Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:24:33

Αποστολέας Θέμα: 7 μέρη στην Αθήνα για να φάτε και να πιείτε με μόλις €10  (Αναγνώστηκε 30139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Δεκεμβρίου 2021, 15:42:29
Αναγνώστηκε 30139 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Ιανουαρίου 2023, 00:13:32
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
27-01-2023 FNL-guide

Δυο λόγια για τη "Βόλβη": ένα αυθεντικό σουβλατζίδικο «αλά παλαιά» στη Βαρβάκειο Αγορά που τέρπει με τη δωρικότητά του.

Η Βόλβη είναι παιδί της καραντίνας. Αν δε με απατά η μνήμη μου άνοιξε τον Δεκέμβριο του 2020 στην οδό Ευριπίδου, στην πλαϊνή είσοδο της Βαρβακείου Αγοράς, χωρίς να κάνει τότε ιδιαίτερο σαματά στα social. Βέβαια εξαρχής το αφήγημα ήταν δυνατό και οι ψαγμένοι foodies δεν άργησαν να την ανακαλύψουν.

Στη Βόλβη σερβίρουν ένα χειροποίητο ορίτζιναλ χοιρινό σουβλάκι σκέτο και σε πίτα, περασμένο σε κάρβουνα που γίνονται με πουρνάρια που φέρνουν από το Άγιο Όρος. Τουλάχιστον αυτά τα κάρβουνα είχανε στην αρχή. Ψήνουν επίσης και μερακλίδικα, μυρωδάτα και ζουμερά σουτζουκάκια από μοσχαρίσιο κιμά, που όσες φορές και να τα έχω φάει σπίτι, είτε σκέτα είτε σε πίτα, είναι λουκούμια. Στη Βόλβη δεν θα βρείτε πατάτες, τζατζίκι και τα συναφή που συναντάμε σε κάθε σουβλατζίδικο της σειράς. Ο Άρης Δούκας (Noel και Mr. Fox) και ο Τάρος Περδίκης που τη δημιούργησαν κρατάνε τη σημαία της παλιάς σχολής και ευτυχώς δεν κάνουν πίσω.

Η πίτα τους είναι μικρότερη από αυτές που ίσως έχετε κατά νου, αλλά και τόσο ανάλαφρη που πέφτει στο στομάχι σαν πούπουλο. Δεν θέλω να μπω καν στη διαδικασία να πω αν είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο σουβλάκι στην Αθήνα. Άλλωστε δεν κάνουμε διαγωνισμό. Το βρίσκω σίγουρα κορυφαίο. Και κάτι επίσης σημαντικό: όσες φορές και να έχω παραγγείλει στο σπίτι, πάντα φτάνει ζουμερό, ζεστό και όπως πρέπει. Και πάντα το ίδιο καλό.

Έχω σκεφτεί δε χίλιες φορές να γράψω κάτι, αλλά πάντα τελευταία στιγμή κάτι άλλο προέκυπτε ή ξεχνιόμουνα κι έτσι το προσπερνούσα. Της το χρωστούσα λοιπόν αυτό το υστερόγραφο γιατί έχω μπεί πολλές φορές κάτω από το γευστικότατο κουκούλι της. Κι αυτό δεν είναι καθόλου αυτονόητο, είδικά όταν μιλάμε για το εθνικό μας street food.

Info: Ευριπίδου 24, Αθήνα τηλ. 211 118 0587

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2023, 00:33:23 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
15747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαρτίου 2011, 17:52:03
από anastasios theodoridis
6 Απαντήσεις
10268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Οκτωβρίου 2013, 22:28:30
από tasath
1 Απαντήσεις
22493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Φεβρουαρίου 2018, 01:36:25
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
24341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Δεκεμβρίου 2021, 14:29:45
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
25461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Δεκεμβρίου 2021, 07:22:33
από Argirios Argiriou