Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 07:41:23

Αποστολέας Θέμα: Ο πατερναλιστής ιατρός και το κομμένο πόδι.  (Αναγνώστηκε 11377 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Μαρτίου 2023, 18:57:45
Αναγνώστηκε 11377 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Λέμε πως ο κάθε γιατρός προσελκύει τους ασθενείς που του ταιριάζουν, και το αντίστροφο.

Υπάρχει ο ασθενής που θέλει να του πεις ακριβώς τι να κάνει. Αν ήταν δυνατόν, να έμενες και σπίτι του, να του δίνεις τα χάπια. Ο πατερναλιστής ιατρός χαίρεται να έχει τέτοιους υπάκουους ασθενείς.

Μέχρι να πάει κάτι στραβά.

Γιατί, πίσω από τη φράση "εγώ δεν είμαι γιατρός, εσύ ξέρεις", κρύβεται ένας ασθενής-παιδί, που αποποιείται κάθε ευθύνη για την ίδια του την υγεία και τη μεταθέτει σε εσένα.

Είναι ο ίδιος τύπος, που θα πει "έκανα ό,τι μου είπε και δεν έγινα καλά" και πάει στον επόμενο γιατρό, αντί να έρθει για follow-up.

Χρειάζεται, όχι μόνο να αναγνωρίζω αυτόν τον ασθενή, αλλά και να πιάνω τον εαυτό μου κάθε φορά που δίνω οδηγίες απόλυτες.

Στο άλλο άκρο, ο τελείως αυτόνομος άρρωστος, που δεν έχει ποτέ ακολουθήσει οδηγίες σου και απορείς γιατί συνεχίζει να έρχεται. Ο ήδη ακτωτηριασμένος διαβητικός, που αμελεί τη θεραπεία του. Ο ΧΑΠίτης που κλείνει το οξυγόνο για να ανάψει τσιγάρο.

Κι οι δυο τύποι ασθενή χρειάζονται την έξτρα προσπάθειά μου. Να εκπαιδευτούν για την πάθησή τους, να πάρουν σωστές πληροφορίες, ώστε μαζί να λάβουμε αποφάσεις για την υγεία τους. Αποφάσεις που ταιριάζουν στο δικό τους τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων.

Γιατί αυτή τελικά είναι η δουλειά μου. Στην υγεία τους είμαι σύμβουλος, ούτε μπαμπάς τους είμαι, ούτε μπαμπούλας.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
7075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2011, 19:22:19
από EzeΤΡΟΛ
1 Απαντήσεις
62965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Απριλίου 2017, 18:17:51
από Denominator
15 Απαντήσεις
27400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2017, 15:34:17
από Denominator
2 Απαντήσεις
57309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαρτίου 2020, 14:54:05
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
36003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2021, 07:03:42
από Argirios Argiriou