Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:19:32

Αποστολέας Θέμα: Υπερηχογραφία από Γενικούς Ιατρούς / Παθολόγους;  (Αναγνώστηκε 71714 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Νοεμβρίου 2021, 03:45:27
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Επειγοντολόγος ή εντατικολόγος;
Ενδιαφέροντα ερωτήματα, και ο υπέρηχος απαντάει υπέροχα σε αυτά.
Έχω προσωπικά αρχίσει να σκέφτομαι την αγορά δικού μου αν και με καλύπτει προς το παρόν ο υπέρηχος της κλινικής

21 Φεβρουαρίου 2023, 16:37:02
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Επανέρχομαι από σπόντα, αλλά μιας και δε βρίσκω απαντήσεις αλλού λέω να κάνω κι εδώ μία ερώτηση.
Πλησιάζει η ώρα που θα πάρω ένα ασύρματο δικό μου. Είμαι ανάμεσα σε
GE V scan Air
Clarius
και τελευταία πήρα χαμπάρι και το
Eagleview ultrasound

Το τελευταίο είναι μακράν το οικονομικότερο μιας και δεν απαιτεί και πανάκριβες συνδρομες.
Αλλά έχει και τα λιγότερα reviews.

Παίζει να έχετε εμπειρία από κάποιο εξ αυτών;

23 Φεβρουαρίου 2023, 00:24:38
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
@schumifer Στις 22/02/2023 μίλησα με ιδιώτη Γενικό Ιατρό εδώ στην Ελλάδα, που ασχολείται αρκετά με την υπερηχογραφία και τον ρώτησα πιο από αυτά τα τρία μοντέλα θα διάλεγε. Μου είπε ότι έχει το butterfly iq, το πήρε πριν βγει το vscan. Αν θα έπαιρνε τώρα θα έπαιρνε το vscan

Αλήθεια τι ισχύει στην Σουηδία αν χρησιμοποιείς υπέρηχο σε εργασιακό χώρο όπου ο εργοδότης δεν σου έχει δώσει υπέρηχο; Τον χρησιμοποιείς αποκλειστικά για δική σου διευκόλυνση, ή πρέπει να καταγράψεις στο αρχείο του ασθενούς και τα υπερηχογραφικά ευρήματά σου;
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Φεβρουαρίου 2023, 08:09:42 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Φεβρουαρίου 2023, 18:24:56
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Εδώ πάνω όπως γνωρίζετε, ο γιατρός είναι απόλυτα υπεύθυνος για αυτά που κάνει, κι έχει δικαίωμα να φτάσει ως εκεί που θέλει και μπορεί. Αν λοιπόν πάρω υπέρηχο και το χρησιμοποιώ, μπορώ να καταγράψω τι βλέπω. Ακόμη και αν δεν τα καταφέρω να δω καλά, μπορώ να γράψω ακριβώς αυτό, ότι πχ ο ασθενής δεν ήταν ιδιαίτερα εύκολος στην υπερηχογραφική διερεύνηση από εμένα.
Στα επείγοντα, ο υπέρηχος είναι βασικό εργαλείο, οπότε πάντα καταγράφουμε τι βλέπουμε.
Στην πρωτοβάθμια μόνο στις απομακρυσμένες περιοχές ξέρω ότι υπάρχει διαθέσιμος υπέρηχος (glesbygd, από όσα διαβάζω πρέπει να είναι η πεμπτουσία της γενικής ιατρικής στην πιο απόλυτη, άγρια ομορφιά της!).
Αλλιώς κάνεις ό,τι νομίζεις μόνος σου. Βέβαια όταν σε γεμίζουν ραντεβού, άντε να κάτσεις να κάνεις και υπέρηχο...

25 Φεβρουαρίου 2023, 21:10:57
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τι ισχύει για τους "Αγροτικούς Ιατρούς" στην Σουηδία ( BT-läkare) που κάνουν rotation στο ΤΕΠ; Χρησιμοποιούν και αυτοί υπέρηχο, και αν ναι, που τον μαθαίνουν;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Φεβρουαρίου 2023, 21:20:03 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

26 Φεβρουαρίου 2023, 14:13:39
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Υπάρχουν κάποιοι που έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αλλά πρώτον είναι ελάχιστοι οι ΒΤ ως τώρα, και δεύτερον, δεν προλαβαίνονυ να ασχοληθούν τόσο ώστε να κάνουν μόνοι τους. Αλλά βλέπεις αυτούς που έχουν ενδιαφέρον, μόλις σε βλέπουν να παίρνεις τον υπέρηχο σε παίρνουν από πίσω!
Ως τώρα ένας αγροτικός (ΑΤ) πήγαινε κι έκανε υπέρηχο μόνος του και μετά έμαθα ότι είχε ήδη κάνει δοκιμή ως προσωρινός (vik) στους ακτινολόγους και θα γινόταν ακτινολόγος μετά, οπότε ήταν μάλλον η εξαίρεση

27 Φεβρουαρίου 2023, 12:08:06
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επανέρχομαι από σπόντα, αλλά μιας και δε βρίσκω απαντήσεις αλλού λέω να κάνω κι εδώ μία ερώτηση.
Πλησιάζει η ώρα που θα πάρω ένα ασύρματο δικό μου. Είμαι ανάμεσα σε
GE V scan Air
Clarius
και τελευταία πήρα χαμπάρι και το
Eagleview ultrasound
Το τελευταίο είναι μακράν το οικονομικότερο μιας και δεν απαιτεί και πανάκριβες συνδρομες.
Αλλά έχει και τα λιγότερα reviews.
Παίζει να έχετε εμπειρία από κάποιο εξ αυτών;

Σύγκριση handheld ultrasound devices :

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


25 Ιουνίου 2023, 11:30:11
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

kostasx


Καλημέρα σας,

Είμαι νέος παθολόγος και κατά την διάρκεια της ειδικότητάς μου αγάπησα τον υπέρηχο (και έμαθα βασική χρήση για πολλά συστήματα) και θα ήθελα να τον χρησιμοποιώ στην μετέπειτα πορεία μου (κυρίως ιδιωτικό ιατρείο).
Θα ήθελα να πάω σε κάποιο κέντρο όπου μετά απο ένα διάστημα εκπαίδευσης (6μηνο ή έτος) να λάβω κάποια πιστοποίηση υπερήχου, ωστε να μην τον χρησιμοποιώ μόνο άτυπα, αλλά να έχω και κάποιο χαρτί.
Θα προτιμούσα κυρίως να πάω στο εξωτερικό γι αυτό (δεν έχω βγει ποτέ έξω και θα ήθελα να το συνδυάσω), ή εάν επρόκειτο για Ελλάδα θα προτιμούσα στην Θεσσαλονίκη.

Διάβασα απο το γκρουπ ένα αρκετά παλιότερο έντυπο με νοσηλευτικές μονάδες στην Ελλάδα που δίνουν 6μηνη εκπαίδευση αλλά ήταν όλες στην Αθήνα μόνο και μου έκανε εντύπωση να μην υπάρχει τίποτε στη Βόρειο Ελλάδα (π.χ. Θεσσαλονίκη).

Δεδομένου ότι δεν είναι πολύ συχνή κατάσταση η εξειδίκευση παθολόγου στον υπέρηχο, δυστυχώς όσους συναδέλφους ρώτησα (παθολόγους και ακτινολόγους) δεν γνώριζαν κάτι σαφές για το θέμα.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για να με κατευθύνει θα το εκτιμούσα πολύ.

Ευχαριστώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
213 Απαντήσεις
381396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαρτίου 2023, 11:01:24
από Argirios Argiriou
28 Απαντήσεις
77049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιανουαρίου 2014, 18:00:57
από samsok
0 Απαντήσεις
56473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Φεβρουαρίου 2020, 07:39:58
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
2159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2024, 22:51:54
από pzogr
0 Απαντήσεις
1383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2024, 14:40:46
από Argirios Argiriou