Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:11:27

Αποστολέας Θέμα: Διακομιδές ασθενών  (Αναγνώστηκε 596650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Μαρτίου 2008, 18:41:32
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αριθ. Y4δ/Γ.Π. οικ. 121337 ΦΕΚ 1784Β/2004
"Από νοσοκομεία σε σπίτια μεταφέρονται μόνο παραπληγικοί, τετραπληγικοί, κατάγματα λεκάνης, σπονδυλικής στήλης, και κάθε άλλο περιστατικό που λόγω της πάθησης του δεν μπορεί να μεταφερθεί με άλλο μέσο."

"και κάθε άλλο περιστατικό που λόγω της πάθησής του δεν μπορεί να μεταφερθεί με άλλο μέσο".
Νομίζω ο νομοθέτης φρόντισε να αφήσει ορθάνοιχτο το παράθυρο σε όλα τα άλλα περιστατικά.......

Τη μεταφορά από το νοσοκομείο στο σπίτι ποιός πρέπει να την κάνει όμως; το ασθενοφόρο του νοσοκομείου; (που ουσιαστικά καλύπτεται από το ΕΚΑΒ, που όμως δεν είναι ΕΚΑΒ -χωρίς γιατρό, χωρίς κινητή μονάδα-) ή το ασθενοφόρο του Κ.Υ.;
Αν όπως λές οι οδηγοί και το ασθενοφόρο του Κ.Υ. είναι υπό τις οδηγίες και εντολές του ΕΚΑΒ, τότε το ΕΚΑΒ-Νοσοκομείο τηλεφωνεί στο Κ.Υ. και λέει "έλα να πάρεις ένα εξιτήριο", εμείς στο Κ.Υ. δεν μπορούμε να πούμε τίποτα.....

26 Μαρτίου 2008, 18:59:24
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τη μεταφορά από το νοσοκομείο στο σπίτι ποιός πρέπει να την κάνει όμως; το ασθενοφόρο του νοσοκομείου; (που ουσιαστικά καλύπτεται από το ΕΚΑΒ, που όμως δεν είναι ΕΚΑΒ -χωρίς γιατρό, χωρίς κινητή μονάδα-) ή το ασθενοφόρο του Κ.Υ.;
Αν όπως λές οι οδηγοί και το ασθενοφόρο του Κ.Υ. είναι υπό τις οδηγίες και εντολές του ΕΚΑΒ, τότε το ΕΚΑΒ-Νοσοκομείο τηλεφωνεί στο Κ.Υ. και λέει "έλα να πάρεις ένα εξιτήριο", εμείς στο Κ.Υ. δεν μπορούμε να πούμε τίποτα.....
Το κέντρο υγείας δεν συντονίζει το ασθενοφόρο. το ασθενοφόρο κινείται με οδηγίες του συντονιστικού του ΕΚΑΒ.
Εάν μάλιστα κάνει και διαδρομές πάνω από 40 χιλιόμετρα από την έδρα του ο οδηγός σας πληρώνεται και έξτρα... (καρφί που είμαι...)
Εσείς μένετε χωρίς ασθενοφόρο, και όταν τύχει κάτι, κρατάτε το τηλέφωνο που σας κάλεσε και ενημερώνετε το ΕΚΑΒ, και άσε τους βολευτές και τους δημοσιογράφους να καθαρίσουν να έχετε κοντά σας ασθενοφόρο... τι χαλιέσε...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

26 Μαρτίου 2008, 19:12:51
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
[quote author=Δ. Κουναλάκης link=topic=120.msg699#msg699 date=1206549524
Και προσωπικά δεν είμαι σίγουρος για κακή πρακτική από το ΕΚΑΒ στην συγκεκριμένη περίπτωση.
[/quote]Το πλήρωμα του ΕΚΑΒ όταν παραλαμβάνει περιστατικό από μονάδα υγειάς είτε του ΕΣΥ (π.χ Π.Ι), είτε ιδιωτική(π.χ ιδιωτικό ιατρείο), νομίζω είναι υποχρεωμένοι να ζητήσουν την ιατρική γνωμάτευση για το τι περιστατικό είναι και εάν χρίζει συνοδεία ιατρού ή όχι, διαφορετικά δεν παραλαμβάνουν το περιστατικό από τον ιατρό. Εάν δεν την λαμβάνουν υπόψη τους τότε γιατί την ζητούν?

26 Μαρτίου 2008, 20:42:58
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

ilkarametos

Επώνυμοι
Στα μεγάλα αστικά κέντρα , Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο λειτουργεί οργανωμένο συντονιστικό κέντρο αποτελούμενο από τηλεφωνητή(αυτός λαμβάνει την κλήση , συμπληρώνει στοιχεία στην κάρτα) , ΓΙΑΤΡΟ ΚΕΝΤΡΟΥ( κρίνει το περιστατικό ,δίνει πιθανόν οδηγίες σε αυτόν που καλεί, κρίνει αν θα παει μονάδα ή απλό ασθενοφόρο) και διαβιβαστή ( διαβιβάζει το σήμα στο πλησιέστερο ασθενοφόρο στο σημείο συμβάντος). ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΝΤΡΑ που επίσης σε κάθε βάρδια βγαίνουν 30 αυτοκίνητα + μονάδες + μηχανές κτλ.
Σε επαρχιακή πόλη ,που ζω, το κέντρο αποτέλειται απο ενα μόνο πρόσωπο-διασώστη ΕΚΑΒ-που τα κάνει όλα +αποφασίζει για την κρισιμότητα του περιστατικού.....
Στην βάρδια βγάζει το πολύ 4 ασθενοφόρα, τις περισσότερες φορές και χωρίς μονάδα ,γιατι που να βρει γιατρό για κέντρο και για μονάδα....και αν υποτεθεί και του τύχουν στη βάρδια 2 διακομιδές για π.χ. Αθήνα , Θεσσαλονίκη μένει με 2 ασθενοφόρα να καλύψει ολόκληρη πόλη +περιφέρεια.
Τώρα, λέει ότι στο συντονισμό του κέντρου του ΕΚΑΒ , ανήκουν και τα ασθενοφόρα των Κ.Υ. αλλά μόνο σαν αυτοκίνητα με τον οδηγό τους που και οι ίδιοι οι οδηγοί δεν το δέχονται..... γιατι ισχυρίζονται ότι μόνοι τους δεν μπορούν να πάνε σε περιστατικό....ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ....
Οσο αφορά για τα εξιτήρια απο το νοσοκομείο όπως γνωρίζεται δίδεται γνωμάτευση από την κλινική που νοσηλεύεται για την διακομιδή του στο σπίτι-υπογράφει ιατρός δηλ. και ενώ στις μεγάλα κέντρα που δεν υφίσταται ο όρος ασθενοφόρου νοσοκομείου τα κάνει όλα το ΕΚΑΒ, στα επαρχιακά νοσοκομεία τα κάνουν τα ασθενοφόρα του νοσοκομείου...τώρα αν τύχει και επειστρέφει ασθενοφόρο του Κ.Υ. στην έδρα του και υπάρχει εξιτήριο για την περιοχή το παίρνει μετά από εντολή του ΕΚΑΒ .
Οι ιδιώτες συνάδελφοι μπορεί να καλέσουν το ΕΚΑΒ για περιστατικό του ιατρείου τους, δεν είναι υποχρεωμένοι να το συνοδεψουν-μερικοί το κάνουν-αν δεν υπάρχει μονάδα. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει μονάδα και παει απλό ασθενοφόρο το παίρνει και το παει στον πλησιέστερο υγειονομικό σχηματισμό που μπορέι να αντιμετωπιστεί π.χ. αν αφορά πιθανό κάταγμα τι να το κάνει να το φέρει στο Κ.Υ. αν δεν έχει ακτινολογικό-αρχική αντιμετώπιση μπορέι να προσφέρουν και οι πιστοποιημένοι διασώστες...
Σχεδόν πάντα από ιδιωτικά μαιευτήρια συνοδέυει παιδίατρος νεογνά με πρόβλημα που χρειαάζονται μονάδα νεογνών...
Νομίζω ότι και οι συνάδελφοι ιδιώτες είναι σε δύσκολη θέση... αντίστοιχο έιναι όταν παίρνει ο κάθε πολίτης για πρόβλημα υγείας στην οικεία του και παει ασθενοφόρο-δεν υπάρχει καμια γνωμάτευση- και νομίζω εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις σε κάθε κλήση είσαι υποχρεωμένος να πας....(ας φανταστούμε τους εαυτούς μας στην θέση τους)


ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: νομίζω χωρίς να έχω το ΦΕΚ ότι και οι αγροτικοί συνάδελφοι δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν διακομιδές-μπορουν να δηλώσουν ανεπάρκεια - και να μην πάνε........
ασε το θέμα ασφαλιστικής κάλυψης στους επιβαίνοντες σε ασθενοφόρο+ αν επιτρέπεται συγγενής συνοδός κτλ
Ειναι πολλά τα θέματα, ελπίζω να βοήθησα λίγο....

26 Μαρτίου 2008, 21:23:31
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

vasiliki

Επώνυμοι
Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για την κατάθεση της εμπειρίας και της νομοθεσίας.
Συμπέρασμα, κατ' εμέ τουλάχιστον: Πρέπει να απαιτηθεί νομοθετικό πλαίσιο που ν'αφορά τις διακομιδές ασθενών και νομίζω ότι είναι επιβεβλημένο να απαιτηθεί άμεσα, γιατί τελικά ο καθένας μας πράττει κατά συνείδηση στο θέμα αυτό.
Είναι πολύ δύσκολο ν'αρνηθείς διακομιδή όταν είναι πραγματική ανάγκη και δεν υπάρχει γιατρός στο ΕΚΑΒ να παραλάβει το περιστατικό.
Κανείς δε διασφαλίζει  τη σωματική ακεραιότητα του γιατρού κατά τη επιστροφή του με ίδιο μέσο στην εφημερία,κι αν συμβεί οτιδήποτε, λόγω έλλειψης σαφούς νομικού πλαισίου την ευθύνη τη φέρει ο γιατρός που υποδέχτηκε το περιστατικό.
Όπως πάντα το σύστημα στηρίζεται στη φιλοτιμία του εργαζόμενου και στο φόβο που απορρέει από την ευθύνη της ανθρώπινης ζωής την οποία επωμιζόμαστε κάθε φορά,...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

26 Μαρτίου 2008, 21:27:12
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Στο παλιό το Φόρουμ, δηλαδή στο κλειστό, δηλαδή σ' αυτό που κατέβασε ρολά και δε λέει ν' ανοίξει, είχα εκφράσει τις απόψεις μου για τη μουσική που πρέπει να παίζει το CD player (λέμε τώρα) του ασθενοφόρου στις διακομιδές, για τις τύπου Pimp my Ride βελτιώσεις που πρέπει να γίνουν στα ασθενοφόρα, αλλά και για την αγωνία του διακομιστή κατά τη διάρκεια της διακομιδής.
Συμφωνώ με την vasiliki.

Διακομιστές όλης της Ελλαδάρας, να ενωθούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαρτίου 2008, 21:29:05 από Ο (δια)κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

27 Μαρτίου 2008, 06:19:50
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Το ακόλουθο άρθρο δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα του Ιατρικού Συλλόγου Ρόδου το 2007.

13 Απριλίου 2008, 12:59:35
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ωραίααααα...
Τα διάβασα όλα και δεν κατάλαβα τίποτα!
Προχθές έκανα μια διακομιδή(γυναίκα, ετων 23, φαρμακευτική δηλητηρίαση)
Πήρε τηλ.το ΕΚΑΒ και είπε να πάμε.
Φυσικά πήγε ο αγροτικός(εγώ).
Πήγαμε σε ένα χωρίο στη μέση του πουθενά.
Σε ένα σπίτι στη μέση του πουθενά(πάλι καλά που ήταν ένας παππούς και μας περίμενε στο δρόμο να μας δείξει το σπίτι, που όπως είπε ήταν δυο βήματα. Βήματα γίγαντα βέβαια, γιατί με το ασθενοφόρο κάναμε να φτάσουμε 10 λεπτά!!!)
Μπαίνω στο σπίτι, η κοπέλα σε λήθαργο και ο σύντροφός της με Παρκινσον!!
Ο παππους ετών 90φεύγα.
Αλλά σπίτια εκει γύρω γιοκ.
Οπότε άρχισα να τραγουδάω...και ο κλήρος πέφτει σε εμένα και ο κλήρος πέφτει σε εμένα... (κλαψ)
Πηγαίνει ο οδηγός και φέρνει το φορείο.
Οκ, τη βάζουμε πάνω...
Σήκωσε, μου λέει ο οδηγός.
Πάω να σηκώσω το φορείο ,ΑΣΗΚΩΤΟ!
Του λέω δε γίνεται. Είναι βαρύ. Να πάρουμε στο καφενείο του χωριού να έρθει κάποιος να βοηθήσει.
Αλλά ποιος θα ήταν στο καφενείο ,στις 2 τα ξημερώματα;
ΚΑΝΕΙΣ
Έτσι πήρα τη μεγάλη απόφαση.
Μου εξήγησε ο οδηγός , ότι έπρεπε να πιάσω το φορείο διαφορετικά και έτσι καταφέραμε να το πάμε μέχρι τη σκάλα.
Εκεί κάναμε την πρώτη στάση.
Προσφέρθηκε ο παππούς και ο σύντροφός της να βοηθήσουν στο ανέβασμα της σκάλας.
οκ λέμε
Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε....
Ο μεν παππούς δύναμη γιοκ.
Ο μεν σύντροφος ήταν ψηλός, αρκετά δυνατός αλλά κουνιόταν !
Το αποτέλεσμα ήταν να γύρει δυο φορές το φορείο και παραλίγο να μας πέσει κάτω!(ευτυχώς την είχε δέσει ο οδηγός)
Αφού καταφέραμε και τα σκαλιά μετά ήταν εύκολο.
Σήκωσαμε το φορείο και το σύραμε μέχρι το ασθενοφόρο.

Όταν σπούδαζα ιατρική δεν περίμενα ποτέ να κάνω τέτοιο πράγμα.
Βέβαια στην περιοχή που είμαι ,έχουν γίνει και χειρότερα.
Αγροτικοί να κατεβαίνουν χαράδρες και να μεταφέρουν ασθενείς κτλ.

Ήταν η πιο ενδιαφέρουσα διακομιδή που έχω κάνει αλλά και η πιο κουραστική και σιχαμερή( δε σας λέω μέσα από που περάσαμε)

Και δε φτάνει που ήταν η δεύτερη διακομιδή που έκανα εκείνη την ημέρα, γυρίζω πίσω μετά απο 5 ώρες και,και τι βλέπω;
Ο γενικός δεν είχε κουνηθεί καν από τον καναπέ!!
Δεν είχε καν αλλάξει στάση!
Ο καναπές είχε πάρει τη μορφή του σώματός του!

Αλλά τι λέω...εδώ άλλες φορές δε σηκώνεται να ανάψει τα φώτα από το ΚΥ και κυκλοφορούμε μετά με τους φακούς για να βρούμε τους διακόπτες.

Κατά τα άλλα είναι καλός γιατρός, συζητήσιμος και πλακατζής!
Όμως την επόμενη διακομιδή θα την κάνει εκείνος, γιατί απλούστατα θα επικαλεστώ μη επάρκεια γνώσεων και ας λέει ότι θέλει.

Πείτε μου...σε ποια άλλη χώρα είναι τόσο συναρπαστική η ζωή των ιατρών;
Ε;
Σε ποια;;
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Απριλίου 2008, 13:02:26 από timex »

13 Απριλίου 2008, 13:01:15
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

timex


Αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει στα παρακάτω ερωτήματα θα του είμαι ευγνώμων

Πρέπει πάντα το περιστατικό να συνοδεύεται απο γιατρο;
Αν ναι, βασει ποιου φεκ;

Επίσης, τις διακομιδές βάσει νόμου πρέπει να τις κάνει ο αγροτικός ή ο γενικός ιατρός;

13 Απριλίου 2008, 15:57:32
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητή συνάδελφε,
η περιγραφή είναι γλαφυρότατη και σίγουρα σε πολλούς από εμάς θυμίζει περιστατικά που βιώσαμε και βιώνουμε κατά την άσκηση της ιατρικής στην επαρχία. (και ύστερα υπάρχουν κάποιες νοσοκομειακές ειδικότητες που αυτοχαρακτηρίζονται «μάχιμες». Τέλος πάντων…)
Θεωρώ όμως λάθος να επικεντρώνεις τα βέλη σου στη συμπεριφορά του γενικού γιατρού που εφημέρευε μαζί σου στο Κ.Υ.
Το πρόβλημα εντοπίζεται στις αδυναμίες του συστήματος διακομιδών που βαφτίζει το γιατρό συνοδηγό (μερικές φορές και οδηγό…ναι ναι έχει γίνει κι αυτό), τραυματιοφορέα και διασώστη.
Θα σου θέσω μερικά ερωτήματα για να δεις ότι ίσως έχεις άδικο στο να κατηγορείς το γενικό γιατρό:
1.   Θα άλλαζε κάτι αν ο εφημερεύων αγροτικός ήταν ένας άντρας ρωμαλέος με αγαπημένο snack το αμινοξύ L-τυροσίνη (κατά προτίμηση εισαγωγής από την Κίνα);
2.   Θα άλλαζε κάτι αν ο εφημερεύων γενικός γιατρός ήταν μια γυναίκα με ύψος 1,50 (ψηλά, ψηλά) και ζύγιζε 50 κιλά; (βαριά, βαριά);
3.   Αν είχε πάει στο περιστατικό που περιγράφεις ο γενικός γιατρός, εσύ θα έμενες μόνη στο Κ.Υ., χωρίς ασθενοφόρο, στην καλύτερη περίπτωση με 1 νοσηλευτή και χωρίς άμεση κάλυψη από ειδικευμένο γιατρό. Θα μπορούσες να αντιμετωπίσεις κάθε βαρύτητας περιστατικό που θα προέκυπτε στο μεσοδιάστημα αυτό; (Χωρίς να θέλω να υπαινιχθώ κάτι για τις γνώσεις και τις ικανότητές σου. Όμως βλέπεις ότι η ίδια επικαλείσαι το επιχείρημα αυτό για την «αποφυγή» της επόμενης διακομιδής. Θεωρείς ότι δεν μπορείς να μεταβείς στο συγκεκριμένο περιστατικό λόγω μη επάρκειας γνώσεων, όμως θεωρείς ότι μπορείς να μείνεις μόνη σε ένα Κ.Υ. και να αντιμετωπίσεις κάθε περιστατικό που θα’ ρθει στο μεσοδιάστημα της απουσίας γενικού γιατρού και ασθενοφόρου.)
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Απριλίου 2008, 16:08:57 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

13 Απριλίου 2008, 17:37:03
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

timex


Αγαπητέ συνάδελφε,
επειδή σε λίγο καιρό ξεκινάω ειδικότητα γενικής ιατρικής καταλαβαίνω τη θέση σου , και τη θέση που θα βρεθώ και εγώ μετά από 4 χρόνια.

Εκείνο που θέλω να πω είναι, ότι δεν κατηγορώ το γενικό γιατρό γιατί δεν έκανε ο ίδιος τη διακομιδή αλλά γιατί "του τα έχω μαζεμένα" και από άλλα πράγματα.
Τέλος πάντων.
Ίσως να έχεις και δίκιο. Θα πρεπε να στρέψω τα βέλη μου αλλού. Στους ανεύθυνους υπεύθυνους!
Αλλά να σε ρωτήσω κάτι;
Εκείνη την ημέρα έτυχαν 2 διακομιδές. Μια το πρωί και μια το βράδυ.
Αν τύχαιναν 4 , ποιος θα τις έκανε; Όλες εγώ;;;;
Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...

Και κάτι άλλο, επικαλούμαι το επιχείρημα για την αποφυγή της διακομιδής όταν βλέπω ότι ο άλλος έχει όλα και όλους γραμμένα να μη πω που.
Και τα περιστατικά που θα έρθουν στο μεσοδιάστημα , θα τα αντιμετωπίσω όπως τα αντιμετωπίζω σχεδόν ένα χρόνο τώρα ,όταν εφημερεύω με άλλο αγροτικό .
Ύστερα ο Θεός φυλάει τον αγροτικό ιατρό.
Τον γενικό ιατρό τον φυλάει;
 ;D



13 Απριλίου 2008, 19:23:37
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
  Πόσες διακομιδές είπες έκανες; 2; και για τι αποστάσεις μιλάμε 40 50 χιλιόμετρα; και αυτό ήταν πρόβλημα; πέρυσι εβρισκόμενος στην 10μηνη  μου στο ΚΥ μου έτυχαν σε εφημερία 5 διακομιδές και μάλιστα 150 με 200 χιλιόμετρα έκαστη, για να μην αναφερθώ στο ότι όλες ήταν για βαριά περιστατικά. Θα πρέπει να το δεις σαν εκπαιδευτική εμπειρία γιατί αλλιώς άστα να πάνε, θα τρελαθείς.
 Εδώ μιλάμε για ιστορίες τρέλας που όμως δεν προβλέπω να τελειώνουν. Ξέρεις όλοι αυτοί οι παλιοί γενικοί και παθολόγοι που βρίσκονται στο ΕΣΥ εδώ και χρόνια δύσκολα θα κάνουν πράγματα που ποτέ δεν έκαναν. Σε λίγο ξεκινώ να δουλέψω στο ίδιο ΚΥ ως ειδικός πια και οι αγροτικοί τελειώνουν. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει σε λίγο όπου οι μαύροι θα είναι δυσεύρετοι και στις εφημερείες  ίσως να είμαστε 2 ειδικοί;  θα με ''αναγκάζουν'' να κάνω εγώ τις διακομιδές; δύσκολα μπορώ να το δεχτώ  διότι πια το ΚΥ δεν θα μένει ακάλυπτο από ειδικό αφού και εγώ πληρώ αυτά τα κρητήρια. Όσο λοιπόν δεν δημιουργούνται σταθμοί του ΕΚΑΒ και το κατάλληλο νομικό πλαίσιο που να τα προβλέπει αυτά η κατάσταση θα γίνεται όλο και πιο δύσκολη και το κακό είναι πως για τις παραλήψεις του συστήματος θα μαλώνουμε οι γιατροί μεταξύ μας. Οι υπόλοιποι εργαζόμενοι στα ΚΥ σημασία δεν δίνουν σημασία. Ζήτησα κάποτε από τον τραυματιοφορέα να με συνοδέψει σε εφημερία μου με το ασθενοφόρο ώστε να με βοηθήσει να σηκώσουμε έναν άρρωστο. Η απαντησή του ήταν αρνητική  διότι η θέση του δεν είναι στο ασθενοφόρο και όταν του είπα ότι ούτε και η δική μου είναι μου απάντησε πως εγώ είμαι ο γιατρός λες και εγώ ήμουν ο  ''μαύρος''. Δηλαδή μέχρι και οι απλοί τραυματιοφορείς έχουν μεγαλύτερη αξία στο σύστημα (άσε που πληρώνονται και καλύτερα, παίρνουν και ρεπό κλπ).
 
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

13 Απριλίου 2008, 21:00:06
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

timex


Για τις ίδιες αποστάσεις μιλάμε.
Γύρω στα 200 χιλιόμετρα σε δρόμο μόνο με στροφές που ακόμη και 2 primperan να πάρεις δε σου κάνουν τίποτα.
Πήγαινε έλα συνολικά 5 ώρες και ,με το ασθενοφόρο.
Και δε μιλάμε για παλιό ειδικό-γενικό γιατρό, αλλά για νέο, με προυπηρεσία 2 ετών.
Τεσπα.
Τι να λέμε τώρα...!


13 Απριλίου 2008, 21:57:28
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
 Υπομονή λοιπόν, εγώ μπορώ να σε καταλάβω, και το χειρότερο είναι ότι όταν ξημερώνει πάλι από την αρχή!!
 Θα συμφωνήσω με τον συνάδερφο Διαμαντή ότι ο ειδικός σου δεν μπορεί να αφήσει το ΚΥ ακάλυπτο και γι' αυτο δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα, έτσι θα είσαι αναγκασμένη να την βγάζεις πάνω στο ασθενοφόρο. Να εύχεσαι να μην συμβαίνει τίποτα κακό στις εφημερίες σου ώστε να περνούν χωρίς πρόβλημα γιατί άλλη λύση δεν βλέπω όσο δεν αλλάζει το ισχύον σύστημα. Δυστυχώς!!!!!!!
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

18 Απριλίου 2008, 12:21:54
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Συνάδελφοι θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα σχετικά με τα όσα αναφέρετε. Ο γιατρός που εφημερεύει στο ΚΥ, οποιουδήποτε βαθμού κι αν είναι, από αγροτικός μέχρι επιμελητής, είναι υποχρεωμένος να συνοδεύσει ασθενή στο νοσοκομείο εφόσον στη βάρδια υπάρχει ασθενοφόρο; Γιατί για το θέμα του ασθενοφόρου του ΕΚΑΒ έχει απόλυτο δίκιο ο κ.Κουναλάκης στο ότι δεν είναι αναγκασμένος κανένας γιατρός που δεν ανήκει στο ΕΚΑΒ να διακομίσει περιστατικό. Ωστόσο τι γίνεται όταν το ασθενοφόρο είναι του ΚΥ και έχει οδηγός βάρδια; Είναι υποχρεωμένος ο εφημερεύων να κάνει διακομιδή και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις; Πχ έρχεται περιστατικό στο ΚΥ το οποίο κρίνω ότι χρειάζεται διακομιδή στο νοσοκομείο, είναι υποχρεωμένος ο εφημερεύων να μπει στο ασθενοφόρο; Άλλο παράδειγμα, δέχεται κλήση ο οδηγός από το ΕΚΑΒ για περιστατικό στην περιοχή ευθύνης του ΚΥ. Είναι υποχρεωμένος ο εφημερεύων στο ΚΥ να πάει μαζί; Να σημειωθεί ότι εκεί όπου εργάζομαι υπάρχει μόνο ένας εφημερεύων επιμελητής (χωρίς αγροτικό γιατρό μαζί) σε ενεργή εφημερία και ο δεύτερος εφημερεύων είναι σε ετοιμότητα, επομένως σχεδόν 1 ώρα μακριά, στο σπίτι του.Είναι σημαντικό λοιπόν για εμάς να ενημερωθούμε κ.Κουναλάκη και κ.Μιχάλη για το ισχύον νομικό καθεστώς αφού η κατάσταση είναι δυνητικά επικίνδυνη όταν εφημερεύουμε.Αν μπορείτε να βοηθήσετε με διευκρινίσεις πάνω στα δύο παραδείγματα που σας ανέφερα θα ήταν πολύ χρήσιμο για εμάς!  :) 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
24249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2018, 22:27:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
22677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2009, 07:46:42
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
23438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2010, 22:45:32
από Nikos_med
7 Απαντήσεις
25372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2011, 19:57:02
από pelidis
0 Απαντήσεις
30526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2022, 09:45:04
από Drkyriakos