Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:54:04

Αποστολέας Θέμα: Έχω έδρα ασκήσεως επαγγέλματος-δεν έχω ιατρείο-ερωτήσεις  (Αναγνώστηκε 49147 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιανουαρίου 2021, 11:29:24
Αναγνώστηκε 49147 φορές
Αποσυνδεδεμένος

chrikrem


Καλησπερίζω το forum μια και είμαι νέος εδώ,κι εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά για το νέο έτος!

Το θέμα μου με απλά λόγια είναι το εξής:

Πρόσφατα έκανα έναρξη επαγγέλματος δηλώνοντας επαγγελματική έδρα το σπίτι μου,το οποίο ΔΕΝ είναι ιατρείο.

Δεν διαθέτω ακόμη χώρο για ιατρείο.

Εργάζομαι ως μη μισθωτός σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο οποίο κάνω εφημερίες.

Πρόκειται να υποδεχθώ ασθενή εκεί για να προβώ σε μικρή χειρουργική επέμβαση.

Πρέπει φυσικά να κόψω απόδειξη.

Τί είδους απόδειξη θα είναι αυτή?

Διάβασα πως πρέπει να είναι θεωρημένη επειδή δε διαθέτω ιατρείο και ως εκ τούτου δε διατηρώ βιβλίο ασθενών.

Τί σημαίνει αυτό?Δηλαδή πως γίνεται η θεώρηση μιας απόδειξης?

Και κάτι τελευταίο χωρίς να κουράσω:Μπορώ να κόψω απόδειξη που θα είναι αναφερόμενη στην έδρα μου?

7 Ιανουαρίου 2021, 12:38:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ρώτησε καλύτερα τον Λογιστή σου (για το οικονομικό μέρος του ζητήματος).

Για το καθαρά Ιατρικό πρέπει να πάρεις πρώτα άδεια Λειτουργίας Ιατρείου από τον οικείο σου Ιατρικό Σύλλογο.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Ιανουαρίου 2021, 18:11:04
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Όσο δεν είχα ιατρείο και είχα φορολογική έδρα το σπίτι μου, είχα τριπλότυπο μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών και έκοβα απόδειξη σε τέτοιες περιπτώσεις και σε κατ'οίκον. Παράλληλα, στην κλινική έκοβα τιμολόγια. Ρώτα το λογιστή σου για τις λεπτομέρειες. (Πρώτη φορά ακούω για βιβλίο ασθενών, ας με ενημερώσει το φόρουμ αν έχω κάνει σημαντική παράλειψη...)
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

12 Ιανουαρίου 2021, 14:11:31
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ρώτησε καλύτερα τον Λογιστή σου (για το οικονομικό μέρος του ζητήματος).
Για το καθαρά Ιατρικό πρέπει να πάρεις πρώτα άδεια Λειτουργίας Ιατρείου από τον οικείο σου Ιατρικό Σύλλογο.
   Σίγουρα ο λογιστής, αν υπάρχει θα βοηθήσει τα μάλα... Άδεια λειτουργίας χωρίς ιατρείο δεν μπορεί να πάρει...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσο δεν είχα ιατρείο και είχα φορολογική έδρα το σπίτι μου, είχα τριπλότυπο μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών και έκοβα απόδειξη σε τέτοιες περιπτώσεις και σε κατ'οίκον. Παράλληλα, στην κλινική έκοβα τιμολόγια. Ρώτα το λογιστή σου για τις λεπτομέρειες. (Πρώτη φορά ακούω για βιβλίο ασθενών, ας με ενημερώσει το φόρουμ αν έχω κάνει σημαντική παράλειψη...)
   Έτσι ακριβώς. Δήλωση στην εφορία ότι αρχίζεις κοινό (αθεώρητο) μπλοκάκι για επισκέψεις στο σπίτι και για επεμβάσεις (και τιμολογίων για κλινικές).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διάβασα πως πρέπει να είναι θεωρημένη επειδή δε διαθέτω ιατρείο και ως εκ τούτου δε διατηρώ βιβλίο ασθενών.
Τί σημαίνει αυτό?Δηλαδή πως γίνεται η θεώρηση μιας απόδειξης?
Και κάτι τελευταίο χωρίς να κουράσω:Μπορώ να κόψω απόδειξη που θα είναι αναφερόμενη στην έδρα μου?
   Η θεώρηση δλδ το τρύπημα των αποδείξεων στην εφορία έχει καταργηθεί. Τα μπλοκάκια είναι πλέον αθεώρητα. Και το βιβλίο ασθενών έχει καταργηθεί από το 2014 (με έκανες να σηκώσω μια στοίβα βιβλία να το βρω με τελευταία καταχώρηση 29/12/13). Φυσικά στη σφραγίδα που έχεις θα αναφέρεται η έδρα σου δλδ η διεύθυνση οικίας. Εξέταση στο σπίτι σου μπορεί να γίνει αλλά δεν ξέρω αν το θέλεις (η απόδειξη δεν έχει σημασία αν είναι  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)


   ΥΓ   Ελπίζω να συνεχιστεί η παρουσία σας στο ιστολόγιο και Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος:
Παράθεση
Ημερομηνία εγγραφής:7 Ιανουαρίου 2021, 11:20:21
Τοπική ώρα:12 Ιανουαρίου 2021, 14:09:01
Τελευταία σύνδεση:7 Ιανουαρίου 2021, 11:31:43

15 Ιανουαρίου 2021, 13:46:31
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Ίσως θα ήταν χρήσιμο να ρωτηθεί και ο ιατρικός σύλλογος (αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ξέρει) γιατί δεν ξέρω αν η απουσία ιατρείου θα μπορούσε να κάνει την εξέταση στο σπίτι να θεωρηθεί "πλανόδια ιατρική", που απαγορεύεται.

21 Φεβρουαρίου 2022, 19:02:32
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Φαίδρα


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερίζω το forum μια και είμαι νέος εδώ,κι εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά για το νέο έτος!

Το θέμα μου με απλά λόγια είναι το εξής:

Πρόσφατα έκανα έναρξη επαγγέλματος δηλώνοντας επαγγελματική έδρα το σπίτι μου,το οποίο ΔΕΝ είναι ιατρείο.

Δεν διαθέτω ακόμη χώρο για ιατρείο.

Εργάζομαι ως μη μισθωτός σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο οποίο κάνω εφημερίες.

Πρόκειται να υποδεχθώ ασθενή εκεί για να προβώ σε μικρή χειρουργική επέμβαση.

Πρέπει φυσικά να κόψω απόδειξη.

Τί είδους απόδειξη θα είναι αυτή?

Διάβασα πως πρέπει να είναι θεωρημένη επειδή δε διαθέτω ιατρείο και ως εκ τούτου δε διατηρώ βιβλίο ασθενών.

Τί σημαίνει αυτό?Δηλαδή πως γίνεται η θεώρηση μιας απόδειξης?

Και κάτι τελευταίο χωρίς να κουράσω:Μπορώ να κόψω απόδειξη που θα είναι αναφερόμενη στην έδρα μου?
Καλησπέρα, επειδή βρίσκομαι σε μία παρόμοια κατάσταση, τελικά γνωρίζετε αν υπάρχει η δυνατότητα να κόβει κάποιος αποδείξεις ενώ έχει ως έδρα την οικία του και δεν διατηρεί ιατρείο; Ευχαριστώ πολύ

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
24704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιανουαρίου 2014, 23:45:07
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
28170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2014, 19:35:57
από Ειδικευόμενος Γ. Ι
11 Απαντήσεις
69621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2022, 19:11:15
από silvertaur
0 Απαντήσεις
46639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαρτίου 2021, 22:30:52
από corfumedica
0 Απαντήσεις
3208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Δεκεμβρίου 2023, 16:56:48
από Argirios Argiriou