Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 21:48:33

Αποστολέας Θέμα: Πρακτικά προβλήματα από τους περιορισμούς στις ιατρικές εξετάσεις και πράξεις  (Αναγνώστηκε 22337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Οκτωβρίου 2014, 11:24:40
Απάντηση #75
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
ότι δεν μπορείς να γράψεις ταυτόχρονα γενική αίματος (ή, έστω, αιματοκρίτη), ΤΚΕ και Ra test (ως παθολόγος, γιατί ως αιματολόγος μπορείς)
To Ra test βρισκεται στην κατηγορια 15(ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ(ELISA) ενω η γενικη και η ταχύτητα στην κατηγορία 11(ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ-ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ).Νομίζω πως μπορούν να γραφτουν μαζί.
Προ 10ημέρου πάντως εργαστήριο που εφαρμόζει ήδη τους περιορισμούς,τις εκτέλεσε κανονικά.


Έχετε δίκιο, τώρα το είδα κι εγώ. Βέβαια, σίγουρα δεν μπορείς να γράψεις άλλους απλούς συνδυασμούς όπως αιματοκρίτη, ΔΕΚ και ΤΚΕ, ή αιματοκρίτη, INR/PT και APTT.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Οκτωβρίου 2014, 11:51:03
Απάντηση #76
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν παρατηρήσετε θα δείτε ότι το σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο ώστε ο κόφτης να βρίσκεται, σε γενικές γραμμές, γύρω στα 40 ευρώ. Έχει μελετηθεί ώστε αυτό να είναι το ανώτερο ποσό σε καθε παραπεμπτικό ......καλά θα ήταν να βρίσκεται στα 50-60.
   Η τοποθέτηση "κόφτη" σε κάποια τιμή προκαλεί άμεσα (με καμπύλη προσαρμογής εβδομάδας) καταχώρηση όλων των παραπεμπτικών λίγο πιο κάτω απο την τιμή αυτή... Δεν ξέρω αν αυτή είναι η λύση στο πρόβλημα που έθεσε ο Denominator.
   Πάντως στα βιοχημικά 2 μπορείς να περάσεις τα 40 ευρόπουλα με 2 ορμόνες, 2 ορολογικά και τη φεριτίνη και τπτ άλλο ψιλό (μπακαλική όχι ιατρική)...
   Η λύση μάλλον είναι στην εκπαίδευση και στον έλεγχο. Αναρωτιέμαι πως προφυλάσσονται άλλες χώρες απο ανάλογα φαινόμενα. Στη Γερμανία άκουσα ότι υπάρχει πλαφόν εξετάσεων ατο γιατρό (κάτι σαν αυτό που είχαμε προ έτους στα φάρμακα).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
To Ra test βρισκεται στην κατηγορια 15(ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ(ELISA) ....
   Και τότε δεν μπορεί να γραφεί με γενική ούρων και με απλή CRP (15 κωδικό δεν έχει; ) ή με καλλιέργεια.... Δεν βγάζεις άκρη. Γενικά ο σκοπός είναι ότι και στα φθηνά φάρμακα (που πληρώνεις το 1 ευρώ της συνταγής και δεν συμφέρει να συνταγογραφούνται μόνα τους) - να πληρώνει τις φθηνές εξετάσεις ο ασθενής απο την τσέπη του (σε κρατικό -ελπίζω- τιμολόγιο).

21 Οκτωβρίου 2014, 15:57:01
Απάντηση #77
Αποσυνδεδεμένος

Kyroula


Παράθεση
να πληρώνει τις φθηνές εξετάσεις ο ασθενής απο την τσέπη του (σε κρατικό -ελπίζω- τιμολόγιο).
Εγώ δεν είμαι και τόσο αισιόδοξη.Όπως με ενημέρωσε εχθές ασθενής μου, η α/α λεκάνης ισχίων κόστιζε 5 ευρώ στο ένα τοπικό διαγνωστικό,10 ευρώ σε άλλο και 21 ή 22 ευρώ σε αλλο(δίχως παραπεμπτικό πάντα).
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Οκτωβρίου 2014, 09:15:14 από Kyroula »

13 Νοεμβρίου 2014, 20:04:35
Απάντηση #78
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια γιατί στα παραπεμπτικά η ημερομηνία λήξης του παραπεμπτικού είναι κενή; Δύο φορές το έχω δηλώσει ως βλάβη και δεν διορθώνεται.
Αποκαταστάθηκε σήμερα.
Μάλλον ξαναπήρες πολλές φορές από τότε, Δημήτρη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά: