Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:16:31

Αποστολέας Θέμα: Στηθοσκόπια.Εσείς ποιο χρησιμοποιείετε;  (Αναγνώστηκε 42766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Οκτωβρίου 2009, 17:17:42
Αναγνώστηκε 42766 φορές
Αποσυνδεδεμένος

timex


Θέλω να πάρω ένα καινούριο στηθοσκόπιο και δεν ξέρω ποιο μοντέλο να πάρω.


Εσείς ποιο χρησιμοποιείετε;

24 Οκτωβρίου 2009, 19:01:13
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Προσωπικά έχω ένα Littman Classic II απο τη σχολή ακόμη (και μου έκαναν δώρο άλλο ένα ίδιο), κι ένα Littman Classic II Pediatric το οποίο πήρα στην παιδιατρική και το χρησιμοποιώ στα μικρά παιδιά.

Κάποια στιγμή είχα μπει στον πειρασμό να αγοράσω ένα Littman Master Cardiology απο το εξωτερικό αλλά δεν θυμάμαι τι ειχε στραβώσει και το άφησα.

24 Οκτωβρίου 2009, 20:36:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έχω χρησιμοποιήσει και το classic σαν φοιτητής και κάποιο διάστημα σαν ειδικευόμενος το master cardiology το οποίο γίνεται και παιδιατρικό ταυτόχρονα. Τώρα έχω το 3200 που είναι ψηφιακό και κάνει ενίσχυση ήχου.

Το classic κατά την γνώμη μου είναι για μετράς την πίεση..... Το master cardiology έχει πιο χοντρό και διπλό αυλό, είναι πιο κοντός ο σωλήνας και έχει μεγάλη διαφορά στο τι ακούς κατά την εμπειρία μου και τα αυτιά μου. Το 3200 είναι ελαφρά καλύτερο του master cardiology.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

24 Οκτωβρίου 2009, 20:42:27
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Κατά τη μετάβαση από το Classic II στο master cardiology, παρατήρησα κι εγώ αισθητή διαφορά υπέρ του δεύτερου, ακούγοντας στην αρχή τους ασθενείς και με τα δύο ταυτόχρονα (όταν αυτό ήταν δυνατό).
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

24 Οκτωβρίου 2009, 23:27:39
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

timex


Άρα κατα τη γνώμη σας το littmann master cardiology είναι ένα απο τα καλυτερα.

Έχω ένα απο τη σχολή ακόμη στο οποίο αλλάζουν οι κώδωνες (βάζεις για ενήλικες ,παιδιά και βρέφη) αλλά τελευταία δεν ακούγονται καλά οι ήχοι.Μου έχει πέσει μερικές φορές, λέτε να είναι αποαυτό;


Και εγώ το 3200 το ψηφιακό σκεφτόμουν να παρω.Μου άρεσε πολύ όταν το είδα.
Αλλά μετά σκέφτηκα, τέτοιο δεν έχει ο διευθυντής της καρδιολογικής θα πάρω εγώ που τώρα κάνω ειδικότητα.Όταν τελειώσω καλύτερα.
Έτσι αποφάσισα να σας ρωτήσω για να δω που θα καταλήξω.

Σας ευχαριστώ.

24 Οκτωβρίου 2009, 23:42:58
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω ένα απο τη σχολή ακόμη στο οποίο αλλάζουν οι κώδωνες (βάζεις για ενήλικες ,παιδιά και βρέφη) αλλά τελευταία δεν ακούγονται καλά οι ήχοι.Μου έχει πέσει μερικές φορές, λέτε να είναι αποαυτό;

Όχι δεν είναι σίγουρα από αυτό. Δοκίμασε να δεις τι έχει φράξει τον "σωλήνα". Βγάζεις τον κώδωνα και τα τιπς που μπαίνουν στα αφτιά από το ακουστικό και φυσάς από την θέση του κώδωνα κλείνοντας κάθε φορά τον ένα σωλήνα που πάει στο αυτί εναλλάξ. Προσοχή μην πετύχεις κανένα....  ;D ;D


το παράκανα...... συγνώμη.... αλλά μου έχει τύχει να το δω και αυτό.... ευτυχώς ήμουν εκτός γωνίας βολής....
Δεν παθαίνει τίποτα πάντως από πέσιμο. Ή έχει βουλώσει από κυψελίδα (το συχνότερο) ή κάτι δεν πάει καλά με την ακοή σου... (το δεύτερο έχει αρχίσει να το παθαίνει η γυναίκα μου...)
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου 2009, 23:46:41 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

26 Οκτωβρίου 2009, 01:09:20
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω ένα απο τη σχολή ακόμη στο οποίο αλλάζουν οι κώδωνες (βάζεις για ενήλικες ,παιδιά και βρέφη) αλλά τελευταία δεν ακούγονται καλά οι ήχοι.Μου έχει πέσει μερικές φορές, λέτε να είναι αποαυτό;

Όχι δεν είναι σίγουρα από αυτό. Δοκίμασε να δεις τι έχει φράξει τον "σωλήνα". Βγάζεις τον κώδωνα και τα τιπς που μπαίνουν στα αφτιά από το ακουστικό και φυσάς από την θέση του κώδωνα κλείνοντας κάθε φορά τον ένα σωλήνα που πάει στο αυτί εναλλάξ. Προσοχή μην πετύχεις κανένα....  ;D ;D


το παράκανα...... συγνώμη.... αλλά μου έχει τύχει να το δω και αυτό.... ευτυχώς ήμουν εκτός γωνίας βολής....
Δεν παθαίνει τίποτα πάντως από πέσιμο. Ή έχει βουλώσει από κυψελίδα (το συχνότερο) ή κάτι δεν πάει καλά με την ακοή σου... (το δεύτερο έχει αρχίσει να το παθαίνει η γυναίκα μου...)
Χμ...θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.
Σε ευχαριστώ.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Δεκεμβρίου 2017, 20:48:05
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
25941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Δεκεμβρίου 2013, 20:46:11
από Argirios Argiriou
9 Απαντήσεις
8121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2014, 16:28:37
από Πετράκης Νϊκος
0 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Οκτωβρίου 2018, 00:04:38
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
12150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαρτίου 2023, 23:19:04
από Argirios Argiriou