Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 03:56:51

Αποστολέας Θέμα: Διακομίζοντας Ασθενή, με Εισαγγελική Εντολή...  (Αναγνώστηκε 14741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Οκτωβρίου 2009, 12:23:29
Αναγνώστηκε 14741 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά χαρά.

Προέκυψε η ανάγκη Διακομιδής, με «Εισαγγελική», μιας φουκαριάρας Ψυχασθενούς...
Αεροπορικώς,
ήταν αδύνατο να τη δεχτούν,
οπότε αναγκαστικά με Πλοίο=10+ώρες ταξίδι...
Φτάνοντας στο Πλοίο,
μου ζητάνε εισητήριο...
Το ζητάω από τον Αστυνομικό π τη συνόδευε κ μου λέει οτι κανείς δεν του είχε πεί το παραμικρό...
Τελικά,
για να με "εξυπηρετήσουν",
με "διευκόλυναν",λέγοντας,
κατ'εξαίρεση,
να βγάλω το εισητήριο πάνω στο Πλοίο,
αντί να "τρέξω" στο Πρακτορείο,
όπως κανονικά προβλέπεται!!... :o ::) ::)
Τελικά,
Τα έσκασα κανονικά...
Έχω κρατήσει βέβαια τ εισητήριο με τ'όνομά μου,
σαν απόδειξη πληρωμής κ θα το ψάξω μ το Γραφείο Κίνησης του Νοσοκομείου...

Έχει Κανείς παραπλήσια εμπειρία από το Τρίμηνο ή γενικότερα κατά το Αγροτικό του??...
Να 'στε καλά!! :)


9 Οκτωβρίου 2009, 14:04:15
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ένας φίλος μου που ήταν Νάξο και έκανε διακομιδές Αθήνα, μου είχε πει ότι όλα τα έξοδα του ιατρού που συνοδεύει το περιστατικό τα πληρώνει ο ασθενής.
Δηλαδή το εισιτήριο για να πας και να γυρίσεις στη βάση σου.Πολλές φορές και το ξενοδοχείο για να μείνεις Αθήνα αν το δρομολόγιο του πλοίου ήταν την επόμενη ημέρα και δεν είχες που να μείνεις.

9 Οκτωβρίου 2009, 15:23:05
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά οι Επίτροποι εκτός από το εισητήριο ζητάνε και απόδειξη είσπραξης του αντίτιμου των εισητηρίων από τα Πρακτορεία
που τα εξέδωσε. Δεν έχουν επίσης πρόβλημα στα έξοδα διαμονής εάν πρέπει να διανυκτερεύσετε για να περιμένετε το επόμενο δρομολόγιο για την επιστροφή
στην έδρα σας, όπως επίσης και στα έξοδα εστιατορίου.
 Ολα αυτά τα καταθέτετε μαζί με την αιτιολογημένη αίτηση σας προς τη Μισθοδοσία του Νοσοκομείου σας. Καλή επιτυχία.
Αν μη τι άλλο να ζητήσουμε κάλυψη εξόδων από τον ασθενή ή τους συγγενείς ...είναι τουλάχιστον απρεπές.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2009, 15:40:33 από Πατρωνάκης Μάνος »

9 Οκτωβρίου 2009, 15:26:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Εισιτήρια και ξενοδοχείο (ως ένα ποσό το ξενοδοχείο μη νομίζεις ότι θα μείνεις τσάμπα σε 5άστερο) σου τα πληρώνει το νοσοκομείο.
Χρειάζεται όμως και απόδειξη όπως έγραψε ο Μάνος.
Επίσης το νοσοκομείο υποχρεούται να σου πληρώσει μια εφημερία (αφού θεωρητικά οι διακομιδές καλύπτονται από εφημερεύοντες) καθώς και κάποιο άλλο ποσό ως αποζημίωση ως εκτός έδρας (έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι).

Τα εισιτήρια τα πληρώνει ο ασθενής ή οι συγγενείς του σε περίπτωση που η διακομιδή γίνεται από το νοσοκομείο σε κεντρικότερο νοσοκομείο (όχι στην περίπτωση εισαγγελικής εντολής). Στην περίπτωση αυτή όμως τα αποκόμματα των εισιτηρίων με τις αντίστοιχες αποδείξεις για τα εισιτήρια επιστρέφονται εκ των υστέρων στον ασθενή ή τους οικείους του για να τα υποβάλει στο ασφαλιστικό του ταμείο. (εδώ παιζόταν κάποιες κομπίνες πολλές φορές, δηλαδή πλήρωνε μεν τα εισιτήρια του γιατρού ο ασθενής αλλά μετά τα υπέβαλλε ο γιατρός στο νοσοκομείο και φαινόταν σαν να τα είχε πληρώσει εκείνος για να πάρει τα λεφτά που φαινόταν ότι είχε δώσει αλλά στην πραγματικότητα δεν είχε δώσει)
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2009, 15:33:54 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

9 Οκτωβρίου 2009, 15:29:56
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Συγγνώμη βρε Διαμαντή που σε διέψευσα αλλά έχω διαφορετική εμπειρία. Συμφωνώ ως προς τη καταβολή μιας ή περισσοτέρων ενεργών εφημεριών.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2009, 15:34:48 από Πατρωνάκης Μάνος »

9 Οκτωβρίου 2009, 15:39:55
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συμφωνώ με την άποψή σου Μάνο ότι είναι απρεπές να ζητούμε τα εισιτήρια από τους ασθενείς ή τους συγγενείς.
Πάντως ξέρω ότι ακόμη και σε περίπτωση που τα εισιτήρια του γιατρού πληρώθηκαν από τους ασθενείς εκ των υστέρων το ασφαλιστικό ταμείο τους αποζημιώνει και για τα εισιτήρια του γιατρού.
Σε τι αναφέρεται η διάψευσή σου;

Υ.Γ.: Έχω δει απρέπειες Μάνο πάνω σε διακομιδές που το ποσό των εισιτηρίων είναι μηδαμινό! Εκεί να δεις παζάρια ή μάλλον εκβιασμούς στηριζόμενους στην άγνοια και τη συναισθηματική φόρτιση των συγγενών και στον επείγοντα (ή "επείγοντα") χαρακτήρα της διακομιδής!
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2009, 15:42:02 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

9 Οκτωβρίου 2009, 15:44:03
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τα εισιτήρια τα πληρώνει ο ασθενής ή οι συγγενείς του σε περίπτωση που η διακομιδή γίνεται από το νοσοκομείο σε κεντρικότερο νοσοκομείο. Στην περίπτωση αυτή όμως τα αποκόμματα των εισιτηρίων (και πιθανές αποδείξεις) επιστρέφονται εκ των υστέρων στον ασθενή ή τους οικείους του για να τα υποβάλει στο ασφαλιστικό του ταμείο. (εδώ παιζόταν κάποιες κομπίνες πολλές φορές, δηλαδή πλήρωνε μεν τα εισιτήρια του γιατρού ο ασθενής αλλά μετά τα υπέβαλλε ο γιατρός στο νοσοκομείο και φαινόταν σαν να τα είχε πληρώσει εκείνος για να πάρει τα λεφτά που φαινόταν ότι είχε δώσει αλλά στην πραγματικότητα δεν είχε δώσει)

Σοβαρά μιλάς;;;;;;;;;

Πάντως είναι κρίμα για τον ασθενή, αλλά και για τον γιατρό να χρειάζεται τέτοια γραφειοκρατία.
Αλλά παντού έτσι είναι.

Όταν έκανα αγροτικό , έπρεπε μόνοι μας να συμπληρώνουμε τα χαρτιά για τις διακομιδές που κάναμε αν θέλαμε να τις πληρωθούμε.Αυτό γιατί δεν υπήρχε διοικητικός υπάλληλος στο ΚΥ και οι οδηγοί έκαναν μόνο τα δικά τους χαρτιά.
Για κάθε διακομιδή το ποσό ήταν 9.56 ευρώ γι'αυτό και κανένας αγροτικός δεν έκανε τα χαρτιά.

Έπρεπε να κανεις τα χαρτιά εις τριπλούν, να τα υπογράψει ο διευθυντής εντός 3ημερών απο την ημέρα που έκανες τη διακομιδή(αλλιώς δεν έπαιρνες τίποτα),να πάρεις το χαρτί απο το ασθενοφόρο, την αίτηση και να τα πας στο νοσοκομείο που ανηκε το ΚΥ.Εκεί να τα υπογράψει ο διοικητής και να πάρεις πίσω ένα απο τα χαρτιά,το οποίο μαζί με τα χαρτιά απο τις διακομίδες που θα έκανες τον ιδιο μηνα, θα τα κατέβαζες μαζί με άλλα δυο χαρτιά στην αρχή του επόμενου μήνα, στο νοσοκομείο για πληρωθείς τις διακομιδές!

Οταν ξεκίνησα το αγροτικό και ρωτούσα τι χαρτιά πρέπει να κάνω για να πληρώνομαι τις διακομιδές κανείς δεν έλεγε (δεν έχω ιδέα γιατί)
Μου έλεγαν όλοι, καλά θα κάνεις χαρτιά για να πάρεις 10ευρώ;
Οπότε το άφησα και εγώ.
Έκανα μια...δυο...τρεις... τέσσερις διακομιδές και άρχισα να το σκέφτομαι.Για να μάθω ποια χαρτιά έπρεπε να κάνω(γιατί και απο το νοσοκομείο μέσες άκρες μου έλεγαν) πήρα τηλέφωνο σε άλλο ΚΥ του νομού και έμαθα.
Σε ένα χρόνο έκανα 17 διακομιδές και πληρώθηκα τις 12.
Δεν είναι πολλά αλλά όπως μου έλεγε και ένας φίλος μου γιατί να τους τα χαρίσεις και να μη τα πάρεις.
Αν χρωστούσες εσύ στο νοσοκομείο θα στα χάριζαν;
  ;):D
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2009, 15:46:46 από timex »

9 Οκτωβρίου 2009, 21:32:15
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τα εισιτήρια τα πληρώνει ο ασθενής ή οι συγγενείς του σε περίπτωση που η διακομιδή γίνεται από το νοσοκομείο σε κεντρικότερο νοσοκομείο. Στην περίπτωση αυτή όμως τα αποκόμματα των εισιτηρίων (και πιθανές αποδείξεις) επιστρέφονται εκ των υστέρων στον ασθενή ή τους οικείους του για να τα υποβάλει στο ασφαλιστικό του ταμείο. (εδώ παιζόταν κάποιες κομπίνες πολλές φορές, δηλαδή πλήρωνε μεν τα εισιτήρια του γιατρού ο ασθενής αλλά μετά τα υπέβαλλε ο γιατρός στο νοσοκομείο και φαινόταν σαν να τα είχε πληρώσει εκείνος για να πάρει τα λεφτά που φαινόταν ότι είχε δώσει αλλά στην πραγματικότητα δεν είχε δώσει)

Όταν έκανα αγροτικό , έπρεπε μόνοι μας να συμπληρώνουμε τα χαρτιά για τις διακομιδές που κάναμε αν θέλαμε να τις πληρωθούμε.Αυτό γιατί δεν υπήρχε διοικητικός υπάλληλος στο ΚΥ και οι οδηγοί έκαναν μόνο τα δικά τους χαρτιά.
Για κάθε διακομιδή το ποσό ήταν 9.56 ευρώ γι'αυτό και κανένας αγροτικός δεν έκανε τα χαρτιά.

Έπρεπε να κανεις τα χαρτιά εις τριπλούν, να τα υπογράψει ο διευθυντής εντός 3ημερών απο την ημέρα που έκανες τη διακομιδή(αλλιώς δεν έπαιρνες τίποτα),να πάρεις το χαρτί απο το ασθενοφόρο, την αίτηση και να τα πας στο νοσοκομείο που ανηκε το ΚΥ.Εκεί να τα υπογράψει ο διοικητής και να πάρεις πίσω ένα απο τα χαρτιά,το οποίο μαζί με τα χαρτιά απο τις διακομίδες που θα έκανες τον ιδιο μηνα, θα τα κατέβαζες μαζί με άλλα δυο χαρτιά στην αρχή του επόμενου μήνα, στο νοσοκομείο για πληρωθείς τις διακομιδές!

Οταν ξεκίνησα το αγροτικό και ρωτούσα τι χαρτιά πρέπει να κάνω για να πληρώνομαι τις διακομιδές κανείς δεν έλεγε (δεν έχω ιδέα γιατί)
Μου έλεγαν όλοι, καλά θα κάνεις χαρτιά για να πάρεις 10ευρώ;
Οπότε το άφησα και εγώ.
Έκανα μια...δυο...τρεις... τέσσερις διακομιδές και άρχισα να το σκέφτομαι.Για να μάθω ποια χαρτιά έπρεπε να κάνω(γιατί και απο το νοσοκομείο μέσες άκρες μου έλεγαν) πήρα τηλέφωνο σε άλλο ΚΥ του νομού και έμαθα.
Σε ένα χρόνο έκανα 17 διακομιδές και πληρώθηκα τις 12.
Δεν είναι πολλά αλλά όπως μου έλεγε και ένας φίλος μου γιατί να τους τα χαρίσεις και να μη τα πάρεις.
Αν χρωστούσες εσύ στο νοσοκομείο θα στα χάριζαν;
  ;):D

Timex αυτή η διαδικασία που περιγράφεις ήταν μόνο για τους Αγροτικούς ή και για τους άλλους Ιατρούς, δηλαδή ειδικευόμενους και ειδικευμένους Γενικούς Ιατρούς που ήταν διορισμένοι στο ΕΣΥ και που θέλανε να αποζημιωθούν για μια διακομιδή;
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2009, 23:24:14 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Οκτωβρίου 2009, 23:46:57
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί ειδικευομενους γενικής ιατρικής δεν είχαμε και οι ειδικευμένοι γενικοί γιατροί δεν πήγαιναν ποτέ διακομιδές.

10 Οκτωβρίου 2009, 00:05:50
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί ειδικευομενους γενικής ιατρικής δεν είχαμε και οι ειδικευμένοι γενικοί γιατροί δεν πήγαιναν ποτέ διακομιδές.


Ξέρει κανείς άλλος τίποτε επ' αυτού; Δηλαδή αν η διαδικασία που περιγράφει παραπάνω η timex για τους Αγροτικούς ισχύει και για τους μόνιμους Ιατρούς του ΕΣΥ που θέλουν να αποζημιωθούν για μια διακομιδή;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Οκτωβρίου 2009, 08:56:42
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Νομίζω πως η διαδικασία διαφέρει απο νοσοκομείο σε νοσοκομείο.
Παράδειγμα, σε ΚΥ που ήταν σχετικά κοντά με εκείνο που ήμουν εγώ,αλλά ανηκε σε άλλο νομό, οι οδηγοί κατέθεταν τα δικά τους χαρτιά και έπαιρναν τα χρήματα και για τους αγροτικούς που συνόδευαν τα περιστατικά και τους τα έδιναν χωρίς να χρειάζεται να κάνουν έξτρα χαρτιά.

10 Οκτωβρίου 2009, 11:49:44
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά οι Επίτροποι εκτός από το εισητήριο ζητάνε και απόδειξη είσπραξης του αντίτιμου των εισητηρίων από τα Πρακτορεία
που τα εξέδωσε. Δεν έχουν επίσης πρόβλημα στα έξοδα διαμονής εάν πρέπει να διανυκτερεύσετε για να περιμένετε το επόμενο δρομολόγιο για την επιστροφή
στην έδρα σας, όπως επίσης και στα έξοδα εστιατορίου.
 Ολα αυτά τα καταθέτετε μαζί με την αιτιολογημένη αίτηση σας προς τη Μισθοδοσία του Νοσοκομείου σας. Καλή επιτυχία.
Αν μη τι άλλο να ζητήσουμε κάλυψη εξόδων από τον ασθενή ή τους συγγενείς ...είναι τουλάχιστον απρεπές.

Καταρχάς, σας ευχαριστώ όλους, για την άμεση και "πολύπλευρη" αντιμετώπιση στο θέμα μου. :)

Ως προς την "απόδειξη", μάλλον θα έχω "πρόβλημα", γιατί στο Λογιστήριο του Πλοίου
<η αγορά του εισητηρίου, "διευκολύνοντάς με" έγινε εν πλω>,
όταν τους ζήτησα Απόδειξη,
επέμειναν οτι σαν απόδειξη λειτουργεί το απόκομμα του εισητηρίου, που αναγράφει το όνομά μου...
Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι,
αυτό αναφέρεται στα "στοιχεία του Επιβάτη",
και όχι, ειδικά, στα "στοιχεία" αυτού που πλήρωσε το εισητήριο για τον αναφερόμενο Επιβάτη...

Τέσπα!!
Θα δείξει... ???
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου 2009, 11:52:11 από anasm »

10 Οκτωβρίου 2009, 12:06:49
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 09:06:40 από Koterakis »

10 Οκτωβρίου 2009, 12:43:59
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
To ενδιαφέρον αυτό θέμα νομίζω θα μπορούσε να συγχωνευτεί με το θέμα "Διακομιδές ασθενών".

Η γνώμη μου για το φόρουμ αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από διαδικτυακές συζητήσεις, είναι ότι όσα θέματα μπορούν καλό θα ήταν να συγχωνεύονται γιατί όσο το φόρουμ μεγαλώνει (σε καταχωρήσεις) τόσο και δυσκολότερο θα καταντήσει σε νέους επισκέπτες να ανευρίσκουν ή/και αναγνώσουν θέμα που τους ενδιαφέρει ανάμεσα σε χιλιάδες (κάποια στιγμή) θέματα.

Μάλιστα προς διευκόλυνση των διαχειριστών προκειμένου να μην ασχολούνται συνέχεια με μια τέτοια διαδικασία και αν φυσικά συμφωνούν με την παραπάνω πρότασή μου, ίσως θα μπορούσε να προστεθεί κουμπί με το οποίο ο καθένας να προτείνει συγχώνευση του θέματος που συζητείται μέ κάποιο από τα υπάρχοντα.

Εγώ για το συγκεκριμένο θέμα σκεφτόμουν να κάνω το αντίθετο: Να το σπάσω σε δύο ξεχωριστά θέματα. Το ένα να τιτλοφορείται. "Ποιός πληρώνει τα εισιτήρια του Ιατρού που συνοδεύει μια διακομιδή όταν πρόκειται για θαλάσσια ταξίδια". Και το άλλο να τιτλοφορείται "Πώς αποζημιώνεται ο Ιατρός που συνοδεύει μια διακομιδή". Βέβαια αυτά μπορούμε και να τα συνδέσουμε με το θέμα "Διακομιδές ασθενών".
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Οκτωβρίου 2009, 13:58:59
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 09:06:22 από Koterakis »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
21463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2018, 19:31:23
από anastasios theodoridis
5 Απαντήσεις
23093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2010, 17:05:19
από silvertaur
0 Απαντήσεις
2044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Φεβρουαρίου 2013, 20:49:12
από deleteduser
0 Απαντήσεις
33187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Σεπτεμβρίου 2021, 10:19:31
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Οκτωβρίου 2021, 08:04:17
από Argirios Argiriou