Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:36:58

Αποστολέας Θέμα: Τι πρέπει να κάνω, ως Θεράπων Ιατρός, για ν δηλώσω ασθενή μου γ κατ'οίκον εμβολ  (Αναγνώστηκε 16900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Ιουλίου 2021, 20:00:39
Αναγνώστηκε 16900 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
22/07/2021

Τι πρέπει να κάνω, ως Θεράπων Ιατρός, για να δηλώσω ασθενή μου για κατ'οίκον εμβολιασμό κατά του covid-19 με το μονοδοσικό εμβόλιο της Johnson:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος → Βεβαιώσεις, Πιστοποιητικά, Γνωματεύσεις → Βεβαίωση κατ'οίκον εμβολιασμού Covid-19 ( αν εκτός από υπολογιστές γνωρίζανε καλύτερα Ελληνικά δεν θα γράφαν "Βεβαίωση" αλλά "Αίτηση για κατ' οίκον εμβολιασμό Covid-19" αλλά τέλος πάντων ... ) → κάνω log in με τους κωδικούς μου στο e-prescription → Βάζω το ΑΜΚΑ του ασθενούς μου, γράφω τα στοιχεία του, την πάθηση/παθήσεις του, τα αποθηκεύω και είμαστε έτοιμοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Ιουλίου 2021, 07:59:04 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Νοεμβρίου 2021, 23:15:02
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από συζήτηση στις 27/11/2021 σε Ιατρική ομάδα του facebook:

- Καλό μεσημέρι, ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους πώς μπορώ να κλείσω σε ασθενή μου, ραντεβού για 3η δόση κατ’ οίκον, χωρίς να συμμετέχω εγώ στη διενέργεια των εμβολιασμών

- Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος →  βεβαιώσεις- πιστοποιητικά- γνωματεύσεις
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Νοεμβρίου 2021, 23:29:47
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σε Ιατρική ομάδα του facebook, στις 30/11/2021, έκανα τα παρακάτω δύο ερωτήματα:

Παρακάτω παραθέτω τι πρέπει να κάνω, ως Θεράπων Ιατρός, για να δηλώσω ασθενή μου για κατ'οίκον εμβολιασμό κατά του covid-19 με το μονοδοσικό εμβόλιο της Johnson
Έχω δύο ερωτήματα: 1) Αν θυμάμαι καλά εκτός από Johnson, πλέον μπορούν να κάνουν πλέον και της Pfizer. Πως δηλώνω αν θέλω ο ασθενής μου να κάνει της Pfizer;
2) Αν πρόκειται για την 3η δόση, κάνω κάτι διαφορετικό για να το δηλώσω;
Τι πρέπει να κάνω, ως Θεράπων Ιατρός, για να δηλώσω ασθενή μου για κατ'οίκον εμβολιασμό κατά του covid-19 με το μονοδοσικό εμβόλιο της Johnson:
 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  → Εγγραφή ή Είσοδος → Βεβαιώσεις, Πιστοποιητικά, Γνωματεύσεις → Βεβαίωση κατ'οίκον εμβολιασμού Covid-19 ( αν εκτός από υπολογιστές γνωρίζανε καλύτερα Ελληνικά δεν θα γράφαν "Βεβαίωση" αλλά "Αίτηση για κατ' οίκον εμβολιασμό Covid-19" αλλά τέλος πάντων ... ) → κάνω log in με τους κωδικούς μου στο e-prescription → Βάζω το ΑΜΚΑ του ασθενούς μου, γράφω τα στοιχεία του, την πάθηση/παθήσεις του, τα αποθηκεύω και είμαστε έτοιμοι.

Και πήρα τις παρακάτω απαντήσεις από συνάδελφο Γενικό Ιατρό που έχει αναλάβει να κάνει εμβολιασμούς στο Ιατρείο της αλλά και κατ' οίκον:

Αργύρη κάνεις την αίτηση και δεν μπορείς να επιλέξεις να κάνει johnson ή pfizer. Μόλις κάνεις την αίτηση εμφανίζονται στο σύστημα και τους βλέπουμε όσοι γιατροί εμβολιάζουμε από δημόσιες και ιδιωτικές δομές. Τηλεφωνούμε και συνεννοούμαστε μαζί τους, οπότε εκεί μπορούν οι ίδιοι να μιλήσουν μαζί μας και να επιλέξουν ποιο εμβόλιο θέλουν, καθώς ορίζουμε το ραντεβού. Οι ιδιώτες μπορούν να έχουν μόνο ένα εμβόλιο, εγώ είχα Johnson και τώρα άλλαξα σε Pfizer. Οι δημόσιες δομές έχουν και τα δύο.

Στο 2ο σου ερώτημα να σου πω ότι κάνεις ΜΙΑ φορά την αίτηση για να μπει ο άλλος στο πρόγραμμα εμβολιασμού κατ' οίκον. Δεν χρειάζεται να ξαναμπαίνεις και να δηλώνεις ότι πρέπει να γίνει 3η ή 4η δόση κοκ. Κάθε φορά που πρέπει να κάνει κάποια δόση τότε επανεμφανίζεται στο σύστημα και επικοινωνούμε πάλι μαζί του για να ορίσουμε ραντεβού.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Νοεμβρίου 2021, 23:48:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Δεκεμβρίου 2021, 01:21:29
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω χρήσιμο διάλογο από Ιατρική ομάδα στο facebook στις 29/11/2021:

- πως μπορεί να δει ένας γιατρός σε ΚΥ, πόσοι και ποιοι ασθενείς έχουν δηλώσει εμβολιασμό κατ'οίκον για το ΚΥ που ανήκει;

- Μέσω του emvolio.gov.gr. Σύνδεση ως γιατρις/κινητή Μονάδα και βάζετε τον ΤΚ που αντιστοιχεί στις περιοχές σας, προσοχή μπορεί να είναι πέραν του ενός.

- Μπορείς και να εμβολιασεις χωρίς να έχει κλειστεί ραντεβου και να τον περασεις εσυ

-  ναι ετσι γινοταν μεχρι τωρα. Οποιος ηθελε επικοινωνουσε με τη βοηθεια στο σπιτι και μετα τον εμβολιασμο τον περνουσαμε στην πλατφορμα
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Δεκεμβρίου 2021, 12:38:14
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χρήσιμος διάλογος σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 03/12/2021:

- Καλημέρα
Στην προσπάθεια να κάνω αίτηση για τη 2η κατ οίκον δόση Johnson σε ασθενή που ήδη είχε κάνει κατ οίκον την πρώτη και έχουν περάσει 2 μήνες το σύστημα βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει εκκρεμής αίτηση και δεν προχωράει.
Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος συνάδελφος;
Καλώ στο 11131 αλλά δεν το σηκώνουν.

- κ εγω τα ιδια.εστειλα μηνυμα με τα αμκα στην εφαρμογη κ τους πηραν τηλ

- Έχετε μήπως την διεύθυνση του email στην οποία στείλατε το μήνυμα;

- πάνω δεξιά στην εφαρμογή εχει αποστολή παρατηρήσεων εκει το εστειλα

- Δεν ξανακάνεις αίτηση για τον ίδιο ασθενή.Εφόσον είναι καταχωρημένος και έχει ήδη κάνει έναν κατ'οίκον εμβολιασμό,συννενοείται τηλεφωνικά με τους ίδιους για την επαναληπτική δόση.

- Που τηλεφωνεί δηλαδή, ο ασθενής;

- Είτε στην δομή (ΚΥ) είτε στον ιδιώτη που τον εμβολίασε την πρώτη φορά.

« Τελευταία τροποποίηση: 3 Δεκεμβρίου 2021, 14:57:16 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Δεκεμβρίου 2021, 14:02:58
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
 να συμπληρώσουμε ότι "αίτηση-βεβαίωση" για κατ' οίκον εμβολιασμό, κάνει ο οποιοσδήποτε ιατρός. Είτε ιδιώτης, είτε του ΕΣΎ. Η διαδικασία είναι πολύ απλή δια του συστήματος της ΗΔΙΚΑ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
17275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2015, 17:23:40
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
77063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουλίου 2023, 07:37:31
από Cakesniffer
0 Απαντήσεις
6226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2021, 20:18:11
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
21970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2021, 21:59:08
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
17478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Φεβρουαρίου 2022, 22:31:59
από Argirios Argiriou