Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:51:34

Αποστολέας Θέμα: Παράνομη τραπεζική κερδοσκοπία;  (Αναγνώστηκε 3106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Ιουλίου 2009, 09:39:04
Αναγνώστηκε 3106 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πρόσφατα ανακάλυψα και κάτι άλλο: Ότι αν πάει κανείς στην Τράπεζα Πειραιώς την ίδια μέρα που μας στείλει η τράπεζα sms ότι μπήκαν τα χρήματα από τον ΟΠΑΔ, τότε δεν μπορεί να βγάλει τα χρήματα την ίδια μέρα παρά μόνο από την επόμενη.

Η τραπεζική υπάλληλος που ρώτησα επικαλέστηκε τεχνικούς λόγους αλλά ένας συνάδελφος Ιατρός με τον οποίο μίλησα για το θέμα μου είπε ότι είναι για να κερδίζει η τράπεζα τον τόκο μιας ημέρας.

Για μας σαν άτομα ο τόκος αυτός ίσως να είναι αμελητέος αλλά για τα συνολικά ποσά που καταθέτει ο ΟΠΑΔ σε όλους του ιδιώτες Ιατρούς της χώρας πρέπει να είναι ένα σεβαστό ποσό. Αν το θέμα είναι όπως το λέει ο συνάδελφος τότε η τράπεζα κερδοσκοπεί εις βάρος μας και αναρωτιέμαι αν η πρακτική αυτή είναι νόμιμη.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιουλίου 2009, 17:33:40 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Ιουλίου 2009, 09:52:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Αργύρη, αυτό έχει να κάνει με το valeur των τραπεζών σχετικά με τον τόκο, δηλαδή τα χρήματα ξεκινούν να τοκίζονται την επόμενη εργάσιμη από την μέρα που κατατίθονται στο λογαριασμό. Αυτό βέβαια κάποιες τράπεζες το έχουν αναγάγει σε επιστήμη αρμέγματος.

Η τράπεζα Πειραιως είναι από τις χειρότερες τράπεζες (μαζί με την eurobank και την εθνική) σε τέτοια θέματα κατά την γνώμη μου και αναρωτιέμαι εάν καταρχήν ανήκει η πληρωμή στο diaspay οπότε μπορείτε να επιλέξετε όποια τράπεζα θέλετε. Δεύτερον, έχω πάει με σχετικό μούσι, μάτι που γυαλίζει σε ανάλογη περίπτωση στην Πειραιώς και ζήτησα φτάνοντας μέχρι το διευθυντή να μου εξηγήσει γιατί δεν μπορώ να βγάλω χρήματα που μου έβαλαν την ίδια μέρα από την στιγμή που δεν με ενδιαφέρει ο τόκος καταθέσεων και που στους όρους το γράφει αυτό. Το αποτέλεσμα μου έκαναν ανάληψη ζητώντας όμως να μείνει ένα μικρό ποσό ~10 ευρώ στο λογαριασμό. Υποψιάζομαι ότι χρεώνουν τόκο δανεισμού σαν υπερανάληψη αλλά δεν έχει κλείσει εξάμηνο και δεν ξέρω τι έκαναν. Την ίδια πρακτική κάνει και η Εθνική.

Προσωπικά, δεν είμαι σίγουρος για το πόσο νόμιμο είναι να  απαραίτητο να είναι μόνο Πειραιώς ο λογαριασμός στον ΟΠΑΔ. Το πανεπιστήμιο Κρήτης ξέρω ότι έχει δύο τράπεζες και διαλέγεις.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
66139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαρτίου 2008, 14:55:37
από D-Michalis
0 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2010, 23:49:59
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2012, 11:13:01
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
3314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Νοεμβρίου 2013, 22:44:14
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
11734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Δεκεμβρίου 2014, 20:56:22
από Αδαμάντιος Σκούφαλος