Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:39:58

Αποστολέας Θέμα: Απαγορεύεται ο ειδικευόμενος να έχει κοινωνικές επαφές με τους ασθενείς του ;;;  (Αναγνώστηκε 13313 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Ιουλίου 2014, 19:16:49
Αναγνώστηκε 13313 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Γειά σας,

Ίσως, να ακούγεται αστείος ο παραπάνω τίτλος...

Παρόλα αυτά, θα 'θελα να ρωτήσω, αν υπάρχει επίσημο καταστατικό (τί λέω τώρα...  :( ),
βάσει του οποίου,
ο ειδικευόμενος απαγορεύεται ρητά να έχει μια απλή κοινωνική επαφή με ασθενείς του,
και αν αυτός ο "όρος" παραβιαστεί
ο Διευθυντής της Κλινικής του, να έχει το Δικαίωμα να τον παραπέμψει στην κρίση Διοικητικού συμβουλίου, υπό του Διοικητού του Νοσοκομείου, και του Δ/ντού της Ιατρικής Υπηρεσίας,
με αίτημα και στόχο, την παραίτησή και διαγραφή του ειδικευομένου από την Κλινική.... ;;

Σοβαρολογώ... Δεν είναι αστείο....  

Σας ευχαριστώ θερμά...
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουλίου 2014, 21:24:13 από anasm »

21 Ιουλίου 2014, 23:06:51
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Τι είδους κοινωνικές επαφές;
Μας έχει τύχει, σε όλους νομίζω, να νιώθουμε πιο οικεία με κάποιους ασθενείς.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Ιουλίου 2014, 04:53:57
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά σας,

Ίσως, να ακούγεται αστείος ο παραπάνω τίτλος...

Παρόλα αυτά, θα 'θελα να ρωτήσω, αν υπάρχει επίσημο καταστατικό (τί λέω τώρα...  :( ),
βάσει του οποίου,
ο ειδικευόμενος απαγορεύεται ρητά να έχει μια απλή κοινωνική επαφή με ασθενείς του,
και αν αυτός ο "όρος" παραβιαστεί
ο Διευθυντής της Κλινικής του, να έχει το Δικαίωμα να τον παραπέμψει στην κρίση Διοικητικού συμβουλίου, υπό του Διοικητού του Νοσοκομείου, και του Δ/ντού της Ιατρικής Υπηρεσίας,
με αίτημα και στόχο, την παραίτησή και διαγραφή του ειδικευομένου από την Κλινική.... ;;

Σοβαρολογώ... Δεν είναι αστείο....  

Σας ευχαριστώ θερμά...

Με όλο το θάρρος πιστευω πως ο διευθυντής σου είναι μεγάλος @@@@@@@.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

23 Ιουλίου 2014, 21:48:25
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά σας,

Ίσως, να ακούγεται αστείος ο παραπάνω τίτλος...

Παρόλα αυτά, θα 'θελα να ρωτήσω, αν υπάρχει επίσημο καταστατικό (τί λέω τώρα...  :( ),
βάσει του οποίου,
ο ειδικευόμενος απαγορεύεται ρητά να έχει μια απλή κοινωνική επαφή με ασθενείς του,
και αν αυτός ο "όρος" παραβιαστεί
ο Διευθυντής της Κλινικής του, να έχει το Δικαίωμα να τον παραπέμψει στην κρίση Διοικητικού συμβουλίου, υπό του Διοικητού του Νοσοκομείου, και του Δ/ντού της Ιατρικής Υπηρεσίας,
με αίτημα και στόχο, την παραίτησή και διαγραφή του ειδικευομένου από την Κλινική.... ;;

Σοβαρολογώ... Δεν είναι αστείο....  

Σας ευχαριστώ θερμά...

Με όλο το θάρρος πιστευω πως ο διευθυντής σου είναι μεγάλος @@@@@@@.

Καταρχάς, σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τη σαφή υποστήριξή σας... !

Gatekeeper, κι όμως, δεν είναι τόσο... σε καμία περίπτωση... !

Απλά, επειδή το email, είναι γραπτό και μένει, δεν εμπιστεύεται τί θα πεί το κάθε στραβάδι -ειδικευόμενος του με τον εκάστοτε ασθενή...

Εντάξει, κατανοητό...

Αλλά, ξέρω τί θα πώ -γράψω, και πώς θα το γράψω σε μια ενδεχόμενη κοινωνική -ιατρική ηλεκτρονική επικοινωνία μου...  ::)

24 Ιουλίου 2014, 03:51:40
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Βασικά αυτός που θα σε παραπέμψει πρεπει να τεκμηριώσει την παραπομπή του.
Ειναι αδύνατο να πείσεις πως δεν εισαι ελέφαντας.....

Η απλή κοινωνική επαφή δεν ειναι πειθαρχικό αδίκημα.Και δεν ξέρω κι αν η ερωτική επαφή είναι , στο βαθμό που λαμβάνει χώρα μακριά από τον χώρο εργασίας και αφορά ενηλικα ατομα ικάνα για consent...
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

24 Ιουλίου 2014, 09:04:36
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Οι κοινωνικές επαφές οποιουδήποτε τύπου πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι επηρεάζουν τη θεραπευτική σχέση. Έτσι, όσο πιο έντονες και... περίπλοκες είναι, τόσο περισσότερο απομακρύνουν από τον αρχικό στόχο. Αν βέβαια το θεραπευτικό κομμάτι έχει ολοκληρωθεί, δεν υπάρχει κάτι επιλήψιμο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Ιουλίου 2014, 19:31:07
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βασικά αυτός που θα σε παραπέμψει πρεπει να τεκμηριώσει την παραπομπή του.
Ειναι αδύνατο να πείσεις πως δεν εισαι ελέφαντας.....

Η απλή κοινωνική επαφή δεν ειναι πειθαρχικό αδίκημα.Και δεν ξέρω κι αν η ερωτική επαφή είναι , στο βαθμό που λαμβάνει χώρα μακριά από τον χώρο εργασίας και αφορά ενηλικα ατομα ικάνα για consent...


Η "τεκμηρίωση" -στοιχειοθέτηση της παραπομπής του στο ΔΣ του Νοσοκομείου (για φαντάσου, αιτούμενος Απόλυση του ειδικευομένου...) (*1)
θα είναι, ακριβώς, το ότι ΔΕΝ ακολούθησες τις ρητές υποδείξεις του,
στο να μην έχεις καμία κοινωνική επαφή με τους ασθενείς σου, από τη στιγμή του εξιτηρίου τους και μετά

Άλλο το αν, η παραπάνω "τεκμηρίωση", ενδεχομένως,
δεν έχει καμία νομική βάση,
και εκπορεύεται από την προσωπική (έως αυθαίρετη) "βούληση" του εκάστοτε Δ/ντή...


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι κοινωνικές επαφές οποιουδήποτε τύπου πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι επηρεάζουν τη θεραπευτική σχέση. Έτσι, όσο πιο έντονες και... περίπλοκες είναι, τόσο περισσότερο απομακρύνουν από τον αρχικό στόχο. Αν βέβαια το θεραπευτικό κομμάτι έχει ολοκληρωθεί, δεν υπάρχει κάτι επιλήψιμο.

Βέβαια, ας μην ξεχνάμε ότι,
η κοινωνική επαφή, όταν πραγματικά αποπνέει αμεσότητα και αλήθεια ψυχής -όσο "ρομαντικό" κι αν ακούγεται...
Επειδή ακριβώς, πολλές φορές, ο ασθενής έχει εκπληκτικό ένστικτο (!)
μπορεί να λειτουργήσει και σαν placebo...


(*1) -Σίγουρα ορατός (ρεαλιστικά...) κίνδυνος τέτοιος, δεν υπάρχει...
Όμως, και μόνο που το σκέφτομαι ρε μάγκα μου, γίνομαι τούρκος...

Ελπίζω να μην κάνω χρήση του ασφαλιστήριου συμβολαίου "νομικής προστασίας ιατρών", που έχω ήδη, με τον διορισμό μου, ανοίξει...
Γιατί, πέρα από υπεράσπισή μου,
μου δίνει το δικαίωμα, να διεκδικήσω και αποζημίωση για ψυχική οδύνη και ηθική βλάβη...

