Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:07:41

Αποστολέας Θέμα: Διακομιδές ασθενών  (Αναγνώστηκε 596713 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Μαρτίου 2008, 20:15:47
Αναγνώστηκε 596713 φορές
Αποσυνδεδεμένος

vasiliki

Επώνυμοι
Καλησπέρα συνάδελφοι. Μήπως κάποιος έχει πρόχειρο το νόμο για τις διακομιδές μέσω του ΕΚΑΒ?
Υπήρχαν στο παλαιό φόρουμ,απ' όσο θυμάμαι...
Μ'ενδιαφέρει να δώ κατά πόσον το ασθενοφόρο είναι υποχρεωμένο να επιστρέψει τον εφημερεύοντα γιατρό στη βάση του, μετά απο συνοδεία βαρέος περιστατικού κατά τη διάρκεια της εφημερίας.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

20 Μαρτίου 2008, 21:07:48
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα συνάδελφοι. Μήπως κάποιος έχει πρόχειρο το νόμο για τις διακομιδές μέσω του ΕΚΑΒ?
Υπήρχαν στο παλαιό φόρουμ,απ' όσο θυμάμαι...
Μ'ενδιαφέρει να δώ κατά πόσον το ασθενοφόρο είναι υποχρεωμένο να επιστρέψει τον εφημερεύοντα γιατρό στη βάση του, μετά απο συνοδεία βαρέος περιστατικού κατά τη διάρκεια της εφημερίας.

Ούτε το ΕΚΑΒ είναι υποχρεωμένο να επιστρέψει τον ιατρό πίσω, ούτε ο ιατρός είναι υποχρεωμένος να μπει στο ασθενοφόρο.
Σε ασθενή που χρήζει μεταφοράς με ιατρό, ζητάς ασθενοφόρο με ιατρό.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Μαρτίου 2008, 13:29:49
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


    Είναι χρήσιμο, για ευνόητους λόγους,να έχουμε στη διάθεση μας και την αντίστοιχη νομοθεσία.Αν γνωρίζει κάποιος τους σχετικούς νόμους καλό θα ήταν να μας τους κοινοποιήσει.

21 Μαρτίου 2008, 17:50:08
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η μόνη νομοθεσία που υπάρχει, ορίζει τις διακομιδές μεταξύ νοσοκομείων με τα ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ, εκεί ορίζει ότι υπάρχουν ιατροί που εφημερεύουν σε κάθε νοσοκομείο κάθε μέρα, ειδικά για αυτό το σκοπό. Προσοχή μιλάω για τα ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ και όχι για του ΚΥ.
Το ΕΚΑΒ είναι ξεχωριστός οργανισμός από τα νοσοκομεία. Δεν προβλέπεται από πουθενά η παρουσία εργαζομένων άλλου φορέα σε αυτό. Γιατί πρέπει να κινηθεί να σε επιστρέψει πίσω;
Η οικογένεια της Σοφίας Μπεφόν αποζημειώθηκε, των αγροτικών που επίσης είχαν την ίδια τύχη, όχι, γιατί δεν προβλεπόταν η παρουσία τους εκεί.
Έχεις εσύ πουθενά δει καμιά απόσπαση σου στο ΕΚΑΒ;
Μπορεί το ασθενοφόρο να περάσει από το νοσοκομείο, να πάρει τον ιατρό που εφημερεύει για να καλύπτει διακομιδές και να έρθει να πάρει το περιστατικό σου όταν χρήζει συνοδείας ιατρού. Γιατί δεν γίνεται, αφού προβλέπεται από την νομοθεσία;
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μαρτίου 2008, 17:52:47 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Μαρτίου 2008, 22:23:41
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

jailbreak

Επώνυμοι
Και όταν δεν υπάρχει εφημερέυον Ιατρός στο ΕΚΑΒ αλλά ούτε το Κ.Υγείας διαθέτει ασθενοφόρο τι πρέπει να γίνει ποιός έχει την ευθύνη για το περιστατικό που χρήζει συνοδείας ιατρού ?
Μου έχει τύχει σε εφημερία να έρθει ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ να παραλάβει περιστατικό και επειδή δεν είχαν εφημερύοντα ιατρό για να το συνοδεύσει μου ζήτησαν να υπογράψω ότι το περιστατικό δεν χρήζει συνοδείας ιατρού ειδάλλως δεν το παραλάμβαναν για διακομιδή αν δεν το συνόδευε ιατρός του Κέντρου Υγείας.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μαρτίου 2008, 23:03:25 από Σχοινάς Γ. »

22 Μαρτίου 2008, 22:15:08
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μπορεί το ασθενοφόρο να περάσει από το νοσοκομείο, να πάρει τον ιατρό που εφημερεύει για να καλύπτει διακομιδές και να έρθει να πάρει το περιστατικό σου όταν χρήζει συνοδείας ιατρού.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Μαρτίου 2008, 22:41:58
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

jailbreak

Επώνυμοι
Και θα στείλει το νοσοκομείο τον ειδικευόμενο του να κάνει την διακομιδή του Κ.Υ, δύσκολο έως αδύνατο το βλέπω. Επίσης δεν νομίζω να έχει το νοσοκομείο εφημερεύων για διακομιδές ίσως σε ετοιμότητα κάποιον, αλλά από την στιγμή που δεν το προβλέπει κάποιος νόμος δεν νομίζω να στείλει το νοσοκομείο ιατρό του για το Κ.Υ. δεν θα το δεχτούν.

22 Μαρτίου 2008, 22:43:11
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το γιατρό που εφημερεύει για να καλύπτει διακομιδές;;;

Τι είναι αυτό συνάδελφε; Μας βάζεις σε αμφιβολίες αν ζούμε κι εργαζόμαστε στην ίδια χώρα!!

22 Μαρτίου 2008, 23:04:27
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Σε εμάς έχει 3 χρόνια να μπει ιατρός του κέντρου υγείας σε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

23 Μαρτίου 2008, 09:54:23
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

KERASIDISN


Θα σας μιλήσω για την εμπειρία μου από το Π.Γ.Ν.Αλεξ/πολης όπου έκανα την ειδικότητά μου.
Όταν το ΕΚΑΒ έφευγε διακομιδή (π.χ Θες/νικη) τα επείγοντα του νοσοκομείου(της περιοχής ευθηνής του ΕΚΑΒ) τα κάλυπτε το ασθενοφόρο του νοσοκομείου. Μαζί με αυτό έφευγε ένας ειδικευόμενος από αυτούς που εφημέρευαν και ο συντονιστής της εφημερίας έκρινε ότι η έλλειψη του από την εφημερία της κλινικής δεν θα επηρέαζε την λειτουργία της(?)!
Μου έχει συμβεί γι’αυτο το αναφέρω , σε εφημερία μου στην παθολογική κλινική να με θέσουν σε ετοιμότητα ώσπου να γυρίσει το ΕΚΑΒ!
Το αν υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό δεν το γνωρίζω. Όμως συμβαίνει.

23 Μαρτίου 2008, 12:11:57
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Υπάρχουν περιοχές, όπως η περιοχή που δουλεύω (Χίος), που το ΕΚΑΒ υφίσταται μόνο στα χαρτιά ή μάλλον αφού δεν υπάρχει ξεχωριστός οργανισμός λειτουργεί στα πλαίσια του νοσοκομείου.
Δεν έχει κινητή μονάδα ούτε γιατρό. Δεν υπάρχει γιατρός σε εφημερία ή ετοιμότητα για διακομιδές στο νοσοκομείο. Σπανιότατα μπαίνει γιατρός του νοσοκομείου για μεταφορά περιστατικού από τον τόπο συμβάντος στο νοσοκομείο. Όπως καταλαβαίνετε, αν κάποιος είναι τυχερός να ζήσει κατά τη διακομιδή του από τον τόπο του περιστατικού στο νοσοκομείο θα ζήσει αλλιώς……..
Γιατρός μπαίνει σε ασθενοφόρο μόνο κατά τις περιπτώσεις μεταφοράς ασθενούς από το νοσοκομείο στο αεροδρόμιο όταν διακομίζεται σε νοσοκομείο της Αθήνας.
Γι’ αυτό μου έκαναν εντύπωση τα γραφόμενα του κου Κουναλάκη.

Στις διακομιδές με ασθενοφόρο του Κ.Υ. τι ισχύει για την παρουσία γιατρού;

Το ασθενοφόρο του Κ.Υ. απασχολείται σχεδόν καθημερινά για να μεταφέρει τους ασθενείς, που λαμβάνουν εξιτήριο, από το νοσοκομείο στα σπίτια τους όταν ο τόπος κατοικίας τους βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή ευθύνης του Κ.Υ.
Είναι νομότυπο αυτό; Όπως καταλαβαίνετε τη χρονική περίοδο που το ασθενοφόρο του Κ.Υ. μεταφέρει το «εξιτήριο», η περιοχή ευθύνης του Κ.Υ. μένει ακάλυπτη. Έχουν συμβεί περιπτώσεις που χρειάστηκε ασθενοφόρο εκείνη τη χρονική περίοδο και «τρέχαμε». Ευτυχώς χωρίς μοιραία αποτελέσματα. (Αν και πιστεύω ότι αν είχε πεθάνει κάποιος, μάλλον θα είχε βρεθεί μόνιμη λύση. Μόνο έτσι!) Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς και την προσωπική σας εμπειρία στις περιοχές που εργάζεστε.

23 Μαρτίου 2008, 13:32:18
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Φαίνεται τελικά πως στον χώρο που κινούμαστε και εργαζόμαστε οι γκρίζες ζώνες και οι μαύρες τρύπες έχουν την  τιμητική τους.Ένα θολερό τοπίο που συχνά μας φέρνει σε αδίεξοδα και σε μη διεκδίκηση των όσων δικαιούμαστε(αν τελικά δικαιούμαστε κάτι).Φυσικά η παραπάνω κατάσταση βολεύει απίστευτα το "κράτος" που θέλει γιατρούς-υπαλλήλους,ανασφαλείς και σε σύγχυση σε ό,τι αφορά τα δικαιώματά τους.Δηλαδή άβουλα ρομποτάκια.Οι δε ενώσεις μας,που υποτίθεται έπρεπε να είναι οι υποστηρικτές μας,συχνά αδυνατούν να μας πληροφορήσουν ενώ όταν έρχεται η ώρα να ανακτήσουμε τη θαμμένη αξιοπρέπειά μας,αντί να μιλήσουμε στα ίσα με τον αρμόδιο υπουργό και να του δείξουμε τα δόντια μας κοιτάμε πως θα του χαϊδέψουμε τα αυτιά(βλέπε τέλμα εφημεριακού)!Είμαστε άξιοι της μοίρας μας και πιόνια σε ένα δήθεν σύστημα υγείας που στήθηκε και λειτουργεί πρόχειρα και με ασάφειες και που σκοπός του δεν είναι η δημόσια υγεία αλλά μια δήθεν ευημερία στο όνομα της θήρας  των  ψήφων.Όσο το σύστημα που υπηρετούμε παραμένει έτσι τόσο οι ανασφάλειες και οι απορίες μας θα παραμένουν ανικανοποιήτες και αναπάντητες.Και εμείς απλά θα ζούμε μέρα με τη μέρα ευχόμενοι απλά να μη συμβεί η "στραβή" σε εμάς!
+

23 Μαρτίου 2008, 23:55:03
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ilkarametos

Επώνυμοι
Καλησπέρα σε όλους σας, είχα καιρό να γράψω κάτι απλά παρακολουθούσα όμως σε αυτό το θέμα αισθάνομαι την ανάγκη να παρέμβω γιατι ακούω πράγματα ονειρικά πλασμένα ....
Κατ΄αρχήν δεν έχω ξανακούσει νοσοκομείο να έχει ορίσει γιατρό διακομιδών!!!!!! οι διακομιδές στην επαρχία που ζω και αρκετά μεγάλο νοσοκομείο γίνονται είτε με ασθενοφόρο του νοσοκομείου είτε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και συνοδεύει ειδικευόμενος ιατρός της κλινικής (μάλιστα στις μερες της ειδικότητας μου ο δεύτερος ή τρίτος στη λίστα, ίσως και ειδικευόμεονος γενικής ιατρικής ) ή αγροτικός ιατρός ακόμα και με μια μέρα υπηρεσίας.....αυτό γίνεται όποιος έχει διαφορετικά στοιχεία ας με διαψεύσει... το πως πρέπει να γίνεται είναι άλλο θέμα..
Το ΕΚΑΒ τώρα.... σε επαρχιακές πόλεις το πολύ να διαθέτει ένα ή δυο γιατρούς (επικουρικούς ως επί το πλείστον-όπως και εγώ κάποτε) , ο οποίος σε εφημερία (10 το πολύ το μήνα , οι άλλλες 20 ακάλυπτες)  καλύπτει επείγοντα της περιοχής με κινητή μονάδα και δεν συμμετέχει σε διακομιδές...
Τώρα στο Κ.Υ. συνήθως εφημερεύει αγροτικός ιατρός που την πληρώνει...-αν είναι διαφορετικά σε σας πείτε μου- ή το πολύ επιμελητής Β να κάνει τη διακομιδή, από εκεί και πάνω δεν κουνιέται κανένας εκτός Κ.Υ.
Αν το περιστατικό είναι μέσα από το Κ.Υ. και "υπάρχει" ασθενοφόρο -οδηγός -αγροτικός ιατρός δεν υπάρχει σχετικά πρόβλημα....
Αν το περιστατικό είναι εκτός Κ.Υ. και κληθεί τηλεφωνικά ασθενοφόρο από το Κ.Υ. , τότε πηγαίνει στο περιστατικό με ιατρό του Κ.Υ.
Δύσκολο σημείο είναι ότι όταν το περιστατικό δεν χρήζει συνοδεία ιατρού (και επειδή υπάρχει κανονισμός ότι ασθενοφόρο μόνο με ένα οδηγό δεν κινείται)  πρέπει για να έιναι καλυμμένος ο οδηγός να υπογράψει ο εφημερεύων επιμελητής ότι δεν χρήζει συνοδεία....
Τα πράγματα περιπλέκονται όταν.... την κλήση για περιστατικό  στην περιοχή ευθύνης του Κ.Υ. την πάρει το ΕΚΑΒ , το οποίο στη συνέχεια παίρνει στο Κ.Υ. και ανακοινώνει για το περιστατικό....και εδώ τα πράγματα έιναι όξύμορα.. την κλήση στο ΕΚΑΒ την παίρνει τηλεφωνητής , αν έστελνε δικό του ασθενοφόρο θα έστελνε απλό, τώρα στο Κ.Υ. εντέλλει να κινηθεί το ασθενοφόρο αλλά μόνος ο οδηγός δεν μπορεί και συνήθως επιβιβάζεται και ιατρός...... αυτό όντως είναι πρόβλημα , το έιχα αναφέρει στο παλιο φορουμ και έιχε γραφτεί σχετικό άρθρο στα νέα της ένωσης...
δεν μπορεί τηλεφωνητής του ΕΚΑΒ να εντέλλει ιατρό του Κ.Υ. να πάει σε περιστατικό....αυτή είναι η δική μου άποψη ,
μια λύση που έχω προτείνει είναι μετά την κλήση στο ΕΚΑΒ -να τους παραπέμπει στο τηλ. του Κ.Υ. ώστε ο εφημερεύων επιμελητής να έχει άποψη για τι περιστατικό θα κινηθεί το ασθενοφόρο και αν θα πάει γιατρός...
Όσο το ασθενοφόρο του Κ.Υ. λείπει σε διακομιδή την περιοχή ευθύνης καλύπτει το ΕΚΑΒ, αν προκύψει δεύτερο περιστατικό καλείται ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ να παραλάβει , απλό ή μονάδα(με γιατρό αν έχει) και όταν παραλάβει το περιστατικό από το Κ.Υ. ανάλογα την κρισιμότητα η συνοδεύει ιατρός του Κ.Υ. ή υπογράφεται στο πλήρωμα ότι δεν χρήζει συνοδείας... τώρα ο γιατρός που συνοδεύει το περιστατικό στο νοσοκομειο  η τελιώνει την  υπηρεσία του ή απευθύνεται στο νοσοκομείο να καλύψει τα έξοδα επιστροφής του......
Λογικό έιναι ότι το ΕΚΑΒ πχ. όταν βγάζει βάρδια 3 ασθενοφόρα για ένα Νομό δεν έχει την ευχέρεια να διαθέσει το ένα να επειστρέψει το γιατρό στη βάση του...
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ.....
ελπίζω να μην σας μπέρδεψα περισσότερο......πάντως αυτή είναι η αλήθεια και πως μπαλώνονται τα πράγματα
και ιστορίες με γιατρούς μόνο για διακομιδές είναι ρομαντικές.....
αν κάποιος γνωρίζει κάποιο άλλο τρόπο που λειτουργεί το σύστημα ας μου το πει........

24 Μαρτίου 2008, 17:57:52
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έχω πρόσβαση στην βάση ΝΟΜΟΣ της intrasoft και στο εθνικό τυπογραφείο.
- Με τα ασθενοφόρα των κέντρων υγείας από τον ιδρυτικό νόμο του ΕΣΥ μέχρι σήμερα προβλέπεται η διακομιδή περιστατικών από τις μονάδες πρωτοβάθμιας. Δεν λέει βέβαια με τι στελέχωση τι γίνεται, συνεπώς οι πιθανοί συνδυασμοί με τον οδηγό επιτρέπονται. Το ΦΕΚ γνωστό και εύκολο
- Με τα ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ δεν υπάρχει τίποτα στη νομοθεσία που να υποχρεώνει τον ιατρό να μπαίνει σε ασθενοφόρο. Μόνο για αερομεταφορές και διακομιδές και υπό συνθήκες "ο ασθενής πεθαίνει τώρα" Πολλά ΦΕΚ υπάρχουν σχετικά.
- Η ιατρική δεοντολογία ορίζει ότι έχεις (ναι και εσύ ιδιώτη) καθήκον να συνοδέψεις έναν ασθενή που κινδυνεύει (όχι δύναται να κινδυνεύσει) μέχρι να παραδοθεί σε ιατρό πιο ειδικό στο εν λόγο θέμα. Για σκέψου ότι μπορείς να τον πας στην πόρτα του κοντινότερου ιδιώτη καρδιολόγου έτσι όπως το γράφει και τελείωσες με το έμφραγμα... Αυτό το ΦΕΚ θα το βρείτε εύκολα.
- Βρείτε τι δικαιούται να κάνει ο διασώστης του ΕΚΑΒ που έχει τελειώσει τα γνωστά ΙΕΚ. Θα ανακαλύψετε πολλά. Υπάρχει σχετικό ΦΕΚ.
- Όταν καλείς το ΕΚΑΒ και ζητάς ασθενοφόρο ξεκαθαρίζεις τι θέλεις: με ιατρό ή χωρίς ιατρό. Εάν τους πεις, εγώ δεν έχω ούτε ATLS, ούτε ΕΠΙ, ούτε κάποια εξειδίκευση στην αντιμετώπιση του επείγοντος και φέρε μου ιατρό ειδικευμένο διαφορετικά η ευθύνη δικιά σου κ. συντονιστή, τότε εάν στραβώσει το οτιδήποτε ζημιά του. Και ξέρετε ότι μπορεί να τσουβαλιάσει τον όποιο και να το φέρει. Υπάρχει σχετικό ΦΕΚ. Το ερώτημα είναι πόσοι ξέρουν τι είναι επείγον; Γιατί έχω δει χρόνιες αναιμίες να κατεβαίνουν με συνοδεία ιατρού, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
- Είχα διαβάσει ένα ΦΕΚ (όταν γραφόταν το γνωστό κείμενο της Ένωσης για τις διακομιδές) που περιέγραφε τις διακομιδές από νοσοκομεία της επαρχίας προς Αθήνα με ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ και όριζε ότι κάθε νοσοκομείο έχει ιατρούς σε ετοιμότητα-μικτή που εφημερεύουν μόνο για τις διακομιδές. Σε κάθε υπουργική απόφαση που ορίζει κάθε χρόνο τις εφημερίες, θα διαβάσετε ότι "ιατροί, που κάνουν διακομιδή, η εφημερία τους μετατρέπεται σε ενεργή".

Επειδή είμαι ρομαντικός, το ΦΕΚ λέει ότι σήμερα ξεκουράζομαι....
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Μαρτίου 2008, 18:04:39 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

24 Μαρτίου 2008, 18:15:10
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Να γίνω πολύ κακός;;;;
Όταν στο ασθενοφόρο δεν έχεις απινιδωτή, δεν έχεις εμπειρία από διασωλήνωση, δεν έχεις φάρμακα, δεν έχεις ambu πολλές φορές, τι θα προσφέρεις στον ασθενή με έμφραγμα στη διακομιδή;
Εάν σε τρέξουν σε κανένα δικαστήριο, ξέρεις τι θα σου πει ο δικαστής; Ήξερες ότι χρειαζόντουσαν όλα αυτά και δεν τα ζήτησες ποτέ σου γιατρέ; Ο διοικητής δεν είναι γιατρός, που να ξέρει ότι χωρίς αυτά μπορεί να πέθαινε κάποιος. Που είναι το έγγραφο σου που τα ζητάς; Θάνατος από αμέλεια το γεγονός.

Να μην πω ότι επιστημονικές εταιρίες και πανεπιστημιακές κλινικές αντί να ορίσουν με επιστημονικές βάσεις τέτοια θέματα και να βγάλουν επίσημες θέσεις, διοργανώνουν συνέδρια και ημερίδες. Ξέρω βέβαια περιπτώσεις που το να ορίσουμε τι πρέπει να ξέρει να κάνει ένας ιατρός για ένα συγκεκριμένο θέμα ήταν κήρυξη πολέμου... Γιατί άραγε;
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Μαρτίου 2008, 18:21:34 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
24250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2018, 22:27:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
22677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2009, 07:46:42
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
23438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2010, 22:45:32
από Nikos_med
7 Απαντήσεις
25373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2011, 19:57:02
από pelidis
0 Απαντήσεις
30528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2022, 09:45:04
από Drkyriakos