Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:56:03

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορώ να αλλάξω το εμβόλιο της 2ης δόσης σε ασθενή μου.  (Αναγνώστηκε 14721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Ιουλίου 2021, 07:44:22
Αναγνώστηκε 14721 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Προσπαθώ να αλλάξω το εμβόλιο της 2ης δόσης σε ασθενή μου αλλά δεν τα καταφέρνω.

Πάω emvolio.gov.gr → Για την ιατρική αίτηση για πολίτες που επιθυμούν
αλλαγή της 2ης δόσης του εμβολίου πατήστε  εδώ → κάνω log in με τους κωδικούς μου, της ηλεκτρονική συνταγογράφησης βάζω και ως κωδικό icd10 κάποιον από αυτούς τους κωδικούς Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος...
αλλά τίποτε.

Επειδή παρατηρώ ότι η πλατφόρμα μοιάζει με αυτή που γράφουμε αναρρωτική άδεια ηλεκτρονικά, δοκιμάζω να μπω στα παραπάνω έχοντας ενεργή επίσκεψη στην συνταγογράφηση την ίδια ώρα αλλά τίποτε πάλι.

( Μου αφήνει να περάσω τα στοιχεία του ασθενούς αλλά κολλάει στο τελευταίο βήμα).
Τα έχει καταφέρει κανείς μέχρι τώρα;

Μετά από βοήθεια που μου δώσαν απλόχερα συνάδελφοι σε δύο διαφορετικές Ιατρικές ομάδες στο facebook στις 28/07/2021 τα κατάφερα:

Το μυστικό είναι αφενός να έχεις περάσει την διάγνωση με κάποιο τρόπο και στο e-syntagografisi, αφετέρου όταν έχεις κάνει log in ως Ιατρός στην πλατφόρμα του emvolio.gov.gr μόλις γράψεις την διάγνωση (με Λατινικό γράμμα και μετά αριθμό) να πατήσεις, μέσω πληκτρολογίου, enter και όχι tab (Η google πληρώνει 50 € όταν ανακαλύπτει κανείς και τους ενημερώνει για απλά bug και έως και 5.000 € για δύσκολα bug. Αν αρχίσει να το κάνει και η ΗΔΙΚΑ θα γίνουμε πλούσιοι... )
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιουλίου 2021, 15:22:37
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στις 29/07/2021 έκανα αίτηση για να αλλάξω το εμβόλιο της 2ης δόσης σε ασθενή μου (είχε κάνει 1η δόση Astra), και ήδη μια μέρα μετά (στις 30/07/2021) ο ασθενής μου είχε λάβει μήνυμα με ραντεβού για εμβόλιο της Pfizer, ως 2η δόση!
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Νοεμβρίου 2021, 22:33:15
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Γράφει συνάδελφος σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 23/11/2021:

e-prescription.gr > Medical Certificates > Αίτηση / Βεβαίωση για τον εμβολιασμό Ευπαθών Ομάδων Αλλαγή εμβολίου 2η δόση
Επιλέγεις μονάδα, συμπληρώνεις ΑΜΚΑ ασθενούς, χρειάζεται οπωσδήποτε κινητό ασθενούς, συμπληρώνεις αιτία αλλαγής εμβολίου, ICD-10, φαρμακευτικά σκευάσματα που ίσως λαμβάνει ο ασθενής και καταχωρείς την αίτηση.
Ο ασθενής λαμβάνει μήνυμα όπως και στην συνταγογράφηση και μπορεί σχεδόν άμεσα να επιλέξει περισσότερες τοποθεσίες με άλλο εμβόλιο στο emvolio.gov.gr. Για την ολοκληρωμένη εξυπηρέτηση μπορεί να το κλείσει και ο ιατρός το ραντεβού. Ίσως να χρειαστεί και αλλαγή ταχυδρομικού κώδικα για να εμφανιστούν παραπλήσιες τοποθεσίες.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
11073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Νοεμβρίου 2014, 22:48:47
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουνίου 2016, 00:02:42
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιανουαρίου 2021, 14:36:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
11672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2021, 16:11:45
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
23042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουνίου 2021, 12:19:43
από timex