Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:25:45

Αποστολέας Θέμα: Διακομιδές ασθενών  (Αναγνώστηκε 596695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Απριλίου 2008, 21:41:26
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο γιατρός που εφημερεύει στο ΚΥ, οποιουδήποτε βαθμού κι αν είναι, από αγροτικός μέχρι επιμελητής, είναι υποχρεωμένος να συνοδεύσει ασθενή στο νοσοκομείο εφόσον στη βάρδια υπάρχει ασθενοφόρο;
Εφόσον το περιστατικό χρήζει συνοδεία ιατρού: ΝΑΙ.
Και εδώ αρχίζει το παραμύθι:Ποιος αποφασίζει; Αυτός που βλέπει το περιστατικό. Και ποιος κινεί το ασθενοφόρο; Ο αρχαιότερος σε βαθμό σε ενεργή εφημερία. Και εάν αυτός πει: "Πήγαινε νεώτερε διακομιδή, γιατί εγώ αποφασίζω ότι το περιστατικό χρήζει συνοδείας ιατρού"; Πάει ο νεώτερος, για να παράσχει ιατρικές υπηρεσίες καθώς ο αρχαιότερος σε βαθμό έχει πάντα τον τελευταίο ιατρικό λόγο. Τα πράγματα περιπλέκονται σε "άγραφους κανόνες" του διευθυντή που σε αφήνουν ακάλυπτο σε δικαστήρια, και σε "έγγραφους κανόνες" που  εάν διαφωνείς κοινοποιείς εγγράφως την διαφωνία σου στον διευθυντή σου και στην ιατρική υπηρεσία για να είσαι νομικά καλυμμένος, αλλά στην δεύτερη περίπτωση τους ακολουθείς.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ωστόσο τι γίνεται όταν το ασθενοφόρο είναι του ΚΥ και έχει οδηγός βάρδια; Είναι υποχρεωμένος ο εφημερεύων να κάνει διακομιδή και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις; Πχ έρχεται περιστατικό στο ΚΥ το οποίο κρίνω ότι χρειάζεται διακομιδή στο νοσοκομείο, είναι υποχρεωμένος ο εφημερεύων να μπει στο ασθενοφόρο;
βλέπε παραπάνω
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άλλο παράδειγμα, δέχεται κλήση ο οδηγός από το ΕΚΑΒ για περιστατικό στην περιοχή ευθύνης του ΚΥ. Είναι υποχρεωμένος ο εφημερεύων στο ΚΥ να πάει μαζί;
Εδώ έχει παραμύθι η υπόθεση... Το ΕΚΑΒ δεν μπορεί να δώσει οδηγίες σε γιατρό του κέντρου υγείας να πάει σε περιστατικό, παρά μόνο εάν ενημερώσει και τεκμηριώσει για το περιστατικό ότι κινδυνεύει ανθρώπινη ζωή. Αυτό με τους υπάρχοντες (σαβούρα) του ΕΚΑΒ σπάνια γίνεται (ακόμη και γιατρός του ΕΚΑΒ να 'ναι). Το ασθενοφόρο, πρέπει να έχει ένα πλήρωμα όμως...Και εδώ ο διευθυντής μπορεί να σε ορίσει πλήρωμα του ασθενοφόρου. Αλλά σε μια τέτοια περίπτωση, μπορείς και εσύ να αρνηθείς να βλέπεις περιστατικά στην εφημερία (εκτός τύχει κάποιος που πεθαίνει μπροστά σου). Και για αυτό κανείς διευθυντής δεν το κάνει εγγράφως.... Συνεπώς, πάνω στην κόψη του ξυραφιού και στην έλλειψη νομικού πλαισίου, σαφής απάντηση δεν υπάρχει.
Να σου πω τι κάνω εγώ σε εφημερία με πλήρωμα ασθενοφόρου ένα οδηγό μόνο (δεν υπάρχει ποτέ και κάτι περισσότερο): Όταν δέχομαι κλήση του ΕΚΑΒ, το πρώτο πράγμα που ζητάω είναι το τηλέφωνο του περιστατικού και τηλεφωνώ και κάνω μια πρώτη εκτίμηση. Εάν κρίνω ότι οι ιατρικές μου υπηρεσίες θα μπορούσαν να αλλάξουν την επιβίωση πάω με τον οδηγό, εάν όχι στέλνω τον οδηγό μόνο του. Από την στιγμή που βάζουν ένα οδηγό μόνο του σε βάρδια και δεν σε ορίζουν εγγράφως συνοδό στο ασθενοφόρο, κάνεις τον κινέζο. Επειδή υπάρχει πολύ συχνά αδυναμία εκτίμησης του περιστατικού δεν το προτείνω γενικά στον καθένα και για να γίνει γίνει αποδεκτό από τους οδηγούς πρέπει να έχεις πείσει ότι πέφτεις μέσα στις εκτιμήσεις σου. Και δεν το καταφέρνεις από την μια μέρα στην άλλη αλλά με αρκετή υπομονή.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να σημειωθεί ότι εκεί όπου εργάζομαι υπάρχει μόνο ένας εφημερεύων επιμελητής (χωρίς αγροτικό γιατρό μαζί) σε ενεργή εφημερία και ο δεύτερος εφημερεύων είναι σε ετοιμότητα, επομένως σχεδόν 1 ώρα μακριά, στο σπίτι του.

Περιμένεις να έρθει ο "ετοιμότητας" και τότε μπαίνεις στο ασθενοφόρο. Χωρίς ιατρό, το κέντρο υγείας δεν μένει σε εφημερία.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Απριλίου 2008, 22:52:45
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Και ποιος κινεί το ασθενοφόρο; Ο αρχαιότερος σε βαθμό σε ενεργή εφημερία. Και εάν αυτός πει: "Πήγαινε νεώτερε διακομιδή, γιατί εγώ αποφασίζω ότι το περιστατικό χρήζει συνοδείας ιατρού"; Πάει ο νεώτερος, για να παράσχει ιατρικές υπηρεσίες καθώς ο αρχαιότερος σε βαθμό έχει πάντα τον τελευταίο ιατρικό λόγο.
Aυτό κ. Κουναλάκη απορέει από κάποιο νόμο; σίγουρα η εμπειρία έχει τον πρώτο λόγο όμως τι σημαίνει ο αρχαιότερος; όσο τα ΚΥ θα επανδρώνονται από νέους ειδικούς τα προβλήματα θα μεγαλώνουν. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει μονίμως όλες τις διακομιδές μόνο και μόνο διότι δεν είμαι ο αρχαιότερος΄ και μη νομίζετε ότι έχω κόλλημα στο να τις κάνω, αλλά δεν θα μου αρέσει να βλέπει άλλος κάποιο περιστατικό και να μου ''φορτώνει'' τη διακομιδή λόγω παλαιότητας. Εδώ νομίζω πως θα πρέπει να ισχύει η αρχή του να αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου κάποιος την ευθύνη του περιστατικού του  και να το διακομίζει αν αυτό κρίνεται υποχρεωτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Απριλίου 2008, 22:54:25 από kefalidisg »
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

19 Απριλίου 2008, 00:10:51
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Είπα ο αρχαιότερος σε βαθμό και αυτό δεν πηγαίνει πάντα με τα χρόνια και την ηλικία.
Πολλές φορές αυτά που γράφω δεν είναι η προσωπική μου εκτίμηση αλλά τι προβλέπεται, όσο κι αν διαφωνώ.
Θα συμφωνήσω μαζί σου αν αναλογιστεί κανείς τον τρόπο με τον οποίο δίνονται οι βαθμοί σήμερα στην Ελλάδα, όπως επίσης θα ήθελα να υπάρχει μια συνεχή αξιολόγηση όλων για την ανέλιξη σε μεγαλύτερες βαθμίδες, όσο κι αν οι επιστημονικές εταιρίες γενικότερα στην Ελλάδα δεν θέλουν καν να ακούσουν κάτι τέτοιο. Βλέπεις πολλοί (ειδικά μάλιστα εκ της ειδικότητας μας) μπορεί να βρεθούν "έκπτωτοι" σε μια τακτή αξιολόγηση και τι ντροπή εάν κατέχουν και "καρέκλες". Γι αυτό και σφυρίζουν ή απειλούν όταν ακούν τέτοια θέματα.
Τα αμερικανάκια, τα αυστραλάκια, οι σουηδέζες κ.ο.κ το κάνουν χρόνια τώρα αυτό... αλλά εδώ η είναι η χώρα των Θεών και των αλάθητων.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

19 Απριλίου 2008, 15:42:10
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είπα ο αρχαιότερος σε βαθμό και αυτό δεν πηγαίνει πάντα με τα χρόνια και την ηλικία.

Αντιγράφω από τα πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία που παραθέτει ο (δια)κομιστής στην ενότητα «Μισθολόγιο Ιατρών»:
ΒΑΘΜΟΣ                                       ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ
Διευθυντής                                         1.611 €
Επιμελητής Α'                                      1.381 €
Επιμελητής Β'                                      1.151 €
Επιμελητής Γ' και Ειδικευόμενος               806 €


ΒΑΘΜΟΣ                                             ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού,
Διοικητής 1ης Στρατιάς, Αρχηγός Στόλου
και Αρχηγός Τακτικής Αεροπορίας                   1.670 €
Αντιστράτηγος και αντίστοιχοι                        1.550 €
Υποστράτηγος και αντίστοιχοι                        1.455 €
Ταξίαρχος και αντίστοιχοι                              1.336 €
Συνταγματάρχης και αντίστοιχοι                     1.145 €
Αντισυνταγματάρχης και αντίστοιχοι               1.018 €
Ταγματάρχης και αντίστοιχοι                            946 €
Λοχαγός και αντίστοιχοι                                   898 €
Υπολοχαγός και αντίστοιχοι                              859 €
Ανθυπολοχαγός και αντίστοιχοι                         795 €

Ο μισθός του Διευθυντή αντιστοιχεί σ’ αυτόν του Γενικού Επιθεωρητή Στρατού, Διοικητή Στρατιάς, Αρχηγό Στόλου και Αρχηγό Τακτικής Αεροπορίας.
Ο μισθός του επιμελητή Α’ αντιστοιχεί σ’ αυτόν του ταξίαρχου (για να μην πω υποστράτηγου)
Ο μισθός του επιμελητή Β’ αντιστοιχεί σ’ αυτόν του συνταγματάρχη.
Ο μισθός του επιμελητή Γ’ και του ειδικευόμενου αντιστοιχεί σ’ αυτόν του ανθυπολοχαγού.

Τι καθόμαστε και συζητάμε λοιπόν; Σκάσε και παίρνε (διακομιδές) νέους!
Στην περίπτωση ομόβαθμων προηγείται όποιος έχει τελειώσει νωρίτερα τη σχολή Ευελπίδων εεεεε όποιος έχει παλαιότερο τίτλο ειδικότητας. Στην περίπτωση που η ημερομηνία κτήσης τίτλου ειδικότητας είναι ακριβώς η ίδια θα περνάμε στη διαδικασία των πέναλτι. Ρόλο διαιτητή θα εκτελεί ο οδηγός του ασθενοφόρου (αν υπάρχει σε βάρδια) διαφορετικά ο νοσηλευτής (αν υπάρχει σε βάρδια). Συνήθως υπάρχει ένας από τους δύο.



19 Απριλίου 2008, 21:16:58
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
  Πραγματικά είναι καταπληκτικά και εντυπωσιακά τα στοιχεία που παρατίθενται παραπάνω δεν μπορώ όμως να μην κάνω κάποιες  παρατηρήσεις :- οι μισθοί που παίρνουν οι στρατιωτικοί είναι πραγματικοί και δεν αποτελούνται από επιδόματα που σημαίνει πολλά πράγματα(καλύτερη σύνταξη παράδειγμα) – εμείς επιλέξαμε να γίνουμε γιατροί και τις σπουδές μας δεν τις ανέλαβε το κράτος αλλά οι οικογένειες μας – το ΕΣΥ δεν είναι στρατιωτική βάση όπου να υπάρχουν διαταγές κλπ και η δομή του είναι διαφορετική, για παράδειγμα ο τραυματιοφορέας έχει μεγαλύτερη αξία και   πολλές φορές περνάει περισσότερο ο λόγος του από του γιατρού. Οπότε δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ισχύει στρατιωτικός νόμος στο ΕΣΥ και η παραλλήληση είναι κάπως άστοχη.
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

19 Απριλίου 2008, 21:27:08
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Αντίθετα, εγώ βρίσκω την παραλλήληση πολύ πετυχημένη.
Επίσης, το ποιός θα συνοδέψει μπορεί να κριθεί με αγώνα σούμο, δηλαδή ποιός γιατρός θα καταφέρει να σπρώξει τον άλλον μέσα στο ασθενοφόρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Απριλίου 2008, 22:31:48 από Ο (δια)κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Απριλίου 2008, 16:08:21
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Επειδή ο παραλληλισμός με τους βαθμούς στο στρατό ξένισε, και ίσως δίκαια, το συνάδελφο kefalidisg ας δούμε την παρακάτω αντιστοιχία που είναι και πιο «αγαπάτε αλλήλους». Παρατηρήστε ότι τα νούμερα κατά διαβολικό (φτου κακά) τρόπο ταιριάζουν σχεδόν απόλυτα. Βέβαια απουσιάζει ο αντίστοιχος βαθμός του ειδικευόμενου στην εκκλησιαστική ιεραρχία. Ίσως με όσα τραβάνε οι ειδικευόμενοι να ταίριαζε ο δόκιμος διάκονος ή ο νεωκόρος.
-   Έχετε την ευγενήν καλοσύνην να συνοδεύσετε ταύτην την διακομιδήν, εν ΕΣΥ αδελφέ;
-   Μετά χαράς, Άγιε Πατέρα!


ΒΑΘΜΟΣ                               ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ
Διευθυντής                                   1.611 €
Επιμελητής Α'                               1.381 €
Επιμελητής Β'                               1.151 €
Επιμελητής Γ' και Ειδικευόμενος        806 €

ΒΑΘΜΟΣ                                                    ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ
Αρχιεπίσκοπος                                                     1.603 €
Μητροπολίτης και Τιτουλάριος Μητροπολίτης           1.374 €
Τιτουλάριος Επίσκοπος και Βοηθός Επίσκοπος          1.145 €
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Απριλίου 2008, 16:16:23 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

22 Απριλίου 2008, 00:16:06
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Οι απαντήσει του κ. Κουναλάκη νομίζω ότι καλύπτουν το θέμα ικανοποιητικά.
Μόνο ορισμένες διευκρινήσεις:

1ον: Ο δ/ντης μπορεί να ορίσει πλήρωμα αν το ασθενοφόρο είναι του Κ.Υ.
Όμως, αν το περιστατικό δεν χρίζει συνοδείας ιατρού, κάνει υπέρβαση εξουσίας με το να σε ορίσει. Εκτελείς και αναφέρεσαι, αν διατηρείς την αξιοπρέπειά σου ή εκτελείς και λουφάζεις, αν επιλέξεις την «αποφυγή κρίσεων».
Η επιλογή είναι δική σου.

2ον: Ο "παλαιότερος" και ο "αρχαιότερος" προκύπτουν από την ιεραρχία που υφίσταται στο ΕΣΥ.
Ανώτερος ανά πάσα στιγμή είναι ο έχων μεγαλύτερο βαθμό ΕΣΥ (άρα ο αρχαιότερος ιεραρχικά) ή, αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός με ίδιο βαθμό, τότε είναι ο έχων το βαθμό μεγαλύτερο διάστημα (έστω και μία μέρα). Εδώ ισχύει το "παλαιότερος"

Δεν σημαίνει ότι είναι και αντίστοιχο των ικανοτήτων το "παλαιότερος" και "αρχαιότερος", αλλά αυτή είναι η ιεραρχία και ισχύει.

Υ.Γ. Τα περί μισθολογίου θα παρακαλούσα να μην τα συνεχίσουμε εδώ. αν κάποιος σκέφτεται να συνεχίσει το θέμα, ας ανοίξει νέο θέμα στο "εργασία στο Δημόσιο" και οι διαχειριστές θα φροντίσουν να μεταφέρουν εκεί -στη νέα συζήτηση- και όσα σχετικά καταχωρήθηκαν ήδη εδώ.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

22 Απριλίου 2008, 00:53:40
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ζητώ συγγνώμη για την, αταίριαστη για το θέμα, εμμονή στο μισθολόγιο όμως ήθελα να δείξω μέσω αυτού οτι καλώς ή κακώς οι μισθολογικές διαφορές αναφέρονται και σε βαθμολογικές διαφορές. (βέβαια γνωρίζω επιμελητές Γ’ που λόγω μεγάλης προϋπηρεσίας και αυξημένου χρονοεπιδόματος παίρνουν τελικά περισσότερα από επιμελητές Α’).
  Σε κάθε υπηρεσία, και στο ΕΣΥ, υπάρχει βαθμολογική ιεραρχία στην οποία πρέπει να υπάρχει σεβασμός. Δεν είμαστε στρατός σίγουρα, όμως αλλοίμονο αν ο καθένας έκανε ότι γουστάρει. Αν υπάρχει διαφωνία για τις οδηγίες υπάρχουν αρμόδια όργανα αναφοράς και επίλυσης διαφορών. Όμως  όπως λέει κι ο κ. Μιχάλης (αν κι αυτό είναι χαρακτηριστική στρατιωτική έκφραση) «εκτελείς  και αναφέρεσαι».
Θα παρακαλούσα το διαχειριστή της ενότητας αν κρίνει σκόπιμο να διαγράψει τις αναφορές και τις μισθολογικές συγκρίσεις που ανέφερα παραπάνω.

3 Ιουνίου 2008, 19:53:53
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το χρονίζον πρόβλημα της έλλειψης ΕΚΑΒ στο Νομό μου επικαιροποιήθηκε με τον πιο επιτακτικό τρόπο όταν, την Κυριακή που μας πέρασε, αθλητικός παράγων υπέστη οξύ καρδιακό επεισόδιο και άφησε την τελευταία του πνοή σε ποδοσφαιρικό γήπεδο. Το μοιραίο συμβάν έλαβε χώρα όταν ποδοσφαιριστής της ομάδας του, ως άλλος  John Terry, απέτυχε να σκοράρει από την άσπρη βούλα και ο παράγων δεν άντεξε τη συγκινησιακή φόρτιση της στιγμής. Επακολούθησε πανδαιμόνιο αφού στο γήπεδο δεν υπήρχε γιατρός (άκουσον, άκουσον) και το ασθενοφόρο κλήθηκε από το Νομαρχιακό Νοσοκομείο, φτάνοντας με την εύλογη για εμάς αλλά αδιανόητη για όλη την υπόλοιπη κοινωνία "καθυστέρηση".

Στις μαραθώνιες τηλεοπτικές εκπομπές που ακολούθησαν, οι τοπικοί γίγαντες της δημοσιογραφίας στηλίτευσαν την απουσία γιατρού από τους αγώνες του Α’ τοπικού πρωταθλήματος, "Λες και ζούμε στην Ταγκανίκα", και αναρωτήθηκαν "Αν πρέπει να θρηνήσουμε και άλλα θύματα για να υπάρχουν επιτέλους αρκετά ασθενοφόρα σε όλα τα γήπεδα" και ακόμη απαίτησαν "Γιατρούς δίπλα στον πολίτη την ώρα που αυτός τους χρειάζεται". Οπωσδήποτε, επαινέθηκε ο ποδοσφαιριστής με σπουδές Νοσηλευτικής που παρείχε "Μαλλάξεις και άλλες πρώτες βοήθειες" στον πάσχοντα, αλλά "Η έκβαση θα ήταν διαφορετική (βεβαίως βεβαίως) εάν στο γήπεδο … υπήρχε γιατρός".

Ομολογώ ότι ακούγοντας τις εμβριθείς αυτές αναλύσεις, φλέρταρα αυτάρεσκα με την ιδέα ότι η κοινωνία -όπως τουλάχιστον εκφράζεται μέσα από τις ειδησεογραφικές εκπομπές- θεωρεί ότι η παρουσία της αφεντιάς μου -ή κάποιου ομολόγου μου- μπορεί ν’ αποτρέψει έναν θάνατο. Σκέφτηκα τί καλά που θα ήταν για τον οικογενειακό μου περίγυρο να ίσχυε κάτι τέτοιο αλλά αν μπορούσα να έχω τέτοιες δυνάμεις, θα είχα τώρα δική μου κλινική και δεν θα εξαρτιώμουν από τα 9.50 ευρώ μιας διακομιδής για να αποσβέσω μέρος της βενζίνης που πληρώνω για να πάω κάθε μέρα στη δουλειά μου. Από την άλλη, ένιωσα ανακούφιση που ακόμη δεν μας ζητάνε "Πιστοποιητικό καταλληλότητας παρακολούθησης κρίσιμου βαθμολογικά αγώνα" ή κάτι παρόμοιο.

Σε ότι αφορά την έκβαση της υπόθεσης με την επέκταση του ΕΚΑΒ στο Νομό μου, πάω στοίχημα 10 διακομιδές ότι το πρόβλημα αυτό:
•   θα ξε-επικαιροποιηθεί σε 3-4 ημέρες
•   θα επανα-επικαιροποιηθεί στο επόμενο δυσάρεστο συμβάν,
    για να ξε-επικαιροποιηθεί αμέσως μετά , κ.ο.κ.

Ούτε λόγος βέβαια για τον ξενυχτισμένο, κακοπληρωμένο, επιστήμονα-είλωτα που πρέπει μονίμως να είναι a picco (έτοιμος να σηκώσει άγκυρα), για συνταγογραφία ή για εξέταση, για επείγον ή για πιστοποιητικό, στο σαλόνι ή στο λιμάνι, στην πλατεία ή στη χαράδρα. 
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2008, 17:44:35 από Ο (δια)κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Ιουνίου 2008, 00:25:48
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ώστε πανάκεια το ασθενοφόρο ε; Ασθενοφόρα παντού λοιπόν!
Η σκηνή, δεν ήμουν παρόν αλλά είναι αληθινή, από καλοκαιρινή περίοδο στο νησί μου. Εργάτης σε σπίτι κοντά στην παραλία παθαίνει ηλεκτροπληξία. Σπεύδουν κάποιοι Γερμανοί τουρίστες οι οποίοι χωρίς να είναι γιατροί αρχίζουν να εκτελούν θαυμάσια ΚΑΡΠΑ έως ότου έρθει το ασθενοφόρο που είχε κληθεί. Σε 20 λεπτά καταφθάνει το ασθενοφόρο, που όπως αναφέρεται στο περιστατικό που περιγράφει ο (δια)κομιστής θεωρείται από όλους πανάκεια και ικανό από μόνο του να σώσει τον ασθενή.
Όλο αυτό το διάστημα οι Γερμανοί συνέχιζαν να εκτελούν ΚΑΡΠΑ χωρίς όμως ενδείξεις από τον ασθενή.
Η αλήθεια είναι ότι η εξωτερική όψη του ασθενοφόρου δεν δήλωνε με τίποτα τις υπερσύγχρονες ικανότητές του. Λεπτομέρειες.
Ο οδηγός κατεβαίνει, φορτώνει τον άτυχο εργάτη, με τη βοήθεια των παρευρισκομένων βέβαια αφού ήταν μόνος του, στην καμπίνα του ασθενοφόρου, ανεβαίνει στο τιμόνι και φεύγει για την 20λεπτη πορεία του προς το νοσοκομείο, αφήνοντας τους κουρασμένους από την ΚΑΡΠΑ Γερμανούς να ψάχνουν τα σαγόνια τους λόγω των συνθηκών διακομιδής και περίθαλψης που είδαν! Που να ξέρουν οι καημένοι ότι ο οδηγός στη συνέχεια, με το πάτημα ενός κουμπιού ενεργοποιεί υπερσύγχρονους αισθητήρες και αυτόματους βραχίονες και μηχανισμούς που αμέσως διασωληνώνουν τον ασθενή, περνούν φλέβα (και υποκλείδιο αν χρειαστεί) και γίνεται άμεση σύνδεση με όργανα παρακολούθησης των ζωτικών ενδείξεων ενώ είναι σε ετοιμότητα απινιδωτής και εξωτερικός βηματοδότης και το εσωτερικό του ασθενοφόρου μεταβάλλεται άμεσα σε μια μικρή αυτόματη ΜΕΘ. Εκείνοι στη χώρα τους ασχολούνται ακόμη με paramedics οι υπανάπτυκτοι!

Σχετικά με το θέμα της παρουσίας γιατρού σε αθλητικούς αγώνες θεωρώ όμως ότι πρέπει να είναι υποχρεωτική. Άλλωστε νομίζω υπάρχει κανονισμός που απαγορεύει την έναρξη του αγώνα χωρίς την παρουσία γιατρού. Κανονισμός όμως που γράφεται στα παλαιότερα των υποδημάτων. Γιατί βλέπετε ο γιατρός πρέπει να πληρωθεί. Αφού υπάρχει η υπογραφή του γιατρού στα δελτία (που κι αυτή συνήθως γίνεται από γιατρό του ΕΣΥ, άρα τσάμπα) όλα καλά. Σιγά μην τύχει κάτι….
Θα μου πείτε οι περισσότεροι γιατροί στους αγώνες παίζουν το ρόλο του «ψεκαστή» με το περίφημο «ψυκτικό» που ποτέ δεν κατάλαβα το ρόλο του. Ψεκάζουμε – Αναισθητοποιούμε το τραυματισμένο μέλος – Συνεχίζουμε τον αγώνα. Ακόμη όμως και μια ζωή να σωθεί από την παρουσία γιατρού θα είναι ευτύχημα. Ακόμη κι αν ο γιατρός δεν ξέρει να προσφέρει τις ιδανικές πρώτες βοήθειες ίσως βοηθήσει να μη μείνει κάποιος παράλυτος αν απαγορεύσει σε όλους τους συρρέοντες «ειδήμονες» εθελοντές να μετακινήσουν όπως όπως τον τραυματισμένο στο κεφάλι ή τον αυχένα παίκτη.
Η παρουσία γιατρών σε όλους τους αγώνες, όλων των αθλημάτων, όλων των κατηγοριών θα βοηθούσε σημαντικά οικονομικά πολλούς συναδέλφους ιδιαίτερα αγροτικούς, ειδικευόμενους ή αναμένοντες μεταξύ των σταδίων (άρα άνεργοι) για ειδικότητα.
Βέβαια το περιστατικό που περιγράφει ο (δια)κομιστής έγινε στην κερκίδα. Άρα ο γιατρός, αν υπήρχε, θα έτρεχε για ένα περιστατικό που θα είχε συμβεί εκτός αγωνιστικού χώρου. Σίγουρα θα έπρεπε να επιληφθεί ο γιατρός, αν υπήρχε, όμως με την ίδια λογική πρέπει να παρίστανται γιατροί όπου δυνητικά υπάρχουν στρεσογόνες καταστάσεις (γάμοι, βαφτίσεις, κηδείες, πανηγύρια, εκλογές). Ας μην ξεχνάμε και τις τηλεοπτικές μεταδόσεις ποδοσφαιρικών αγώνων! Γιατί όχι ένας γιατρός σε κάθε σαλόνι, καφετέρια κλπ;

Είναι κι αυτά τα έργα στην τηλεόραση που το 99% όσων υφίστανται ΚΑΡΠΑ ακόμη και από άσχετα άτομα, ξαναζωντανεύουν! Μήπως τελικά κάνουμε κάποιο λάθος στην τεχνική εμείς οι γιατροί;
Μου αρέσει πάρα πολύ στις περιπτώσεις ανάνηψης από πνιγμό (στην τηλεόραση πάντα) που πάντα η πρώτη ένδειξη «αναβίωσης» είναι η έξοδος της μισής ποσότητας του ωκεανού από τους πνεύμονες του (πρώην) πνιγμένου με ένα ηχηρό βήχα! Πάλι καλά που δεν βγαίνουν και τίποτα μπαρμπούνια μαζί με το νερό!
Προσωπικά δεν θα με πείραζε να ήμουν στη θέση του πνιγμένου αφού θα ήξερα ότι θα σωθώ σίγουρα. Πολύ περισσότερο δεν θα με πείραζε αν στη θέση του διασώστη ήταν η Πάμελα (ελπίζω ο Κουναλάκης να μη ρωτήσει ποια είναι η Πάμελα, όπως είχε ρωτήσει ποιος είναι ο Λεμονής! Μία είναι η Πάμελα (κι ένας είναι ο Λεμονής). Ναι, το παραδέχομαι, έβλεπα Baywatch! (Kατ’ άλλους Babewatch).
Πάντως καλού κακού επισυνάπτω σχετική φώτο για όσους συνεχίζουν να έχουν απορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2008, 00:50:42 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Ιουνίου 2008, 19:44:13
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Το να πραγματοποιείται "ανταγωνιστικό άθλημα" σε επίσημη συνάντηση απουσία ιατρού, σίγουρα δεν είναι νόμιμο. Και σίγουρα, κάποιοι αγωνιούν για τις ευθύνες τους και έχουν ξεσηκώσει τα ΜΜΕ για το θέμα, (δια)κομιστή.

Τώρα την Πάμελα, Διαμαντή την ξέρω... Τα των ομάδων, ποτέ δεν με συνάρπασαν και ποτέ δεν ασχολήθηκα, συνεπώς συγχώρεσε την άγνοια μου για τον Λεμονή....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Ιουνίου 2008, 10:09:31
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

eliastheod


 συνάδελφε Κουναλάκη,το πόσο αναγνωρίσιμος είναι ο Λεμονής φαίνεται από το γεγονός, ότι κανείς δεν έχει εμφανίσει την φωτογραφία του, που έχει παραθέσει ο Διαμαντής
Όλοι λένε, το Λεμονή τον ξέρουμε, για να "ανοίξω" την άλλη φωτογραφία, να δω ποιά είναι αυτή η Πάμελα....

5 Ιουνίου 2008, 21:25:27
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Καταγγέλω ότι προβοκάτορες μετά το παραπάνω μήνυμα του συναδέλφου eliastheod* εκτέλεσαν μαζικά κλικ επί της εικόνος του Τάκαρου προκειμένου να προκαλέσουν πλήγμα στην αναγνωρισημότητά του. 

*Συνάδελφε, ακόμη να δώσεις πειστική απάντηση για το αν έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς το ένδοξο συνθετικό el

12 Ιουλίου 2008, 14:29:43
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


O τραγικός, αναπάντεχος θάνατος   συναδέλφου σε τροχαίο στη διάρκεια διακομιδής, μας προκαλεί βαθειά οδύνη. Το ζήτημα της ασφάλειας των διακομιδών, τόσο εντός όσο και εκτός του Ε.Σ.Υ., επικαιροποιείται για μια ακόμη φορά με τον πιο τραγικό τρόπο. Μήπως ήρθε ο καιρός, πριν ξανα-ανεβούμε σε ασθενοφόρο, είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό, να απαιτήσουμε ασφαλή αθενοφόρα, ξεκούραστους οδηγούς και ασφαλιστική κάλυψη σε περίπτωση ατυχήματος;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουλίου 2008, 14:42:12 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
24250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2018, 22:27:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
22677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2009, 07:46:42
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
23438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2010, 22:45:32
από Nikos_med
7 Απαντήσεις
25373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2011, 19:57:02
από pelidis
0 Απαντήσεις
30528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2022, 09:45:04
από Drkyriakos