Γιατί, ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΕΙΝΑΙ (= αμαύρωση της κοινωνικής σου υπόστασης ως άτομο και γιατρός), το ενδεχόμενο συμβάν "της παραπομπής σου σε ΔΣ με προοπτική απόλυσης..."
Κι αυτό γιατί,
επειδή ο κάθε Δ/ντής ερμηνεύει, κατά τον δοκούν, τον κατά τ'άλλα επίσημο νόμο του κράτους...
Δηλαδή, τον Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας...

24 Ιουλίου 2014, 19:51:15
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει για σύναψη, οποιασδήποτε μορφής, σχέσης (εκτός και εάν ο ασθενής υπολείπεται νοητικά) τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά το πέρας της ιατρικής πράξης. Εάν ίσχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να απαγορεύεται η άσκηση ιατρικής πράξης σε συγγενικά και φιλικά μας πρόσωπα καθώς και σε άτομα με τα οποία κατά το παρελθόν ή και το παρόν συνάψαμε οποιαδήποτε σχέση, ακόμη και ερωτική.

Για το μόνο που μπορούμε να κατηγορηθούμε είναι ο δόλος, σύμφωνα με τον όρκο του Ιπποκράτη:
"...ἐκτὸς ἐὼν πάσης ἀδικίης ἑκουσίης καὶ φθορίης...".

Ευχαριστώ.
Medicus curat,
Deus sanat

24 Ιουλίου 2014, 21:04:00
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει για σύναψη, οποιασδήποτε μορφής, σχέσης (εκτός και εάν ο ασθενής υπολείπεται νοητικά) τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά το πέρας της ιατρικής πράξης.
Εδώ θα διευκρινίσω (υποθέτω το ίδιο εννοείς κι εσύ) στο κατά πόσο είναι ηθικό (το νόμιμο είναι και ηθικό; για να θυμηθούμε κάτι εξαφανισμένα από το πολιτικό προσκήνιο παλικάρια), ιδιαίτερα στον ερωτικό τομέα, να χρησιμοποιείται η ιατρική εξέταση ή νοσηλεία (όποια κι αν είναι αυτή) για τη σύναξη ερωτικής σχέσης (όποια κι αν είναι αυτή). Ιδιαίτερα αν ο γιατρός εκμεταλλευτεί την ισχύ που του δίνει η θέση του στη σχέση γιατρός/ασθενής και την ανισότητα πληροφόρησης σ' αυτή τη σχέση.
Η σχέση (κατά τη διάρκεια της εξέτασης ή της νοσηλείας) πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να είναι αυστηρά επαγγελματική και επιστημονική. Επειδή όμως είμαστε άνθρωποι π.χ. πολλοί γυναικολόγοι (άνδρες κυρίως) έχουν ηθικό πρόβλημα να εξετάσουν τη μητέρα τους, την αδερφή τους ή άλλες συγγενείς τους. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που γιατροί έγιναν φίλοι, σύναψαν ερωτικές σχέσεις ή/και παντρεύτηκαν ασθενείς τους. Εγώ επικεντρώνομαι στο κομμάτι της άσκησης της ιατρικής και το πόσο ανεπηρέαστη πρέπει να μένει από άλλα "ερεθίσματα".
Ντρέπομαι που το λέω αλλά έχω δει "συναδέλφους" να εκμεταλλεύονται την ιατρική τους ιδιότητα και την θέση "ισχύος" που τους δίνει η ιδιότητά τους έναντι του ασθενή ώστε να δουν ή να ψηλαφήσουν το στήθος μιας γυναίκας ή ακόμη και τα γεννητικά της όργανα ακόμη και σε περιπτώσεις που το περιστατικό δεν απαιτεί (θεωρητικά) μια τέτοια εξέταση.

