Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 16:37:00

Αποστολέας Θέμα: Φαρμακοποιοί και Αντιγριπικά εμβόλια.  (Αναγνώστηκε 14611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Δεκεμβρίου 2022, 13:03:28
Αναγνώστηκε 14611 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ασθενής μου, μου περιγράφει το πως ο Φαρμακοποιός του, αρνείται να του κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο επειδή ο ασθενής μου έχει ένα συναχάκι που δεν φεύγει εδώ και ένα μήνα (χωρίς όμως καθόλου πυρετό). Πιθανώς να είναι κάποια Αλλεργική Ρινίτιδα αλλά ακόμη και ίωση να είναι από την στιγμή που δεν έχει πυρετό επιτρέπεται να κάνει το εμβόλιο. Άντε όμως να το καταλάβει αυτό ο Φαρμακοποιός και να αναλάβει να πάρει την ευθύνη.

Δεν τον βλέπω τον ασθενή μου να το κάνει φέτος το αντιγριπικό...

Να λοιπόν, που χρειάζεται και η γνώση που διαθέτει ένας Ιατρός ακόμη και σε αυτό το «απλό» θέμα των αντιγριπικών εμβολίων.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν (και κατά πόσο) θα αυξηθούν οι αντιγριπικοί εμβολιασμοί τώρα που ο κόσμος θα μπορεί να το κάνει το εμβόλιο στο Φαρμακείο χωρίς συνταγή Ιατρού.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Δεκεμβρίου 2022, 19:39:15 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Δεκεμβρίου 2022, 21:38:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

tina16


Αφού θα χορηγείται δωρεάν και θα αποζημιώνεται το φαρμακείο απ τον ΕΟΠΥ, θα αυξηθεί ο αριθμός των δηλωμενων εμβολιασμενων. Δεν είμαι σίγουρη όμως εάν θα το λαμβάνει αυτός    που του χρεώνεται, ούτε εάν δεν βρεθούν πάλι στα σκουπίδια ακέραια κουτιά χωρίς κουπόνι όπως ειχε γίνει με σκευάσματα που γράφονταν σε ΑΜΚΑ ανασφάλιστων στο παρελθόν..

21 Δεκεμβρίου 2022, 20:37:08
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

gortsos3



Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
34153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαΐου 2019, 21:00:00
από GirousisN
0 Απαντήσεις
5102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2010, 01:47:55
από anastasios theodoridis
6 Απαντήσεις
4446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2010, 09:55:07
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
6 Απαντήσεις
13638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Νοεμβρίου 2014, 13:25:12
από Ορθοπαιδικός
3 Απαντήσεις
12721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2021, 12:45:18
από Argirios Argiriou