Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 11:39:59

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή ειδικότητας μόνιμου ιατρού ΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 25585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Ιουνίου 2022, 12:41:29
Αναγνώστηκε 25585 φορές
Αποσυνδεδεμένος

mar_pap


Είμαι διορισμένη επιμελήτρια Β ΕΣΥ. Για λόγους προσωπικούς θέλω να αλλάξω ειδικότητα και να κάνω γενική ιατρική (στερνή μου γνώση...) Γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει? Στην περίπτωση αλλαγής γενικά, κάνεις τη δεύτερη ειδικότητα αμισθί και πληρώνεσαι μόνο τις εφημερίες. Εγώ που κατέχω οργανική θέση ΕΣΥ πώς θα μπορούσα να το κάνω και τι προβλέπεται? Προσπαθώ να βρω άκρη στο υπουργείο αλλά στο γραφείο ειδικοτήτων δεν απαντούν. Βρίσκω αποσπασματικά κάποια ΦΕΚ αλλά δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.
Ευχαριστώ

24 Ιουνίου 2022, 12:51:14
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είμαι διορισμένη επιμελήτρια Β ΕΣΥ. Για λόγους προσωπικούς θέλω να αλλάξω ειδικότητα και να κάνω γενική ιατρική (στερνή μου γνώση...) Γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει? Στην περίπτωση αλλαγής γενικά, κάνεις τη δεύτερη ειδικότητα αμισθί και πληρώνεσαι μόνο τις εφημερίες. Εγώ που κατέχω οργανική θέση ΕΣΥ πώς θα μπορούσα να το κάνω και τι προβλέπεται? Προσπαθώ να βρω άκρη στο υπουργείο αλλά στο γραφείο ειδικοτήτων δεν απαντούν. Βρίσκω αποσπασματικά κάποια ΦΕΚ αλλά δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.
Ευχαριστώ
Κάνετε κανονικά αίτηση για ειδικότητα.
Ζητιέται η απόσπαση σας από την υπηρεσίας για να κάνετε ειδικότητα.
Με την ολοκλήρωση της ειδικότητας, ζητάτε μετάταξη σε θέση της νέας ειδικότητας.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

26 Ιουνίου 2022, 11:32:37
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος


Νομίζω πως για να εκπαιδευτεί κάποιος γιατρός σε β' ειδικότητα, θα πρέπει η ειδικότητα αυτή να έχει χαρακτηριστεί ως άγονη. Μέχρι πρόσφατα η ειδικότητα της Γενικής /Οικογενειακής Ιατρικής ήταν χαρακτηρισμένη ως τέτοια με βάση νόμο του 1999 (ΦΕΚ τεύχος Β' 1033/1999). Πριν όμως από λίγους μήνες, το Υπουργείο Υγείας με νέα Υπουργική Απόφαση (Αριθμ. Γ5α/Γ.Π.οικ.26364/2022 - ΦΕΚ 2355/Β/12-5-2022 - Χαρακτηρισμός ιατρικών ειδικοτήτων ως άγονων) δεν περιλαμβάνει την Γενική/ Οικογενειακή Ιατρική στις άγονες ειδικότητες:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άρα κατά την άποψή μου δεν μπορείτε να λάβετε πλέον την ειδικότητα αυτή ως δεύτερη ειδικότητα...

26 Ιουνίου 2022, 14:08:06
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος


Επίσης σύμφωνα με το άρθρο 4 της  Κοινής Υπουργικής Απόφασης Αριθμ. Α2δ/Γ.Π.οικ.9106/2016 (ΦΕΚ 314/Β/15-2-2016)  Καθορισμός της διαδικασίας τοποθέτησης ιατρών στα Νοσηλευτικά Ιδρύματα προς απόκτηση ειδικότητας που ισχύει ακόμη, μέσα στα απαιτούμενα δικαιολογητικά για άσκηση προς απόκτηση δεύτερης ειδικότητας είναι και το δ. Υπεύθυνη δήλωση περί μη κατοχής θέσης σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα και περί μη άσκησης ελευθερίου επαγγέλματος.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γνωρίζω ότι παλιά (δεκαετία του '90) , υπήρχε η δυνατότητα οι ιατροί ΕΣΥ να ασκηθούν και σε δεύτερη ειδικότητα. Ως φοιτητής Ιατρικής στο ΑΧΕΠΑ γνώρισα έναν επιμελητή Β' Γενικής Ιατρικής που ασκούνταν στην Νεφρολογία. Δεν γνωρίζω πότε καταργήθηκε αυτό...

Πρόσφατα δόθηκε η δυνατότητα να εκπαιδευτεί ένας ήδη ειδικευμένος γιατρός στην Αναισθησιολογία ως β' ειδικότητα σε έμμισθη θέση με αποδοχές όχι ειδικευόμενου αλλά επιμελητή Β΄. Έχει πέσει στην αντίληψή μου παραίτηση ιατρού ΕΣΥ (Γενικής Ιατρικής) και άμεση έναρξη ειδικότητας Αναισθησιολογίας με το νέο σύστημα. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
 
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου 2022, 14:15:17 από Όμηρος »

27 Ιουνίου 2022, 09:36:28
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος


Στον ιδρυτικό νόμο του ΕΣΥ είχε προβλεφθεί η άσκηση σε β' ειδικότητα ειδικευμένου γιατρού επιμελητή Β΄ ΕΣΥ με την τοποθέτησή του ως υπεράριθμου (παράγραφος 7 του άρθρου 38  του νόμου 1397/1983): 7. Γιατροί που υπηρετούν σε θέσεις επιμελητή Β’ μπορεί ύστερα από αίτησή τους να τοποθετούνται ως υπεράριθμοι, για ειδίκευση σε ειδικότητα που εντάσσεται στον προγραμματισμό του ΚΕ.Σ.Υ. σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 31 του νόμου αυτού, διατηρώντας τη θέση και τις αποδοχές της. Η τοποθέτηση γίνεται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας, ύστερα από γνώμη του ΚΕ.Σ.Υ. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η παράγραφος αυτή καταργήθηκε με το πρώτο εδάφιο του άρθρου 19 Ν.4316/2014, ΦΕΚ Α 270/24.12.2014.

8 Ιουλίου 2022, 14:33:40
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος


ΦΕΚ Τεύχος B’ 3519/06.07.2022  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ιατροί του κλάδου Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) που επιθυμούν να ασκηθούν για  την  λήψη  τίτλου  δεύτερης  ειδικότητας  στην  Αναισθησιολογία,  δύνανται  να τοποθετούνται σε θέσεις άμισθων υπεράριθμων ειδικευόμενων, σε ποσοστό 30% επί των οργανικών  θέσεων  των  ειδικευομένων  Αναισθησιολογίας  του  νοσοκομείου(συνυπολογιζομένων των ιατρών των Ενόπλων Δυνάμεων και των δημοσίων υπαλλήλων με πτυχίο ιατρικής),διατηρώντας τη θέση και τις αποδοχές τους. Το είδος και η αποζημίωση των εφημεριών τους ως ειδικευομένων καθορίζονται σύμφωνα με την οργανική θέση και τον βαθμό που κατέχουν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
57562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Ιουλίου 2017, 12:32:31
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
65507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2018, 09:24:43
από tsiath
4 Απαντήσεις
63175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2019, 00:15:15
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
59995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2019, 22:35:27
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
41425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουλίου 2021, 16:16:08
από ckaina