Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:01:04

Αποστολέας Θέμα: ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΟΥΜΕΝΟ test αναπνοης H.Pylori. ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ  (Αναγνώστηκε 46042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Ιουνίου 2021, 15:46:35
Αναγνώστηκε 46042 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Συνάδελφοι προσοχή.

Όπως γνωρίζετε το τεστ αναπνοής Helicobacter INFAI βρίσκεται στη θετική λίστα και συνταγογραφείται κανονικά σε ασφαλισμένους και μη, όπως ακριβώς συνταγογραφούνται και τα φάρμακα (από την κανονική εφαρμογή και όχι από τις παροχές ΕΚΠΥ).
Εφόσον συνταγογραφηθεί, ο ασθενής εκτελεί τη συνταγή  στο φαρμακείο πληρώνοντας συμμετοχή 25%. Το τεστ γίνεται υπό την επίβλεψη του γιατρού και εν συνεχεία  αποστέλλεται με συγκεκριμένη εταιρεία ταχυμεταφορών στην εταιρεία που είναι υπεύθυνη για την κυκλοφορία του με χρέωση παραλήπτη. Σε μια εβδομάδα περίπου έρχεται η απάντηση στο email του γιατρού. Όσα χρόνια υπηρετούσα στο ΕΣΥ είχα συνταγογραφήσει δεκάδες test χωρίς ποτέ να έχω κάποιο πρόβλημα.

Τον περασμένο μήνα (ως ιδιώτης πλέον) συνταγογράφησα το test σε ασθενή, έλαβα σε μια εβδομάδα την απάντηση, αλλά σήμερα έλαβα και ένα email από κάποιο ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο με ένα επισυναπτόμενο τιμολόγιο το  οποίο καλούμαι να εξοφλήσω. (12 ευρώ).  Επικοινώνησα με την εταιρεία Angelini που είναι υπεύθυνη για την κυκλοφορία του test για να διαμαρτυρηθώ καθότι  ως συνταγογραφούμενο και αποζημιούμενο από τον ΕΟΠΥΥ δεν νοείται η εταιρεία να ζητά να  πληρώσει ο γιατρόςκαι  επιπλέον χρήματα απο την τσέπη του. Τους ρώτησα εάν έχει ενημερωθεί ο ΕΟΦ, ο ΕΟΠΥΥ και οι Ιατρικοί/Φαρμακευτικοί Σύλλογοι. Μου είπαν ότι ναι μεν είναι υπεύθυνοι κυκλοφορίας αλλά συνεργάζονται με κάποιο ιδιωτικό κέντρο και δεν γνωρίζουν να μου απαντήσουν για την πολιτική κοστολόγησης του κέντρου αυτού. Τους επισήμανα ότι σε συναγογραφούμενα είδη δεν επιτρέπεται η απαίτηση επιπλέον χρημάτων και ότι θα γνωστοποιήσω το θέμα στον ΕΟΦ/ΕΟΠΥΥ/ΠΙΣ/ΠΦΣ κτλ

Εντός ολίγου δέχομαι τηλεφώνημα από το ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο, όπου ο υπεύθυνος;  με ενημέρωσε ότι το ιδιωτικό κέντρο που έχει την αποκλειστικότητα της συνεργασίας με την Angelini, "άλλαξε" τον τρόπο κοστολόγησης του test και ζητά χρήματα από τον γιατρό για την εκτέλεσή του τεστ εφόσον ο γιατρός είναι ιδιώτης. Στα ερωτήματα μου εάν αυτές οι πρακτικές είναι σε γνώση των ιατρικών Συλλόγων, του ίδιου του ΕΟΠΥΥ και του ΕΟΦ και εάν υπάρχει  σχετικό έγγραφο από οποιονδήποτε επίσημο φορέα, δεν πήρα απάντηση.

Είχε κανείς από τους ιδιώτες συναδέλφους παρόμοια εμπειρία με το συγκεκριμένο test;

10 Ιουνίου 2021, 16:47:25
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εμένα πέρσι μου είχαν ζητήσει 10€ όταν πήρα στο τηλέφωνο που αναγράφεται επάνω στο κουτί. Τους απάντησα ότι δεν ήξερα, δεν αναφέρεται πουθενά και ότι θα στείλω εγγράφως το θέμα στον ΕΟΦ και στον ΕΟΠΥΥ που το αποζημιώνει.
Μου έστειλαν το αποτέλεσμα και δεν μου χρέωσαν τίποτα αλλά δεν το ξαναχρησιμοποίησα.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις ποσό που δεν συμφωνήθηκε.  Και αν επιμένουν στείλε το στον ΕΟΠΥΥ
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Ιουνίου 2021, 18:22:57
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

dionisis


Εαν είναι μια τακτική που την χρησιμοποιούν σε ιδιώτες δεν το γνωρίζω..... Σε δημόσια δομή που βρίσκομαι εγώ, στέλνω πάρα πολλά και ουδέποτε έχουν ζητήσει κάτι.

10 Ιουνίου 2021, 21:35:32
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

gortsos3


Έχει ξεκινήσει η πολιτική αυτή περίπου προ 3ετίας. Γίνεται αποστολή τιμολογίου. Θεωρώ απίθανο να μη γνωρίζει η Angellini. Το έκανε απλά outsourcing για να μην απασχολεί προσωπικό.

11 Ιουνίου 2021, 01:07:08
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εταιρείες που συμπεριφέρονται έτσι, αποφεύγω να γράφω γενικότερα φάρμακα τους.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά: test αναπνοης h.pylorι helicobacter infai 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
36155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαΐου 2010, 11:23:30
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
54307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Δεκεμβρίου 2012, 17:02:42
από ΧρήστοςΒ
4 Απαντήσεις
13356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Απριλίου 2016, 14:28:10
από Αρχίατρος
4 Απαντήσεις
30446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2016, 22:22:34
από Γιώργος Κανελλόπουλος
11 Απαντήσεις
40288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Δεκεμβρίου 2018, 10:36:01
από Argirios Argiriou