Θέματα Εργασίας > Εργασία στον ιδιωτικό τομέα (αυτοαπασχόληση)

Ερώτημα για αποποίηση ιατρικής ειδικότητας

(1/2) > >>

Mavrogialouros:
Συνάδελφοι,

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν είναι δυνατή, για έναν ελευθερο επαγγελματία,  η αποποίηση - διακοπή άσκησης  ιατρικής ειδικότητας (πχ. γενικής ιατρικής ή παθολογίας) και η  έναρξης νέου ιατρείου άνευ ειδικότητας; Εάν ναι παρακαλώ ενημερώστε με για τη σχετική νομοθεσία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΣυνάδελφοι,

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν είναι δυνατή, για έναν ελευθερο επαγγελματία,  η αποποίηση - διακοπή άσκησης  ιατρικής ειδικότητας (πχ. γενικής ιατρικής ή παθολογίας) και η  έναρξης νέου ιατρείου άνευ ειδικότητας; Εάν ναι παρακαλώ ενημερώστε με για τη σχετική νομοθεσία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν ξέρω.

Μένω όμως με την απορία (αν θέλεις μου απαντάς): Τι κέρδος έχει ένας ιδιώτης Γενική Ιατρικής ή Παθολογίας να δουλέψει ιδιωτικα ως άνευ ειδικότητας;

Mavrogialouros:
Είναι το plan C.
Με τη συντριπτική επικράτηση του  Μητσοτάκη και την ανυπαρξία και τυπικά αντιπολίτευσης, εκτιμώ ότι θα επανέλθει η ασφυκτική πίεση  για την αναγκαστική συμμετοχή των γενικών και παθολόγων στο σύστημα του προσωπικού γιατρού. Βλέπε και Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο ίδιος ο Μητσοτάκης έχει δηλώσει ότι θα αναλάβει προσωπικά να εφαρμόσει τη μεταρρύθμιση στην υγεία. Είμαι απολύτως πεπεισμένος οτι θα επανέλθει (και αυτή τη φορά θα "περάσει") ο εκβιασμός της απαγόρευσης προσβασης στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Μελετώ λοιπόν διάφορες εναλλακτικές καθόσον αρνούμαι να ξαναγίνω δημόσιος υπάλληλος στη δύση της καριέρας μου.

Καλό βράδυ

Argirios Argiriou:
Κατάλαβα.

bpikou:
Ερώτηση: αν ανοίξεις ιατρείο ως "άνευ ειδικότητας", δεν θα έχεις και σημαντικό περιορισμό στις εξετάσεις και τα φάρμακα που θα μπορείς να συνταγογραφήσεις;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση