Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
25 Απριλίου 2024, 04:17:26

Αποστολέας Θέμα: Συγκέντρωση την Παρασκευή στο Υπ. Υγείας?  (Αναγνώστηκε 119168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Απριλίου 2008, 21:55:07
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Να βρεθούμε, αλλά εγώ θα είμαι ως "φορουμ-ισ-τας" γιατί το "φορουμ-ίτης" μου θυμίζει κάτι από Σημίτης, Κν… κ.λ.π. και δεν  αισθάνομαι άνετα με αυτά τα επίθετα.

Υ.Γ. Πρώτε, κράτα και για μένα σφυρίχτρα γιατί δεν βρήκα να αγοράσω σε μαύρο
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

10 Απριλίου 2008, 22:16:36
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

πρώτη & καλύτερη

Ιατροί
Νιώθω περισσότερο φορουμίτας ή και φορουμίτος, αλλά κάνω παρέα και με φορουμίστας  :D Ο υπουργός μάλλον Doritos μας θέλει.
Μαύρες σφυρίχτρες έχω κάμποσες...
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απριλίου 2008, 22:26:20 από πρώτη και καλύτερη!! »

11 Απριλίου 2008, 17:39:13
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

πρώτη & καλύτερη

Ιατροί
Η συγκέντρωση σήμερα είχε περίπου 200-300 ιατρούς. Είχε μικροφωνική, τραγούδια και ένα παγώνι (με ο ή με ω??, ο διακομιστής θα ξέρει). Υπάρχει μια νέα ιστοσελίδα του Συντονιστικού των Γενικών Συνελεύσεων: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  με πλήρη ενημέρωση της πορείας των κινητοποιήσεων όσων δεν ανήκουν στο COW.

Ντο υπουργκό έφυγγε αμπό ντην μπίσω μπόρτα, πριν δεχτεί αντιπροσωπεία των συγκεντρωμένων. Μετά από μισή ώρα επανήλθε από την μπροστά πόρτα (μπως το γκατάφερε και εγκώ ομολογκώ ντεν γκατάλαβα, μπολύ σούπερ-ντούπερ αυντό το υπουργό) και πρόλαβε διάφορα οουυυ και σφυρίγματα. Μέχρι αργά το μεσημέρι, δεν είχε δεχθεί την αντιπροσωπεία. Θα γινόταν νέα σύσκεψη του συντονιστικού αργότερα.

Κάποια στιγμή εμφανίστηκε κι ένας από τους COW, αλλά δεν έκατσε και πολύ, γιατί εισέπραξε κι αυτός ουυυ και σφρρ.

11 Απριλίου 2008, 22:38:32
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Για μένα πάλι η παρουσία ήταν απογοητευτική. Το 200 με 300 μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο.
Κατά τα 3/4 ήταν όλοι γνωστοί μου. 1 στους 10 περίπου φίλοι μου. Γνωστές συνδικαλιστικές φάτσες από την εποχή της σχολής, από την Πάτρα (α ρε εξεγερμένη Αχαϊα προσπαθείς μόνη να σώσεις τα προσχήματα) και οι γνωστοί ξέμπαρκοι από την εποχή των καταλήψεων στη σχολή.
Σαν πάρτυ reunion παλιοπαρέας.
Περίμενα πιο πολλούς. Αλλά αν ήμασταν περισσότεροι δε θα χρειαζόταν να στεκόμαστε στις πόρτες του υπουργείου διεκδικώντας μέρος από τα αυτονόητα.
Τέτοιοι που είμαστε καλά να πάθουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Απριλίου 2008, 07:36:38 από Απόστολος Βασιλείου »

11 Απριλίου 2008, 22:48:01
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
(με ο ή με ω??, ο διακομιστής θα ξέρει).
Αν και οι δυο εκδοχές είναι σωστές, η Δημοτική προτιμά το "παγόνι". Είναι το ίδιο όπως το "χελιδώνι" με το "χελιδόνι". Πάντως, ο πρώην σεντερ-μπακ του Ηρακλή και της Εθνικής Παγώνης Βακαλόπουλος, προτιμούσε το "ω". :)

Επί της ουσίας, φαίνεται ότι οδηγούμαστε στον ωμό εκβιασμό:
1. Υπογράφεις τη δήλωση για συναινετική παραβίαση του ωραρίου, εξακολουθείς να εφημερεύεις κατά παράβαση του ωραρίου και πληρώνεσαι
ή
2. Δεν υπογράφεις τη δήλωση και
α. Εφημερεύεις ακολουθώντας το πρόγραμμα εφημεριών που παραβιάζει το ωράριό σου και άγνωστο αν θα πληρωθείς
β. Δεν ακολουθείς το πρόγραμμα εφημεριών και απέχεις απ' αυτές ανοίγοντας του ασκούς του Αιόλου

Πάντως είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικό το ότι και το ιατρικό προλεταριάτο της Χώρας των Ελ έχει αρχίσει εμφορουμενο από αγωνιστική διάθεση να κινείται και να λειτουργεί με όρους συνδικαλιστικούς. Νομίζω ότι είναι μιας πρώτης τάξης ευκαιρία να αναδείξουμε και το αίτημα εισφοράς υπέρ του ιατρού ως "τέλος συνταγογραφίας" του 1% του κόστους της κάθε συνταγής που συνταγογραφεί, και που θα καταβάλεται από το ασφαλιστικό ταμείο (πλάκα κάνω, δεν γίνονται αυτά - τί είμαστε, φαρμακοποιοί; )
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Απριλίου 2008, 23:10:49 από Ο (δια)κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Απριλίου 2008, 23:19:28
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Επί του πρακτέου. Σήμερα στο Νοσοκομείο Πρέβεζας κατέβαλαν τα χρήματα για τις εφημερίες του μηνός Ιανουαρίου 2008 (ΧΩΡΙΣ ΔΗΛΩΣΗ!).
Ο δικός μας επίτροπος  δεν ζήτησε δήλωση Λέτε να μπλέξει; ;D .Υποσχέθηκαν ότι την επόμενη εβδομάδα θα καταβάλουν και τα χρήματα του Φεβρουαρίου 2008.Αυτό βεβαίως λέει κάτι αλλά όχι και πολλά.Συμφωνούμε με τον προβληματισμό του προλαλήσαντα.
Εμείς  πάντως δήλωση δεν κάνουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Απριλίου 2008, 23:39:48 από Αγωνιστική Παρέμβαση »
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

13 Απριλίου 2008, 12:44:19
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

πρώτη & καλύτερη

Ιατροί
Λες να μην είναι παγόνι τελικά?

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
22297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2015, 11:14:24
από ΦΕΝΙΑ
0 Απαντήσεις
9847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιανουαρίου 2011, 22:05:52
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
32680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2013, 13:40:10
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιανουαρίου 2021, 08:12:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιουλίου 2021, 13:16:18
από Argirios Argiriou