Θέματα Εργασίας > Εργασία στον ιδιωτικό τομέα - Άλλες μορφές

Νεοεισερχόμενος στον ιδιωτικό τομέα

(1/1)

Σπύρος Κ.:
Γεια σας. Μετά από χρόνια επικουρικός Ακτινολογίας σε νοσοκομείο, λήγει η σύμβαση (χωρίς επιθυμία ανανέωσης εκ μέρους μου) και εισέρχομαι στον ιδιωτικό τομές ως εργαζόμενος σε διαγνωστικό (-ά) κέντρο (-α). Φαντάζομαι οι πρώτες μου κινήσεις θα είναι έναρξη επαγγέλματος και ασφάλεια αστικής ευθύνης. Από κει και πέρα;
Τι με συμφέρει από θέμα εφορίας; Να είμαι μισθωτός σε ένα κέντρο με δικαίωμα απασχόλησης με μπλοκάκι και αλλού; Να έχω μπλοκάκι για κάθε κέντρο που θα συνεργαστώ; Να φτιάξω - όπως μου είπαν - μια ΙΚΕ;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΓεια σας. Μετά από χρόνια επικουρικός Ακτινολογίας σε νοσοκομείο, λήγει η σύμβαση (χωρίς επιθυμία ανανέωσης εκ μέρους μου) και εισέρχομαι στον ιδιωτικό τομές ως εργαζόμενος σε διαγνωστικό (-ά) κέντρο (-α). Φαντάζομαι οι πρώτες μου κινήσεις θα είναι έναρξη επαγγέλματος και ασφάλεια αστικής ευθύνης. Από κει και πέρα;
Τι με συμφέρει από θέμα εφορίας; Να είμαι μισθωτός σε ένα κέντρο με δικαίωμα απασχόλησης με μπλοκάκι και αλλού; Να έχω μπλοκάκι για κάθε κέντρο που θα συνεργαστώ; Να φτιάξω - όπως μου είπαν - μια ΙΚΕ;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

--- Τέλος παράθεσης ---

Οι πιο πολλοί σε αυτό το Φόρουμ Σπύρο, είμαστε Κλινικοί Ιατροί οπότε δεν μπορούμε να σου δώσουμε συμβουλές. Προσπάθησε να γνωρίσεις άλλους Ακτινολόγους που εργάζονται σε διαγνωστικά Κέντρα και να σου πούνε την γνώμη τους.

pzogr:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΓεια σας. Μετά από χρόνια επικουρικός Ακτινολογίας σε νοσοκομείο, λήγει η σύμβαση (χωρίς επιθυμία ανανέωσης εκ μέρους μου) και εισέρχομαι στον ιδιωτικό τομές ως εργαζόμενος σε διαγνωστικό (-ά) κέντρο (-α). Φαντάζομαι οι πρώτες μου κινήσεις θα είναι έναρξη επαγγέλματος και ασφάλεια αστικής ευθύνης. Από κει και πέρα;
Τι με συμφέρει από θέμα εφορίας; Να είμαι μισθωτός σε ένα κέντρο με δικαίωμα απασχόλησης με μπλοκάκι και αλλού; Να έχω μπλοκάκι για κάθε κέντρο που θα συνεργαστώ; Να φτιάξω - όπως μου είπαν - μια ΙΚΕ;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

--- Τέλος παράθεσης ---
Ο πρακτικός κανόνας είναι: δηλωμένα έσοδα > 50-60χιλ => ΙΚΕ, έσοδα <50-60χιλ => ατομική επιχείρηση. Ως μισθωτός δεν έχεις να ασχοληθείς με εφορία κτλ αλλά προφανώς σε περιορίζει σε ένα (συνήθως) εργοδότη άρα σε λιγότερα έσοδα και δεν μπορείς να αμειφθείς χωριστά για 'πράξεις' πχ βιοψία υπό CT, άρα επίσης λιγότερα έσοδα. Για λεπτομέρειες πρέπει όντως να μιλήσεις με κάποιον που ξέρει το χώρο της ακτινολογίας.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση