Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:43:25

Αποστολέας Θέμα: Παράταση ειδικότητας  (Αναγνώστηκε 131055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Σεπτεμβρίου 2013, 01:02:16
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

isaakidou


'Ο, τι κατάφερα να βρω, τα εκτύπωσα και τα προσκόμισα στο γραφείο προσωπικού. Δεν είχαν ιδέα γι'αυτήν την απόφαση του Υπ.Υγείας του 2010.Περιμένω να μου απαντήσουν. Σας ευχαριστώ όλους!

27 Σεπτεμβρίου 2013, 14:46:36
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

timex


Βέβαια αν δε θέλουν να σου δώσουν παράταση, μπορούν να σου πουν ότι όλοι αυτοί οι νόμοι ίσχυαν μέχρι 31-12-2010. Απο 1-1-2011 που ισχύουν οι μνημονιακοί νόμοι δε ξέρουν αν ισχύουν. Εμένα έτσι μου είπαν στο υπουργείο για κάτι που ρώτησα. Αλλά τώρα θα κάνω την ερώτηση εγγράφως για να έχω και την απάντησή τους εγγράφως και επίσημα.
Κατά τη γνώμη μου μαζί με όλα αυτά τα χαρτιά που έβγαλες φωτοτυπία, πρέπει να κάνεις και αίτηση για παράταση ετσι ώστε να αναγκαστούν να απαντήσουν.

14 Μαρτίου 2014, 18:57:23
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

svindel


Καλησπερα,
θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν ο ειδικευομενος σε παραταση αναλαμβανει καθηκοντα που δεν απτονται στη ειδικοτητα του οπως καλυψη κεντρων υγειας που ως γνωστων δεν ειναι αναγνωρισμενα για ειδικοτητα,αν δεχεται εντελεσθαι απ τον διοικητη(νομιζω οτι ειναι παρανομα τα εντελεσθαι προς τους ειδικευομενους αλλα οχι για τους αγροτικους) κ.α.

Στο νοσοκομειο παραμεθωριου περιοχης που κανω ειδικοτητα (παθολογια )πηρα παραταση,ωστοσο καποιοι γιατροι και μη ,ισχυριζονται οτι πλεον ειμαι σαν αγροτικος και με κανουν οτι 8ελουν!! ισχυει κατι τετοιο? μα παραταση ως ειδικευομενη παθολογιας δεν συνεχιζω?!?!?! υπαρχει κανενας νομος που να τα ξεκαθαριζει να τους το τριψω στο προσωπο???         >:(
ευχαριστω πολυ οποιον βοηθησει εμενα αλλα και τους επερχομενους ειδικευομενους που θα μπλεξουν με τους αδαεις εδω που δουλευω.

14 Μαρτίου 2014, 21:02:43
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
το νοσοκομειο παραμεθοριου περιοχης που κανω ειδικοτητα (παθολογια )πηρα παραταση,ωστοσο καποιοι γιατροι και μη ,ισχυριζονται οτι πλεον ειμαι σαν αγροτικος και με κανουν οτι 8ελουν!! ισχυει κατι τετοιο? μα παραταση ως ειδικευομενη παθολογιας δεν συνεχιζω?!?!?! ....
   Ειμαι σίγουρος (αν και έχει περάσει αρκετός καιρός) ότι οι εν παρατάσει ειδικευόμενοι λογαριάζονται για όποια ελευθερη θέση ειδικευομένου υπάρχει στο νοσοκομείο (αν δεν υπάρχει καμιά ελεύθερη δεν έχει παράταση) και πηγαίνουν όπου υπάρχει ανάγκη. Σε νοσοκομείο που ήμουν ο ένας ειδικευόμεμος ΟΦΘ εν παρατάσει έγινε ...αναισησιολόγος και ο αλλος ...καρδιολόγος (δλδ βοηθοί στις κλινικές). Τώρα για να σας στείλουν σε ΚΥ ή ΠΙ δεν ξέρω... Η αλλαγή όμως κλινικής νομίζω προβλέπεται.

15 Μαρτίου 2014, 02:51:50
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

svindel


και οταν υπαρχει μια κενη θεση παθολογιας,εγω εννοειται οτι ειμαι ειδικευομενος παθολογιας ακομα η πρεπει να μου καθορισουν σε ποια κλινικη 8α ανηκω?καλα εδω βεβαια νομιζουν οτι πλεον ειμαι σαν αγροτικος οπως ειπα και πιο πανω,φανταζομαι οτι αυτο δεν παιζει με την καμια ε?δεν ειναι τελειως αυθαιρετο?εξαλλου και οι νομοι που διαβασα υποννουν οτι εισαι ειδικευομενος και με τετοια δικαιωματα και υποχρεωσεις..

15 Μαρτίου 2014, 07:39:09
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

timex


Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να παρεις τηλεφωνο τη Δευτερα στο υπουργειο και να απαντησουν στις ερωτησεις σου!


8 Δεκεμβρίου 2015, 17:46:05
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

nick81


Να επαναφερω λιγο το θεμα..ειμαι ειδικευομενος γυναικολογος ειμαι ηδη σε παραταση σε λιγες μερες ερχεται ο αντικαταστατης μου.
Στο νοσοκομειο που ειμαι υπαρχει κενη θεση στην οροπαιδικη?γνωριζει κανεις αν μπορω να παρω παραταση σε αυτη τη θεση?και αν ναι υπαρχει καποιο φεκ?ευχαριστω

8 Δεκεμβρίου 2015, 19:54:41
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Σύμφωνα με τον νέο νόμο, μπορείς -έχοντας κάνει μερική εκπαίδευση- στην Χειρουργική (αν υπάρχει εκεί κενή θέση), αλλά απαιτείται απόφαση του διοικητή του νοσοκομείου.

Παράθεση
6. Οι ιατροί των περιπτώσεων των παραγράφων α΄, β΄, γ΄, δ΄ και ε΄ του παρόντος, εφόσον πρόκειται για: α) ιατρούς ειδικευόµενους στην Παθολογία ή τη Χειρουργική ή που αποκτούν τον τίτλο των ειδικοτήτων αυτών κατά τη διάρκεια της παράτασης της σύµβασής τους ή β) ιατρούς που έχουν πραγµατοποιήσει αντίστοιχα µερική άσκηση στην ειδικότητα της Παθολογίας ή της Χειρουργικής, ως απαιτούµενη εκπαίδευση για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, σύµφωνα µε τα οριζόµενα στο π.δ. 415/1994 (Α΄ 236), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, είναι δυνατόν, µετά την έγκριση της αίτησης παράτασης της σύµβασής τους, να τοποθετηθούν, µε απόφαση του Διοικητή ή του Προέδρου του Νοσοκοµείου, σε κενή οργανική θέση ειδικευόµενου στον Παθολογικό ή Χειρουργικό τοµέα, µε τους ίδιους παραπάνω όρους και προϋποθέσεις

Πηγή (στο νομοσχέδιο για τα... βοσκοτόπια!): Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Δεκεμβρίου 2015, 20:23:15 από kopritis »

22 Δεκεμβρίου 2015, 23:45:54
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Παράταση ειδικευομένων πριν και μετά τη λήψη της ειδικότητας
Άρθρο 34, νόμος 4351/2015 |(Φ.Ε.Κ. 164, τεύχος Α', 4/12/2015)


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

8 Μαρτίου 2016, 14:49:47
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εσχάτως στα νοσοκομεία του ΕΣΥ υπάρχει η νέα μόδα της δημιουργίας μιας νέας κατηγορίας γιατρών, αυτή των ειδικεύομενων σε παράταση (μιας κι έχει καταργηθεί το όριο στον αριθμό των παρατάσεων που μπορεί να πάρει κάποιος) που έχουν δώσει κι περάσει τις εξετάσεις Ειδικότητας, με το φόβητρο της επαπειλούμενης ανεργίας αν κάποιος βγει σαν Ειδικός στην αγορά.

Ενδεικτικό της πολύ άσχημης κατάστασης που περιμένει όσους τελειώσουν την Ειδικότητα αυτή την εποχή.

9 Μαρτίου 2016, 13:43:28
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εσχάτως στα νοσοκομεία του ΕΣΥ υπάρχει η νέα μόδα της δημιουργίας μιας νέας κατηγορίας γιατρών, αυτή των ειδικεύομενων σε παράταση (μιας κι έχει καταργηθεί το όριο στον αριθμό των παρατάσεων που μπορεί να πάρει κάποιος) που έχουν δώσει κι περάσει τις εξετάσεις Ειδικότητας, ....
   Κοστίζει πιο φθηνά στα νοσοκομεία να έχουν κάποιον σε παράταση (με πλήρη-αποκλειστική κάλυψη) απο το να προσλαμβάνουν ειδικούς με μπλοκάκι;
   Βέβαια το ζητούμενο είναι η λάντζα (που ο πρόσφατα χρισθείς ειδικός στο τμήμα που ήταν, ακόμα θεωρείται ειδικευόμενος και την κάνει αδιαμαρτύρητα...) οπότε οι παρατάσεις μάλλον κάποιους βολεύουν

9 Μαρτίου 2016, 14:02:13
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν γνωρίζω τι συμφέρει περισσότερο το νοσοκομείο, υπόψιν ότι οι ειδικεύομενοι κάνουν και νοσηλευτική λάντζα, ένας ειδικός με μπλοκάκι θα αρνηθεί να κάνει ό,τι κι ο ειδικεύομενος, ενώ ένας ειδικεύομενος σε παράταση θεωρεί αυτονόητη την λάντζα.

Θεωρώ ότι είναι παγίδα στην οποία πέφτουν πολλοί συνάδελφοι απλά παρατείνοντας την αντιμετώπιση της -παγωμένης- αγοράς εργασίας για αργότερα, κι ακόμα χειρότερα την λήψη σημαντικών αποφάσεων για παραμονή ή όχι στην Ελλάδα.

Απ' την άλλη, η παράταση πλέον δεν είναι ακριβως όπως την θυμάστε, π.χ η δυνατότητα απουσίας τα πρωϊνά κι εκτέλεσης μόνο εφημεριών δεν υφίστανται σε αρκετές Κλινικές λόγω έλλειψης κόσμου, οπότε δεν βλέπω πόσο έξυπνο είναι να παρατείνει κάποιος την Ειδικότητα επειδή απλούστατα φοβάται να έρθει αντιμέτωπος με την πραγματικότητα (με την οποία θα έρθει, αργά ή γρήγορα).
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Μαρτίου 2016, 14:17:58 από kopritis »

8 Σεπτεμβρίου 2019, 00:18:22
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

iceman


ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ δημιουργει το ΠΑιδων "Αγλ. Κυριακου" αναθετωντας ΕΠΙΣΗΜΑ καθηκοντα ειδικευμενου επιμελητη σε παρατασιακο ειδικευομενο που εχει λαβει τον τιτλο ειδικοτητας

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΠ6Ε46906Ρ-04Β

"Την έγκριση του αιτήµατος της Αναπληρώτριας Προσωρινής Προϊσταµένης Β΄ Παιδιατρικού Τµήµατος κ. Λύρα Μαρίας, για ανάληψη καθηκόντων ειδικευµένου ιατρού, από τις παρατασιακές ειδικευόµενες παιδιάτρους κ. κ. Ζ. ∆. και Γ. Α., δεδοµένου ότι τους έχει χορηγηθεί ο τίτλος της ιατρικής ειδικότητας Παιδιατρικής και από την µέχρι σήµερα συνεργασία µαζί τους, έχει βεβαιωθεί η επιστηµονική τους επάρκεια και επιπροσθέτως, οι κ. κ. Ζαµπούνη ∆ήµητρα και Γιαννάκη Αλεξάνδρα, προσφέρονται (όπως έχει προαναφερθεί) να εργασθούν ως ειδικευµένοι παιδίατροι, χωρίς επιπλέον απαιτήσεις."
The winner takes it all........

8 Σεπτεμβρίου 2019, 00:53:35
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Και γιατί επικίνδυνο ; Ο συγκεκριμένος ΕΙΝΑΙ ειδικός παιδίατρος.

8 Σεπτεμβρίου 2019, 09:38:44
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και γιατί επικίνδυνο ; Ο συγκεκριμένος ΕΙΝΑΙ ειδικός παιδίατρος.
Επικίνδυνο για το μέλλον των θέσεων στο νοσοκομείο. Σε λίγο θα βγάλουν και ένα νόμο που ο παρατασιακός ειδικευόμενος που έχει πάρει τίτλο θα μπορεί να μείνει όσο θέλει (κι όχι 2 χρόνια όπως τώρα), θα υπογράφουν (όπως λέει ότι έκαναν παραπάνω) ότι δεν έχουν παραπάνω απαιτήσεις (βλέπε μισθός και εφημερίες επιμελητή) κι έτσι θα έχεις επιμελητές με μισθό και εφημερίες ειδικευόμενου! Και θα παρακαλάνε κιόλας οι ειδικευόμενοι.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
21378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Αυγούστου 2009, 22:48:52
από anastasios theodoridis
87 Απαντήσεις
97267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Φεβρουαρίου 2011, 01:49:59
από Argirios Argiriou
10 Απαντήσεις
64545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2012, 10:22:49
από anastasios theodoridis
4 Απαντήσεις
24011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Σεπτεμβρίου 2014, 19:02:44
από silvertaur
266 Απαντήσεις
161913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2016, 07:24:35
από GirousisN