Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:40:00

Αποστολέας Θέμα: Νεοεισερχόμενος στον ιδιωτικό τομέα  (Αναγνώστηκε 16948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Δεκεμβρίου 2022, 14:49:26
Αναγνώστηκε 16948 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Σπύρος Κ.


Γεια σας. Μετά από χρόνια επικουρικός Ακτινολογίας σε νοσοκομείο, λήγει η σύμβαση (χωρίς επιθυμία ανανέωσης εκ μέρους μου) και εισέρχομαι στον ιδιωτικό τομές ως εργαζόμενος σε διαγνωστικό (-ά) κέντρο (-α). Φαντάζομαι οι πρώτες μου κινήσεις θα είναι έναρξη επαγγέλματος και ασφάλεια αστικής ευθύνης. Από κει και πέρα;
Τι με συμφέρει από θέμα εφορίας; Να είμαι μισθωτός σε ένα κέντρο με δικαίωμα απασχόλησης με μπλοκάκι και αλλού; Να έχω μπλοκάκι για κάθε κέντρο που θα συνεργαστώ; Να φτιάξω - όπως μου είπαν - μια ΙΚΕ;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

9 Δεκεμβρίου 2022, 16:19:34
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γεια σας. Μετά από χρόνια επικουρικός Ακτινολογίας σε νοσοκομείο, λήγει η σύμβαση (χωρίς επιθυμία ανανέωσης εκ μέρους μου) και εισέρχομαι στον ιδιωτικό τομές ως εργαζόμενος σε διαγνωστικό (-ά) κέντρο (-α). Φαντάζομαι οι πρώτες μου κινήσεις θα είναι έναρξη επαγγέλματος και ασφάλεια αστικής ευθύνης. Από κει και πέρα;
Τι με συμφέρει από θέμα εφορίας; Να είμαι μισθωτός σε ένα κέντρο με δικαίωμα απασχόλησης με μπλοκάκι και αλλού; Να έχω μπλοκάκι για κάθε κέντρο που θα συνεργαστώ; Να φτιάξω - όπως μου είπαν - μια ΙΚΕ;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Οι πιο πολλοί σε αυτό το Φόρουμ Σπύρο, είμαστε Κλινικοί Ιατροί οπότε δεν μπορούμε να σου δώσουμε συμβουλές. Προσπάθησε να γνωρίσεις άλλους Ακτινολόγους που εργάζονται σε διαγνωστικά Κέντρα και να σου πούνε την γνώμη τους.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Δεκεμβρίου 2022, 13:46:22
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γεια σας. Μετά από χρόνια επικουρικός Ακτινολογίας σε νοσοκομείο, λήγει η σύμβαση (χωρίς επιθυμία ανανέωσης εκ μέρους μου) και εισέρχομαι στον ιδιωτικό τομές ως εργαζόμενος σε διαγνωστικό (-ά) κέντρο (-α). Φαντάζομαι οι πρώτες μου κινήσεις θα είναι έναρξη επαγγέλματος και ασφάλεια αστικής ευθύνης. Από κει και πέρα;
Τι με συμφέρει από θέμα εφορίας; Να είμαι μισθωτός σε ένα κέντρο με δικαίωμα απασχόλησης με μπλοκάκι και αλλού; Να έχω μπλοκάκι για κάθε κέντρο που θα συνεργαστώ; Να φτιάξω - όπως μου είπαν - μια ΙΚΕ;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
Ο πρακτικός κανόνας είναι: δηλωμένα έσοδα > 50-60χιλ => ΙΚΕ, έσοδα <50-60χιλ => ατομική επιχείρηση. Ως μισθωτός δεν έχεις να ασχοληθείς με εφορία κτλ αλλά προφανώς σε περιορίζει σε ένα (συνήθως) εργοδότη άρα σε λιγότερα έσοδα και δεν μπορείς να αμειφθείς χωριστά για 'πράξεις' πχ βιοψία υπό CT, άρα επίσης λιγότερα έσοδα. Για λεπτομέρειες πρέπει όντως να μιλήσεις με κάποιον που ξέρει το χώρο της ακτινολογίας.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
44358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Σεπτεμβρίου 2008, 21:43:26
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
35722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαρτίου 2022, 15:15:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
30609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2009, 01:11:56
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
24722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2011, 12:14:24
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
32235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιανουαρίου 2022, 11:17:46
από Φλωρα Κυριακου