Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 18:03:52

Αποστολέας Θέμα: Πώς αντιλαμβάνονται οι όμιλοι Ελληνικών ιδιωτικών Νοσοκομείων την ΠΦΥ;  (Αναγνώστηκε 23280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Ιουλίου 2022, 00:21:57
Αναγνώστηκε 23280 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σχολιάζει εύστοχα συνάδελφος Γενικός Ιατρός σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 23/07/2022:

Όταν λέει πρωτοβάθμια τι εννοεί;
Το ετήσιο πακέτο τσεκ απ σαρανταρηδων με φουλ εξετάσεις αίματος και τεστ κόπωσης;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Ιουλίου 2022, 11:18:28
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Η πρωτοβάρμια φροντίδα που επιχειρείται από τις ιδιωτικές κλινικές είναι μια μεγάλη πραγματικότητα στην Αθήνα, όπου δουλεύω. Ευτυχώς για εμένα, είναι για κλάματα, αλλά στις top απειλές του επαγγέλματός μας λογαριάζω και το εξής ενδεχόμενο: τι θα γινόταν αν η αγορά εξελισσόταν έτσι, ώστε να παρέχεται καλύτερη πρωτοβάθμια φροντίδα από ομίλους, που θα άρχιζαν να επεκτείνονται, αγοράζοντας ιατρεία γειτονιάς και κρατώντας μας ως υπαλλήλους στο ίδιο μας το ιατρείο; αν ο ΕΟΠΥΥ φαλήριζε κι ο κόσμος αγόραζε πακέτα ιδιωτικής ασφάλειας, που συνεργάζονταν μόνο με τους ομίλους;

Ποια είναι η πραγματικότητα αυτή τη στιγμή: διατηρώ συμβόλαιο με όμιλο, που εξασφαλίζει σε ιδιωτικά ασφαλισμένους μια πρόσβαση σε γιατρό του δικτύου τους. Ο άρρωστος τηλεφωνεί στη γραμμή υγείας και ζητά συγκεκριμένη ειδικότητα και είναι υποχρεωμένοι να του βρουν την ειδικότητα που ζητά, πχ έχει μύξες και ζητά ΩΡΛ; δεν θα φτάσει σε εμένα. Τα περιστατικά που βλέπω μέσω αυτών είναι ελάχιστα και αποζημιώνονται λιγότερο από το μισό της κανονικής μου επίσκεψης. Έχω αποφασίσει να διατηρήσω αυτή τη σύμβαση χονδρικής, γιατί είναι ασθενείς που δεν θα τους έβλεπα αλλιώς.

Υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που αγοράζουν υπηρεσίες "τσεκάπ" απευθείας από τον όμιλο ή την ιδιωτική κλινική. Αυτό το ονομάζουν "κάρτα υγείας" και περιλαμβάνει συνήθως ιατρική εξέταση στα επείγοντα (αλλά πληρώνεις cash τις παρακλινικές εξετάσεις) κι ένα ετήσιο γενικό εκτενές ψάξιμο, καθόλου αξατομικευμένο στις ανάγκες και στο ιστορικό και κόντρα σε όλες τις κατευθυντήριες για πρόληψη. Τις απαντήσεις των εξετάσεων τις βλέπεις με γιατρό της κλινικής, (που ψαρεύει για νοσήματα που θέλουν διερεύνηση με τη μέθοδο της εισαγωγής) ή στις δίνουν να τις δεις με το γιατρό σου, ή, πολύ συχνά, τις βλέπει μόνος του ο άρρωστος.
Σε παλιά μου συνεργασία με ιδιωτική κλινική, που δουλεύει πολύ με τέτοιες "κάρτες υγείας", μου πρότειναν να αναλάβω το τακτικό ιατρείο και να βλέπω τους αρρώστους που έχονταν με τις εξετάσεις τσεκάπ. Όλα καλά, με περιήγησαν στους χώρους των τακτικών, είδαμε τα ωράριά μου. Ρώτησα ποια είναι η αμοιβή και εξεπλάγησαν. Δεν υπήρχε αμοιβή. Θα πληρωνόμουν λέει από τις εισαγωγές που θα έβαζα. Δεν λειτουργούν όλες οι κλινικές το ίδιο, βέβαια και θα χαρώ να ακούσω την εμπειρία άλλων γιατρών που παρέχουν ή παρείχαν υπηρεσίες πρωτοβάθμιας σε ιδιωτικά νοσοκομεία.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
30162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Οκτωβρίου 2008, 17:05:53
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
75437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Φεβρουαρίου 2008, 23:11:12
από kvasilakos
1 Απαντήσεις
3019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2017, 22:32:41
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Απριλίου 2017, 00:29:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Οκτωβρίου 2019, 08:03:22
από Argirios Argiriou