Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 16:17:34

Αποστολέας Θέμα: «Το βράδυ θα είμαι η 23η υπάλληλος που θα αυτοκτονήσει»  (Αναγνώστηκε 3764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Σεπτεμβρίου 2009, 13:04:59
Αναγνώστηκε 3764 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
«Το βράδυ θα είμαι η 23η υπάλληλος που θα αυτοκτονήσει»

"Σήμερα το βράδυ θα είμαι η 23η υπάλληλος που θα αυτοκτονήσει", έγραψε η Στεφανί, υπάλληλος της France Telecom όπως αποκάλυψε σήμερα το περιοδικό Paris Match, σε ηλεκτρονικό μήνυμα που έστειλε στον πατέρα της λίγα λεπτά πριν πηδήξει από τον 4ο όροφο του γραφείου της την προηγούμενη Παρασκευή.

"Όταν σου τηλεφώνησα σήμερα το πρωί και μου είπες ότι είχες την αίσθηση ότι δεν πάει άλλο. Έχεις δίκιο. Με ξαναπιάνουν οι αυτοκτονικές μου τάσεις. Αποφάσισα να περάσω στην πράξη σήμερα. Δεν υπάρχει λόγος να πεις στην ιδιοκτήτρια (του διαμερίσματος όπου έμενε) να έρθει να με δει γιατί θα βάλω τέλος στις ημέρες μου στο γραφείο", στο Παρίσι, έγραφε η Στεφανί.

Ο γαλλικός τηλεπικοινωνιακός κολοσσός αντιμετωπίζει εδώ και 18 μήνες ένα κύμα αυτοκτονιών μεταξύ των υπαλλήλων του, το οποίο τα εργατικά συνδικάτα αποδίδουν στο στρες της δουλειάς και στις μακροχρόνιες αναδιαρθρώσεις. Από τον Φεβρουάριο του 2008 έχουν αυτοκτονήσει 23 υπάλληλοι.

Η νεαρή γυναίκα, ηλικίας 32 ετών, ήταν υπεύθυνη πελατείας στην Orange, μια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, στην οποία δούλευε από τότε που ήταν 23 χρονών.

Το μήνυμα του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που δόθηκε στο περιοδικό από τον ίδιο τον πατέρα της είχε σταλεί στις 17:10, λίγα λεπτά αργότερα η Στεφανί αυτοκτόνησε.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

18 Σεπτεμβρίου 2009, 14:20:58
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Παράθεση
Σήμερα το βράδυ θα είμαι η 23η υπάλληλος που θα αυτοκτονήσει

Στο καλό και με τη νίκη !
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

18 Σεπτεμβρίου 2009, 15:28:45
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
"Όταν σου τηλεφώνησα σήμερα το πρωί και μου είπες ότι είχες την αίσθηση ότι δεν πάει άλλο. Έχεις δίκιο. Με ξαναπιάνουν οι αυτοκτονικές μου τάσεις. Αποφάσισα να περάσω στην πράξη σήμερα.

Άρα υπήρχε υπόβαθρο! Πως είχε αντιμετωπιστεί;

20 Σεπτεμβρίου 2009, 13:34:16
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έχω κάνει 3 μήνες κάποτε στο Στρασβούργο και γενικότερα λόγω της εργασίας της μητέρας μου υπήρξα αρκετά γαλλοτραφής.
Η αλήθεια είναι ότι οι Γάλλοι έχουν ανεπτυγμένη σε μεγαλύτερο βαθμό την περίφημη κοινωνική συνείδηση, σε συνδυασμό με μια κοινωνική συνοχή που εμπεριέχεται ακόμη και σε αυτούς που ψηφίζουν Σαρκοζί (αυτό ήταν σπόντα για αυτούς που έχουν κάνει κάποιες λέξεις σημαία).
Το ποσοστό των αυτοκτονιών ποτέ δεν ήταν μεγαλύτερο (ούτε και τώρα) στην France Telecom σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό και ίσως "οριακά" υψηλότερο σε σχέση με το γενικό πληθυσμό αυτής της ηλικίας. Ωστόσο, η κοινωνική συνοχή που τους χαρακτηρίζει μπορεί να το αυξήσει σημαντικά στα πλαίσια της πίεσης προς την διοίκηση της εταιρίας τώρα που πήρε διαστάσεις στα ΜΜΕ.

Έαν μάλιστα διαβάσει κανείς το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος που αυτοκτόνησε τότε θα ανακαλύψει ότι δεν αυτκτόνησε γιατί την μετέθεσαν αλλά γιατί εισάγουν νέα πράγματα χωρίς κατάρτιση με συνέπεια άγχος στη δουλειά και της δώσαν αύξηση στα πλαίσια της εξατομίκευσης της αμοιβής με βάση το τι παράγει ο κάθε εργαζόμενος. Τα παραπάνω και ιδίως η αύξηση που πήρε όταν άλλοι συνάδελφοι της δεν πήραν αύξηση, με αποτέλεσμα να χαλάει το κλίμα που έχει με τους συν-εργαζόμενες της την οδήγησε να αυτοκτονήσει. Όπως καταλαβαίνεται πράγματα που όταν τα δεις στην Ελλάδα, είσαι σίγουρος ότι βλέπεις όνειρο. Συνεπώς, όσοι τρέξουν να τα συγκρίνουν με τους αγώνες του "λαού" και τα διάφορα ευτράπελα στην Ελλάδα να κάνουν το κόπο να διαβάσουν και τις διαφορές που μας χωρίζουν από την Γαλλία.

Την France telecom την είχα αντιμετωπίσει πριν περίπου 15 χρόνια, σαν τον ΟΤΕ που θα είναι μετά από 20 χρόνια. Αρκετά γραφειοκρατική, όχι τρελά ακριβή αλλά ακριβή, που δούλευε αξιόπιστα και καινοτόμα για τις απαιτήσεις μου (Ο δικός μας ΟΤΕ έχει ελπίδες μετά από 20 χρόνια να της μοιάσει). Όμως αυτό που φαινόταν πάντα ήταν ότι ήταν γαλλικό δημόσιο: Οι υπάλληλοι πήγαιναν με τους ρυθμούς τους, υπήρχαν συγκεκριμένες διαδικασίες και εάν η ερώτηση σου δεν ήταν στο livre πάθαιναν βραχυκύκλωμα. Η ειρωνία ήταν απόλυτα γαλλική σε σημείο που με εκπαίδευσαν και σε αυτό. Σήμερα έχουν ιδιωτικοποιηθεί και πιστεύω ότι πρέπει να περνάνε απίστευτο σοκ.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

20 Σεπτεμβρίου 2009, 15:43:47
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Σαρκοζί και ξερό ψωμί .......... ΟΤΕ rulezzz for ever !  ;D
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Αυγούστου 2014, 14:27:22
από ΑΡΗΣ
0 Απαντήσεις
10409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Σεπτεμβρίου 2017, 22:39:41
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
56951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιουνίου 2018, 14:33:53
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
4422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιανουαρίου 2020, 11:37:25
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
17049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Σεπτεμβρίου 2022, 07:24:51
από Argirios Argiriou