73414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2016, 11:49:33
από Αρχίατρος
ΠΕΔΥ

Ξεκίνησε από Δημήτρης Μακρέας « 1 2 » ΕΟΠΥΥ

16 Απαντήσεις
8588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Φεβρουαρίου 2017, 17:04:50
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
33 Απαντήσεις
13435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2018, 11:12:50
από GirousisN
3 Απαντήσεις
2955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 14:10:07
από GirousisN