"...Ἐς οἰκίας δὲ ὁκόσας ἂν ἐσίω, ἐσελεύσομαι ἐπ' ὠφελείῃ καμνόντων, ἐκτὸς ἐὼν πάσης ἀδικίης ἑκουσίης καὶ φθορίης, τῆς τε ἄλλης καὶ ἀφροδισίων ἔργων ἐπί τε γυναικείων σωμάτων καὶ ἀνδρῴων, ἐλευθέρων τε καὶ δούλων...."
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιουλίου 2014, 23:54:00 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

24 Ιουλίου 2014, 21:54:11
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει για σύναψη, οποιασδήποτε μορφής, σχέσης (εκτός και εάν ο ασθενής υπολείπεται νοητικά) τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά το πέρας της ιατρικής πράξης.
Εδώ θα διευκρινίσω (υποθέτω το ίδιο εννοείς κι εσύ) στο κατά πόσο είναι ηθικό(το νόμιμο είναι και ηθικό; για να θυμηθούμε κάτι εξαφανισμένα από το πολιτικό προσκήνιο παλικάρια), ιδιαίτερα στον ερωτικό τομέα, να χρησιμοποιείται η ιατρική εξέταση ή νοσηλία (όποια κι αν είναι αυτή) για τη σύναξη ερωτικής σχέσης (όποια κι αν είναι αυτή). Ιδιαίτερα αν ο γιατρός εκμεταλλευτεί την ισχύ που το δίνει η θέση του στη σχέση γιατρός/ασθενής και την ανισότητα πληροφόρησης σ' αυτή τη σχέση.
Η σχέση (κατά τη διάρκεια της εξέτασης ή της νοσηλείας) πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να είναι αυστηρά επαγγελματική και επιστημονική. Επειδή όμως είμαστε άνθρωποι π.χ. πολλοί γυναικολόγοι (άνδρες κυρίως) έχουν ηθικό πρόβλημα να εξετάσουν τη μητέρα τους, την αδερφή τους ή άλλες συγγενείς τους. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που γιατροί έγιναν φίλοι, σύναψαν ερωτικές σχέσεις ή/και παντρεύτηκαν ασθενείς τους. Εγώ επικεντρώνομαι στο κομμάτι της άσκησης της ιατρικής και το πόσο ανεπηρέαστη πρέπει να μένει από άλλα "ερεθίσματα".
Ντρέπομαι που το λέω αλλά έχω δει "συναδέλφους" να εκμεταλλεύονται την ιατρική τους ιδιότητα και την θέση "ισχύος" που τους δίνει η ιδιότητά τους έναντι του ασθενή ώστε να δουν ή να ψηλαφήσουν το στήθος μιας γυναίκας ή ακόμη και τα γεννητικά της όργανα ακόμη και σε περιπτώσεις που το περιστατικό δεν απαιτεί (θεωρητικά) μια τέτοια εξέταση.

"...Ἐς οἰκίας δὲ ὁκόσας ἂν ἐσίω, ἐσελεύσομαι ἐπ' ὠφελείῃ καμνόντων, ἐκτὸς ἐὼν πάσης ἀδικίης ἑκουσίης καὶ φθορίης, τῆς τε ἄλλης καὶ ἀφροδισίων ἔργων ἐπί τε γυναικείων σωμάτων καὶ ἀνδρῴων, ἐλευθέρων τε καὶ δούλων...."

Ακριβώς αυτό που λες Διαμαντή επηρεάζει τη θεραπευτική σχέση και ως εκ τούτου είναι επιλήψιμο. Δεν το συζητώ για περιπτώσεις που υπάρχει επιβολή λόγω θέσης - αυτό έχει και ποινικές προεκτάσεις.
Στην Ελλάδα, δυστυχώς, οι ιατρικές πράξεις γίνονται πολλές φορές χωρίς σεβασμό προς τον ασθενή - ούτε καν στοιχειώδη πληροφόρηση. Συνεπώς, υπάρχει έλλειμμα ιατρικής "κουλτούρας".
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Αυγούστου 2014, 19:54:01
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Κατά τη διάρκεια της Ψυχαναλυτικής θεραπείας, στα προκαταρκτικά ακόμα στάδια ο ή η ασθενής βιώνει -και είναι απόλυτα φυσιολογικό-
έντονα ερωτικά συναισθήματα προς το γιατρό του. Τα αμέσως επόμενα στάδια είναι αυτά της πατρικής και μητρικής φιγούρας. Ο γιατρός
οφείλει πάντα αποστασιοποιημένα να διανύσει και αυτά τα στάδια του transfert εις όφελος μιας περαιτέρω διείσδυσης στο υποσυνείδητο
του ασθενούς. Ακόμη όμως και μεγάλες φιγούρες στη Ψυχιατρική όπως ο David Malan παραδέχονται με ειλικρίνεια ότι περιστασιακά είναι
δύσκολο και για το γιατρό να εμμείνει στο ρόλο του, ειδικά αν έχει απέναντι του μια όμορφη παρουσία.
 Δεν είναι λίγες οι φορές  που η ερωτική διάθεση έλαβε ύλη και οστά σε μια κανονική αμφίδρομη σχέση, απλά σε αυτές τις περιπτώσεις η
θεραπεία ''πήγε περίπατο''                                                                                                                                   
 Βλ. David Malan, Psychotherapy in practice

27 Αυγούστου 2014, 18:48:50
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η "τεκμηρίωση" -στοιχειοθέτηση της παραπομπής του στο ΔΣ του Νοσοκομείου (για φαντάσου, αιτούμενος Απόλυση του ειδικευομένου...) (*1)
θα είναι, ακριβώς, το ότι ΔΕΝ ακολούθησες τις ρητές υποδείξεις του,
στο να μην έχεις καμία κοινωνική επαφή με τους ασθενείς σου, από τη στιγμή του εξιτηρίου τους και μετά

Άλλο το αν, η παραπάνω "τεκμηρίωση", ενδεχομένως,
δεν έχει καμία νομική βάση,
και εκπορεύεται από την προσωπική (έως αυθαίρετη) "βούληση" του εκάστοτε Δ/ντή...

Αυτό δεν παίζει με την καμμία.

Προσωπικά έχω βγει με πρώην ασθενή του Διευθυντή μου, και ΟΚ, παρότι δεν κατέληξε σε κάτι, τι μπορεί να μου προσάψει κάποιος ;

Ζήτημα δεοντολογίας ή να μου... απαγορεύσει ο Διευθυντής την επαφή ; Έλεος, ορισμένοι Ελληνάρες δεν βάζουν μυαλό, παρά μόνο όταν τους σέρνεις στα δικαστήρια...

Δεν ομιλώ για εξέτασης σε ευαίσθητες περιοχές χωρίς λόγο, απλά για μια γνωριμία που μπορεί να καταλήξει σε ερωτική σχέση ΑΦΟΥ έχει βγει η ασθενής απ' το νοσοκομείο.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Αυγούστου 2014, 18:59:10 από kopritis »

28 Αυγούστου 2014, 19:49:39
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι είδους κοινωνικές επαφές;
Μας έχει τύχει, σε όλους νομίζω, να νιώθουμε πιο οικεία με κάποιους ασθενείς.
Εμένα πάλι όχι.  ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

28 Αυγούστου 2014, 19:53:26
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά έχω βγει με πρώην ασθενή του Διευθυντή μου, και ΟΚ, παρότι δεν κατέληξε σε κάτι, τι μπορεί να μου προσάψει κάποιος ;
Το ότι βγαίνεις με τις πρώην του Διευθυντή σου δε θεωρείται πρόβλημα ε; Και μετά απορούσα για το nickname σου  :D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

28 Αυγούστου 2014, 19:57:46
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι είδους κοινωνικές επαφές;
Μας έχει τύχει, σε όλους νομίζω, να νιώθουμε πιο οικεία με κάποιους ασθενείς.
Εμένα πάλι όχι.  ;D
Τάσο είχες να γράψεις πολύ καιρό, αλλά με έκανες και γέλασα... Να 'σαι καλά!
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2008, 23:10:03
από ManolisGP
2 Απαντήσεις
4992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2016, 18:04:45
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Νοεμβρίου 2009, 14:47:09
από Αγωνιστική Παρέμβαση
29 Απαντήσεις
111544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2022, 12:55:07
από glabu
2 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2017, 22:41:39
από Argirios Argiriou