Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 03:15:17

Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονική υπογραφή. Τι και πως.  (Αναγνώστηκε 16555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Σεπτεμβρίου 2022, 07:36:06
Αναγνώστηκε 16555 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χρήσιμος διάλογος από Ιατρική ομάδα του facebook στις 15/09/2022:

- Εχει κανει κανεις τις ενεργειες για ηλεκτρονικη υπογραφη? Εγω τις εκανα,εστειλα τα εγγραφα,μου εστειλαν ενα barcode αλλα πως χρησιμοποιειται βρε παιδια? Οταν γραφω μια βεβαιωση ας πουμε πως την περναω μεσω gov για να μπει η ηλεκτρονικη μου υπογραφη? Ξερει κανενας?

- Εχρι αναλυτικές οδηγίες στα έγγραφα που μας είχαν στείλει τοτε.
Αν έκανες εξ αποστάσεως μπορεί να σου στείλει πληροφορίες και η byte solutions που τρέχει το εγχείρημα. Είναι πολύ απλή διαδικασία και χρειαζεται το κινητό σου για την πιστοποίηση της υπογραφής..

- Έχω ενεργοποιήσει την ηλεκτρονική υπογραφή εδώ και 2 μήνες περίπου. Δεν έχει καμία σχέση το gov.gr. Όταν θες να υπογράψεις ένα έγγραφο, αφού πρώτα έχεις κάνει log in στην ιστοσελιδα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
, επιλέγεις και ανεβάζεις το έγγραφο σε αυτήν και βάζεις υπογραφή με έξτρα κωδικό απο τον επαληθευτή Google του κινητού σου

- Τι χρειάζεται για την απόκτηση ψηφιακής υπογραφής;;;

- Μπορεί να κάνει κάποιος αίτηση για ψηφιακη υπογραφή μέσω της ΗΔΙΚΑ, στην αρχική σελίδα πρίν κάνεις log in στην συνταγογραφηση, κάπου χαμηλά στην σελίδα γράφει "κάνε άιτησ για ΑΔΔΥ

- Δωρεάν διάθεση ψηφιακών υπογραφών σε Ιατρούς-Φαρμακοποιούς από την ΗΔΙΚΑ
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

- Βασικά ποιο USB Token πήρατε;

- δεν εχει σχεση το usb με αυτο.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Σεπτεμβρίου 2022, 12:26:13
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Sentinel


Φανταζομαι ειναι καλυτερα να επιλεξεις Remote απο USB Token?
Να χεις το θαρρος να πετας με κοντρα τον αερα
Να μην λυγιζεις τα φτερα κι ας σε πεταξει περα

16 Σεπτεμβρίου 2022, 15:22:16
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Υπάρχει πρακτική εφαρμογή; Εγώ προσπάθησα (για δοκιμή) να στείλω αναρρωτική άδεια με ηλεκτρονική υπογραφή και η απάντηση της υπηρεσίας ήταν ότι τη θέλουν εκτυπωμένη με πρωτότυπη σφραγίδα-υπογραφή. Ίσως να έχει νόημα για άλλες διαδικασίες.

16 Σεπτεμβρίου 2022, 15:32:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Sentinel


Αναρρωτικη που συνταγογραφειται ηλεκτρονικα με την εφαρμογη της ΗΔΙΚΑ δεν χρειαζεται ουτε σφραγιδα ουτε ιδιοχειρη υπογραφη. Το εχω ρωτησει στον ΕΟΠΠΥ και ποτε δεν ειχα θεμα απο καποια υπηρεσια. Εξαλλου οταν εχει αυλη συνταγογραφηση ο ασθενης λαμβανει αυλα και την αδεια.
Να χεις το θαρρος να πετας με κοντρα τον αερα
Να μην λυγιζεις τα φτερα κι ας σε πεταξει περα

17 Σεπτεμβρίου 2022, 12:34:35
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αναρρωτικη που συνταγογραφειται ηλεκτρονικα με την εφαρμογη της ΗΔΙΚΑ δεν χρειαζεται ουτε σφραγιδα ουτε ιδιοχειρη υπογραφη. Το εχω ρωτησει στον ΕΟΠΠΥ και ποτε δεν ειχα θεμα απο καποια υπηρεσια. Εξαλλου οταν εχει αυλη συνταγογραφηση ο ασθενης λαμβανει αυλα και την αδεια.

Αν δεν κάνω λάθος το thread αναφέρεται στην ηλεκτρονική υπογραφή που παρέχει η Byte. Η πιστοποίηση για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση δεν έχει σχέση με αυτό.
Με την υπογραφή της Byte μπορείς (θεωρητικά) να υπογράψεις ένα ηλεκτρονικό έγγραφο και να θεωρείται κανονικά υπογεγραμμένο σαν να ήταν με το χέρι. Φοβάμαι ότι οι εφαρμογές είναι περιορισμένες.

17 Σεπτεμβρίου 2022, 22:34:57
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Sentinel


Ποια η διαφορα αν χρησιμοποιησει καποιος την ψηφιακη βεβαιωση εγγραφου απο το gov.gr?
Να χεις το θαρρος να πετας με κοντρα τον αερα
Να μην λυγιζεις τα φτερα κι ας σε πεταξει περα

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουλίου 2011, 01:37:39
από alfie
2 Απαντήσεις
8968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Φεβρουαρίου 2012, 17:37:12
από Δ. Κουναλάκης
11 Απαντήσεις
11703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2017, 18:59:17
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
22765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2017, 23:44:09
από Αρχίατρος
2 Απαντήσεις
9058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Οκτωβρίου 2019, 15:10:42
από anasm