Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 11:04:36

Αποστολέας Θέμα: "Ενδεχόμενο (λέει) οι εμβολιασμένοι να μην φορούν μάσκες" ...  (Αναγνώστηκε 15118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Απριλίου 2021, 23:57:32
Αναγνώστηκε 15118 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας,

Βέβαια, η επ'ακριβώς διατύπωση του Καθηγητή κ. Τσιόδρα, ήταν διαφορετική -έστω και στα (κρίσιμα) "σημεία"...

Ο κ. Τσιόδρας αναφέρθηκε για ακόμη μια φορά στα οφέλη των εμβολίων και έκανε λόγο για πιθανό τέλος στις μάσκες.
Όπως είπε,
όταν δύο άνθρωποι έχουν εμβολιαστεί και με τις δύο δόσεις είναι πολύ χαμηλά τα επίπεδα κινδύνου για σοβαρή νόσηση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ωστόσο, η απορία μου είναι η εξής :

Υπάρχουν επίσημα στοιχεία, σύμφωνα με τα οποία,
η προκλητή ανοσία, μέσω του εμβολιασμού, είναι ισχυρότερη της φυσικής ανοσίας -απότοκος της κλασσικής νόσησης ;;
Αντίθετα,
Είναι πρόδηλο ότι, η φυσική νόσηση συνιστά ανοσολογική απόκριση του οργανισμού έναντι όλου του φάσματος των αντιγόνων του ιού,
σε αντιδιαστολή με τον εμβολιασμό, που εστιάζει σχεδόν αποκλειστικά στο μόριο -αντιγόνο της "κεραίας" -πρόσδεσης του ιού...

Ως εκ τούτου,
Και κατ'αναλογία με τους εμβολιασθέντες,
Μήπως θα δικαιούνταν, ΟΜΟΊΩΣ, να εξαιρεθούν της υποχρεωτικής μάσκας ΚΑΙ οι φυσικώς νοσήσαντες ;;



26 Απριλίου 2021, 00:27:00
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Πως μετράς τεχνικά την φυσική ανοσία;
- Υπάρχουν πολλοί που δεν έκαναν τεστ, και σήμερα δεν μετράς αντισώματα, θα τους αφήσεις εκτός;
- Πολλοί νέοι δεν εμφάνισαν κανένα σύμπτωμα, αλλά βρέθηκαν θετικοί. Αυτοί έχουν ανοσία; Δεν είναι δεδομένο.
- Τα εμβόλια (με εξαίρεση το Ρωσσικό και το Κινέζικο) δεν έχουν την "φυσική" πρωτεϊνη S αλλά μια τροποποιημένη μέσα από μοντέλα υπολογιστών ώστε να επιτυγχάνουν καλύτερη ανοσία σε μεταλλάξεις. Κάποιος που νόσησε μπορεί να ξανανοσήσει πχ από το αφρικανικό στέλεχος. Είναι το ίδιο με τον εμβολιασμένο;

Και μια δική μου ερώτηση:
Είναι καλύτερη η ανοσολογική απάντηση στο σύνολο των αντιγόνων ενός ιού; Δεν αυξάνει την πιθανότητα να έχεις αντισώματα που ταιριάζουν μερικώς και με ενδογενείς πρωτεϊνες ή γλυκοπρωτεϊνες;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Απριλίου 2021, 02:36:04
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καταρχάς, γειά σας και Χρόνια πολλά !

Πως μετράς τεχνικά την φυσική ανοσία;
- Υπάρχουν πολλοί που δεν έκαναν τεστ, και σήμερα δεν μετράς αντισώματα, θα τους αφήσεις εκτός;
- Πολλοί νέοι δεν εμφάνισαν κανένα σύμπτωμα, αλλά βρέθηκαν θετικοί. Αυτοί έχουν ανοσία; Δεν είναι δεδομένο.
Πάντως, επ'αυτού,
Μου θυμίσατε ένα μήνυμα που μου είχε στείλει, πριν από μερικές εβδομάδες, ένας γνωστός μου, στο viber, με ανοσολογικές εξετάσεις της αδερφής του...
Η κοπέλα -ηλικίας 50 ετών, χωρίς υποκείμενα νοσήματα, εμφάνισε ελαφρά αυξημένους τίτλους IgM και πολλαπλάσια αυξημένους τίτλους των IgG.
Επομένως,
Είχε νοσήσει, σε πρωθύστερο διάστημα, αυταπόδεικτα με ηπιότατα συμπτώματα (που δεν τους έδωσε σημασία),
Ωστόσο, ακόμα και αυτή η ήπια κλινική εικόνα συνέβαλε στο να αποκτήσει ενός βαθμού ανοσία μνήμης ...

Αντίθετα, στην περίπτωση του συστηματικού εμβολιασμού, ακολουθεί και αντίστοιχος συστηματικός έλεγχος τίτλων αντισωμάτων...
Ενώ στην περίπτωση την μη εμβολιασθέντων, ή και ασυμπτωματικών κρουσμάτων,
ΑΝ τύχει έλεγχος ανοσολογικός, ΣΠΑΝΙΌΤΑΤΑ, θα γίνει κατά τύχη και όχι σε συστηματική βάση και κλίμακα...


- Τα εμβόλια (με εξαίρεση το Ρωσσικό και το Κινέζικο) δεν έχουν την "φυσική" πρωτεϊνη S αλλά μια τροποποιημένη μέσα από μοντέλα υπολογιστών ώστε να επιτυγχάνουν καλύτερη ανοσία σε μεταλλάξεις. Κάποιος που νόσησε μπορεί να ξανανοσήσει πχ από το αφρικανικό στέλεχος. Είναι το ίδιο με τον εμβολιασμένο;

Και μια δική μου ερώτηση:
Είναι καλύτερη η ανοσολογική απάντηση στο σύνολο των αντιγόνων ενός ιού; Δεν αυξάνει την πιθανότητα να έχεις αντισώματα που ταιριάζουν μερικώς και με ενδογενείς πρωτεϊνες ή γλυκοπρωτεϊνες;

Πραγματικά, νομίζω ότι ανοίγετε ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΆ ενδιαφέρον θέμα ...
Όμως, υπάρχουν άραγε κλινικές μελέτες, που να καταδεικνύουν, έστω κσι σε επίπεδο βάσιμης υποψίας,
Αυξημένα ποσοστά αυτοανοσίας -και εν γένει αυτοάνοσων νοσημάτων σε πληθυσμούς που δεν εμβολιάζονται ;;
πχ. Εντελώς τυχαία, τώρα που το σκέφτομαι,
Άραγε τί ποσοστά αυτοάνοσων νοσημάτων καταγράφονται σε ειδικές ομάδες πληθυσμών -τύπου Ρομά κλπ ??

Επιπλέον,
Το (και πάλι λογικό) σενάριο της ανοσολογικής άμυνας -μνήμης έναντι ευρέος φάσματος αντιγόνων του ιού, και όχι μόνον της "κεραίας" του, μέσω της φυσικής νόσησης, δεν είναι μια δική μου σεναριολογία,
αλλά οι (αυτονόητα σεβαστές) θέσεις του Λοιμωξιολόγου κου. Καβαλιώτη σε σχετικά πρόσφατο δημοσίευμά του...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος




Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
45890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Απριλίου 2011, 22:24:42
από alfie
0 Απαντήσεις
20188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2012, 23:43:29
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
14480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2014, 07:34:57
από GirousisN
2 Απαντήσεις
18444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2018, 12:59:32
από Ορθοπαιδικός