Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:09:58

Αποστολέας Θέμα: καρδιολογία ή γενική ιατρική  (Αναγνώστηκε 35958 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Νοεμβρίου 2021, 10:08:21
Αναγνώστηκε 35958 φορές
Αποσυνδεδεμένος

μαριλου


Καλημέρα σας! Είμαι σε δίλημμα σχετικά με την επιλογή ειδικότητας. Ξέρω ότι θέλω να μείνω στην επαρχία και να βλέπω ασθενείς όλων των ηλικιών σε επίπεδο ιατρείου (σχετικά υγιείς). Είμαι υπό διορισμό για καρδιολογία. Αλλά σκέφτομαι ότι η γενική ιατρική ταιριάζει πιο πολυ στο χαρακτήρα μου και στα ενδιαφέροντα μου, μιας και με ενδιαφέρει πολύη προληπτική ιατρική, η ολιστική ιατρική και η ιατρική των καταστροφων. Ωστόσο, με προβληματίζει η εκπαίδευση και η επάρκεια μετά ως ειδικός. Οι εμπειρίες μου από το αγροτικό με έκαναν να αμιφιβάλλω για την ποιότητα των ιατρικών παροχών χωρίς τη δυνατότητα διενέργειας εξετάσεων, χωρίς γνώμη ειδικού κτλ..Από την άλλη με την καρδιολογία νιώθω ότι θα είμαι πιο ιατρικά ανεξάρτητη σε όποιο χωριό και να είμαι. Θα ηθελα λιγη καθοδηγηση! Ευχαρισω πολυ!

12 Νοεμβρίου 2021, 07:22:34
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Να κάνεις αυτό που αγαπάς πιο πολύ.

Πάντως, μην είσαι τόσο σίγουρη ότι ένα Καρδιολογικό περιστατικό Πρωτοβάθμιας Περίθαλψης θα το αντιμετωπίσει ένας Καρδιολόγος καλύτερα από έναν Γενικό - Οικογενειακό Ιατρό.

Δες σχετικά εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Νοεμβρίου 2021, 14:15:17
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

μαριλου


Ευχαριστω για την απαντηση! Το ΓΝ Ηρακλειου θεωρειτε οτι ειναι καλο για ειδικευση στη Γενικη Ιατρικη? Ευχαριστω!

12 Νοεμβρίου 2021, 14:50:32
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστω για την απαντηση! Το ΓΝ Ηρακλειου θεωρειτε οτι ειναι καλο για ειδικευση στη Γενικη Ιατρικη? Ευχαριστω!

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο Νοσοκομείο. Δες όμως παρακάτω για να πάρεις μερικές ιδέες:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
22481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2009, 12:37:27
από docjohn
2 Απαντήσεις
62998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Σεπτεμβρίου 2008, 16:20:33
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
4 Απαντήσεις
68609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Αυγούστου 2008, 10:31:40
από timex
0 Απαντήσεις
9813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Απριλίου 2011, 17:07:38
από Fidelio
0 Απαντήσεις
57953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Δεκεμβρίου 2017, 14:30:28
από peropo