Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:32:37

Αποστολέας Θέμα: η 6μηνη αδεια μητροτητας  (Αναγνώστηκε 10005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Σεπτεμβρίου 2009, 23:01:54
Αναγνώστηκε 10005 φορές
Αποσυνδεδεμένος

louna


τελικα η 6μηνη αδεια μητροτητας ισχυει για τις ειδικευομενες η οχι?
αν το γνωριζει καποιος ας μου απαντησει παρακαλω.

17 Σεπτεμβρίου 2009, 23:27:34
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
απ'ότι ξέρω δεν ισχύει, τουλάχιστον αυτό μου είπαν απο το Γραφείο Προσωπικού στο δικό μας νοσοκομείο. Αυτό που ισχύει μόνο είναι το μειωμένο ωράριο, το οποίο όμως ΔΕΝ μπορείς να πάρεις μαζεμένο, το γνωστό δηλαδή 9μηνο.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο όμως, δεν έχω επίσημα έγγραφα στα χέρια μου.

18 Σεπτεμβρίου 2009, 02:23:17
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

18 Σεπτεμβρίου 2009, 12:27:05
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

jailbreak

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτό βρήκα που είχε γραφτεί παλαιότερα δεν ξέρω αν υπαρχει κάποιο ΦΕΚ , ίσως η επιθεώρηση εργασίας να γνωρίζει περισότερα.

27 Σεπτεμβρίου 2009, 01:59:32
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

jailbreak

Επώνυμοι
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω για την Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας (άδεια 6 μηνών που χορηγείται στους εργαζόμενους με ασφάλεια ΙΚΑ) βρήκα πως ενώ αρχικά δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι και οι ειδικευόμενες μητέρες το δικαιούνται βρήκα σε ερμηνευτική εγγύκλειο που έστειλε μετέπειτα το υπουργείο ότι τις εξαιρεί απο την χορήγηση της άδειας , δυστηχώς.
Παραθέτω και την εγκύκλειο που έστειλε το υπουργείο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

12 Ιουλίου 2010, 04:47:14
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

kolokas


γεια σας , ειμαι νεος στο φορουμ...δηλωσα ειδικοτητα γενικης ιατρικης στο ιπποkrateio και θελώ χοντρικα να υπολογισω το χρονο αναμονης...τελικα ισχυει η αδεια μητροτητας???ευχαριστω...

12 Ιουλίου 2010, 23:28:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Αν και νομίζω κατάλαβα τι ρωτάς κάνε τον κόπο αν θες και θέσε ξανά το ερώτημά σου καλύτερα διατυπωμένο.

Αν ρωτάς το κατά πόσο ισχύει ο νόμος με τους υπεράριθμους σε θέσεις ειδικότητας λόγω άδειας κυήσεως των διορισμένων ειδικευόμενων, τότε η απάντηση είναι πως ισχύει.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

19 Ιουλίου 2010, 03:05:27
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

kolokas


μαλλον δεν εχω καταλαβει καλα....λοιπον δηλωσα ειδικοτητα γενικης ιατρικης στο Ιποκρατειο Θεσσαλονικης....πηρα ενα χαρτι με τα ατομα που προηγουνται και διαπιστωασα οτι αρκετες ειναι γυναικες...και ρωταω οταν γεννησουν και παρουν αδεια μητροτητας καθυστερουν τα υπολοιπα ατομα δεσμευοντας την θεση???γιατι αυτο εχω καταλαβει οτι ισχυει η συνεχιζει ο επομενος ωσ υπεραριθμος???

19 Ιουλίου 2010, 15:30:23
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Διορίζεται ο πρώτος στη λίστα αναμονής ως υπεράριθμος.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

20 Ιουλίου 2010, 00:05:16
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

kolokas


επομενως δεν καθυστερουμε απο λογους εγκυμοσυνη γιατι καττι τετοιο ειχα ακουσει....

20 Ιουλίου 2010, 00:17:34
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Μοναδική περίπτωση να καθυστερήσεις λόγω "άδειας εγκυμοσύνης" είναι να τη λάβουν οι κυρίες στο γραφείο ειδικοτήτων του Υπουργείου ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιουλίου 2009, 14:17:16
από anastasios theodoridis
33 Απαντήσεις
83615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Αυγούστου 2022, 19:34:56
από mar_pap
0 Απαντήσεις
4211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Απριλίου 2011, 22:45:34
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
12806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαρτίου 2012, 20:06:27
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Νοεμβρίου 2018, 20:06:00
από Argirios Argiriou