Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Μαρτίου 2024, 06:01:04

Αποστολέας Θέμα: συνταγογράφηση σε ξένα βιβλιάρια  (Αναγνώστηκε 5113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Ιανουαρίου 2014, 19:43:44
Αναγνώστηκε 5113 φορές
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Τελευταία μου ασκούνται συχνές πιέσεις για συνταγογράφηση φαρμάκων ασθενών που δεν έχουν βιβλιάρια σε βιβλίαρια συγγενικών προσώπων, ιδιαίτερα για οξείες παθήσεις.

Συμβαίνει και σε άλλους, ή είναι τοπικό φαινόμενο εδώ που εργάζομαι;

Συνάδελφοι, πως ανταποκρίνεστε σε αυτές τις πιέσεις, ειδικά από ασθενείς που αποδεδειγμένα έχουν βιοποριστικό πρόβλημα;
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

15 Ιανουαρίου 2014, 21:06:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

samsok


αυτο ισχυει παντου...ομολογω οτι μερικες φορες το εχω κανει και θα συνεχισω να το κανω

15 Ιανουαρίου 2014, 21:44:22
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τελευταία μου ασκούνται συχνές πιέσεις για συνταγογράφηση φαρμάκων ασθενών που δεν έχουν βιβλιάρια σε βιβλίαρια συγγενικών προσώπων, ιδιαίτερα για οξείες παθήσεις.

Συμβαίνει και σε άλλους, ή είναι τοπικό φαινόμενο εδώ που εργάζομαι;

Συνάδελφοι, πως ανταποκρίνεστε σε αυτές τις πιέσεις, ειδικά από ασθενείς που αποδεδειγμένα έχουν βιοποριστικό πρόβλημα;
Επειδή στην πόλη μας έχουμε κοινωνικό ιατρείο και φαρμακείο, όπου τα φάρμακα χορηγούνται δωρεάν, προτρέπω τους ανασφάλιστους να απευθύνονται εκεί και μάλιστα τους ενημερώνω και για την ημέρα που θα μπορούν να βρουν εμένα ώστε να μην έχουν την αίσθηση ότι δε θέλω να τους αναλάβω.
Αν είναι μία φορά πρόβλημα το να μπει κανείς στον πειρασμό να χρησιμοποιήσει βιβλιάριο τρίτου, καθίσταται πολλαπλό αν αμοιφθεί γι' αυτό.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Ιανουαρίου 2014, 22:01:55
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

samsok


δεν εχουν ολες οι πολεις κοινωνικο φαρμακειο..

15 Ιανουαρίου 2014, 22:14:12
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δεν εχουν ολες οι πολεις κοινωνικο φαρμακειο..
Από τη μέχρι τώρα θητεία μου στο κοινωνικό ιατρείο διαπίστωσα, από τη δουλειά της κοινωνικής υπηρεσίας, ότι υπάρχουν πολλοί που μπορούν να βγάλουν βιβλιάρια πρόνοιας (αν πληρούν τα εισοδηματικά και κοινωνικά κριτήρια) και ΙΚΑ (κάτω από 29 ετών) αλλά δεν το γνωρίζουν.
Επίσης είναι αρκετοί πλέον, ειδικά ελεύθεροι επαγγελματίες, που από επιλογή τους δεν πληρώνουν τις εισφορές, ενώ καλύπτουν ιδιωτικές ασφάλειες.
Στις υπόλοιπες περιπτώσεις γράφω χειρόγραφη συνταγή με όσο το δυνατόν πιο φθηνά φάρμακα επιτρέπει η κατάσταση του ασθενή και κάνω μία έκπτωση στην αμοιβή.
Ας μην ξεχνούμε ότι υπάρχουν πάντα καλοθελητές που θα "διαφημίσουν" ότι "ο τάδε γιατρός δέχεται και με άλλα βιβλιάρια" και νομίζω ότι αυτό ειδικά είναι ένα πρόβλημα για όλους μας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά: κρίση φτώχια 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Δεκεμβρίου 2011, 19:50:12
από Denominator
140 Απαντήσεις
67373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Σεπτεμβρίου 2013, 20:06:29
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2013, 12:14:17
από Argirios Argiriou
19 Απαντήσεις
37903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Απριλίου 2019, 21:47:14
από Ορθοπαιδικός
3 Απαντήσεις
4791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2021, 07:55:20
από Argirios Argiriou