Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:11:05

Αποστολέας Θέμα: εργασία στον ιδιωτικό τομέα /αρχη  (Αναγνώστηκε 32220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Ιανουαρίου 2022, 12:41:09
Αναγνώστηκε 32220 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Φλωρα Κυριακου

Επώνυμοι
Καλησπέρα σας,
Θα εκτιμούσα την πολύτιμη βοήθεια σας σε ότι αφορά σε μια κατεύθυνση για εργασία στον ιδιωτικό τομέα.
Έχω μόλις επιστρέψει από Αγγλία,  έχοντας ολοκληρώσει ειδικότητα μου εκεί  καθώς κ έχοντας εργαστει σαν ειδικευμένη οικογεν.Ιατρος 7 χρόνια.
Αισθάνομαι λίγο χαμένη για το από που θα πρέπει να αρχίσω ώστε να συνεχίσω την εργασία μου στην Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα.(οχι αυτοαπασχοληση)

Παρακαλώ θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες κατευθυντηριες συμβουλές e.g.  εγγραφες που πρέπει να εχω κλπ
Θα το εκτιμούσα πολύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φλωρα

27 Ιανουαρίου 2022, 22:51:39
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας,
Θα εκτιμούσα την πολύτιμη βοήθεια σας σε ότι αφορά σε μια κατεύθυνση για εργασία στον ιδιωτικό τομέα.
Έχω μόλις επιστρέψει από Αγγλία,  έχοντας ολοκληρώσει ειδικότητα μου εκεί  καθώς κ έχοντας εργαστει σαν ειδικευμένη οικογεν.Ιατρος 7 χρόνια.
Αισθάνομαι λίγο χαμένη για το από που θα πρέπει να αρχίσω ώστε να συνεχίσω την εργασία μου στην Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα.(οχι αυτοαπασχοληση)

Παρακαλώ θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες κατευθυντηριες συμβουλές e.g.  εγγραφες που πρέπει να εχω κλπ
Θα το εκτιμούσα πολύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φλωρα
Ξεκινήστε με εγγραφή στον ιατρικό σύλλογο. Από εκεί θα σας κατευθύνουν για τα υπόλοιπα.
Αφήστε βιογραφικά σημειώματα σε φορείς (π.χ ιδ. κλινικές) που θα σας ενδιέφερε να σας προσλάβουν πιθανά, ακόμα και αν δεν ζητουν άμεση πρόσληψη.
Καλή αρχή στο αγνό Ελληνικό χάος.....

28 Ιανουαρίου 2022, 08:43:10
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Γεια σου Φλώρα, οι ιδιωτικές κλινικές αγαπούν πολύ τους γενικούς ιατρούς και σίγουρα θα έχεις όση δουλειά θέλεις. Πέραν από εγγραφή στον τοπικό ιατρικό σύλλογο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που πρέπει να έχεις, άντε και μια ασφάλεια αστικής ευθύνης, που δεν είναι απαραίτητη για εργασία στην Ελλάδα, ούτε όμως είθισται να τη βάζει ο εργοδότης. Συνήθως σου ζητούν αυτασφάλιση, δηλαδή να ανοίξεις ελεύθερο επάγγελμα (μπλοκάκι). Αν έχεις μέχρι δύο εργοδότες, θα είναι φορολογικά σαν να σε ασφαλίζουν αυτοί. (μισθωτός με μπλοκάκι). Αυτά θα τα ρωτήσεις το λογιστή σου.
Σε ιδιωτική κλινική δούλεψα ένα χρόνο, όταν μετακόμισα Αθήνα και μέχρι να βρω τι θα κάνω. Θέλησαν να με κρατήσουν και να μου δώσουν θέση ευθύνης, δεν είχαν ξανά γενικό ιατρό και τους βόλευε η σφαιρικότητα και οι δεξιότητες μας. Όλον αυτό τον καιρό όμως είχα σε προτεραιότητα το locum στην Ιρλανδία, που αυτό με ζούσε. Αν μπορείς, κράτα επαφή με Αγγλία, σε μορφή part time locum.
Προσωπική μου άποψη, από την εμπειρία σε δύο χώρες κι από αυτά που συζητώ με συναδέλφους, κανένας εργοδότης στην Ελλάδα δεν θα σε αποζημιώσει αρκετά καλά. Μπορείς να δουλεύεις πολύ και να έχεις ένα decent μισθό. Αυτό για τις κλινικές σημαίνει και νυχτερινές βάρδιες, σκ και αργίες. Το δικό σου ιατρείο, από την άλλη, δεν έχει ταβάνι κι αν το σκέφτεσαι κάποια στιγμή, εδώ είμαστε.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

28 Ιανουαρίου 2022, 11:17:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Φλωρα Κυριακου

Επώνυμοι
Eυχαριστω πολυ ολους.
Θα κρατησω επαφη με Αγγλια σαν locum.Εχω μολις επιστρεψει.
Θα ακολουθησω την συμβουλη σας και θα στειλω το βιογραφικο μου σε ιδ κλινικες, αλλα σκεφτομαι σοβαρα και το ενδεχομενο του ιδ ιατρειου οταν ειμαι more settled.
Και παλι χιλια ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
44344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Σεπτεμβρίου 2008, 21:43:26
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
35706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαρτίου 2022, 15:15:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
30595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2009, 01:11:56
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
24707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2011, 12:14:24
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
32015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2022, 07:15:10
από Argirios Argiriou