Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 17:24:29

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεώσεις Ταμείων - Ιατρών - Φαρμακοποιών (03.09.2008).  (Αναγνώστηκε 25356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιουνίου 2009, 21:08:23
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

KERASIDISN


η πρώτη σελίδα
αν δεν μπορέσετε στείλτε μου το mail σας

12 Ιουνίου 2009, 21:27:01
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Η κατάθλιψη ποτέ δεν ήταν στο 0%. Μόνο η χορήγηση αντικαταθλιπτικών στα πλαίσια ψύχωσης. Γι' αυτό τα "οργανικά ψυχοσύνδρομα" δίνουν και παίρνουν!

Παρατηρώ ότι στο έγγραφο που παρέθεσε ο συνάδελφος KERASIDISN αναφέρεται κι άλλο ΦΕΚ (εκτός από όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω) για τον καθορισμό της συμμετοχής. Το 706/9-11-90 (τεύχος Β υποθέτω) καθώς και μια εγκύκλιος (του ΟΑΕΕ; ) η 11/8-2-07. Μάνο μήπως μπορείς να βοηθήσεις στο ΦΕΚ;


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω την ελεγκτική εγκύκλιο του ΟΠΑΔ . Θα την φέρω από το γραφείο μου και θα την αναρτήσω αύριο. Υπάρχει και νεότερο (Μάρτιος 2008) με την προσθήκη της άνοιας και άλλων στο 0%.θα προσπαθήσω να το βρω.

Τελικά η άνοια (και ποια άνοια; ) πότε μπήκε στο 0% και με ποια υπουργική απόφαση και ΦΕΚ;
Κι αυτό για τα θύματα τρομοκρατίας πότε προστέθηκε;

12 Ιουνίου 2009, 21:33:32
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

kapioskanis


Καλησπέρα

Μάνο όπως ζήτησε και ο Αδαμάντιος
βοήθεια για το ΦΕΚ B 706/09.11.1990  για να δούμε τι έχει και αυτό

Από ένα search δεν βρήκα τίποτα
“Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους προγόνους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους. Το τρίτο σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει.” Ν.Καζαντζάκης

"Ο πολίτης ουδενί των άλλων ορίζεται μάλλον ή τω μετέχειν κρίσεως και αρχής" Αριστοτέλης

12 Ιουνίου 2009, 21:38:25
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Ελάτε παιδιά, ζεστό ζεστό. Προσέξτε γιατί καίει.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουνίου 2009, 21:42:08 από Πατρωνάκης Μάνος »

12 Ιουνίου 2009, 21:55:46
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Να ρωτήσω κάτι: Η εγκύκλιος-φωτιά του ΟΑΕΕ που παρέθεσε -ρισπέκτ- ο συνάδελφος KERASIDISN, αφορά τη συνταγογράφηση μόνο για τον ΟΑΕΕ;
Δηλαδή, στα άλλα Ταμεία, που δεν έχουν βγάλει παρόμοια εγκύκλιο, μπορώ να συνεχίσω να το παίζω "τρελλίτσα" και να βάζω τα χαλαρά ποσοστά όπως γίνεται ως τώρα;

Α, και άλλη μια ερώτηση: Αν, ω του θαύματος, αρχίσω να βαφτίζω τις "Καταθλίψεις" ως "Ψυχωσικές καταθλίψεις", και άλλες τέτοιες μπαγαποντιές, θα με ελέγξει κανείς από τον ΟΑΕΕ; Και τί κύρωση θα μου επιβάλλει; Το πολύ-πολύ να μου απαγορεύσει να συνταγογραφώ για τους ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ: Αυτό θέλω κι εγώ, να γράφω στο εξής τις συνταγάρες μου σε λευκό χαρτί και να τις ξεπλένουν άλλοι, όπως τώρα κάνω εγώ, εδώ και τόσα χρόνια. Συγχωρήστε μου την κακεντρέχεια, αλλά έχω αγανακτήσει!
  
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουνίου 2009, 10:32:00 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Ιουνίου 2009, 21:59:36
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Και κάτι ακόμη: Μη συγχέουμε τη σχέση ιατρού-Ασθενούς, που είναι ιερή, με τη σχέση Συνταγογράφου-ασφαλισμένου, που δεν είναι καθόλου ιερή!
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουνίου 2009, 10:30:47 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Ιουνίου 2009, 22:15:09
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Α, και άλλη μια ερώτηση: Αν, ω του θαύματος, αρχίσω να βαφτίζω τις "Κατάθλίψεις" ως "Ψυχωσικές καταθλίψεις", και άλλες τέτοιες μπαγαποντιές, θα με ελέγξει κανείς από τον ΟΑΕΕ; Και τί κύρωση θα μου επιβάλλει; Το πολύ-πολύ να μου απαγορεύσει να συνταγογραφοώ για τους ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ:

Νομίζω ότι οι κυρώσεις δεν περιορίζονται εκεί! Ίσως να πρέπει να επιστρέψεις τα ποσά που, με δική σου αμέλεια, πλήρωσε το ταμείο ενώ δεν έπρεπε να πληρώσει! Ίσως και προσαυξημένα! Άντε να πληρώσεις τότε τα Plavix και τα κολλύρια του γλαυκώματος και τα αντιυπερτασικά και αντιλιπιδαιμικά που "μηδένιζες" στους "καρκινοπαθείς". Αμ πως!

12 Ιουνίου 2009, 22:21:01
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ε, όχι και να πληρώσω από την τσέπη μου κι από πάνω, Διαμαντή!
Δηλαδή, και κερατάς και δαρμένος;
Είναι σαν να πηγαίνουμε τη μπουγάδα μας σε στεγνοκαθαριστήριο, να μην πληρώνουμε τίποτε, και να βάζουν και από την τσέπη τους τα απορρυπαντικά!

Στο κάτω-κάτω, φταίει και ο ελεγκτής του (όποιου) Ταμείου που ενέκρινε τη μπουρδο-συνταγή μου. Και ίσως πολύ περισσότερο αυτός, γιατί κάθεται απρόσωπος σε ένα γραφείο, δεν έχει το άγχος της ιατρικής πράξης καθευατής, και, κυρίως, δεν έχει πάνω του τους Ασφαλισμένους με ό,τι αυτό συνεπάγεται (βρισιές, φτυσιές, μπινελικώματα, μπουνίδια, μαπίδια και τόσα άλλα που έχουμε όλοι ζήσει, ασταδγιάλα πια).
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουνίου 2009, 12:28:48 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Ιουνίου 2009, 22:41:07
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Προεδρικό Διάταγμα 121/2008
ΦΕΚ Α 183/3-9-2008


Αρθρο 2

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΘΕΡΑΠΟΝΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ
………………………………………………………….

3.    Η μη τήρηση των υποχρεώσεων που αναφέρονται στο παρόν άρθρο, ανεξάρτητα τυχόν  ποινικών ευθυνών, αποτελεί:

Για τους ιατρούς του ΕΣΥ καθώς και τους ιατρούς, μονίμους ή επί συμβάσει των  ασφαλιστικών οργανισμών, πειθαρχικό παράπτωμα, για το οποίο επιβάλλονται κυρώσεις  σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία για κάθε κατηγορία.

Για τους ιατρούς τους συμβεβλημένους με τους ασφαλιστικούς οργανισμούς, λόγο διακοπής  της σύμβασης από 10 εργάσιμες ημέρες μέχρι τρεις (3) μήνες, που κρίνεται από το αρμόδιο  όργανο. Σε περίπτωση υποτροπής διακόπτεται η σύμβαση.

Νέα σύμβαση δεν μπορεί να συναφθεί πριν από την παρέλευση έξι (6) μηνών από την  καταγγελία.

Για τους μη συμβεβλημένους ιατρούς, λόγο αποκλεισμού κάθε συνεργασίας με τους  ασφαλιστικούς οργανισμούς.

Σε κάθε περίπτωση οι παραβάσεις των ιατρών γνωστοποιούνται και στον οικείο Ιατρικό  Σύλλογο, προκειμένου να διερευνήσει την υπόθεση και να επιβάλει τις προβλεπόμενες  πειθαρχικές κυρώσεις.

4.    Σε περίπτωση παραβάσεως των προβλεπόμενων υπό του παρόντος άρθρου υποχρεώσεων των  ιατρών πλην των αναφερομένων στην ανωτέρω παράγραφο πειθαρχικών, διοικητικών και ποινικών κυρώσεων, επιβάλλονται επιπλέον στους γιατρούς που  συνδέονται με οποιαδήποτε σχέση με τους ασφαλιστικούς οργάνισμούς και τον ΟΠΑΔ, με  αποφάσεις των αρμοδίων οργάνων τους, οι κάτωθι κυρώσεις:

α. Σύσταση ή επίπληξη.

β. Πρόστιμο κυμαινόμενο από 500 -10.000 ¤ αναλόγως με τη συχνότητα και βαρύτητα της  παράβασης.

Σε περίπτωση μη έγκαιρης καταβολής των προστίμων, τα ποσά αυτά εισπράττονται κατά τις  διατάξεις του ΚΕΔΕ.

Για την επιβολή των ανωτέρω κυρώσεων εφαρμόζονται ανάλογα τα αναφερόμενα στην περ. στ'  του άρθρου 4 του παρόντος δ/τος.


Τελικά και κερατάς και δαρμένος (φτυσμένος, βρισμένος κι ότι άλλο αναφέρεις) και θα βάλεις και το απορρυπαντικό από την τσέπη σου!
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουνίου 2009, 22:46:51 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

12 Ιουνίου 2009, 23:03:13
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα κάνω μια προσπάθεια να ανεβάσω τις σελίδες...............

Στα ποσοστά 0% (επισυναπτόμενη σελ 2 στην παράθεση μου ) αναφέρεται για τις ψυχώσεις ότι  0% είναι μόνο τα νευροληπτικά ΚΑΙ τα αντικαταθλιπτικά. Άρα η συμμετοχή για την θεραπεία τις κατάθλιψης ήταν και είναι 0%, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ από την ελεγκτική οδηγία του ΟΠΑΔ. 

12 Ιουνίου 2009, 23:09:31
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Nα το γυρίσω κι εγώ τότε στο φασονάζ; Να βλέπω παντού ΓΟΠ (πραζόλη μ΄έκαψες), Οξ. Βρογχίτιδες (μακρολίδη το έλα να δεις) και άνοιες (αναστολείς πήρε φωτιά το Κούγκι);

Θα τους αρέσει έτσι; Πώς θα πληρώσω εγώ τα προστίματα τωνε; Αμ πώς!
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Ιουνίου 2009, 23:12:19
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στα ποσοστά 0% (επισυναπτόμενη σελ 2 στην παράθεση μου ) αναφέρεται για τις ψυχώσεις ότι  0% είναι μόνο τα νευροληπτικά ΚΑΙ τα αντικαταθλιπτικά. Άρα η συμμετοχή για την θεραπεία τις κατάθλιψης ήταν και είναι 0%, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ από την ελεγκτική οδηγία του ΟΠΑΔ. 

Μα, η Κατάθλιψη είναι διαταραχή της διάθεσης και όχι Ψύχωση (και είναι με 25%).

Υπάρχει βέβαια και η Κατάθλιψη της Ψυχώσεως, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα (και είναι με 0%).
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Ιουνίου 2009, 00:10:06
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μα, η Κατάθλιψη είναι διαταραχή της διάθεσης και όχι Ψύχωση (και είναι με 25%).
Υπάρχει βέβαια και η Κατάθλιψη της Ψυχώσεως, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα (και είναι με 0%).

Μια μικρή παραλλαγή στην παρακάτω διαφήμιση:
Ο ασθενής περνάει από διάφορους γιατρούς-συνταγογράφους (στη διαφήμιση είναι κοπέλες "ελευθερίων ηθών" αλλά στην περίπτωσή μας δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα στη σχέση ασθενή-συνταγογράφου όπως έγραψε πολύ εύστοχα ο διακομιστής παραπάνω) και καταλήγει σ' ααααααααυτόν που ξέρει από "μηδενίσμους"!

« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουνίου 2009, 00:20:02 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

13 Ιουνίου 2009, 16:10:10
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τελικά η άνοια (και ποια άνοια; )

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μα, η Κατάθλιψη είναι διαταραχή της διάθεσης και όχι Ψύχωση (και είναι με 25%).
Υπάρχει βέβαια και η Κατάθλιψη της Ψυχώσεως, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα (και είναι με 0%).

Αφού ευχαριστήσω τους συναδέλφους για την (περι)συλλογή της νομοθεσίας, να πω τις νευρολογικές μου φλυαρίες:

ANOIA
     Η διατύπωση «δδ) Άνοιας, νόσου Αlzheimer και νόσου Charcot» (το νόσου Charcot το αφήνω για να μην σας μπλέξω, αλλά κι αυτό λάθος είναι) χωράει πολλά. Είναι λάθος το «νόσου Alzheimer». Η νόσος μπορεί να διαγνωστεί μόνο post mortem. Για ασθενείς, το σωστό είναι «άνοια τύπου Alzheimer». Το «,» που υπάρχει ανάμεσα στις λέξεις άνοια και νόσου αποκλείει την ερμηνεία «άνοιας νόσου Alzheimer» και το ίδιο προκύπτει από τη νόσο Charcot που ακολουθεί, αφού αυτή δεν προκαλεί άνοια (πρόκειται για τη Νόσο Κινητικού Νευρώνα, Motor Neuron Disease, MND).
     Τι γίνεται με την αγγειακή άνοια; Αν γράφω όλα τα αντιυπερτασικά, αντιδιαβητικά, υπολιπιδαιμικά, και αντιαιμοπεταλιακά δωρεάν σε ασθενή με αγγειακή άνοια, είμαι (σύμφωνα με τη διατύπωση) απόλυτα νόμιμος. Ακόμα, πάρα πολλές περιπτώσεις άνοιας είναι «μικτές» (Alzheimer+vascular), ενώ ο ακριβής διαχωρισμός μεταξύ τους με κλινικά κριτήρια είναι πολλές φορές δύσκολος (έως αδύνατος).
     Τέλος, αν ο ασθενής σας με άνοια χρήζει αντιψυχωτικής αγωγής (διότι προφανώς η γιαγιά δεν έχει…γκόμενο), δεν είναι σωστή η ταμπέλα «οργανικό ψυχοσύνδρομο», αφού οι ψυχωτικές εκδηλώσεις περιλαμβάνονται στην κλινική εικόνα της άνοιας. Το ίδιο ισχύει και για τα αντικαταθλιπτικά στην άνοια.

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
     Θα σας μπερδέψω, αλλά η κατάθλιψη δεν είναι διάγνωση. Ο όρος «κατάθλιψη» αναφέρεται σε μια σειρά συμπτωμάτων/σημείων, που συνυπάρχουν σε άλλοτε άλλο συνδυασμό και για άλλοτε άλλη διάρκεια. Διαγνώσεις είναι:
Μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο/Μείζων καταθλιπτική διαταραχή
Ελάσσων καταθλιπτική διαταραχή
Δυσθυμία
Αντιδραστική κατάθλιψη κλπ
    Όλα αυτά προφανώς ΔΕΝ είναι ψυχώσεις. Επίσης, δεν χρήζουν όλα αντικαταθλιπτικής αγωγής. Και αφού απαγορεύεται να γράψω αγωγή εκτός ενδείξεων ΕΟΦ, δεν μπορώ να γράψω SSRI (όχι δωρεάν, καθόλου δεν μπορώ) με τη διάγνωση «κατάθλιψη» (Ποιες είναι οι επίσημες ενδείξεις των αντικαταθλιπτικών?).
     Όπως σωστά λέει ο διακομιστής, αρκετές ψυχώσεις έχουν καταθλιπτικό κομμάτι (π.χ. σχιζοσυναισθηματική διαταραχή), οπότε εκεί τα αντικαταθλιπτικά πάνε δωρεάν, όπως και σε πολλές καταθλίψεις (αλλά και σε διαταραχές άγχους) πολλές φορές συμπληρώνεται η αγωγή με αντιψυχωτικό χωρίς να υπάρχει ψύχωση, αλλά για καλύτερο έλεγχο μερικών συμπτωμάτων. Στην περίπτωση αυτή, το αντιψυχωτικό πρέπει να γράφεται με…25%. Όπως και τα αντιεπιληπτικά, όταν χρησιμοποιούνται ως θυμορρυθμιστικά σε μη ψυχωτικές καταθλίψεις. Αλλά τα αντιεπιληπτικά στη διπολική διαταραχή με τι ποσοστό πάνε?  Σύμφωνα με τη νομοθεσία, πάλι 25%. Σε άλλες περιπτώσεις, ένα μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο μπορεί να περιέχει ψυχωτικά στοιχεία, αλλά πάλι δεν είναι «ψύχωση». Μπέρδεμα, ε?

Όλα αυτά, οδηγούνε σε δύο σκέψεις:
1. τα διάφορα νομοθετήματα που ρυθμίζουνε το θέμα είναι γραμμένα στο πόδι, απορεί κανείς αν είναι γραμμένα από γιατρούς, δεν βασίζονται σε τεκμηριωμένους  επιστημονικούς συλλογισμούς (από πότε η επιληψία είναι οπωσδήποτε «χρόνια πάθηση»?) ενώ υπάρχουν και άλλες υποψίες που, επειδή δεν αποδεικνύονται, δεν μπορούν να αναφερθούν. Τόσο δύσκολο είναι να  απαριθμούνε παθήσεις και όχι συμπτώματα ή μεγάλες κατηγορίες παθήσεων?
2. γιατί πάντα ξεχνάμε ότι επίσης απαγορεύεται να γράφουμε αγωγές για παθήσεις εκτός της ειδικότητάς μας; Π.χ., γιατί ο νευρολόγος να βάζει ψυχιατρικές διαγνώσεις και αγωγές?

14 Ιουνίου 2009, 10:50:47
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ωραία, μάθαμε λοιπόν ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν έχουν ένδειξη για την κατάθλιψη, άρα δεν μπορούμε να τα συνταγογραφήσουμε, ή, στην καλύτερη περίπτωση, μπορούμε να τα συνταγογραφήσουμε αλλά με ποσοστό συμμετοχής 25% για μη ψυχωσικούς.

Προκύπτει όμως το ερώτημα: Πόσοι από εμάς αύριο το πρωί θα εφαρμόσουν κατά γράμμα τον κανονισμό και θα βάλουν συμμετοχή 25% στο SSRI ή SNRI με διάγνωση "Κατάθλιψη"; Επιτρέψτε μου να εκφράσω την προσωπική μου γνώμη: ΚΑΝΕΙΣ! Όλοι μα όλοι, θα συνεχίσουμε να βάζουμε 0%! Και ας βρεθεί ΕΝΑΣ να μου πει ότι το άλλαξε και ότι τελικά πέρασε η δική του εμμονή να βάλει τον Ασφαλισμένο να πληρώσει και όχι η βούληση του Ασφαλισμένου να πάρει το αντικαταθλιπτικό δωρεάν.

Μετά από περίπου 3 χρόνια στο χωριό που πηγαίνω, νιώθω ακόμη -περίπου- φιλοξενούμενος και αισθάνομαι υποχρεωμένος να εξυπηρετώ τους Ασφαλισμένους σε ο,τιδήποτε θέλουν και με οποιονδήποτε τρόπο μου το ζητούν, ακόμη και αν με υποδέχονται -ορισμένοι- κάθε πρωί με τη μουρμούρα "Πάλι αυτός ο 12-11-10 ήρθε;"  Δυστυχώς, το θεσμικό πλαίσιο είναι τέτοιο που πάντοτε έχουμε άδικο και είμαστε μονίμως υπόλογοι έναντι πάντων, Ασθενών, Ασφαλισμένων, Ανασφάλιστων, ιεραρχικά Ανωτέρων που εφαρμόζουν τους κανονισμούς κατά το δοκούν κ.α. 
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουνίου 2009, 14:20:46 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
33677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Απριλίου 2020, 12:22:18
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαρτίου 2009, 08:36:07
από Argirios Argiriou
12 Απαντήσεις
12018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιουνίου 2009, 12:52:43
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
6 Απαντήσεις
11777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαΐου 2011, 13:04:59
από Denominator
50 Απαντήσεις
22909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2012, 16:49:25
από Gatekeeper