Θέματα Εργασίας > Εμπειρίες κατά την εργασία στην ΠΦΥ

Εξετάσεις για άδεια εκτέλεσης υπέρηχου στο ΚΕΣΥ

(1/2) > >>

Mark:
Καλησπέρα,

είμαι παθολόγος και εργάζομαι στο δημόσιο τομέα. Έχω ολοκληρώσει την ειδικότητά μου στη Γερμανία όπου ο υπέρηχος αποτελεί βασικό στοιχείο της εκπαίδευσης των γενικών ιατρών/παθολόγων. Μετά από αίτησή μου στο υπουργείο, μου αναγνώρισαν τον απαιτούμενο χρόνο εκπαίδευσης (6μήνες) στον υπέρηχο κοιλίας. Συγχρόνως, με ενημέρωσαν ότι για να λάβω και επίσημα την άδεια εκτέλεσης υπερήχων πρέπει να εξεταστώ από μια επιτροπή του ΚΕΣΥ.
Είχε κανείς στο φόρουμ την εμπειρία τέτοιας εξέτασης?
Υπάρχει κάποιο σύγγραμμα για υπέρηχο κοιλίας, κατά προτίμηση ελληνόγλωσσο, που προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

GirousisN:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
Είχε κανείς στο φόρουμ την εμπειρία τέτοιας εξέτασης?
Υπάρχει κάποιο σύγγραμμα για υπέρηχο κοιλίας, κατά προτίμηση ελληνόγλωσσο, που προτείνετε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δοκιμάστε αυτό. Μεταφρασμένο από τα γερμανικά. Υπαρχουν και καποιες αρχικές σελίδες για να το αξιολογήσετε.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

timex:
Καλησπέρα.
Είμαι γενικός ιατρός και είχα δώσει εξετάσεις πριν 4-5 χρόνια.
Στην επιτροπή είναι ένας ακτινολόγος και δυο γιατροί της ειδικότητας του εξεταζομενου.
Στην περίπτωσή σας δύο παθολόγοι διευθυντές που εργάζονται στο δημόσιο και
που κατα πάσα πιθανότητα δε θα γνωρίζουν υπέρηχο.
Στην περίτπωσή τη δική μου δεν είχαν κανένα λόγο στην εξέταση. Γινόταν ότι έλεγε ο ακτινολόγος.
Επειδή έχετε εκπαιδευτεί στη Γερμανία, λογικά θα γνωρίζετε να κάνετε υπέρηχο οπότε το αποτέλεσμα της εξέτασης
θα έχει να κάνει με το πόσο ακτικειμενικός θα είναι ο ακτινολόγος και οι παθολόγοι.
Υπάρχουν διάφορα βιβλία στα ελληνικά.
1. Το βιβλίο στο παρακάτω λινκ έχει τα βασικά και δε ξέρω τις απαιτήσεις του ακτινολόγου. (Ίσως θα μπορούσατε να ρωτήσετε στο υπουργείο αν μπορούν να σας πουν ονόματα συναδέλφων που εξετάστηκαν πρόσφατα από την ίδια επιτροπή για να επικοινωνήσετε μαζί τους να σας πουν λεπτομέρειες για την εξέταση).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2. Το δεύτερο βιβλίο είναι πολύ καλό. Το χρησιμοποιούν και οι ακτινολόγοι. Έχει τα πάντα!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καλή επιτυχία!

Mark:
Δοκιμάστε αυτό. Μεταφρασμένο από τα γερμανικά. Υπαρχουν και καποιες αρχικές σελίδες για να το αξιολογήσετε.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Από αυτό διαβάζω αλλά το έχω στα γερμανικά γι αυτό σκεφτόμουν μην πάρω το ίδιο στα ελληνικά... Ευχαριστώ πολύ

Mark:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλησπέρα.
Είμαι γενικός ιατρός και είχα δώσει εξετάσεις πριν 4-5 χρόνια.
Στην επιτροπή είναι ένας ακτινολόγος και δυο γιατροί της ειδικότητας του εξεταζομενου.
Στην περίπτωσή σας δύο παθολόγοι διευθυντές που εργάζονται στο δημόσιο και
που κατα πάσα πιθανότητα δε θα γνωρίζουν υπέρηχο.
Στην περίτπωσή τη δική μου δεν είχαν κανένα λόγο στην εξέταση. Γινόταν ότι έλεγε ο ακτινολόγος.
Επειδή έχετε εκπαιδευτεί στη Γερμανία, λογικά θα γνωρίζετε να κάνετε υπέρηχο οπότε το αποτέλεσμα της εξέτασης
θα έχει να κάνει με το πόσο ακτικειμενικός θα είναι ο ακτινολόγος και οι παθολόγοι.
Υπάρχουν διάφορα βιβλία στα ελληνικά.
1. Το βιβλίο στο παρακάτω λινκ έχει τα βασικά και δε ξέρω τις απαιτήσεις του ακτινολόγου. (Ίσως θα μπορούσατε να ρωτήσετε στο υπουργείο αν μπορούν να σας πουν ονόματα συναδέλφων που εξετάστηκαν πρόσφατα από την ίδια επιτροπή για να επικοινωνήσετε μαζί τους να σας πουν λεπτομέρειες για την εξέταση).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2. Το δεύτερο βιβλίο είναι πολύ καλό. Το χρησιμοποιούν και οι ακτινολόγοι. Έχει τα πάντα!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καλή επιτυχία!

--- Τέλος παράθεσης ---

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις προτάσεις. Ρώτησα στο υπουργείο για προηγούμενους επιτυχόντες αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μου απάντησαν... Μήπως θυμάστε όταν εξεταστήκατε εσείς, οι εξετάσεις ήταν πάνω σε υπερηχογραφικές εικόνες ή είχαν και θεωρητικό σκέλος?
Ευχαριστώ και πάλι!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση