Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:49:24

Αποστολέας Θέμα: Γιατί να μείνει ένας ειδικευόμενος γιατρός στην Ελλάδα;  (Αναγνώστηκε 33739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιανουαρίου 2022, 21:03:17
Αναγνώστηκε 33739 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιανουαρίου 2022, 10:10:20
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Το άρθρο περιγράφει με εξαιρετική ακρίβεια τα τεκταινόμενα στα νοσοκομεία, αναφορικά με τους ειδικευόμενους την τελευταία δεκαετία.
Το ζουμί βρίσκεται στην τελευταία παράγραφο :
Παράθεση
Παρά τις επανειλημμένες και επίμονες προσπάθειές μας, το υπουργείο Υγείας δεν απάντησε σε κανένα από τα ερωτήματα που προκύπτουν από το ρεπορτάζ.
Κανείς ΔΕΝ δείχνει το παραμικρό ενδιαφέρον για τους νέους γιατρούς από την πλευρά των « υπευθύνων » του υπουργείου , των ιατρικών συλλόγων και των ΥΠΕ. Κάπως έτσι έχουμε φθάσει στο σημείο ειδικευόμενοι δερματολογίας να εφημερεύουν σε ΤΕΠ και ειδικευόμενοι οφθαλμολογίας σε κλινικές Covid.
Σε ερωτήσεις δημοσιογράφων για τα 3πλασια-4πλασια ποσοστά θανάτων στη χωρα μας τους τελευταίους μήνες από Covid 19 οι δικαιολογίες που ψελλίζονται από τους αρμόδιους περιλαμβάνουν μόνο τον γερασμένο πληθυσμό της χώρας και τίποτα από την τραγική κατάσταση του ΕΣΥ.

6 Φεβρουαρίου 2022, 09:20:57
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Γράφει συνάδελφος σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 05/02/2022:

«Ελάτε πίσω επιστήμονες «
Αυτό φωνάζει ο πρωθυπουργός της χώρας και μαζί του γνωστοί δημοσιογράφοι ζητουν να δώσει κίνητρα να γυρίσουν οι επιστήμονες πίσω .
Θα μιλήσω για τους συναδέλφους μου γιατί για άλλους επιστήμονες υπάρχουν πιο σχετικοί να αναφέρουν τα προβλήματα τους
Ελάτε πίσω συνάδελφοι πτυχιούχοι
Ελάτε πίσω να ξεκινήσετε ειδικότητα και να ζείτε εφημερίες του τρόμου σε συνθήκες πολέμου και όλο αυτό να αμείβεται με 2,5 ευρώ την ώρα .
Όταν το αποφασίσει ο πάρεδρος να σας εγκρίνει το κονδύλιο των εφημεριών και ενώ έσεις θα έχετε οικογένεια να μεγαλώσετε .
Ελάτε πίσω συνάδελφοι
Ελάτε πίσω γιατί θα έρθετε σε ένα γερασμένο σύστημα υγείας με τεράστιες ελλείψεις προσωπικού όπου λόγω νεότητας θα σε βάζουν σε θέση μόνιμης εφημέρευσης .
Τι κι αν είστε μητέρες με παιδιά ,τι κι αν είστε άρρωστοι η κουρασμένοι ,τι κι αν έχετε δυο μικρά παιδάκια να αναθρέψετε .
Πρέπει άλλωστε να καλυφθούν οι τρύπες ..
Ελάτε πίσω συνάδελφοι
Ελάτε πίσω για να σας μεταφέρει ο κάθε διοικητής σε οποίο πόστο και μέρος θέλει .
Πολλοί από αυτούς για να μην κακοκαρδίσουν τους υπουργούς άλλωστε θα σας τιμωρήσουν με ΕΔΕ αν τολμήσετε να πειτε ότι δεν αντέχετε άλλο .
Ελάτε πίσω συνάδελφοι
Ελάτε πίσω στις εφημερίες όπου κουρασμένοι από τα ξενύχτια υποδέχεστε ανθρώπους που σας βλέπουν για σάκο του μποξ και ξεσπούν πάνω σας για ότι στρεβλό υπάρχει .
Για την αναμονή και τις άθλιες συνθήκες που εκείνη την ώρα παίρνουν την μορφη σας .
Εσάς βλέπουν εκείνη την ώρα αφού άλλοι κάνουν υψηλή ιατρική η δεν υπάρχουν λόγω ελλείψεων .
Και όταν θα ζητάτε δικαίωση οι διοικητές θα σας προτρέπουν να βρείτε έναν καλό δικηγόρο .
Ελάτε πίσω συνάδελφοι
Ελάτε πίσω να γίνετε επικουρικοί και να παρακαλατε κάθε χρόνο να σας ανανεώσουν την σύμβαση μη τυχόν και σας πετάξουν έξω από το σύστημα όταν πλέον δεν σας χρειαστούν άλλο .
Ελάτε πίσω συνάδελφοι
Ελάτε πίσω να ανοίξετε ιατρείο ως νέος γιατρος και να μην μπορείτε να υπογράψετε σύμβαση με κανέναν φορέα η να υπογράψετε και να βαφτίζουν την κλοπή clawback .
Ελάτε πίσω συνάδελφοι
Ελατε πίσω για αυτούς και άλλους τόσους λόγους που γνωρίζει οποίος ζει έδω
Ξέρετε ,το καλυτερο κίνητρο που μπορείς να δώσεις σε επιστήμονες να γυρίσουν πισω είναι να φερθείς με σεβασμό και εκτίμηση έμπρακτη σε αυτούς που εργάζονται και παλεύουν εδώ .
Αυτούς τους ανθρώπους που για τους δικούς τους προσωπικούς η οικογενειακούς λόγους δεν μπόρεσαν να φύγουν τους έχουν όλοι απαξιώσει .
Να μην γυρίσετε πίσω συνάδελφοι
Να μείνετε εκεί ,ήσυχοι ,εξασκώντας την επιστήμη που αγαπήσατε με αποδοχές που μπορούν να σας δίνουν μια φυσιολογική ζωή .
Αν ποτέ δείτε εμάς να χαμογελάμε λίγο τότε θα σας έχουν δώσει το κίνητρο .
Μέχρι τότε να έρχεστε να μας βλέπετε στις διακοπές σας .
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Ιουνίου 2022, 12:48:30
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

mar_pap


Εγώ λοιπόν γύρισα... Και πήρα θέση επιμ Β. Και μου απαγορεύτηκε να βλέπω ασθενείς καθώς όλους τους έχει στο όνομά του ο διευθυντής του τμήματος. Και μου επέβαλαν ξανά να είμαι ΒΟΗΘΟΣ και να κάνω λάτζα. Μόνο λάτζα. Και νο μου φέρονται σα σκουπίδι. Και να με μειώνουν καθημερινά άνθρωποι που διορίστηκαν το αμαρτωλό '80  και που το βιογραφικό τους έχει κολλήσει στο αγροτικό. Εμένα που έφτυσα αίμα για να φτάσω μέχρι εδώ. Να προσπαθώ να επιβιώσω με μισθό 1200 ευρω!!!! Προσπάθησα να μιλήσω, να ενημερώσω το υπουργείο, να ζητήσω "λύση" ή έστω μετακίνηση κάπου αλλού. Φωνή βοώντως...
Σίγουρα δεν άξιζε η θυσία αλλά και πόσα χρόνια ακόμα πρέπει να περιφερόμαστε σαν νομάδες προσπαθώντας να βρούμε τρόπο να επιβιώσουμε εξασκώντας την επιστήμη για την οποία τόσο πασχίσαμε?

24 Ιουνίου 2022, 19:50:59
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Τι ειδικότητα; Είχατε δουλέψει καθόλου Ελλάδα;
Γιατί, αν και ετοιμάζομαι ενδεχομένως κι εγώ για επιστροφή, δε περιμένω να πέσω από τα σύννεφα τόσο όσο εσείς. Δεν εννοώ ότι τα πράγματα είναι καλύτερα από ό,τι τα παρουσιάζετε, απλά ότι τα γνωρίζω από πριν, και καλύτερα ξέρω ότι δεν έχουν γίνει.

20 Νοεμβρίου 2023, 20:23:40
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


«Ξέρετε τι θα πει ειδικευόμενος γιατρός στην Ελλάδα;

Σε μια απίστευτη καταγγελία προχώρησε, πριν από μερικές ημέρες, ο Ανδρόνικος Κωστακίδης, σχολιάζοντας το burn out των ειδικευόμενων γιατρών στα νοσοκομεία της Ελλάδας μέσα από την προσωπική του ιστορία στον τομέα της Υγείας.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
28556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Απριλίου 2011, 22:16:24
από anastasios theodoridis
6 Απαντήσεις
56685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2017, 12:48:37
από Ορθοπαιδικός
12 Απαντήσεις
28508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2021, 15:13:33
από schumifer
0 Απαντήσεις
18707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2021, 11:32:44
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
31248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2022, 09:18:11
από Argirios Argiriou