Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:43:07

Αποστολέας Θέμα: Μετρηση σακχαρου στο αγροτικο.  (Αναγνώστηκε 10045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Ιουλίου 2009, 17:09:28
Αναγνώστηκε 10045 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Gretel_


Καλησπερα σας. Εχω χαθει το τελευταιο διαστημα γιατι επιασα αγροτικο και μεχρι να με συνδεσουν δεν ειχα Internet για αρκετο διαστημα. Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Ειχα αγορασει ενα μηχανημα το οποιο μετραει τριγλυκεριδια, χοληστερινη, σακχαρο. Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να το χρησιμοποιω στο ιατρειο μου αλλα οχι δωρεαν γιατι οι ταινιες ειναι αρκετα ακριβες και θα τις αγοραζω με δικη μου χρεωση. Φανταζομαι θα ειναι παρανομο αλλα διαφορετικα δεν θα μπορω να το χρησιμοποιω.

21 Ιουλίου 2009, 17:30:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερα σας. Εχω χαθει το τελευταιο διαστημα γιατι επιασα αγροτικο και μεχρι να με συνδεσουν δεν ειχα Internet για αρκετο διαστημα. Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Ειχα αγορασει ενα μηχανημα το οποιο μετραει τριγλυκεριδια, χοληστερινη, σακχαρο. Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να το χρησιμοποιω στο ιατρειο μου αλλα οχι δωρεαν γιατι οι ταινιες ειναι αρκετα ακριβες και θα τις αγοραζω με δικη μου χρεωση. Φανταζομαι θα ειναι παρανομο αλλα διαφορετικα δεν θα μπορω να το χρησιμοποιω.


Γειά χαραντάν και άπαντες μερακλαντάν.

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος διακομιστής, με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του Νόμου, καραδηλώνω ότι ουδεμία εγχρήματος συνδιαλλαγή μεταξύ ιατρού του ΕΣΥ και Ασφαλισμένου δύναται να υπάρξει, δικαιολογηθεί, επιτραπεί ή άλλως πως ως καλώς έχουσα εννοηθεί. Κάθε ισχυρισμό περί του αντιθέτου δεν δύναται να διανοηθεί νους τις, ουδέ να γράψει χειρ τις, αλλά πους τις.

Προβαίνω σε αυτή τη ρητή διατύπωση, για να διαφυλάξω τις νεότερες γενιές από κακοτοπιές αλλά ουχ' ήττον και με την ελπίδα ότι ίσως και της συνείδησής μου νίψω λίγα μίση.

Επίσης, και για να αποφύγουμε στο ιατρείο διαλόγους απείρου κάλλους, του στυλ:

Ιατρός: Έλα, είσαι για μια μέτρηση; Κατάλαβες, μέτρηση.
Ασφαλισμένος: Ε... πως;
Ι: Μέτρηση, σάκχαρο, χοληστερίνη κι έτσι. Με πιάνεις, ε;
Α: Ε... να... Εγώ για φάρμακα ήρθα.
Ι: Α, καλά, εσύ είσαι όφφα. Μέτρηση θα σου κάνω, καταλαβαίνεις; Για να σου δώσω καλά φάρμακα.
Α: Α, καλά... Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, γιατρός είσαι...

Κ.λπ., κ.λπ., "τσιμπημένες" τιμές, αλλαγές ετικέττας, τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται....
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουλίου 2009, 18:41:19 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

21 Ιουλίου 2009, 18:11:28
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν παίζεσαι διακομιστή!Απλά...δεν παίζεσαι!!!
+

22 Ιουλίου 2009, 07:57:02
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερα σας. Εχω χαθει το τελευταιο διαστημα γιατι επιασα αγροτικο και μεχρι να με συνδεσουν δεν ειχα Internet για αρκετο διαστημα. Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Ειχα αγορασει ενα μηχανημα το οποιο μετραει τριγλυκεριδια, χοληστερινη, σακχαρο. Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να το χρησιμοποιω στο ιατρειο μου αλλα οχι δωρεαν γιατι οι ταινιες ειναι αρκετα ακριβες και θα τις αγοραζω με δικη μου χρεωση. Φανταζομαι θα ειναι παρανομο αλλα διαφορετικα δεν θα μπορω να το χρησιμοποιω.


Αν το θέλεις για γενική χρήση, θα συμφωνήσω με το διακομιστή. Βρώμικη ιστορία που μπορεί εύκολα να γυρίσει εις βάρος σου. (υπάρχει διαδεδομένη αντίστοιχη πρακτική από πολλούς... συναδέλφους - οι τελευταίες τιμές που άκουσα είναι 3Ευρώ το σάκχαρο, 5 Ευρώ η χοληστερίνη). Εκτός των άλλων οι συγκεκριμένες εξετάσεις δεν επαρκούν στην πλειοψηφία των περιπτώσεων προκειμένου να γίνει ένας ολοκληρωμένος έλεγχος, οπότε θα πρέπει να στείλεις ούτως ή άλλως τον ασθενή σε εργαστήριο.

Στην περίπτωση διαβητικού που θέλεις να παρακολουθείς τη διακύμανση των επιπέδων σακχάρου πχ μετά από τροποποίηση αγωγής τότε μπορείς να συνταγογραφήσεις τις ταινίες και να έρχεται ο ασθενής με αυτές στο ιατρείο να κάνει τη μέτρηση.

22 Ιουλίου 2009, 13:42:48
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Συμφωνώ με το γενικό νόημα των παραπάνω απαντήσεων. Όσο αφορά στο μετρητή σακχάρου, να ζητήσεις μηχάνημα και ταινίες απ' το ΚΥ γιατί είναι απαραίτητο να μπορείς να εκτιμήσεις επειγόντως υπεργλυκαιμία και κυρίως υπογλυκαιμία. Όσο αφορά στα υπόλοιπα, μην μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες, γιατί το πρώτο που σκέφτεται όποιος το ακούει είναι ότι ο γιατρός κερδοσκοπεί παρανόμως ακόμα και αν εσύ το κάνεις με αλτρουϊστική διάθεση. Επίσης θα έχεις άνευ λόγου αυξημένο φόρτο εργασίας -"γιατρέ, δε μου μετράς πάλι τα τριγλυκερίδια γιατί την προηγούμενη βδομάδα που τα μετρήσαμε και βρέθηκαν αυξημένα είχα φάει δύο αρνιά και ένα βόδι;" Εδώ που τα λέμε, δε χρειάζεται να μετρά κανείς τριγλυκερίδια και χοληστερόλη σε επίπεδο Π.Ι. Ας κάνει τις μετρήσεις αυτές όποτε κάνει και τον υπόλοιπο βιοχημικό του έλεγχο, δηλ. 1-2 φορές το χρόνο, ή λίγο συχνότερα αν π.χ. μόλις έχει αρχίσει αγωγή για δυσλιπιδαιμία...

22 Ιουλίου 2009, 18:55:10
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην περίπτωση διαβητικού που θέλεις να παρακολουθείς τη διακύμανση των επιπέδων σακχάρου πχ μετά από τροποποίηση αγωγής τότε μπορείς να συνταγογραφήσεις τις ταινίες και να έρχεται ο ασθενής με αυτές στο ιατρείο να κάνει τη μέτρηση.

Μπαααα! Οι τσάμπα ταινίες του γιατρού είναι καλύτερες! (πόσοι δεν το έχουμε συναντήσει; )
Ακόμη κι αν σε κάποια ταμεία και περιπτώσεις ΣΔ δεν υπάρχει συμμετοχή στις ταινίες!
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιουλίου 2009, 18:57:46 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

30 Αυγούστου 2009, 13:47:42
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

ManolisGP

Επώνυμοι
Gretel
συμφωνώ με αρκετά από αυτά που αναγράφονται παραπάνω.
Για τη μέτρηση σακχάρου ζήτησε ένα μηχανάκι από το Κέντρο Υγείας και ένα κουτί με τις αντίστοιχες ταινίες.
Κάθε Κέντρο Υγείας για τη λειτουργία του παραγγέλνει από το νοσοκομείο ταινίες (που είναι μέσα στη σύμβασή του). Όταν λοιπόν τελειώσουν οι ταινίες σου απλά θα ζητήσεις από το ΚΥ ένα νέο κουτί. Σε ότι αφορά με τις μετρήσεις τριγλυκεριδίων και χοληστερίνης, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, δεν αρκούν για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα. Συνεπώς, και ανάλογα με την περίπτωση, είναι πολύ πιο σωστό να παραπέμπεις στο ΚΥ ή στο νοσοκομείο για HDL, LDL, τριγλυκερίδια και χοληστερίνη.
Ένα μηχανάκι σαν αυτό που έχεις θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο στις περιπτώσεις πολύ ηλικιωμένων ατόμων που δεν μπορούν εύκολα να μετακινηθούν από το χωριό (...αλλά ένα άτομο ηλικίας 80+ έχει να κερδίσει κάτι από αυτό τον έλεγχο;)
Στην περίπτωση που κρίνεις πως η μέτρηση αυτή έχει σε κάτι να ωφελήσει, τότε σκέψου τη λογική κάποιος ή κάποιοι από το χωριό που θέλουν να συμβάλουν στην προσπαθειά σου να αγοράσουν και να δωρίσουν ένα-δύο κουτιά με τις ταινίες στο ιατρείο (προσοχή οι ταινίες έχουν περιορισμένο χρόνο ζωής - σύντομη ημερομηνία λήξης).

Με εκτίμηση
Μανόλης Σμυρνάκης
Επιμελητής Β' Γενικής Ιατρικής



30 Αυγούστου 2009, 17:45:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η αλήθεια είναι ότι απαγορεύεται η όποια οικονομική συνδιαλαγή μεταξύ ασθενή και ιατρού ΕΣΥ.
Όμως όταν τελειώνουν οι προμήθειες (ταινίες σαχάρου, οι γνωστές προμήθειες των νοσοκομειων βλέπετε) ή χρειαζόμαστε ειδικές προμήθειες (πχ. ταινία INR, χοληστερίνης, τριγλυκερίδιων, κλπ) σε μηχανάκια ξηράς χημείας τότε μια πολύ καλή λύση είναι να τις αγοράζουν σε ατομικη συσκευασία (πχ μια ταινία και οχι ένα κουτι) από τον φαρμακοποιό (εάν το δέχεται) και να έρχονται στο γιατρό που έχει το μηχανάκι.

Αν σκεφτείς ότι την χοληστερίνη (HDL,LDL,κλπ) τα τριγλυκερίδια, και πολλά άλλα, έχει αξία να τα μετρας μια φορά το χρόνο τότε το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν εχει καμιά ιατρική αξία σε ένα ΠΙ, έχει όμως απίστευτα μεγάλη ψυχοθεραπευτική αξία. Και το μέτρο βρίσκεται πάντα με τον τρόπο που κάθε καπιταλιστής (σας αρέσει ο όρος;) σκεφτεται:
Όσο το κόστος για τον ασθενή είναι χαμηλότερο της ψυχοθεραπευτικής αξίας που λαμβάνει τότε το επιθυμεί διακαώς, όταν το κοστος είναι μεγαλύτερο, μην τον είδατε.....

Για σκέψου όμως ότι μια HBA1c καλό είναι να την κάνει ανά 3-6 μήνες, το INR κάθε μήνα, και για αυτή την εξέταση μπορεί να χρειάζεται να πληρώσει 20 ευρώ το ταξί να τον πάει στην πόλη, τότε έχει σαφώς μεγάλη αξία ένα τέτοιο μηχάνημα με ταινίες που ο ασθενης προμηθεύεται με 5 ευρω από τον φαρμακοποιό. Βλέπεται η "δωρεάν υγεία" εδώ δεν έχει προβλέψει δωρεάν ταξί και η ελεύθερη οικονομία κοστίζει φτηνότερα από το να περιμένεις τον πλασμό-γιατρο που έχει διοριστεί για επισκέψεις να βγει εκτός νοσοκομείου, χώρια που οι πχ αριστερες του ιδέες δεν του επιτρέπουν ούτε να το σκεφτεί σαν ιδέα. (ζητώ συγνώμη αλλά με αυτά που διαβάζω στο ygeianet.gr, τέτοια γράφω...)

Και μια και έγινα κακός, ας γίνω λίγο ακόμη.....
Πότε έχει αξία η μέτρηση του σακχάρου ολικού αίματος; Έχει αξία σε αυτούς που κάνουν εντατικό σχήμα με ινσουλίνη. Έχει ίσως αξία (και υπάρχουν αντικρουόμενα δεδομένα σε μελέτες) στο να πάρεις ένα διαβητικό που είναι αναρχο-αυτόνομος στην δίαιτα του και να το πείσεις ότι η δίαιτα επηρεάζει το σάκχαρο του, και να αυτο-εκπαιδευτεί στο τι ποσότητες αντέχει η υπερ-ινσουλιναιμία του....
Σε όλους τους άλλους είναι μια εκτίμηση του τι περιθώρια έχουν να φάνε του σκασμού σήμερα ή εάν κάνανε τζακποτ στο σάκχαρο με την χθεσινή κραιπάλη. Τζάμπα μετράτε σάκχαρα νηστείας ή για να το πω καλύτερα, ζημιά κάνετε:
Αυτός θα βρείτε να έχει αυξημένο σάκχαρο θα πάει να πνίξει την στενοχώρια του στο φαϊ και αυτός που θα βρείτε να έχει ρυθμισμένο ή "καλό" ή "πολύ καλό" θα ειναι σαν το φαντάρο που κατεβαίνει από το πλοίο και πάει κατευθείαν στον οίκο ανοχής.... παρντόν, να φάει ένα καλό γεύμα να έρθει η κοιλιά του στα ίσια της. Ή η φράση που θα ακούσετε στο καφενείο: "Κάνε μου τον μέτριο το καφέ σήμερα, ο γιατρός μου μέτρησε το σάκχαρο και είπε ότι είμαι ρυθμισμένος"

Μπορείτε βεβαια να δημιουργησετε το δικό σας μαγαζακι όπου απουσιάζουν τα χρήματα (5000BC):
- Γιατρούλη μου σου εφερα λίγα αυγουλάκια για τα παιδακια σου...
- ΩΩωωωω την κυρία Μαρία.... Κάστε να δούμε την πίεση, το οξυγόνο, το σάκχαρο και ότι άλλο τραβά η καρδιά σου
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Αυγούστου 2009, 18:45:45
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Αγαπητέ Δημήτρη,

  με το να γράφεις αλήθειες, δε γίνεσαι κακός. Και μάλλον, παρά τα περί του αντιθέτου λεγόμενά σου, το γνωρίζεις.Επειδή όμως φαντάζομαι πως δε σου αρέσουν οι κολακείες, προχωρώ σε μία επισήμανση.Γράφεις : "χώρια που οι πχ αριστερες του ιδέες δεν του επιτρέπουν ούτε να το σκεφτεί σαν ιδέα."
Νομίζω πως όποιος έχει πραγματικά αριστερές ιδέες, επιτρέπει στον εαυτό του να σκέφτεται όλες τις ιδέες.Αυτή είναι μία ειδοποιός διαφορά, από εκείνον που έχει πραγματικά δεξιές ιδέες.Οπότε αυτοί που περιγράφεις, μάλλον δεξιές ιδέες έχουν και δεν το έχουν καταλάβει ακόμα.Με επισημάνσεις όπως οι δικές σου, θα βοηθηθούν να το καταλάβουν στο τέλος κι αυτοί.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

30 Αυγούστου 2009, 21:01:55
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Πως καταφέρατε τώρα να μπλέξετε τις πολιτικές ιδέες (αριστερόστροφες , δεξιόστροφες και κεντρώες με ανάποδο τιμόνι) με την μέτρηση του σακχάρου ....... αυτό δεν το χωράει ο νους μου !  :-*
 ;D
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

30 Αυγούστου 2009, 21:07:26
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Πραγματικά αδιανόητο!!! ;D ;D ;D :-* :-* :-*
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

5 Μαρτίου 2012, 08:08:29
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

panos papadopoulos


Το μηχανακι σου συναδελφε δεν ειναι διαγνωστικο μεσο, γιατι μετραει την ολικη χοληστερινη, που σημαίνει πως δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την ldl. Δεν μπορείς λοιπόν να δωσεις θεραπεία βασιζομενος μόνο στην ολική χοληστερινη. Για σκεψου οτι ο ασθενής σου κάλλιστα θα μπορούσε να εχει ψιλή HDL με κανονική ldl και να παρει θεραπεια. Για την αξιολόγηση της πορείας της θεραπείας απο την άλλη χρειαζεσαι και τρανσαμινάσες και CPK. Οπότε μην χρεισιμοποιείς το μηχανακι για να κοροιδέψεις αλλά στειλ' τους για εξετάσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Οκτωβρίου 2011, 17:42:37
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
4901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2016, 12:36:19
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαΐου 2017, 23:58:26
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
4 Απαντήσεις
11944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Μαρτίου 2021, 08:45:44
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Δεκεμβρίου 2023, 15:29:31
από Argirios Argiriou