Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:24:52

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις για άδεια εκτέλεσης υπέρηχου στο ΚΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 37311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Οκτωβρίου 2021, 15:05:11
Αναγνώστηκε 37311 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Mark


Καλησπέρα,

είμαι παθολόγος και εργάζομαι στο δημόσιο τομέα. Έχω ολοκληρώσει την ειδικότητά μου στη Γερμανία όπου ο υπέρηχος αποτελεί βασικό στοιχείο της εκπαίδευσης των γενικών ιατρών/παθολόγων. Μετά από αίτησή μου στο υπουργείο, μου αναγνώρισαν τον απαιτούμενο χρόνο εκπαίδευσης (6μήνες) στον υπέρηχο κοιλίας. Συγχρόνως, με ενημέρωσαν ότι για να λάβω και επίσημα την άδεια εκτέλεσης υπερήχων πρέπει να εξεταστώ από μια επιτροπή του ΚΕΣΥ.
Είχε κανείς στο φόρουμ την εμπειρία τέτοιας εξέτασης?
Υπάρχει κάποιο σύγγραμμα για υπέρηχο κοιλίας, κατά προτίμηση ελληνόγλωσσο, που προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

4 Οκτωβρίου 2021, 16:30:00
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.
Είχε κανείς στο φόρουμ την εμπειρία τέτοιας εξέτασης?
Υπάρχει κάποιο σύγγραμμα για υπέρηχο κοιλίας, κατά προτίμηση ελληνόγλωσσο, που προτείνετε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δοκιμάστε αυτό. Μεταφρασμένο από τα γερμανικά. Υπαρχουν και καποιες αρχικές σελίδες για να το αξιολογήσετε.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

6 Οκτωβρίου 2021, 23:33:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


Καλησπέρα.
Είμαι γενικός ιατρός και είχα δώσει εξετάσεις πριν 4-5 χρόνια.
Στην επιτροπή είναι ένας ακτινολόγος και δυο γιατροί της ειδικότητας του εξεταζομενου.
Στην περίπτωσή σας δύο παθολόγοι διευθυντές που εργάζονται στο δημόσιο και
που κατα πάσα πιθανότητα δε θα γνωρίζουν υπέρηχο.
Στην περίτπωσή τη δική μου δεν είχαν κανένα λόγο στην εξέταση. Γινόταν ότι έλεγε ο ακτινολόγος.
Επειδή έχετε εκπαιδευτεί στη Γερμανία, λογικά θα γνωρίζετε να κάνετε υπέρηχο οπότε το αποτέλεσμα της εξέτασης
θα έχει να κάνει με το πόσο ακτικειμενικός θα είναι ο ακτινολόγος και οι παθολόγοι.
Υπάρχουν διάφορα βιβλία στα ελληνικά.
1. Το βιβλίο στο παρακάτω λινκ έχει τα βασικά και δε ξέρω τις απαιτήσεις του ακτινολόγου. (Ίσως θα μπορούσατε να ρωτήσετε στο υπουργείο αν μπορούν να σας πουν ονόματα συναδέλφων που εξετάστηκαν πρόσφατα από την ίδια επιτροπή για να επικοινωνήσετε μαζί τους να σας πουν λεπτομέρειες για την εξέταση).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2. Το δεύτερο βιβλίο είναι πολύ καλό. Το χρησιμοποιούν και οι ακτινολόγοι. Έχει τα πάντα!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καλή επιτυχία!

7 Οκτωβρίου 2021, 21:39:12
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Mark


Δοκιμάστε αυτό. Μεταφρασμένο από τα γερμανικά. Υπαρχουν και καποιες αρχικές σελίδες για να το αξιολογήσετε.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Από αυτό διαβάζω αλλά το έχω στα γερμανικά γι αυτό σκεφτόμουν μην πάρω το ίδιο στα ελληνικά... Ευχαριστώ πολύ

7 Οκτωβρίου 2021, 21:59:41
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Mark


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα.
Είμαι γενικός ιατρός και είχα δώσει εξετάσεις πριν 4-5 χρόνια.
Στην επιτροπή είναι ένας ακτινολόγος και δυο γιατροί της ειδικότητας του εξεταζομενου.
Στην περίπτωσή σας δύο παθολόγοι διευθυντές που εργάζονται στο δημόσιο και
που κατα πάσα πιθανότητα δε θα γνωρίζουν υπέρηχο.
Στην περίτπωσή τη δική μου δεν είχαν κανένα λόγο στην εξέταση. Γινόταν ότι έλεγε ο ακτινολόγος.
Επειδή έχετε εκπαιδευτεί στη Γερμανία, λογικά θα γνωρίζετε να κάνετε υπέρηχο οπότε το αποτέλεσμα της εξέτασης
θα έχει να κάνει με το πόσο ακτικειμενικός θα είναι ο ακτινολόγος και οι παθολόγοι.
Υπάρχουν διάφορα βιβλία στα ελληνικά.
1. Το βιβλίο στο παρακάτω λινκ έχει τα βασικά και δε ξέρω τις απαιτήσεις του ακτινολόγου. (Ίσως θα μπορούσατε να ρωτήσετε στο υπουργείο αν μπορούν να σας πουν ονόματα συναδέλφων που εξετάστηκαν πρόσφατα από την ίδια επιτροπή για να επικοινωνήσετε μαζί τους να σας πουν λεπτομέρειες για την εξέταση).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2. Το δεύτερο βιβλίο είναι πολύ καλό. Το χρησιμοποιούν και οι ακτινολόγοι. Έχει τα πάντα!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις προτάσεις. Ρώτησα στο υπουργείο για προηγούμενους επιτυχόντες αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μου απάντησαν... Μήπως θυμάστε όταν εξεταστήκατε εσείς, οι εξετάσεις ήταν πάνω σε υπερηχογραφικές εικόνες ή είχαν και θεωρητικό σκέλος?
Ευχαριστώ και πάλι!

8 Οκτωβρίου 2021, 18:43:29
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Οι εξετάσεις και με τους δύο έγιναν στα νοσοκομεία όπου εργαζοταν στην Αθήνα με πραγματικά περιστατικά.
Ο πρώτος μας έφερνε περιστατικά από τα επείγοντα και τις κλινικές που έπρεπε να κάνουν υπέρηχο και τα κάναμε εμείς. Έβλεπε πως κάναμε τον υπέρηχο, πως κρατούσαμε τον ηχοβολέα και πως παίρναμε τις τομές και μας ρωτούσε τί βλέπουμε. Πάνω σε αυτά μας ρωτούσε και θεωρητικά. Για παράδειγμα τι περιμένουμε να δούμε στον υπέρηχο αν κάποιος έχει χολοκυστίτιδα. Ποιος είναι ο ορισμός του ανευρύσματος, ποια τα είδη των ανευρυσμάτων, ποια είναι τα πιο συχνά και που τα συναντάμε. Λιπώδης διήθηση-στάδια. Πως καταλαβαίνουμε ότι στην χολυδόχο κύστη είναι πολύποδας ή πέτρα; ποιες ειναι οι τομες όταν κάνουμε fast κτλ
Μάλιστα, μία φορά είχε και έναν ειδικευόμενο ακτινολογίας και τον έβαζε να κάνει υπέρηχο και έλεγε "κοιτάξτε τι όμορφες εικόνες παίρνει ο ακτινολόγος" και διάφορα άλλα τέτοια για να μας ρίξει το ηθικό. Φυσικά ο ειδικευόμενος δούλευε σε αυτό το μηχάνημα χρόνια ενώ εμείς το μαθαίναμε το πρωί πριν τις εξετάσεις!
Οι δυο γενικοί γιατροί μιλιά όταν έλεγε αυτά. Εκτός ότι δεν ήξεραν υπέρηχο, ο ένας ρώτησε αν ξέρω τι είναι fatty liver.... (έτσι για να πει ότι ξέρει κάτι). Ο άλλος σε κάποια φάση ρώτησε αν έχω υπέρηχο στο ιατρείο μου στο ΚΥ σε τι ποσοστό πιστεύω ότι μπορώ να κάνω διάγνωση. Του είπα σε ποσοστό περίπου 80% και τότε με ρώτησε και το υπόλοιπο 20%; Του απάντησα κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί αξονική. Και τότε μου είπε: "Αν δεν καταφέρεις και το 20% θα είναι κακό για τη φήμη σου!" (δε θα τον χαρακτηρίσω...)
Όταν έδωσα με την άλλη επιτροπή, τον δεύτερο και πιο αντικειμενικό ακτινολόγο, ήταν και εκείνος ο γενικός γιατρός που με ρώτησε για το fatty liver (ο οποίος ήταν αναπληρωματικό μέλος τότε αλλά λόγω απουσίας του τακτικού μέλους τον ξαναείδα και καταχάρηκα...) αλλά ευτυχώς ήταν και μία πάρα πολύ καλή γενική γιατρός η οποία ήταν αντικειμενικότατη.

Να ξέρεις ότι αν είναι αντικειμενικοί δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Σίγουρα ξέρεις και θα περάσεις. Αν δεν είναι όμως θα αναγκαστείς να το αντιμετωπίσεις.
Όμως, πιστεύω ότι στη δική σας ειδικότητα δε θα είναι το ίδιο όπως ήταν τότε σε εμάς! Εγώ έδωσα πριν κάποια χρόνια και ίσως τα πράγματα να έχουν αλλάξει πια.
Μία συμβουλή: Αν σου φέρουν περιστατικό που δεν είναι για υπέρηχο άνω-κάτω κοιλίας, ακόμη κι αν ξέρεις να αρνηθείς να εξεταστείς σε αυτό το περιστατικό. Ένας συνάδελφος που δέχτηκε να κάνει υπέρηχο θυρεοειδούς ήταν το Βατερλώ του. Γενικοί γιατροί και παθολόγοι επιτρέπεται να κάνουν μόνο υπέρηχο κοιλίας!

Γενικά οι ακτινολόγοι στην Ελλάδα δε θέλουν να κάνουν οι άλλες ειδικότητες υπέρηχο γιατί θεωρούν ότι τους παίρνουν το ψωμί τους. Προσωπικά πιστεύω το αντίθετο. Ότι όσο περισσότερο υπέρηχο κάνουν οι άλλες ειδικότητες τόσο περισσότερο θα αυξηθεί η δουλειά τους!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις προτάσεις. Ρώτησα στο υπουργείο για προηγούμενους επιτυχόντες αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μου απάντησαν... Μήπως θυμάστε όταν εξεταστήκατε εσείς, οι εξετάσεις ήταν πάνω σε υπερηχογραφικές εικόνες ή είχαν και θεωρητικό σκέλος?
Ευχαριστώ και πάλι!
Μπορείς να ψάξεις στο διαύγεια "'Αδεια εκτέλεσης υπερήχων" και να κοιτάξεις για παθολόγους
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Οκτωβρίου 2021, 20:14:22 από timex »

9 Οκτωβρίου 2021, 19:20:33
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Mark


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι εξετάσεις και με τους δύο έγιναν στα νοσοκομεία όπου εργαζοταν στην Αθήνα με πραγματικά περιστατικά....Γενικά οι ακτινολόγοι στην Ελλάδα δε θέλουν να κάνουν οι άλλες ειδικότητες υπέρηχο γιατί θεωρούν ότι τους παίρνουν το ψωμί τους. Προσωπικά πιστεύω το αντίθετο. Ότι όσο περισσότερο υπέρηχο κάνουν οι άλλες ειδικότητες τόσο περισσότερο θα αυξηθεί η δουλειά τους!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις προτάσεις. Ρώτησα στο υπουργείο για προηγούμενους επιτυχόντες αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μου απάντησαν... Μήπως θυμάστε όταν εξεταστήκατε εσείς, οι εξετάσεις ήταν πάνω σε υπερηχογραφικές εικόνες ή είχαν και θεωρητικό σκέλος?
Ευχαριστώ και πάλι!
Μπορείς να ψάξεις στο διαύγεια "'Αδεια εκτέλεσης υπερήχων" και να κοιτάξεις για παθολόγους

Ευχαριστώ και πάλι. Είσαστε πολύ κατατοπιστικός. Η μίζερη νοοτροπία που περιγράφετε (μη μου φάει το ψωμί...) νομίζω ότι, δυστυχώς, δύσκολα θα αλλάξει. Όσον αφορά τον υπέρηχο βλέπω ότι είναι πολύ υποτιμημένος σα διαγνωστική μέθοδος στην χώρα μας. Παντού αξονική. Στη Γερμανία, όπως φαντάζομαι και αλλού, θεωρείται βασική προέκταση της κλινικής εξέτασης...

12 Οκτωβρίου 2021, 18:19:44
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι εξετάσεις και με τους δύο έγιναν στα νοσοκομεία όπου εργαζοταν στην Αθήνα με πραγματικά περιστατικά....Γενικά οι ακτινολόγοι στην Ελλάδα δε θέλουν να κάνουν οι άλλες ειδικότητες υπέρηχο γιατί θεωρούν ότι τους παίρνουν το ψωμί τους. Προσωπικά πιστεύω το αντίθετο. Ότι όσο περισσότερο υπέρηχο κάνουν οι άλλες ειδικότητες τόσο περισσότερο θα αυξηθεί η δουλειά τους!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις προτάσεις. Ρώτησα στο υπουργείο για προηγούμενους επιτυχόντες αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μου απάντησαν... Μήπως θυμάστε όταν εξεταστήκατε εσείς, οι εξετάσεις ήταν πάνω σε υπερηχογραφικές εικόνες ή είχαν και θεωρητικό σκέλος?
Ευχαριστώ και πάλι!
Μπορείς να ψάξεις στο διαύγεια "'Αδεια εκτέλεσης υπερήχων" και να κοιτάξεις για παθολόγους

Ευχαριστώ και πάλι. Είσαστε πολύ κατατοπιστικός. Η μίζερη νοοτροπία που περιγράφετε (μη μου φάει το ψωμί...) νομίζω ότι, δυστυχώς, δύσκολα θα αλλάξει. Όσον αφορά τον υπέρηχο βλέπω ότι είναι πολύ υποτιμημένος σα διαγνωστική μέθοδος στην χώρα μας. Παντού αξονική. Στη Γερμανία, όπως φαντάζομαι και αλλού, θεωρείται βασική προέκταση της κλινικής εξέτασης...

Σουηδία μπαίνει κατά κανόνα ως βασικό εργαλείο στα χέρια των επειγοντολόγων, αλλιώς δεν μπορώ να πω ότι είναι τόσο διαδεδομένος όσο Γερμανία. Αλλά αν αρχίσουμε και παίζουμε με τα φορητά θα γίνει όλο και πιο καθημερινότητα.
Δοκίμασα ένα φορητό το καλοκαίρι κι εντυπωσιάστηκα, μια χαρά ευκρίνεια, 3 probes σε μία συσκευή στο μέγεθος κινητού! Σύνδεση με το κινητό και τα μυαλά στα κάγκελα. Πήγαινα να βάζω δύσκολες περιφερικές γραμμές 2 εκατοστά βάθος και έμπαινα στο δωμάτιο με ό,τι χωρούσε στην τσέπη μου, εντυπωσιακό για μένα που έχω μάθει σε μεγάλες συσκευές

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
12122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2011, 13:49:00
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Δεκεμβρίου 2008, 14:30:52
από Πατρωνάκης Μάνος
22 Απαντήσεις
16815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουνίου 2013, 20:52:22
από anasm
3 Απαντήσεις
31996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Σεπτεμβρίου 2020, 22:06:07
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Απριλίου 2017, 16:48:47
από Argirios Argiriou