Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:06:24

Αποστολέας Θέμα: Τρόπος ανακοίνωσης διορισμού ιατρών σε θέση ειδικευμένων ιατρών Ε.Σ.Υ.  (Αναγνώστηκε 35424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Ιουλίου 2009, 07:17:59
Αναγνώστηκε 35424 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Φ.Ε.Κ. 1446, τεύχος Β', 17 Ιουλίου

Απόφαση Νούμερο 9


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αριθμ. Υ10α/Γ.Π./οικ. 93673 (9)
Τρόπος ανακοίνωσης διορισμού ιατρών σε θέση ειδικευμένων ιατρών Ε.Σ.Υ. (κλάδος ιατρών ΕΣΥ).

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ
Έχοντας υπόψη:
1) Τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 23 του ν. 2519/1997 (ΦΕΚ 165/21.8.1997/τ.Α΄) «Ανάπτυξη και εκσυγχρονισμός του Εθνικού Συστήματος Υγείας , οργάνωση των υγειονομικών υπηρεσιών, ρυθμίσεις για το φάρμακο και άλλες διατάξεις».
2) Τις διατάξεις του άρθρου 27 του ν. 2081/1992 (ΦΕΚ 154/τ.Α΄) με το οποίο προστέθηκε άρθρο 29Α στο ν. 1558/1985 και το γεγονός ότι από την παρούσα απόφαση δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:
1. Ο διορισμός σε θέση ειδικευμένου ιατρού Ε.Σ.Υ. (κλάδος ιατρών Ε.Σ.Υ.) ανακοινώνεται με έγγραφο της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης το οποίο αποστέλλεται στον διοριζόμενο ταχυδρομικά, στην διεύθυνση κατοικίας την οποία έχει δηλώσει στην έντυπη αίτηση − υπεύθυνη δήλωση υποψηφιότητας, με συστημένη επιστολή επί αποδείξει και κοινοποίηση στην Υπηρεσία που διορίζεται.
Με το έγγραφο τάσσεται προθεσμία είκοσι (20) ημερών από την παραλαβή του, προς ορκωμοσία και ανάληψη υπηρεσίας.
Εάν μετά την παραλαβή της έγγραφης ανακοίνωσης παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία , τεκμαίρεται ότι ο γιατρός δεν αποδέχεται το διορισμό του και η αρμόδια
Υπηρεσία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, ύστερα από άμεση ενημέρωση της υπηρεσίας στην οποία διορίζεται ο γιατρός, προχωρεί στο διορισμό του επόμενου, σύμφωνα με τον πίνακα αξιολόγησης.
2. Αν δεν καταστεί δυνατή η επίδοση της έγγραφης ανακοίνωσης με την διαδικασία της προηγούμενης παραγράφου, καθώς και εάν ο διοριζόμενος είναι αγνώστου διαμονής, το έγγραφο της ανακοίνωσης διορισμού, ύστερα από εντολή της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, αναρτάται αμελλητί από την Δ/νση Διοικητικού του Νοσοκομείου
στο οποίο διορίζεται ο ιατρός, στο κατάστημα της υπηρεσίας και συντάσσεται πρωτόκολλο.
Μετά την παρέλευση είκοσι (20) ημερών από την ημερομηνία ανάρτησης και εφόσον ο διοριζόμενος δεν προσέλθει προς ορκωμοσία και ανάληψη υπηρεσίας, τεκμαίρεται αμαχητί η γνώση του διορισμού και η μη αποδοχή του και η αρμόδια Υπηρεσία του Υπουργείου Υγείας και
Κοινωνικής Αλληλεγγύης προχωρεί στο διορισμό του επόμενου, σύμφωνα με τον πίνακα αξιολόγησης.
3. Η διαδικασία της παραγράφου 2 εφαρμόζεται και στις περιπτώσεις διορισμών για τις οποίες δεν κατέστη δυνατή η επίδοση της έγγραφης ανακοίνωσης κατά τα οριζόμενα στην παρ. 1 μέχρι την έναρξη ισχύος της απόφασης αυτής.
4. Από την έναρξη ισχύος της απόφασης αυτής καταργείται η υπ’ αριθμ. ΔΥ13α/οικ. 29805/15.9.1997 (ΦΕΚ 859/26.9.1997/τ.Β΄) Υπουργική Απόφαση.
5. Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 9 Ιουλίου 2009
Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

5 Σεπτεμβρίου 2009, 12:04:43
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Σε περίπτωση μη αποστολής της ανακοίνωσης διορισμού , οπότε και μη παραλαβής του από τον διοριζόμενο , όπως πχ σε αποστολή του σε λάθος διεύθυνση εξαιτίας του υπαλλήλου του υπουργείου , τι συμβαίνει?
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

28 Απριλίου 2010, 09:24:07
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


εχω την εξης απορια,οποιος μπορει ας βοηθησει διοτι φοβαμαι οτι θα βρεθω εξ'απροοπτου:εχω καταθεσει τα χαρτια μου,τουλαχιστον σε 5-6 διαφορετικα νοσοκομεια με το ενα εξ'αυτων να ειναι στην πολη μου οποτε ευνοητο ειναι οτι αποτελει την πρωτη μου επιλογη.Η ερωτηση ειναι η εξης: Αν μου ερθει διορισμος σε καποιο αλλο νοσοκομειο κ το αποδεχτω,απ'οτι ξερω μεχρι να δημοσιευτει στο ΦΕΚ το ονομα μου περνανε 2-4 μηνες.Αν σε αυτο το διαστημα πριν τη δημοσιευση στο ΦΕΚ, μου ερθει διορισμος στην πολη μου οπου ειναι η πρωτη μου επιλογη εγω τι κανω για να διοριστω εδω που μενω;αποδεχομαι κ το δευτερο διορισμο κ μετα παραιτουμαι απο τον πρωτο διορισμο οταν δημοσιευτει  στο ΦΕΚ ;αυτο δεν ειναι διπλοθεσια;κανω κατι αλλο κ τι ειναι αυτο;οποιος ξερει ας απαντησει σας παρακαλω...

28 Απριλίου 2010, 11:59:31
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος


Η διαδικασία είναι η εξής:
αν έχεις διοριστεί στο ΕΣΥ και έρθει και 2ος διορισμός στη θέση που επιθυμείς,τότε πρέπει να παραιτηθείς από την θέση που ήδη κατέχεις και την επόμενη ημέρα να πας να αναλάβεις υπηρεσία στην θέση που επιθυμείς.
Δεν υπάρχει πρόβλημα διπλοθεσίας,γιατί πρώτα θα παραιτηθείς και μετά θα ξεκινήσεις στη νέα σου θέση.
Η δημοσίευση του διορισμού σε ΦΕΚ είναι αναγκαία προϋπόθεση για να διοριστείς,δεν είναι όμως ταυτόσημη με την πρόσκληση για διορισμό(=συστημένη επιστολή από το Υπ.Υγείας στο σπίτι σου που σε καλεί να αναλάβεις υπηρεσία μέσα σε ορισμένη προθεσμία).
Άρνηση ή μη αποδοχή διορισμού είναι το να μην αναλάβεις καθήκοντα μέσα στην προθεσμία που περιγράφεται στην συστημένη επιστολή που θα λάβεις (20 ημερολογιακές ημέρες από τη παραλαβή).

28 Απριλίου 2010, 12:47:30
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Αν δεν έχει βγει σε ΦΕΚ ο διορισμός δεν σου έρχεται τίποτε στο σπίτι. Σταματήστε την παραπληροφόρηση.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

28 Απριλίου 2010, 16:22:49
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


ευχαριστω για τις απαντησεις αλλά αυτα ηδη τα γνωριζω κ δεν απαντηθηκε ακομη το ερωτημα μου,δηλαδη αν αποδεχτω το διορισμο στη τελευταια μου επιλογη μεχρι να δημοσιευτει στο ΦΕΚ αν μου ερθει ο διορισμος εκει που εχω πρωτη επιλογη τι κανω;;το δεχομαι κ εκει κ μετα οταν δημοσιευτει στο ΦΕΚ η τελευταια μου επιλογη παραιτουμαι;;κανω κατι αλλο μηπως κ τι;;

28 Απριλίου 2010, 16:45:52
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εχω την εξης απορια,οποιος μπορει ας βοηθησει διοτι φοβαμαι οτι θα βρεθω εξ'απροοπτου:εχω καταθεσει τα χαρτια μου,τουλαχιστον σε 5-6 διαφορετικα νοσοκομεια με το ενα εξ'αυτων να ειναι στην πολη μου οποτε ευνοητο ειναι οτι αποτελει την πρωτη μου επιλογη.Η ερωτηση ειναι η εξης: Αν μου ερθει διορισμος σε καποιο αλλο νοσοκομειο κ το αποδεχτω,απ'οτι ξερω μεχρι να δημοσιευτει στο ΦΕΚ το ονομα μου περνανε 2-4 μηνες.Αν σε αυτο το διαστημα πριν τη δημοσιευση στο ΦΕΚ, μου ερθει διορισμος στην πολη μου οπου ειναι η πρωτη μου επιλογη εγω τι κανω για να διοριστω εδω που μενω;αποδεχομαι κ το δευτερο διορισμο κ μετα παραιτουμαι απο τον πρωτο διορισμο οταν δημοσιευτει  στο ΦΕΚ ;αυτο δεν ειναι διπλοθεσια;κανω κατι αλλο κ τι ειναι αυτο;οποιος ξερει ας απαντησει σας παρακαλω...
Aμ δεν τα ξέρεις. Δεν μπορείς να αποδεχτείς τίποτε αν δεν σου έρθει στο σπίτι τίποτε.Και στο σπίτι δεν θα σου έρθει τίποτε αν δεν βγει πρώτα σε ΦΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Απριλίου 2010, 16:47:57 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

28 Απριλίου 2010, 17:10:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Να ρωτησω κάτι άλλο:
Μπορεις να διοριστεις αν έχεις το ΦΕΚ αλλά δεν έχει γινει ακόμη η ανακοινωση του διορισμού?

28 Απριλίου 2010, 18:02:41
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


Αρη ευχαριστω για την απαντηση αλλά ετσι ειχα την εντυπωση διοτι διαβασα πριν καποιες μερες εδω στο φορουμ κ την περιπετεια ενος φιλου που ηταν πρωτος στην καταταξη επιτυχοντων εστειλε την οικογενεια στην Λαρισα κ αυτος μετα απο εναν χρονο ακομη περιμενει το ΦΕΚ στην Πελοπονησο κ εμεινα με την εντυπωση οτι αποδεχεσαι τον διορισμο κ μετα δημοσιευεται στο ΦΕΚ.Δηλαδη αν καταλαβαινω τωρα καλα,σου ερχεται στο σπιτι η τελικη καταταξη των επιτυχοντων μετα κ απο τις ενστανσεις κ μετα περιμενεις το ΦΕΚ για να αποδεχτεις ή οχι τον διορισμο;;αν ειναι ετσι τοτε εφοσον δεχτουμε τον διορισμο μετα τη δημοσιευση στο ΦΕΚ μπορουμε στη συνεχεια να παραιτηθουμε κ να δεχτουμε το διορισμο στην επιλογη που θελαμε εφοσον κ εκει γινηκαμε αποδεχτοι,σωστα;

28 Απριλίου 2010, 18:30:47
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

28 Απριλίου 2010, 18:47:29
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα



27 Απριλίου 2017, 17:47:23
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Thule2006


Μια ερώτηση θέλω να κάνω γιατί έχει δημοσιευτεί το ΦΕΚ διορισμού μου από 29/03/2017. Πόσο χρονικό διάστημα έχει το υπουργείο δικαίωμα να καθυστερήσει την κοινοποίηση του διορισμού; Ισχύει αυτό που ισχύει και στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα δηλαδή 30 ημέρες;

30 Δεκεμβρίου 2019, 10:37:09
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Διαγραμμένος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η διαδικασία είναι η εξής:
αν έχεις διοριστεί στο ΕΣΥ και έρθει και 2ος διορισμός στη θέση που επιθυμείς,τότε πρέπει να παραιτηθείς από την θέση που ήδη κατέχεις και την επόμενη ημέρα να πας να αναλάβεις υπηρεσία στην θέση που επιθυμείς.
Δεν υπάρχει πρόβλημα διπλοθεσίας,γιατί πρώτα θα παραιτηθείς και μετά θα ξεκινήσεις στη νέα σου θέση.
Η δημοσίευση του διορισμού σε ΦΕΚ είναι αναγκαία προϋπόθεση για να διοριστείς,δεν είναι όμως ταυτόσημη με την πρόσκληση για διορισμό(=συστημένη επιστολή από το Υπ.Υγείας στο σπίτι σου που σε καλεί να αναλάβεις υπηρεσία μέσα σε ορισμένη προθεσμία).
Άρνηση ή μη αποδοχή διορισμού είναι το να μην αναλάβεις καθήκοντα μέσα στην προθεσμία που περιγράφεται στην συστημένη επιστολή που θα λάβεις (20 ημερολογιακές ημέρες από τη παραλαβή).
Nai οκ αλλα αν παΡαιτηθουμε  μετα δεν εχουμε ποινη?για την αποδοχη του δευτερου επιθυμητου διορισμου εννοω

30 Δεκεμβρίου 2019, 10:39:34
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Διαγραμμένος


Ειπατε οτι παραιτουμαστε ωστε να αποδεχτουμε τον 2ο διορισμο οπου ρπιθυμουμε.τρεχαν και οι 2 κρισεις εξ αρχης δηλαδη.αρα δεν εχουμε ποινη που δεν αποδεχομαστε το διορισμο  ωστε να αποδεχτουμε τον 2ο διοριδμο μετα?πως και δεν εχουμε ποινη?

31 Δεκεμβρίου 2019, 18:51:53
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ειπατε οτι παραιτουμαστε ωστε να αποδεχτουμε τον 2ο διορισμο οπου ρπιθυμουμε.τρεχαν και οι 2 κρισεις εξ αρχης δηλαδη.αρα δεν εχουμε ποινη που δεν αποδεχομαστε το διορισμο  ωστε να αποδεχτουμε τον 2ο διοριδμο μετα?πως και δεν εχουμε ποινη?

Για να μην υπάρχει ποινή θα πρέπει οι θέσεις για τις οποίες κριθήκατε διοριστεος να βρίσκονται στην ίδια προκυρηξη.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
9512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Απριλίου 2010, 19:41:52
από D-Michalis
0 Απαντήσεις
6419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Απριλίου 2010, 08:42:27
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
5614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2016, 23:53:58
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
26485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιανουαρίου 2022, 21:27:48
από anasm
0 Απαντήσεις
14265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2023, 06:29:54
από Argirios Argiriou