Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:04:21

Αποστολέας Θέμα: Δαπάνες που δεν αποζημιώνονται από τον ΕΟΠΥΥ.  (Αναγνώστηκε 4099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Νοεμβρίου 2015, 16:15:06
Αναγνώστηκε 4099 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
26/11/2015
από Ιατρικό Σύλλογο Πατρών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Νοεμβρίου 2015, 16:30:15
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
´Ετσι είναι όπως τα λέει το έγγραφο του Ι. Σ. Πατρών.
Είναι λυπηρό για κάποιον που πρέπει να δει κάλιο και νάτριο ταυτόχρονα ή και τις δυο τρανσαμινάσες να αναζητήσει κρατικές δομές.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Νοεμβρίου 2015, 18:17:42
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δηλαδή
αν έχω γράψει SGOT και SGPT (ή HDL και LDL και VLDL) (ή Νάτριο και Κάλιο) χωρίς να έχω υπερβεί το όριο των 12 βιοχημικών ανά παραπεμπτικό, αυτές κόβονται σε ιδιωτικό πάροχο; Κόβονται οι επιπλέον με κοινό κωδικό και μένει μία ή ακυρώνεται όλο το παραπεμπτικό;
Σοβαρολογούμε;

27 Νοεμβρίου 2015, 18:47:52
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή
αν έχω γράψει SGOT και SGPT (ή HDL και LDL και VLDL) (ή Νάτριο και Κάλιο) χωρίς να έχω υπερβεί το όριο των 12 βιοχημικών ανά παραπεμπτικό, αυτές κόβονται σε ιδιωτικό πάροχο; Κόβονται οι επιπλέον με κοινό κωδικό και μένει μία ή ακυρώνεται όλο το παραπεμπτικό;
Σοβαρολογούμε;

Γίνεται δεκτή μόνο μία εξέταση ανά κωδικό.
Αυτά σε μία πρακτική που κατ´ ευφημισμόν ονομάζουμε "έλεγχο".


Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Νοεμβρίου 2015, 19:48:24
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή
αν έχω γράψει SGOT και SGPT (ή HDL και LDL και VLDL) (ή Νάτριο και Κάλιο) χωρίς να έχω υπερβεί το όριο των 12 βιοχημικών ανά παραπεμπτικό, αυτές κόβονται σε ιδιωτικό πάροχο; Κόβονται οι επιπλέον με κοινό κωδικό και μένει μία ή ακυρώνεται όλο το παραπεμπτικό;
Σοβαρολογούμε;
Γίνεται δεκτή μόνο μία εξέταση ανά κωδικό.
Αυτά σε μία πρακτική που κατ´ ευφημισμόν ονομάζουμε "έλεγχο".
   Θυμάμαι πολύ καλά (90% σιγουριά) ότι υπήρχε ανακοίνωση του ΕΟΠΥΥ που έλεγε ότι οι εξετάσεις που είχαν "ανά" χρεόνονταν διαφορετικές (πχ Κ-Να-Ρ  ή SGOT-SGPT ή IgΑ-G-Μ). Θα ψάξω να τη βρω (όχι ότι έχει κάποια σημασία, οι περικοπές θα συνεχιστούν).

27 Νοεμβρίου 2015, 20:12:03
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή
αν έχω γράψει SGOT και SGPT (ή HDL και LDL και VLDL) (ή Νάτριο και Κάλιο) χωρίς να έχω υπερβεί το όριο των 12 βιοχημικών ανά παραπεμπτικό, αυτές κόβονται σε ιδιωτικό πάροχο; Κόβονται οι επιπλέον με κοινό κωδικό και μένει μία ή ακυρώνεται όλο το παραπεμπτικό;
Σοβαρολογούμε;
Γίνεται δεκτή μόνο μία εξέταση ανά κωδικό.
Αυτά σε μία πρακτική που κατ´ ευφημισμόν ονομάζουμε "έλεγχο".
   Θυμάμαι πολύ καλά (90% σιγουριά) ότι υπήρχε ανακοίνωση του ΕΟΠΥΥ που έλεγε ότι οι εξετάσεις που είχαν "ανά" χρεόνονταν διαφορετικές (πχ Κ-Να-Ρ  ή SGOT-SGPT ή IgΑ-G-Μ). Θα ψάξω να τη βρω (όχι ότι έχει κάποια σημασία, οι περικοπές θα συνεχιστούν).
Ακόμη κι αν υπάρχει (και είναι λογικό να υπάρχει), ο έλεγχος γίνεται με τον (παράλογο) τρόπο που αναλύει το έγγραφο του Ι. Σ. Πατρών. Μου το έχουν βεβαιώσει αρκετοί μικροβιολόγοι. Κάποιοι από αυτούς ζητούν επιλέον χρήματα, κάποιοι όχι, προφανώς ευελπιστώντας ότι θα πρυτανεύσει η λογική ή ότι εν πάσει περιπτώσει δε θα πρέπει να τα χαλάσουν με τον ασθενή για κάποια μικρά σχετικά ποσά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
47662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαΐου 2008, 09:48:43
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
5839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Νοεμβρίου 2012, 15:10:32
από Xouzouris
3 Απαντήσεις
4004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Φεβρουαρίου 2013, 08:01:03
από timex
0 Απαντήσεις
9796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2016, 00:43:10
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
17861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2022, 21:41:47
από Argirios Argiriou