Θέματα Εργασίας > Εργασία στον ιδιωτικό τομέα (αυτοαπασχόληση)

Έχω έδρα ασκήσεως επαγγέλματος-δεν έχω ιατρείο-ερωτήσεις

(1/2) > >>

chrikrem:
Καλησπερίζω το forum μια και είμαι νέος εδώ,κι εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά για το νέο έτος!

Το θέμα μου με απλά λόγια είναι το εξής:

Πρόσφατα έκανα έναρξη επαγγέλματος δηλώνοντας επαγγελματική έδρα το σπίτι μου,το οποίο ΔΕΝ είναι ιατρείο.

Δεν διαθέτω ακόμη χώρο για ιατρείο.

Εργάζομαι ως μη μισθωτός σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο οποίο κάνω εφημερίες.

Πρόκειται να υποδεχθώ ασθενή εκεί για να προβώ σε μικρή χειρουργική επέμβαση.

Πρέπει φυσικά να κόψω απόδειξη.

Τί είδους απόδειξη θα είναι αυτή?

Διάβασα πως πρέπει να είναι θεωρημένη επειδή δε διαθέτω ιατρείο και ως εκ τούτου δε διατηρώ βιβλίο ασθενών.

Τί σημαίνει αυτό?Δηλαδή πως γίνεται η θεώρηση μιας απόδειξης?

Και κάτι τελευταίο χωρίς να κουράσω:Μπορώ να κόψω απόδειξη που θα είναι αναφερόμενη στην έδρα μου?

Argirios Argiriou:
Ρώτησε καλύτερα τον Λογιστή σου (για το οικονομικό μέρος του ζητήματος).

Για το καθαρά Ιατρικό πρέπει να πάρεις πρώτα άδεια Λειτουργίας Ιατρείου από τον οικείο σου Ιατρικό Σύλλογο.

Γιώργος Κανελλόπουλος:
Όσο δεν είχα ιατρείο και είχα φορολογική έδρα το σπίτι μου, είχα τριπλότυπο μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών και έκοβα απόδειξη σε τέτοιες περιπτώσεις και σε κατ'οίκον. Παράλληλα, στην κλινική έκοβα τιμολόγια. Ρώτα το λογιστή σου για τις λεπτομέρειες. (Πρώτη φορά ακούω για βιβλίο ασθενών, ας με ενημερώσει το φόρουμ αν έχω κάνει σημαντική παράλειψη...)

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΡώτησε καλύτερα τον Λογιστή σου (για το οικονομικό μέρος του ζητήματος).
Για το καθαρά Ιατρικό πρέπει να πάρεις πρώτα άδεια Λειτουργίας Ιατρείου από τον οικείο σου Ιατρικό Σύλλογο.

--- Τέλος παράθεσης ---
   Σίγουρα ο λογιστής, αν υπάρχει θα βοηθήσει τα μάλα... Άδεια λειτουργίας χωρίς ιατρείο δεν μπορεί να πάρει...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΌσο δεν είχα ιατρείο και είχα φορολογική έδρα το σπίτι μου, είχα τριπλότυπο μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών και έκοβα απόδειξη σε τέτοιες περιπτώσεις και σε κατ'οίκον. Παράλληλα, στην κλινική έκοβα τιμολόγια. Ρώτα το λογιστή σου για τις λεπτομέρειες. (Πρώτη φορά ακούω για βιβλίο ασθενών, ας με ενημερώσει το φόρουμ αν έχω κάνει σημαντική παράλειψη...)

--- Τέλος παράθεσης ---
   Έτσι ακριβώς. Δήλωση στην εφορία ότι αρχίζεις κοινό (αθεώρητο) μπλοκάκι για επισκέψεις στο σπίτι και για επεμβάσεις (και τιμολογίων για κλινικές).Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔιάβασα πως πρέπει να είναι θεωρημένη επειδή δε διαθέτω ιατρείο και ως εκ τούτου δε διατηρώ βιβλίο ασθενών.
Τί σημαίνει αυτό?Δηλαδή πως γίνεται η θεώρηση μιας απόδειξης?
Και κάτι τελευταίο χωρίς να κουράσω:Μπορώ να κόψω απόδειξη που θα είναι αναφερόμενη στην έδρα μου?

--- Τέλος παράθεσης ---
   Η θεώρηση δλδ το τρύπημα των αποδείξεων στην εφορία έχει καταργηθεί. Τα μπλοκάκια είναι πλέον αθεώρητα. Και το βιβλίο ασθενών έχει καταργηθεί από το 2014 (με έκανες να σηκώσω μια στοίβα βιβλία να το βρω με τελευταία καταχώρηση 29/12/13). Φυσικά στη σφραγίδα που έχεις θα αναφέρεται η έδρα σου δλδ η διεύθυνση οικίας. Εξέταση στο σπίτι σου μπορεί να γίνει αλλά δεν ξέρω αν το θέλεις (η απόδειξη δεν έχει σημασία αν είναι  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)


   ΥΓ   Ελπίζω να συνεχιστεί η παρουσία σας στο ιστολόγιο και Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος:
--- Παράθεση ---Ημερομηνία εγγραφής:7 Ιανουαρίου 2021, 11:20:21
Τοπική ώρα:12 Ιανουαρίου 2021, 14:09:01
Τελευταία σύνδεση:7 Ιανουαρίου 2021, 11:31:43
--- Τέλος παράθεσης ---

pzogr:
Ίσως θα ήταν χρήσιμο να ρωτηθεί και ο ιατρικός σύλλογος (αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ξέρει) γιατί δεν ξέρω αν η απουσία ιατρείου θα μπορούσε να κάνει την εξέταση στο σπίτι να θεωρηθεί "πλανόδια ιατρική", που απαγορεύεται.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση