Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:22:41

Αποστολέας Θέμα: Ερώτημα για αποποίηση ιατρικής ειδικότητας  (Αναγνώστηκε 9076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Μαΐου 2023, 14:07:18
Αναγνώστηκε 9076 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Mavrogialouros

Ιατροί
Συνάδελφοι,

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν είναι δυνατή, για έναν ελευθερο επαγγελματία,  η αποποίηση - διακοπή άσκησης  ιατρικής ειδικότητας (πχ. γενικής ιατρικής ή παθολογίας) και η  έναρξης νέου ιατρείου άνευ ειδικότητας; Εάν ναι παρακαλώ ενημερώστε με για τη σχετική νομοθεσία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

24 Μαΐου 2023, 18:44:41
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφοι,

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν είναι δυνατή, για έναν ελευθερο επαγγελματία,  η αποποίηση - διακοπή άσκησης  ιατρικής ειδικότητας (πχ. γενικής ιατρικής ή παθολογίας) και η  έναρξης νέου ιατρείου άνευ ειδικότητας; Εάν ναι παρακαλώ ενημερώστε με για τη σχετική νομοθεσία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν ξέρω.

Μένω όμως με την απορία (αν θέλεις μου απαντάς): Τι κέρδος έχει ένας ιδιώτης Γενική Ιατρικής ή Παθολογίας να δουλέψει ιδιωτικα ως άνευ ειδικότητας;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Μαΐου 2023, 22:09:40
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Mavrogialouros

Ιατροί
Είναι το plan C.
Με τη συντριπτική επικράτηση του  Μητσοτάκη και την ανυπαρξία και τυπικά αντιπολίτευσης, εκτιμώ ότι θα επανέλθει η ασφυκτική πίεση  για την αναγκαστική συμμετοχή των γενικών και παθολόγων στο σύστημα του προσωπικού γιατρού. Βλέπε και Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο ίδιος ο Μητσοτάκης έχει δηλώσει ότι θα αναλάβει προσωπικά να εφαρμόσει τη μεταρρύθμιση στην υγεία. Είμαι απολύτως πεπεισμένος οτι θα επανέλθει (και αυτή τη φορά θα "περάσει") ο εκβιασμός της απαγόρευσης προσβασης στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Μελετώ λοιπόν διάφορες εναλλακτικές καθόσον αρνούμαι να ξαναγίνω δημόσιος υπάλληλος στη δύση της καριέρας μου.

Καλό βράδυ
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Μαΐου 2023, 22:25:51 από Mavrogialouros »

25 Μαΐου 2023, 06:11:22
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Μαΐου 2023, 10:54:46
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

bpikou


Ερώτηση: αν ανοίξεις ιατρείο ως "άνευ ειδικότητας", δεν θα έχεις και σημαντικό περιορισμό στις εξετάσεις και τα φάρμακα που θα μπορείς να συνταγογραφήσεις;

25 Μαΐου 2023, 11:24:37
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Mavrogialouros

Ιατροί
Ναι θα έχω. Αλλά από το καθόλου, το μη χείρον βέλτιστον. 

Επίσης: Άρχισαν τα όργανα:

...εαρινή έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την Ελλάδα, στο πλαίσιο της μετα- (χα-χα) μνημονιακής επιτήρησης....


Σύστημα ελέγχου πρόσβασης στα νοσοκομεία από τον Σεπτέμβριο Εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


......Όπως αναφέρουν, θα απαιτηθεί επαρκής κάλυψη για την πλήρη εισαγωγή ενός αποτελεσματικού και ολοκληρωμένου συστήματος βασισμένου στο σύστημα ελέγχου της πρόσβασης στα νοσοκομεία (gatekeeping), που θα νομοθετηθεί από την 1η Σεπτεμβρίου 2023.

Για το σκοπό αυτό, απαιτούνται ισχυρότερα κίνητρα για την επέκταση του αριθμού των οικογενειακών γιατρών για την επίτευξη πλήρους πληθυσμιακής κάλυψης και εγγραφής πληθυσμού, η οποία θα είναι καθοριστικής σημασίας για τη διασφάλιση επαρκούς και ίσης πρόσβασης στην υγειονομική περίθαλψη για τον πληθυσμό.....

ΚΟΙΝΩΣ ΤΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΟΥΝ ΣΕ Τ.Ε.Π.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Μαΐου 2023, 12:16:23 από Mavrogialouros »

25 Μαΐου 2023, 12:18:10
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Συγνώμη αλλά να κλείσουμε συντονισμένα μια βδομαδούλα έστω τα ιατρεία μας, σε περίπτωση εκβιασμού, παίζει καθόλου;Στην Αγγλία, στη Γαλλία, στην Αυστρία και δεν ξέρω που αλλού έχουν άλλο Θεό και μπορούν και διεκδικούν; Συνάδελφε Mavrogialouros να σου δώσω εγώ plan C. Κλείνω το ιατρείο, προσλαμβάνω μια αισθητικό, παίρνω ένα laser αποτρίχωσης και κάαααθομαι....Μη σου πω το φορτώνω και στο DATSUN και πάω κατ'οίκον στα χωριά.

25 Μαΐου 2023, 12:36:40
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μη σου πω το φορτώνω και στο DATSUN και πάω κατ'οίκον στα χωριά.
Είναι μία εξαιρετική σκέψη... Υπάρχουν Δήμοι που δεν έχουν ούτε ένα ιδιώτη. Έρευνα αγοράς και λίγο τόλμη μπορεί να αποβεί σωτήρια και για το γιατρό και για όλους όσους τον χρειάζονται.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

3 Σεπτεμβρίου 2023, 18:02:52
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

nek

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι το plan C.
Με τη συντριπτική επικράτηση του  Μητσοτάκη και την ανυπαρξία και τυπικά αντιπολίτευσης, εκτιμώ ότι θα επανέλθει η ασφυκτική πίεση  για την αναγκαστική συμμετοχή των γενικών και παθολόγων στο σύστημα του προσωπικού γιατρού. Βλέπε και Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο ίδιος ο Μητσοτάκης έχει δηλώσει ότι θα αναλάβει προσωπικά να εφαρμόσει τη μεταρρύθμιση στην υγεία. Είμαι απολύτως πεπεισμένος οτι θα επανέλθει (και αυτή τη φορά θα "περάσει") ο εκβιασμός της απαγόρευσης προσβασης στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Μελετώ λοιπόν διάφορες εναλλακτικές καθόσον αρνούμαι να ξαναγίνω δημόσιος υπάλληλος στη δύση της καριέρας μου.

Καλό βράδυ
δυση της καριερας συναδελφε? .να υποθεσω ληψη αδειας προ 1994'?

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Φεβρουαρίου 2010, 23:38:43
από Argirios Argiriou
11 Απαντήσεις
26431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Νοεμβρίου 2015, 08:29:34
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
4 Απαντήσεις
3749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιουλίου 2016, 21:25:19
από Γ.Κτιστάκης
1 Απαντήσεις
3034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Οκτωβρίου 2017, 01:18:19
από schumifer
1 Απαντήσεις
41510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Αυγούστου 2021, 07:17:37
από Argirios Argiriou