Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 02:10:51

Αποστολέας Θέμα: Πρακτικά προβλήματα από τους περιορισμούς στις ιατρικές εξετάσεις και πράξεις  (Αναγνώστηκε 22348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Σεπτεμβρίου 2014, 18:05:34
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
οι οδηγίες συμφωνα με τις δηλώσεις του υπουργού ειναι ενδεικτικές κια οχι υποχρεωτικές.εγω προσωπικά γραφω κανονικά και το αντιβιογραμμα!η ιδέα ειναι να υπάρχει μια ορθή παραπεμπτικογραφεία επιτέλους.Το εχω ξαναγράψει αλλά ακόμη δεν μπορώ να το ξεπεράσω οταν είδα MRI εγκεφαλου και αυχενος απο ουρολόγου για ζάλη και Τ3 Τ4 FT3 FT4 TSH anti TPO anti TG απο γενικη ιατρο σε μόνιμα κατακεκλιμένη υπο αγωγη με ενα φαρμακακι του θυρεοειδη...!Εγω παντως στις εξετασεις δεν μετράω και δεν εχω αλλαξει τιποτα στις συνηθειες μου.

15 Σεπτεμβρίου 2014, 18:06:49
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οι οδηγίες συμφωνα με τις δηλώσεις του υπουργού ειναι ενδεικτικές κια οχι υποχρεωτικές.εγω προσωπικά γραφω κανονικά και το αντιβιογραμμα!η ιδέα ειναι να υπάρχει μια ορθή παραπεμπτικογραφεία επιτέλους.Το εχω ξαναγράψει αλλά ακόμη δεν μπορώ να το ξεπεράσω οταν είδα MRI εγκεφαλου και αυχενος απο ουρολόγου για ζάλη και Τ3 Τ4 FT3 FT4 TSH anti TPO anti TG απο γενικη ιατρο σε μόνιμα κατακεκλιμένη υπο αγωγη με ενα φαρμακακι του θυρεοειδη...!Εγω παντως στις εξετασεις δεν μετράω και δεν εχω αλλαξει τιποτα στις συνηθειες μου.

Συμφωνώ για το ότι είναι ενδεικτικές, αλλά αν υπερβείς τον αριθμό που δικαιολογείται ο ασθενής σου θα πληρώσει τα υπόλοιπα, αν δε θέλει/δεν μπορεί να εκτελέσει το παραπεμπτικό που έχει υπέρβαση σε κρατικό φορέα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Σεπτεμβρίου 2014, 18:14:01
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
ειμαστε σιγουροι για αυτο;δεν μας εχουν ενημερωσει οι μικροβιολόγοι

15 Σεπτεμβρίου 2014, 18:16:18
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ειμαστε σιγουροι για αυτο;δεν μας εχουν ενημερωσει οι μικροβιολόγοι

To γράφει ξεκάθαρα το ΦΕΚ. Μάλιστα, όταν υπάρχει υπέρβαση, οι μικροβιολόγοι συνήθως δε διαλέγουν τις εξετάσεις που εκτελούν αλλά τις παίρνουν με τη σειρά (για να μην έχουν και ευθύνη). Για τις υπόλοιπες ζητούν αμοιβή.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2014, 18:19:46 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Σεπτεμβρίου 2014, 19:07:58
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω παντως στις εξετασεις δεν μετράω και δεν εχω αλλαξει τιποτα στις συνηθειες μου.

Εγώ τις έχω περιορίσει στο απολύτως απαραίτητο, συμμορφούμενος προς τας υποδείξεις του ΕΟΠΠΥως. Ο προϋπολογισμός του ΕΟΠΥΥ είναι πλέον σύστημα μηδενικού αθροίσματος, δλδ μια περιττή ουρία που δόθηκε χωρίς λόγο στο Κιάτο, μπορεί να αφήσει εκτός αποζημίωσης μια ζωτικής σημασίας γενική αίματος που θα ζητηθεί αργότερα στο Ροδολίβος.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2014, 21:43:04 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Σεπτεμβρίου 2014, 20:16:28
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
εννοειται τις απολύτως απαραίτητες αλλά αρκετοί το εφαρμόζαμε απο πρίν.αυτό ήθελα να τονίσω.

15 Σεπτεμβρίου 2014, 20:22:12
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω παντως στις εξετασεις δεν μετράω και δεν εχω αλλαξει τιποτα στις συνηθειες μου.

Εγώ τις έχω περιορίσει στο απολύτως απαραίτητο, συμμορφούμενος προς τας υποδείξεις του ΕΟΠΠΥως. Ο προϋπολογισμός του ΕΟΠΥΥ είναι πλέον σύστημα μηδενικού αθροίσματος, δλδ μια περιττή ουρία που δόθηκε χωρίς λόγο στο Κιάτο, μπορεί να αφήσει εκτός αποζημίωσης μια ζωτικής σημασίας γενική αίματος που ζητείται στο Ροδολίβος.

Οι προϋπολογισμοί που έχουν ανακοινώσει ανά νομό δε σημαίνουν ότι η υπέρβαση θα "αυτορυθμίζεται" (rebate κλπ) μέσα στο νομό;
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2014, 20:37:08 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

15 Σεπτεμβρίου 2014, 21:01:50
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οι οδηγίες συμφωνα με τις δηλώσεις του υπουργού ειναι ενδεικτικές κια οχι υποχρεωτικές......
  Ναι το λένε και το ξαναλένε τις τελευταίες μέρες. Ως και ο Άδωνις το τόνισε, τρομάρα του. Αφού όλα είναι τόσο ενδεικτικά γιατί έβγαλαν την ΥΑ στο ΦΕΚ; Και επειδή scripta manent - Verba volant εγώ προσπαθώ να ακολουθώ το ΦΕΚ και όχι τις δηλώσεις οποιωνδήποτε...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ειμαστε σιγουροι για αυτο;δεν μας εχουν ενημερωσει οι μικροβιολόγοι
To γράφει ξεκάθαρα το ΦΕΚ. Μάλιστα, όταν υπάρχει υπέρβαση, οι μικροβιολόγοι συνήθως δε διαλέγουν τις εξετάσεις που εκτελούν αλλά τις παίρνουν με τη σειρά (για να μην έχουν και ευθύνη). Για τις υπόλοιπες ζητούν αμοιβή.
  Διαφωνώ. Το ΦΕΚ γράφει:
""Όλα τα παραπεμπτικά εκδίδονται σε ηλεκτρονική μορφή από το σύστημα της ΗΔIΚΑ e−prescription. Σε αυτό
το σύστημα ενσωματώνεται για κάθε ιατρική ειδικότητα, αριθμητικό όριο συνταγογραφούμενων εξετάσεων ανά
παραπεμπτικό σε κάθε κατηγορία ιατρικών πράξεων
, όπως αυτή έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα
του ΕΟΠΥΥ με τις προσθήκες και ανακωδικοποιήσεις που αναγράφονται στο Παράρτημα Γ της παρούσας, το
οποίο αποτελεί ενιαίο και αναπόσπαστο τμήμα αυτής. Κατά την διάρκεια της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης
από τον συνταγογραφούντα ιατρό, το σύστημα ενημερώνει τον ιατρό για το κατά πόσον οι εξετάσεις που
συνταγογραφεί βρίσκονται εντός του επιτρεπόμενου αριθμητικού ορίου...""
   Η ΗΔΙΚΑ δεν έκανε ακόμα τίποτα (ούτε τα πλαφόνια ανα πάροχο). Συμφωνώ πάντως ότι πρέπει να μην ταλαιπωρούμε όσο μπορούμε τους συναδέρφους βάζοντας ένα κάρο εξετάσεις. Πάντως στη Λάρισα (πολλοί) μικροβιολόγοι εκτελούν ηλεκτρονικά μόνο τον αριθμό των εξετάσεων (ενίοτε διαλέγουν και ποιες) που αναφέρει η συγκεκριμένη ΥΑ...
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2014, 21:08:03 από Ορθοπαιδικός »

15 Σεπτεμβρίου 2014, 22:18:55
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαφωνώ. Το ΦΕΚ γράφει:
""Όλα τα παραπεμπτικά εκδίδονται σε ηλεκτρονική μορφή από το σύστημα της ΗΔIΚΑ e−prescription. Σε αυτό
το σύστημα ενσωματώνεται για κάθε ιατρική ειδικότητα, αριθμητικό όριο συνταγογραφούμενων εξετάσεων ανά
παραπεμπτικό σε κάθε κατηγορία ιατρικών πράξεων
, όπως αυτή έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα
του ΕΟΠΥΥ με τις προσθήκες και ανακωδικοποιήσεις που αναγράφονται στο Παράρτημα Γ της παρούσας, το
οποίο αποτελεί ενιαίο και αναπόσπαστο τμήμα αυτής. Κατά την διάρκεια της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης
από τον συνταγογραφούντα ιατρό, το σύστημα ενημερώνει τον ιατρό για το κατά πόσον οι εξετάσεις που
συνταγογραφεί βρίσκονται εντός του επιτρεπόμενου αριθμητικού ορίου...""
   Η ΗΔΙΚΑ δεν έκανε ακόμα τίποτα (ούτε τα πλαφόνια ανα πάροχο). Συμφωνώ πάντως ότι πρέπει να μην ταλαιπωρούμε όσο μπορούμε τους συναδέρφους βάζοντας ένα κάρο εξετάσεις. Πάντως στη Λάρισα (πολλοί) μικροβιολόγοι εκτελούν ηλεκτρονικά μόνο τον αριθμό των εξετάσεων (ενίοτε διαλέγουν και ποιες) που αναφέρει η συγκεκριμένη ΥΑ...


Όμως ο ΕΟΠΥΥ το ξεκαθαρίζει: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Σεπτεμβρίου 2014, 09:14:29
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
απ΄το πρωι τηλεφωνω στους μικροβιολογους της περιοχης μου και κανενας δεν χρεωνει την ''υπερβαση'' και οπως σωστα αναφερει ο Κουναλακης θα ειναι το συστημα που θα το κανει αυτο

16 Σεπτεμβρίου 2014, 09:18:48
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
απ΄το πρωι τηλεφωνω στους μικροβιολογους της περιοχης μου και κανενας δεν χρεωνει την ''υπερβαση'' και οπως σωστα αναφερει ο Κουναλακης θα ειναι το συστημα που θα το κανει αυτο

Η πληροφορία είναι πολύ χρήσιμη. Φαίνεται ότι δεν ακολουθείται παντού η ίδια γραμμή.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Σεπτεμβρίου 2014, 12:23:38
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όμως ο ΕΟΠΥΥ το ξεκαθαρίζει: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
  Έχετε απόλυτο δίκιο τελικά. Ως συνήθως αλλά λέει το ΦΕΚ και άλλα ο ΕΟΠΥΥΥυυυ. Σύμφωνα με το ....Δελτίο τύπου  ??? (ούτε κάν εγκύκλιος, τόση προχειρότητα πια) οι μικροβιολόγοι της Λάρισας έχουν αρκετό δίκιο ενώ αλλού:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
απ΄το πρωι τηλεφωνω στους μικροβιολογους της περιοχης μου και κανενας δεν χρεωνει την ''υπερβαση'' ...
ίσως το βρουν μπροστά τους...
   Άσε που μπορεί να εφαρμόσουν τα άνω αναδρομικά απο 1/1/14 για να μειωθεί το ποσό του clawback (όχι τα λαμβανόμενα - αυτά θα μείνουν ίδια).

7 Οκτωβρίου 2014, 13:15:26
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συμφωνώ για το ότι είναι ενδεικτικές, αλλά αν υπερβείς τον αριθμό που δικαιολογείται ο ασθενής σου θα πληρώσει τα υπόλοιπα, αν δε θέλει/δεν μπορεί να εκτελέσει το παραπεμπτικό που έχει υπέρβαση σε κρατικό φορέα.
   Σχετικά με το θέμα της αριθμητικής υπέρβασης των εξετάσεων ανα ειδικότητα (εγώ πχ γράφω μόνο 5 βιοχημικά ιδιωτικά) διαπίστωσα καθυστερημένα και το μεταφέρω ακόμα πιο καθυστερημένα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (δεν γίνεται επικόλληση, είναι εικόνα pdf).
   Πρέπει κάποτε να αποφασίσουν τι θέλουν.... Στη Λάρισα εξακολουθούν πάντως να κόβουν οι Μ/Β τις παραπάνω εξετάσεις και να ζητάν την πληρωμή τους (όχι όμως οι ακτινολόγοι)

14 Οκτωβρίου 2014, 13:51:32
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

papadnefeli


Σε έναν απλό προληπτικό έλεγχο που ζητάει ο ασθενής πχ 55 χρονών χωρίς γνωστά προβλήματα υγείας ή ένας 70 χρονών με Αρτ. υπέρταση μόνο ρυθμισμένη με ένα φαρμακάκι πχ Α μεα τι ελεγχο δίνετε;
Πόσες εξετάσεις και ποιες;
Eπίσης τι κάνετε με την TSH σε ασθενείς που παίρνουν αγωγή καθώς λέει μόνο ενδοκρινολόγος μπορεί να την γράψει σε αυτούς;
Eμείς που δεν έχουμε ενδοκρινολόγο στον νομό τι κάνουμε;

14 Οκτωβρίου 2014, 14:19:27
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε έναν απλό προληπτικό έλεγχο που ζητάει ο ασθενής πχ 55 χρονών χωρίς γνωστά προβλήματα υγείας ή ένας 70 χρονών με Αρτ. υπέρταση μόνο ρυθμισμένη με ένα φαρμακάκι πχ Α μεα τι ελεγχο δίνετε;
Πόσες εξετάσεις και ποιες;
Eπίσης τι κάνετε με την TSH σε ασθενείς που παίρνουν αγωγή καθώς λέει μόνο ενδοκρινολόγος μπορεί να την γράψει σε αυτούς;
Eμείς που δεν έχουμε ενδοκρινολόγο στον νομό τι κάνουμε;

Αναφέρονται στον κανονισμό του ΕΟΠΥΥ.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Λέξεις κλειδιά: