Γενικά > Νομικά θέματα

Χορήγηση δωρεάν ψηφιακής υπογραφής στους ιατρούς της χώρας.

(1/1)

GirousisN:
Ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος, σε συνεργασία με το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης, εξασφάλισε τη δυνατότητα δωρεάν χορήγησης ψηφιακής υπογραφής στους γιατρούς που είναι εγγεγραμμένοι στους Ιατρικούς Συλλόγους της χώρας.
Σκοπός είναι η διευκόλυνση της ψηφιοποίησης διαδικασιών και ηλεκτρονικής διακίνησης εγγράφων με χρήση ψηφιακής υπογραφής. Οι ψηφιακές υπογραφές έχουν νομική ισχύ ισοδύναμη ιδιόχειρης υπογραφής, επειδή συνδέονται κρυπτογραφικά με το υπογεγραμμένο έγγραφο και μπορούν να επαληθευτούν.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

pzogr:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΟ Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος, σε συνεργασία με το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης, εξασφάλισε τη δυνατότητα δωρεάν χορήγησης ψηφιακής υπογραφής στους γιατρούς που είναι εγγεγραμμένοι στους Ιατρικούς Συλλόγους της χώρας.
Σκοπός είναι η διευκόλυνση της ψηφιοποίησης διαδικασιών και ηλεκτρονικής διακίνησης εγγράφων με χρήση ψηφιακής υπογραφής. Οι ψηφιακές υπογραφές έχουν νομική ισχύ ισοδύναμη ιδιόχειρης υπογραφής, επειδή συνδέονται κρυπτογραφικά με το υπογεγραμμένο έγγραφο και μπορούν να επαληθευτούν.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν έχουμε ήδη υποτίθεται; Δεν υπάρχει και το gov.gr; Βεβαίως δεν ισχύει στο κράτος "τράπεζες", αλλά για τα υπόλοιπα;

GirousisN:
Υπάρχουν 2 διαφορετικές πρακτικές.

1)Ψηφιακή βεβαίωση εγγράφου.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2)Πώς θα αποκτήσω ψηφιακή υπογραφή;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Για τη 2η απαιτείται προμήθεια usb token (τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει? ;D).
 Η προμήθεια του usb token γίνεται από τον χρήστη και με έξοδα που επιβαρύνουν τον ίδιο.
Σ' αυτό θεωρώ ότι αναφέρεται η δωρεάν χορήγηση ψηφιακής υπογραφής στην ανακοίνωση του ΠΙΣ.

pzogr:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΥπάρχουν 2 διαφορετικές πρακτικές.

1)Ψηφιακή βεβαίωση εγγράφου.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2)Πώς θα αποκτήσω ψηφιακή υπογραφή;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Για τη 2η απαιτείται προμήθεια usb token (τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει? ;D).
 Η προμήθεια του usb token γίνεται από τον χρήστη και με έξοδα που επιβαρύνουν τον ίδιο.
Σ' αυτό θεωρώ ότι αναφέρεται η δωρεάν χορήγηση ψηφιακής υπογραφής στην ανακοίνωση του ΠΙΣ.

--- Τέλος παράθεσης ---
Γι'αυτή τη 2η περίπτωση -αν δεν με προδίδει η μνήμη μου- μας είχαν δώσει δωρεάν (για μας - κάποιος όμως πλήρωσε και κάποιοι πληρώθηκαν) υπογραφή μέσω της Byte και διάλεγες (πάλι αν τα θυμάμαι καλά) μεταξύ απομακρυσμένης υπογραφής και υπογραφής μέσω USB token). Εννοείται ότι όταν το χρησιμοποίησα κανένας δεν το ήξερε και κανένας δεν το δέχτηκε.

Δ. Κουναλάκης:
Υπάρχει νέο έργο της byte για usb υπογραφές για ιατρούς και φαρμακοποιούς.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση