Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 01:02:39

Αποστολέας Θέμα: Διακομιδές ασθενών  (Αναγνώστηκε 599754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιουλίου 2008, 15:35:32
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
O τραγικός, αναπάντεχος θάνατος   συναδέλφου σε τροχαίο στη διάρκεια διακομιδής, μας προκαλεί βαθειά οδύνη. Το ζήτημα της ασφάλειας των διακομιδών, τόσο εντός όσο και εκτός του Ε.Σ.Υ., επικαιροποιείται για μια ακόμη φορά με τον πιο τραγικό τρόπο. Μήπως ήρθε ο καιρός, πριν ξανα-ανεβούμε σε ασθενοφόρο, είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό, να απαιτήσουμε ασφαλή αθενοφόρα, ξεκούραστους οδηγούς και ασφαλιστική κάλυψη σε περίπτωση ατυχήματος;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



Νομίζω ότι οι συνδικαλιστικές μας οργανώσεις των Γιατρών πρέπει να θέσουν άμεσα το θέμα στο Υπουργείο Υγείας.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουλίου 2008, 15:45:09 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Ιουλίου 2008, 16:37:33
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Η περίπτωση αν και δραματική και αποκαλυπτική είναι αρκετά μπερδεμένη. Δεν αφορά ασθενοφόρο του ΕΣΥ ή του ΕΚΑΒ. Αν επιθυμεί συνάδελφος που ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες, μπορεί να τις αναφέρει.

12 Ιουλίου 2008, 21:57:11
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το δυστύχημα έγινε το βράδυ της Παρασκευής στον επικίνδυνο, αν και φαρδύ, όλο στροφές δρόμο που κατεβαίνει από Σταυρό για Ιερισσό, σε σημείο οριακά έξω από τη ζώνη ευθύνης του ΚΥ μου. Είναι ένας από τους δρόμους της Χαλκιδικής που βλέπει κανείς ακόμη στα πλαϊνά τους θάμνους με τα μικρά κίτρινα λουλούδια και μπορεί να διαβάσει σε κατά τόπους τοιχία το σύνθημα "Ζήτω ο Στράτος" (ή μήπως επειδή είναι σε κεφαλαία, είναι Στρατός; ). Αν και εφημέρευα χωρίς να εμπλακώ άμεσα στο γεγονός, είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι εξελίσσονταν διακομιδή προς Θεσ/νίκη μιας γηραιάς ασθενούς από ασθενοφόρο ιδιώτη ιατρού, γνωστού στην περιοχή για την πολυετή ενασχόληση του με .................
Επομένως έχουμε να κάνουμε με ένα ασθενοφόρο και πλήρωμα που δεν ανήκει στο ΕΣΥ ή στο ΕΚΑΒ, κάτι που συνεισφέρει ξεχωριστές διαστάσεις στην τραγικότητα του συμβάντος. Είχα την ατυχία να δω το ασθενοφόρο σήμερα το πρωί παρατημένο σε μια μάντρα κοντά στον τόπο του ατυχήματος, παμπάλαιο, φριχτά παραμορφωμένο από τη σύγκρουση, αλλά όταν ξαναπήγα πολύ σύντομα είχε κάνει φτερά.
Ο θάνατος βρήκε τον γιατρό (παθολόγο, προσληφθέντα από τον προηγούμενο) στην καμπίνα του ασθενοφόρου, μαζί με την εσχατόγηρο διακομιζομένη. Αναρρωτιέμαι πόσο απαραίτητη ήταν η παρουσία του σε μια διακομιδή υπό τέτοιες συνθήκες και με ένα τέτοιο ασθενοφόρο αλλά νομίζω ότι, όπως όλοι μας, μπορώ να φανταστώ την απάντηση.
Στη θέση του συνοδηγού, βαριά τραυματισμένος και ο γιος της διακομιζομένης, δίπλα στον νεκρό οδηγό...
Προς το παρόν, το μόνο που μπορώ να νιώσω -ακόμη- είναι οδύνη και τίποτε άλλο...

Σημείωση διαχειριστή: Διεγράφη  έκφραση επειδή χαρακτηρίζει αρνητικά τις δραστηριότητες του γιατρού και δεν είναι επώνυμα διατυπωμένη.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουλίου 2008, 22:02:23 από D-Michalis »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Ιουλίου 2008, 13:30:31
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Ήθελα να κάνω μία παρέμβαση ως προς το ζήτημα της ιεραρχίας και της αρχαιότητας των εφημερευόντων. Όταν είναι και οι δύο εφημερεύοντες ειδικευμένοι γιατροί μπορεί ο αρχαιότερος ν'αποφασίσει για διακομιδή και να διατάξει τον άλλο συνάδελφο να πάει παρ'όλο που ο έτερος γιατρός μπορεί να μην έχει εξετάσει τον ασθενή ή να κρίνει ότι δεν χρήζει διακομιδής ή συνοδείας γιατρού; Δηλαδή τότε να το σκίσω το πτυχίο μου και τον τίτλο ειδικότητάς μου! Για διοικητικά ζητήματα κατανοώ το να πρέπει να υπακούσω σε εντολή ανωτέρου ως προς την ιεραρχία. Ωστόσο όταν στο τραπέζι μπαίνουν ιατρικά ζητήματα και τέτοιο είναι το κατά πόσο χρήζει ένας ασθενής διακομιδή με ασθενοφόρο και αν χρήζει συνοδείας γιατρού, τότε δεν μπορώ να δεχτώ ότι η γνώμη μου ως ειδικού δεν μετράει πουθενά. Θα ήθελα να μάθω από ποιο νόμο ή διάταξη προκύπτει ότι πρέπει να υπακούει κανείς έναν γιατρό με μόνο κριτήριο την αρχαιότητα,ειδικά όταν και οι δύο είναι ειδικευμένοι. Αναφέρεστε στο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα και μόνο;   

18 Ιουλίου 2008, 15:03:59
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο του ασθενοφόρου οχήματος του Κ.Υ. που υπηρετώ αναφέρει ξεκάθαρα: αριθμός ατόμων οχήματος 2!!!!!
Να υποθέσω οτι ο ένας είναι ο οδηγός, ο δεύτερος ο ασθενής και ....................ο τρίτος?
Σε περίπτωση ατυχήματος ποιος συντηρεί τη χήρα και τα ορφανά του ιατρού?

Μπορούμε "σύννομα" να αρνηθούμε επιβίβαση σε οχημα με τέτοιο ασφαλιστήριο συμβόλαιο?

Καλό το σύνθημα "καλο βόλι" αλλα αναφέρεται σε άλλες εποχες...ή οχι?
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

18 Ιουλίου 2008, 17:08:40
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ήθελα να κάνω μία παρέμβαση ως προς το ζήτημα της ιεραρχίας και της αρχαιότητας των εφημερευόντων. Όταν είναι και οι δύο εφημερεύοντες ειδικευμένοι γιατροί μπορεί ο αρχαιότερος ν'αποφασίσει για διακομιδή και να διατάξει τον άλλο συνάδελφο να πάει παρ'όλο που ο έτερος γιατρός μπορεί να μην έχει εξετάσει τον ασθενή ή να κρίνει ότι δεν χρήζει διακομιδής ή συνοδείας γιατρού; Δηλαδή τότε να το σκίσω το πτυχίο μου και τον τίτλο ειδικότητάς μου! Για διοικητικά ζητήματα κατανοώ το να πρέπει να υπακούσω σε εντολή ανωτέρου ως προς την ιεραρχία. Ωστόσο όταν στο τραπέζι μπαίνουν ιατρικά ζητήματα και τέτοιο είναι το κατά πόσο χρήζει ένας ασθενής διακομιδή με ασθενοφόρο και αν χρήζει συνοδείας γιατρού, τότε δεν μπορώ να δεχτώ ότι η γνώμη μου ως ειδικού δεν μετράει πουθενά. Θα ήθελα να μάθω από ποιο νόμο ή διάταξη προκύπτει ότι πρέπει να υπακούει κανείς έναν γιατρό με μόνο κριτήριο την αρχαιότητα,ειδικά όταν και οι δύο είναι ειδικευμένοι. Αναφέρεστε στο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα και μόνο;   

Συνάδελφε,  δεν μπορούμε να θεωρούμε, σχεδόν αυτονόητη, την εφαρμογή της υπόδειξης του διευθυντή στους υφισταμένους του (π.χ. διευθυντής προς επιμελητή Β') ενώ όσο πλησιάζουν μεταξύ τους οι βαθμοί (π.χ. επιμελητής Α' προς Β') ή οι αρχαιότητες (σε περίπτωση ομοιόβαθμων) να αρχίζουμε να το συζητάμε!
Είπαμε ότι δεν είμαστε στο στρατό όμως για να λειτουργήσει κάθε μονάδα όπου εμπλέκονται πολλά άτομα πρέπει να υπάρχει - καλώς ή κακώς- μια ιεραρχία. Διαφορετικά θα την "τρώνε" πάντα οι φιλότιμοι. Βέβαια και σ' αυτή τη μορφή της ιεραρχίας ενδεχομένως να την "τρώνε" οι φιλότιμοι και να παρασιτούν οι "γλείφτες", οι ανίκανοι και οι αδιάφοροι.
Βεβαιότατα έχεις δικαίωμα να αρνηθείς να κάνεις κάτι στο οποίο διαφωνείς, όμως να είσαι έτοιμος να υποστείς πιθανές κυρώσεις αν οι εξηγήσεις σου δεν κριθούν ικανοποιητικές.
Διαφορετικά ακολουθείς την τακτική του στρατού: "Εκτελείς και μετά βγαίνεις παραπονούμενος" το οποίον σημαίνει (για τους μη μυημένους στη στρατιωτική ορολογία) εκτελείς την εντολή με την οποία διαφωνείς και μετά εκφράζεις με τον προβλεπόμενο, υπηρεσιακά, τρόπο τις διαφωνίες σου και ζητάς την ηθική σου δικαίωση ή/και την τιμωρία εκείνου που έδωσε την εντολή.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2008, 17:16:14 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

18 Ιουλίου 2008, 17:34:11
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
    Έχω αναφερθεί ξανά στο ζήτημα και δεν μπορώ να φανταστώ τι θα επακολουθήσει όσο περισσότεροι Γενικοί Ιατροί παίρνουν θέσεις στα ΚΥ και ΠΙ. Οι ''βολεμένοι'' παλιοί γιατροί θα ''χώνουν'' πάντα τους νεώτερους και αυτοί θα παρακαλάνε να έρθει κάποιος πιο νέος από αυτούς ή αγροτικός για να τον χώσουν με την σειρά τους απαλλασώμενοι από το βαρύ φορτίο της ευθύνης... Το έζησα αυτό το σενάριο στον στρατό και όπως φαίνεται θα το ζήσω και πάλι, έχω όμως  ελπίδες διότι δεν θα είμαι νέος για πολύ, έρχονται άλλοι από πίσω μου!!!
    Δυστυχώς πιστεύω πως όσο επικρατεί η υπάρχουσα κατάσταση είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε αυτά που προβλέπουν οι νόμοι΄  κάποτε όμως θα πρέπει να διεκδικήσουμε καλύτερες συνθήκες εργασίας και να προσφέρουμε στον πολίτη ποιοτικότερες υπηρεσίες υγείας! Θα πρέπει  να υπάρχουν ασθενοφόρα σωστά επανδρωμένα με το κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό το οποίο θα σχολείται με όλα αυτά τα ζητήματα ώστε να μην αναγκαζόμαστε να μπαίνουμε σ' αυτά  μόνο επειδή κάποιος το λέει χωρίς αυτό να είναι κάτι που σκεφθήκαμε εμείς.
  Πολύ χρήσιμες οπι συμβουλές του Αδαμάντιου Σκούφαλου!!!
  Ευτυχώς που υπάρχει και το forum και είχα καιρό να προετοιμαστώ ψυχολογικά για το τι με περιμένει τώρα που αρχίζω δουλειά! Κάποια πράγματα θα τα αντιμετώπιζα βιαστικά και σίγουρα θα ήταν εις βάρος μου, τώρα δεν θα μιλώ και θα κάνω ότι μου λένε σαν καλό στρατιωτάκι ώστε να μην βρω τον μπελά μου!!!! Ίσως κάποτε πραγματοποιηθούν τα ονειρά μου!!!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2008, 17:36:32 από kefalidisg »
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

18 Ιουλίου 2008, 17:46:17
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συνάδελφε, έχω την εντύπωση ότι όσα γράφεις αποπνέουν μια δόση ελαφράς ειρωνείας για όσα έγραψα; Αν κάνω λάθος, και δεν κατάλαβα το ύφος όσων γράφεις, ζητώ συγνώμη.
Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. (αν και ακόμη και στον παράδεισο υπάρχει ιεραρχία και βαθμοί στου αγγέλους αν θυμάμαι καλά).
Όταν ήσουν αγροτικός ή/και ειδικευόμενος, υποθέτω, συνήθως εκτελούσες τις υποδείξεις των ειδικευμένων. Τώρα, υποθέτω, θα θέλεις οι αγροτικοί και οι ειδικευόμενοι να εφαρμόζουν τις υποδείξεις σου, έτσι δεν είναι;
Γιατί θεωρεί ότι ο τίτλος ειδικότητας πρέπει εξισώνει τους πάντες; Δεν εννοώ ότι όλα πρέπει να γίνονται και να εκτελούνται βάσει ιεραρχίας και βαθμού! Πάντα πρέπει να υπάρχει πνεύμα συναδελφικότητας, συνεργασίας και κατανόησης. Ακόμη όμως κι αν υπάρχει το πνεύμα που ανέφερα και πολύ περισσότερο όταν δεν υπάρχει τότε πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες ιεραρχίας.

18 Ιουλίου 2008, 17:54:40
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

AnisihosGP


Διαφωνό με το συναδελφο κύριο Σκούφαλο γιατί πιστεύω ότι η παλαιότητα δεν έχει καμία αξία όταν πρόκειται για Ιατρική ευθύνη. Εγώ δε θα πήγαινα. Αν το περιστατικό στράβωνε και οι δύο θα την πληρώναμε το ίδιο. Αυτό που φοβάσαι από τους παλιούς έιναι η δολιοφθορά. Δηλαδή είναι καλά οργανωμένοι να σε κτυπήσουν υπόγεια.

Όσο για τους αγροτικούς αυτοί έχουν χαμηλότερο βαθμό από τους Γενικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2008, 17:56:35 από AnisihosGP »

18 Ιουλίου 2008, 18:15:34
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαφωνό με το συναδελφο κύριο Σκούφαλο γιατί πιστεύω ότι η παλαιότητα δεν έχει καμία αξία όταν πρόκειται για Ιατρική ευθύνη. Εγώ δε θα πήγαινα. Αν το περιστατικό στράβωνε και οι δύο θα την πληρώναμε το ίδιο. Αυτό που φοβάσαι από τους παλιούς έιναι η δολιοφθορά. Δηλαδή είναι καλά οργανωμένοι να σε κτυπήσουν υπόγεια.

Όσο για τους αγροτικούς αυτοί έχουν χαμηλότερο βαθμό από τους Γενικούς.

Ο συνάδελφος AnisihosGP μάλλον βιάζεται να δικαιώσει το ψευδώνυμο που επέλεξε. Απ' ότι γράφεις παραπάνω καταλαβαίνω ότι αποδέχεσαι τους βαθμούς της ιεραρχίας, αφού αναφέρεις ότι οι αγροτικοί έχουν χαμηλότερο βαθμό από τους γενικούς (αν και κάνεις λάθος σ' αυτό το σημείο γιατί οι αγροτικοί δεν έχουν κάποιο βαθμό στο σύστημα του ΕΣΥ) όμως διαφωνείς ότι στους ομοιόβαθμους κριτήριο αποτελεί η παλαιότητα. Γι' αυτή την περίπτωση δεν είμαι σίγουρος τι συμβαίνει. Ίσως ορμώμενος από το στρατό ανάφερα το κριτήριο της παλαιότητας. Ίσως κάποιος διευθυντής π.χ. κ Μιχάλης να μπορεί να μας διαφωτίσει.
Γι' αυτό που γράφεις ότι δεν θα πήγαινες κι αν το περιστατικό στράβωνε θα την πληρώνατε και οι δύο το ίδιο να επισημάνω ότι ανέφερα παραπάνω ότι είναι δικαίωμά σου να μην πας, για το αν την πληρώνατε και οι δύο το ίδιο όμως διατηρώ σημαντικές αμφιβολίες!
Και μια και μιλήσαμε για τους αγροτικούς να αναφέρω ότι θεωρώ πως ο αγροτικός και ο ειδικευόμενος έχει κάθε δικαίωμα (περισσότερο από κάθε ειδικευμένο μάλιστα) να μην υπακούσει ή να μην εφαρμόσει κάποια οδηγία επικαλούμενος την ιδιότητά του ως ανειδίκευτου ή εκπαιδευόμενου γιατρού σε περίπτωση που κρίνει ότι η εντολή, σε συνδυασμό με τις μη επαρκείς γνώσεις, θα θέσει σε κίνδυνο τον ίδιο και τον ασθενή (π.χ. διακομιδή περιστατικού)

18 Ιουλίου 2008, 18:24:34
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

AnisihosGP


Tελικά πράγματι έχεις δίκιο ίσως να μην την πληρώναμε το ίδιο καθώς ο παλαιός είχε μεγαλύτερη εμπερία και σε περίπτωση στραβώματος του περιστατικού μεγαλύτερη ευθύνη που το άφησε μόνο. Εγώ εκεί σαν νέος έκρινα σωστά τη σοβαρότητα και γιαυτό επέμεινα να πάει ο έμπειρος. Να που είχα δίκιο άρα φταίει που δεν πήγε.

Όταν λέω χαμηλότερου βαθμού με το καθόλου βαθμό είναι το ίδι όσον αφορά το θέμα μας που είναι οι εντολές.

18 Ιουλίου 2008, 18:53:10
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Έναν τέτοιο συλλογισμό να αναπτύξεις στην επιτροπή που θα διερευνύσει σχετικό στράβωμα του περιστατικού και να είσαι σίγουρος ότι θα.....δικαιωθείς απόλυτα!

18 Ιουλίου 2008, 19:25:14
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε, έχω την εντύπωση ότι όσα γράφεις αποπνέουν μια δόση ελαφράς ειρωνείας για όσα έγραψα; Αν κάνω λάθος, και δεν κατάλαβα το ύφος όσων γράφεις, ζητώ συγνώμη.
Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. (αν και ακόμη και στον παράδεισο υπάρχει ιεραρχία και βαθμοί στου αγγέλους αν θυμάμαι καλά).
Όταν ήσουν αγροτικός ή/και ειδικευόμενος, υποθέτω, συνήθως εκτελούσες τις υποδείξεις των ειδικευμένων. Τώρα, υποθέτω, θα θέλεις οι αγροτικοί και οι ειδικευόμενοι να εφαρμόζουν τις υποδείξεις σου, έτσι δεν είναι;
Γιατί θεωρεί ότι ο τίτλος ειδικότητας πρέπει εξισώνει τους πάντες; Δεν εννοώ ότι όλα πρέπει να γίνονται και να εκτελούνται βάσει ιεραρχίας και βαθμού! Πάντα πρέπει να υπάρχει πνεύμα συναδελφικότητας, συνεργασίας και κατανόησης. Ακόμη όμως κι αν υπάρχει το πνεύμα που ανέφερα και πολύ περισσότερο όταν δεν υπάρχει τότε πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες ιεραρχίας.

Αυτά που έγραψα όντως περιείχαν κάποιο είδος ειρωνίας όχι όμως με το περιεχόμενο αυτών που είπατε. Αυτά είναι άκρως διαφωτιστικά και ξεκαθαρίζουν τα ισχύοντα πράγματα!!! Η ειρωνία αναφέρεται στο υπάρχον καθεστώς των διακομιδών στην επαρχία όπου δεν υπάρχει ΕΚΑΒ, θέμα εξάλλου που έχει συζητηθεί σε κάποιο άλλο topic του forum. Άσχετα με το αν συμφωνώ ή όχι με ότι λέτε, πρέπει να αποδεχτώ την υπάρχουσα κατάσταση και να την αντιμετωπίσω με προσοχή και αρκετή υπομονή. Αυτό που κάνατε είναι να μας δώσετε πολύτιμες συμβουλές και εγώ τις αποδέχομαι. Συμφωνώ απολύτως επίσης  για όλα αυτά που είπατε περι συναδελφικότητας, φοβάμαι όμως ότι  αρχαιότεροι συνάδερφοι που δεν έχουν συνηθίσει να κάνουν ποτέ διακομιδές (και ιδίως ''άλλων'' ειδικοτήτων) δεν θα δείξουν την ίδια συναδερφικότητα πραγματοποιώντας και εκείνοι το μερίδιο των διακομιδών που τους αναλογεί!!
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

19 Ιουλίου 2008, 10:26:29
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Στο δικό μας ΚΥ έχουμε έναν άνθρωπο κολλημένο με την ιεραρχία και την εξουσία που του δίνει κατά τη γνώμη του ο τίτλος του αναπληρωτή διευθυντή. Σε εφημερία που είχαμε μαζί είχε την απαίτηση ενώ δεν είχαμε ασθενοφόρο σε βάρδια να πάω σε δύο σπίτια για υποτιθέμενα βαριά περιστατικά με το δικό μου όχημα ή με όχημα που θα έστελναν οι συγγενείς. Όταν εγώ αρνήθηκα να εκτελέσω την ...εντολή του ...στρατηγού μπήκα σε...δυσμένεια, την ίδια στιγμή έκανε αναφορά ότι δεν πήγα σε περιστατικά (τα οποία ήταν γνωστοί του τους οποίους έχει συνηθίσει σε επισκέψεις στο σπίτι τόσα χρόνια αλλά απλά βαριόταν να πάει). Έπρεπε να είχα εκτελέσει και μετά να έχω βγει παραπονούμενος; Μα στο στρατό είμαστε; Είμαστε τελικά γιατροί ή όχι; Συγνώμη που το λέω, αλλά σε ιατρικά θέματα όπως είναι το να κρίνω αν κάποιος χρήζει διακομιδής ή αν είναι τόσο επείγον το περιστατικό ώστε να πάω εγώ εκεί, νομίζω ότι πρέπει να μας πέφτει λόγος, αν θέλουμε να λεγόμαστε γιατροί   

19 Ιουλίου 2008, 10:38:16
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συνάδελφε, θυμάμαι που είχες θέσει το θέμα παλαιότερα. Η περίπτωσή σου έχει την ιδιαιτερότητα ότι έλαβες εντολή να μεταβείς εκεί ή με δικό σου όχημα (καμιά υποχρέωση) ή με όχημα των συγγενών (απαράδεκτο και παράνομο). Στην περίπτωσή σου θα πήγαινα μόνο αν είχα διαβεβαίωση από τους συγγενείς ότι θα πάω στο σπίτι τους (και θα επιστρέψω φυσικά) με μισθωμένο όχημα(ταξί) με δικά τους έξοδα φυσικά. Να οδηγάει ένας άνθρωπος που, υποτίθεται, έχει άδεια μεταφοράς επιβατών και δεν είναι επηρεασμένος ψυχολογικά από την κατάσταση της υγείας του ασθενή και άρα δεν θα οδηγεί γρήγορα ή βιαστικά, άρα δεν θα μας ρίξει σε καμιά λαγκαδιά.
Και στο στρατό έχεις δικαίωμα να μην υπακούσεις σε εντολή αν είναι καθαρά παράνομη ή παράλογη. (- Στρατιώτη, πέρασε αυτά τα χιονισμένα βουνά, μετά πέσε στη θάλασσα και κολύμπα μέχρι το απέναντι νησί και σκότωσε τους εχθρούς.- Ότι διατάξετε Στρατηγέ μου! (Δε μας χ.... Στρατηγέ μου! )
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουλίου 2008, 10:52:01 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
24279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2018, 22:27:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
22696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2009, 07:46:42
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
23459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2010, 22:45:32
από Nikos_med
7 Απαντήσεις
25398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2011, 19:57:02
από pelidis
0 Απαντήσεις
30549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2022, 09:45:04
από Drkyriakos