Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:40:00

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ειδικευόμενο γενική ιατρικής  (Αναγνώστηκε 17321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Ιουνίου 2021, 01:05:25
Αναγνώστηκε 17321 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Panos18


Γεια σας  :)

Μιας και ξεκινάω γενική ιατρική, αναρωτιόμουν ποια θα ήταν κάποια χρήσιμα βιβλία. Όχι απαραίτητα στα ελληνικά.

Για παράδειγμα, έχετε να προτείνετε κάποιο σύγγραμμα ορθοπεδικής; Με τις συχνότερες μυοσκελετικές παθήσεις καθώς και κατάγματα και αντιμετώπιση; Επίσης, από πού θα μπορούσα να διαβάσω την κλινική εξέταση του μυοσκελετικού, στην οποία πάσχω;

Κάτι σύντομο για γυναικολογία. Για χειρουργική τι χρησιμοποιείτε; Ακόμα, κάποιο βιβλίο με procedures από έναν απλό γυψονάρθηκα μέχρι κεντρικούς καθετηριασμούς.

Από παθολογία αξίζει ο lange για γενική γιατρό; Για αμιγή γενική ιατρική, να προτιμήσω lange? Αλλά δεν έχω ιδέα από τι ρωτάνε στις εξετάσεις.

Τέλος, νομίζω χρειάζομαι κάποιο βιβλίο θεραπευτικής το οποίο να είναι άμεσο, περιεκτικό, χωρίς πολλά πολλά, και να έχει και δοσολογίες και τρόπο χορήγησης αλλά δεν έχω κάποιο υπόψιν.
Για ΤΕΠ έχω την εντύπωση ότι το pocket του oxford emergency είναι αρκετά αγαπητό.

13 Ιουνίου 2021, 04:25:12
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Καλωςήλθες στο Φόρουμ!
Σε αυτό το thread θα βρεις αρκετό υλικό: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Ιουνίου 2021, 14:03:59
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Panos18


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το είχα υπόψιν μου το thread, το οποίο και είχα διαβάσει, αλλά δεν κατατοπίστηκα ιδιαίτερα στο θέμα της ορθοπεδικής. Οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι πάνω σ' αυτό, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα, ευχαριστώ  :D

13 Ιουνίου 2021, 23:23:26
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Γεια σου Πάνο, για εξέταση μυοσκελετικού είναι ό,τι πρέπει ο McRae Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για procedures o Pfenninger: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

14 Ιουνίου 2021, 00:01:35
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν το έχω διαβάσει αλλά υποψιάζομαι ότι είναι χρήσιμο και επίσης δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο (μόνο 207 σελίδες, συμπεριλαμβανομένων των φωτογραφιών) οπότε δεν είναι απαγορευτικό να το διαβάσει κανείς από την αρχή μέχρι το τέλος:

An Orthopaedics Guide for Today's GP

By Tim Jennings, Maneesh Bhatia

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Ιουνίου 2021, 02:14:35
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Panos18


Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
8536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Δεκεμβρίου 2010, 21:00:14
από flone
0 Απαντήσεις
4247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαΐου 2013, 01:11:38
από carlita
10 Απαντήσεις
11503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιουλίου 2015, 08:59:11
από doc16
0 Απαντήσεις
68102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαΐου 2016, 11:44:34
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
20505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Νοεμβρίου 2018, 21:49:51
από Argirios Argiriou