Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
26 Απριλίου 2024, 20:20:16

Αποστολέας Θέμα: Αψιμαχίες υπό το σεληνόφως....  (Αναγνώστηκε 7640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Αυγούστου 2009, 05:21:37
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι επειδή θέλω να σε προλάβω από συνεχιζόμενα λάθη......
Ο παραχαράκτης της ιστορίας anastasios παραχάραξε και την φωτογραφία (ας μου απαντήσει ένας γνώστης των υπολογιστών αν γίνεται, κι αν γίνεται τότε ναι απολογούμαι και για την παραχάραξη αυτή).
Πλέον καληνυχτώ, καλό το spam αλλά άντε να εξηγώ στους παππούδες 7 το πρωί ότι σπάμαρα στο foroum ;D

Τελικά, τί ακριβώς "αποδεικνύεις"; Στο "ντοκουμέντο" σου, που τόσο πομπωδώς παρουσιάζεις, φαίνεται σαν ώρα ανάρτησης του ποστ μου η 00:12:52, την ίδια στιγμή που ο καθένας μπορεί να ανατρέξει και να διαβάσει το ίδιο το ποστ μου, όπως ακριβώς στέκεται ανεβασμένο, με ώρα ανάρτησης την ίδια ακριβώς και χωρίς κατοπινή τροποποίηση!
Το ερώτημα που παραμένει -και σε βαραίνει- είναι αν "πείραξες" το περιεχόμενο του ποστ μου όταν έκανες απάντηση με παράθεση, πριν στείλες την απάντηση σου, περίπου 8 λεπτά παρά κάτι δευτερόλεπτα αργότερα.   
Τέσπα, ο γέγονε γέγονε, καλό είναι να μη θριαμβολογείς σαν να πέτυχες κάτι σπουδαίο ( τί άραγε; ), να σέβεσαι τη φιλοξενία σου στο Φόρουμ και να ρίξεις κι εσύ τους τόνους.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Αυγούστου 2009, 07:34:23
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Διακομιστή, ή κάνεις πλάκα ή κάτι σου συμβαίνει πραγματικά και δεν μας το λες.

Όταν δείξεις την απαραίτητη προσοχή στη φωτογραφία θα δεις την ώρα του post σου που είναι η ίδια με αυτήν που πόσταρες, αλλά με διαφορετικό περιεχόμενο.

Οπότε ο κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί εύκολα να βγάλει τα συμπεράσματά του. Εσύ δυστυχώς απ' ότι διαπιστώνω αδυνατείς να βγάλεις τα σωστά συμπεράσματα και διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα.

Όσο αφορά το αν σέβομαι την  φιλοξενία στο forum που τόσο έντονα γράφεις φοβάμαι πως δεν έχεις την ικανότητα να κρίνεις.

Καλά θα ήταν μέλη με την δική σου προσφορά σε ένα forum να είναι πιο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς τους και στις εκφράσεις που χρησιμοποιεί προς τα νέα μέλη.

Δυστυχώς παρατηρώ πως αν και σκόνταψες στην αλήθεια σηκώθηκες μεν αλλά συνεχίζεις προς λάθος πορεία.

Καλημέρα!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

7 Αυγούστου 2009, 08:15:22
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Οφείλω να ομολογήσω ότι στην σελίδα 13 της συζήτησης για τις κενές και κενούμενες θέσεις, υπό πλήρη σελήνη ξεκινήσατε μια αψιμαχία άνευ λόγου και αιτίας. Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι εάν διαβάζατε ξανά τους όρους εγγραφής στο φόρουμ θα βλέπατε ότι δεν σας τιμά η συμπεριφορά σας. Νομίζω ότι χάσατε τον χρόνο σας και χαλάσατε τις καρδιές σας για το τίποτα. Δεν ξέρω εάν το έχετε κατανοήσει αλλά αυτό το φορουμ δεν είναι κανενός τσιφλίκι, είναι χώρος συνάντησης, ανταλλαγής απόψεων και ενημέρωσης και όχι κοκορομαχιών. Συνεπώς, όταν νιώθετε ότι κάτι ξεφεύγει του μέτρου υπάρχει ένα κουμπί σε κάθε μήνυμα που γράφει "Αναφορά στο διαχειριστή" το οποίο δεν είναι ντροπή να το χρησιμοποιήσετε προτού δοκιμάσετε την αυτοδικία. Μην νομίζετε ότι οι διαχειριστές δεν παρακολουθούν το φόρουμ.

Υπάρχει μια περίοδος χάριτος μετά την υποβολή του κάθε μηνύματος και για διάστημα 90 δευτερολέπτων δεν αναγράφεται ότι έγινε τροποποίηση, και αυτό συνέβη με τον διακομιστή που αρχικά είχε γράψει "κουράδει", το τροποποίησε και μετά έκανε τον ανήξερο. Αυτό γίνεται γιατί δεν θεωρείται ότι γίνεται άμεσος διάλογος και υπάρχει η δυνατότητα του συντάκτη να τροποποιήσει το μήνυμα του διορθώνοντας λάθη της τελευταίας στιγμής. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βλέπω τι γράφηκε όταν υποβλήθηκε στο χρονικό αυτό διάστημα. Συνεπώς, να ξέρετε ότι δεν θα μείνουν χωρίς ποινές συμπεριφορές που προσβάλουν και τροποποιούνται άμεσα για να μην φανεί ότι τροποποιήθηκαν.

Η επιλογή ειδικότητας στο προφιλ ήταν κάτι που συζητήθηκε αρχικά και τελικά επιλέχθησαν οι υπάρχουσες καθώς είναι οι ειδικότητες που συνήθως συναντώνται αμιγώς στην ΠΦΥ χωρίς όμως να περιορίζουν έμμεσα τον καθένα να το προσθέσει στο χώρο εργασίας εάν το θέλει και δεν είναι ειδικότητα που υπάρχει σαν επιλογή. Ποια ειδικότητα δεν θα έπρεπε να βάλουμε εάν κάναμε διαφορετικά; Παρόλα αυτά, είμαστε ανοικτοί σε προτάσεις.

Η αλήθεια είναι ότι τα μηνύματα σας τα διάβαζα χθες μέχρι τις 12 και είπα να μην παρέμβω για να δω μέχρι πιο σημείο θα έφταναν μορφωμένοι άνθρωποι του κλάδου μας. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βάλω κάποια ποινή καθώς και μόνο η ανάγνωση των γραφόμενων σας από τους άλλους συν-φορουμίστες είναι μια καλή ποινή. Να υπενθυμίσω ότι η ταχτική και ενεργή συμμετοχή οποιουδήποτε στο φορουμ δεν τον κάνει και τσιφλικά. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να απευθυνθώ προσωπικά στον καθένα, από την ανάγνωση και μόνο καταλαβαίνει κανείς για ποιον κτυπά η καμπάνα. Ελπίζω λοιπόν να μην δούμε τέτοια ξανά στο μέλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Αυγούστου 2009, 08:27:05 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Αυγούστου 2009, 23:02:09
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Θέλοντας να ελπίζω ότι την αλλαγή ο Διακομιστής την έκανε γιατί είδε τη λάθος πληκτρολόγηση και όχι ότι ανέβασε 2 βερσιον επίτηδες και κατανοώντας την πιθανότητα να πήρε με «παράθεση» ο Αναστάσιος την αρχική καταχώρηση πρίν αυτή αλλάξει, πιστεύοντας ότι δικαίως θα εξοργίζονταν, αν του προσήψαν δόλο για κάτι που δεν έκανε και μη έχοντας δυνατότητα να αποδείξω αυτές τις «πίστες» μου, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται περαιτέρω παρέμβαση, μετά και την τοποθέτηση του κ. Κουναλάκη.

Όμως, μη ξεχνάτε, το διατύπωσε ήδη ο Δημήτρης: Το φόρουμ δεν είναι τσιφλίκι ούτε ημών, ούτε υμών, είτε είμαστε διαχειριστές, είτε απλά μπαίνουμε- συμμετέχουμε συχνά.
Βεβαίως και παρακολουθούμε και παρακαλούμε να θεωρηθεί λήξαν το θέμα και να κρατάτε την υπομονή σας περισσότερο, επιλέγοντας την ενημέρωση των διαχειριστών και την πολιτισμένη αντίδραση, ώστε να μη βρεθούμε στην καθόλου ευχάριστη για εμάς θέση να προβούμε σε ενέργειες που δικαιούμαστε για την διατήρηση του χώρου σε χώρο συν-διαλλαγής ιδεών και όχι χώρο άσκησης πολεμικών τεχνών.

Προσωπικά είμαι του όσα δε λύνονται κόβονται. Γι’ αυτό αρχικά σκέφτηκα να διαγράψω όλα τα ποστς χωρίς σχολιασμό. Περίμενα την εξέλιξη και τη θέση του Δημήτρη.
Τελικά, ας μείνουν. Και οι αρνητικές πλευρές της ιστορίας έχουν την αξία τους. Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η συζήτηση όμως, ούτε και για διευκρινήσεις γιατί θα καταλήξει μιζέρια. Ο γέγονε γέγονε και ο καθ’ ένας, αν είναι εκπαιδεύσιμος, μπορεί να λάβει τα μηνύματά του.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αυγούστου 2009, 22:49:14 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά: