Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:14:46

Αποστολέας Θέμα: Οικογενειακός γιατρός στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 28517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Απριλίου 2021, 14:02:36
Αναγνώστηκε 28517 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Φλωρα Κυριακου

Επώνυμοι
Καλημέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας,
Είμαι οικογενειακος γιατρός στην Αγγλία έχοντας ολοκληρώσει την ειδικοτητα μου εδω(Αγγλία).
Επιστρέφω μόνιμα Ελλάδα τον Δεκέμβριο.
Εργαζομαι σε κρατική  κλινικη (GP surgery)και μια από τις αρμοδιοτήτες μου είναι και αφαίρεση καλοηθων δερματικών βλαβών.Εχω παρει το δίπλωμα (e learning) στη χρήση δερματοσκοπιου (dermatoscope)και επίσης εχω παρακολουθήσει ολιγοήμερα σεμινάρια στην αφαίρεση δερματικών βλαβών.
Έχω εμπειρία γύρω στα 2 χρόνια στην αφαίρεση βλαβών ενώ εργαζομαι ως ειδικευμένη GP από το 2014.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορούμε σαν GP στην Ελλάδα να αφαιρούμε ιδιωτικά μικροβλαβες η αφορά καθαρα δερματολογους/πλαστικους;
Ευχαριστώ και παλι για τη βοήθεια σας.

5 Απριλίου 2021, 14:37:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Φυσικά και μπορείτε, ΔΕΝ υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που να σας το απαγορεύει, όπως επίσης και τα ενέσιμα (που κάνει και η κουτσή Μαρία πλέον).

Υπάρχει δε ΓΙ που διαφημίζει ότι κάνει μόνο αυτά, δλδ ενέσιμα και μικροεπεμβάσεις, ενώ υπάρχει αυτή την στιγμή στην Αθήνα "όνομα" που κάνει ενέσιμα χωρίς καν τίτλο Ειδικότητας.

Οπότε εσείς που έχετε εκπαιδευτεί κιόλας, γιατί όχι.

5 Απριλίου 2021, 14:39:08
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Φλωρα Κυριακου

Επώνυμοι

5 Απριλίου 2021, 18:16:47
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Καλώς όρισες Φλώρα, δεν θα έχεις εμπόδια στα μικροεπεμβατικά. Χρησιμοποιώ δερματοσκόπιο, αφαιρώ βλάβες και κάνω ενέσιμα αισθητικά στο ιατρείο, πέραν της λοιπής αντιμετώπισης συνήθων δερματικών βλαβών. Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν μπορούμε να εκδώσουμε παραπεμπτικό του εοπυυ για ιστολογική εξέταση. Ο ασθενής το πληρώνει ιδιωτικά. Σε ιδιωτικό εργαστήριο κοστίζει 50-60 ευρώ ανά βλάβη (Αθήνα), στο δημόσιο νοσοκομείο 21 ευρώ. Θα χαρούμε να μάθουμε περισσότερα για τα καθήκοντα του GPSI στη δερματοχειρουργική στην Αγγλία.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

6 Απριλίου 2021, 10:22:54
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Να ρωτήσω πόσους δερματολόγους έχετε στην περιοχή σας; Γιατί δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση να υπάρξουν αντιδράσεις...

6 Απριλίου 2021, 11:24:56
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας,
Είμαι οικογενειακος γιατρός στην Αγγλία έχοντας ολοκληρώσει την ειδικοτητα μου εδω(Αγγλία).
Επιστρέφω μόνιμα Ελλάδα τον Δεκέμβριο.
Εργαζομαι σε κρατική  κλινικη (GP surgery)και μια από τις αρμοδιοτήτες μου είναι και αφαίρεση καλοηθων δερματικών βλαβών.Εχω παρει το δίπλωμα (e learning) στη χρήση δερματοσκοπιου (dermatoscope)και επίσης εχω παρακολουθήσει ολιγοήμερα σεμινάρια στην αφαίρεση δερματικών βλαβών.
Έχω εμπειρία γύρω στα 2 χρόνια στην αφαίρεση βλαβών ενώ εργαζομαι ως ειδικευμένη GP από το 2014.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορούμε σαν GP στην Ελλάδα να αφαιρούμε ιδιωτικά μικροβλαβες η αφορά καθαρα δερματολογους/πλαστικους;
Ευχαριστώ και παλι για τη βοήθεια σας.

Κα ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΤΕ ΕΛΛΑΔΑ. ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΤΕ :(
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

6 Απριλίου 2021, 12:11:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Φλωρα Κυριακου

Επώνυμοι
Καλημέρα σας,
Ευχαριστώ όλους για απαντήσεις.

Δεν ειμαι GPwSi στη δερματολογία.
Έχω ολοκληρώσει τα σεμινάρια που προανέφερα και βοήθησα (shadowing) σε δερματολογικες  κλινικές όπως και κλινικές δερματικών καρκίνων αλλα λογω υποχρεώσεων στη κλινικη δεν υπήρχε ο χρόνος να συμπληρώσω τις ώρες που απαιτείται για τον συγκεκριμένο ρόλο.
Αφαιρώ δερματικές βλάβες με τον ρόλο του GP.
Σε ότι αφορά στην επιστροφή μου στην Ελλάδα γνωρίζω ότι θα είναι δύσκολα κ πολυ διαφορετικα αλλα είναι απόφαση που ήρθε μετά απο πολλη σκέψη και  ζυγιασμα για το τι πραγματικά έχει σημασία κλπ.
Η Ελλάδα λειπει παντα στους Έλληνες του εξωτερικού και ίσως να την τιμούν λίγο παραπάνω.
Είμαι ευγνώμων για αυτά που μου έχει δώσει η Αγγλία και εχω τις καλύτερες εντυπώσεις αλλα το σπίτι είναι πάντα η Ελλάδα.

7 Απριλίου 2021, 00:19:02
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε ότι αφορά στην επιστροφή μου στην Ελλάδα γνωρίζω ότι θα είναι δύσκολα κ πολυ διαφορετικα αλλα είναι απόφαση που ήρθε μετά απο πολλη σκέψη και  ζυγιασμα για το τι πραγματικά έχει σημασία κλπ.
Η Ελλάδα λειπει παντα στους Έλληνες του εξωτερικού και ίσως να την τιμούν λίγο παραπάνω.
Είμαι ευγνώμων για αυτά που μου έχει δώσει η Αγγλία και εχω τις καλύτερες εντυπώσεις αλλα το σπίτι είναι πάντα η Ελλάδα.

Έτσι ακριβώς το είδα και εγώ το 2005 όταν γύρισα από την Σουηδία (μετά από 15 χρόνια εκεί) στην Ελλάδα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Απριλίου 2021, 12:45:41
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ρωτήσω πόσους δερματολόγους έχετε στην περιοχή σας; Γιατί δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση να υπάρξουν αντιδράσεις...

Μακάρι να είχα δερματολόγους κοντά που να ασχολούνται, θα έβλεπαν αρκετές παραπομπές. Η γειτονιά ξέρει πως ένα εξάνθημα, ένα απόστημα, αν χτυπήσουν και θέλουν ράμματα, γίνονται στο ιατρείο. Το δερματοσκόπιο είναι όντως ένα special interest, αλλά στα πλαίσια της πρωτοβάθμιας, που σημαίνει πως α) είχα για καιρό μέντορα β) στέλνω συχνά παραπομπές γ) δεν θεωρώ πως προσελκύει ασθενείς, αλλά αφορά τους ασθενείς του ιατρείου.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

7 Απριλίου 2021, 16:19:18
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Με αυτά που ακούω γενικώς, αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν ένας ΓΙ αρχίσει να τρώει το ψωμοτύρι του δερματολόγου της περιοχής (εφόσον του τρώει κομμάτι πίτας)

7 Απριλίου 2021, 21:09:28
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με αυτά που ακούω γενικώς, αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν ένας ΓΙ αρχίσει να τρώει το ψωμοτύρι του δερματολόγου της περιοχής (εφόσον του τρώει κομμάτι πίτας)

Η αίσθησή μου είναι ότι οι πιο πολλοί Έλληνες Δερματολόγοι δεν ζουν από την κλασική Δερματολογία αλλά από την κοσμητική Δερματολογία.

Τολμώ επίσης να πω ότι υπάρχουν καλά εκπαιδευμένοι Γενικοί Ιατροί σε Ευρωπαϊκές χώρες που είναι καλύτεροι στην κλασική Δερματολογία από τον μέσο Έλληνα Δερματολόγο.

Κάτι άλλο επίσης που παρατήρησα είναι ότι είναι λίγοι οι Έλληνες Δερματολόγοι που ασχολούνται με χειρουργικές μικροεπεμβάσεις ( chirurgia minor ). Προτιμούν να τα στέλνουν σε Χειρουργό.

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Απριλίου 2021, 23:43:26
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με αυτά που ακούω γενικώς, αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν ένας ΓΙ αρχίσει να τρώει το ψωμοτύρι του δερματολόγου της περιοχής (εφόσον του τρώει κομμάτι πίτας)
Τι θα γίνει ακριβώς ; Οι... δερματοχειρουργοί που κάνουν κρημνάκια δεν τρώνε το ψωμάκι των πλαστικών ;

Εδώ λέμε ότι κάνουν ενέσιμες θεραπείες ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΙ ιατροί κι εσείς λέτε ότι δεν μπορεί να βγάζει σπίλους ένας ΓΙ.  :o

10 Απριλίου 2021, 15:13:33
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο. Αναρωτήθηκα απλά μιας και διαβάζω ότι παθολογικές ειδικότητες προσπαθούν να αποτρέψουν ΓΙ να έχουν ασθενείς τους. Αλλιώς είναι στάνταρ (κι ευχάριστη) δουλειά του ΓΙ η αφαίρεση τέτοιων δερματοπαθειών

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
10911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Δεκεμβρίου 2013, 19:53:26
από Gatekeeper
1 Απαντήσεις
5910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2010, 12:36:24
από Chris123GR
11 Απαντήσεις
70504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Σεπτεμβρίου 2022, 18:40:49
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
33748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Νοεμβρίου 2023, 20:23:40
από GirousisN
0 Απαντήσεις
31257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2022, 09:18:11
από Argirios Argiriou